Na stranke
https://www.parktool.com/blog/repair-help/fork-steering-column-length-and-sizing
uvadzaju pocet podloziek na karbonovom krku vidlice max. do vysky 20mm. U mojich stavieb potrebujem ist o dost viacej. Stretli ste sa s tymto doporucenim niekto? Rozmyslam aky stres to moze vyvolat u dlhsej trubky vidlice. Vsak na tah a ohyb je namahana tak ci tak.... Nie je mi jasne preco by mal vacsi pocet podloziek nejako kriticky ohrozit pevnost zostavy... Alebo hrozi ze ked sa v stupani do kopca poriadne slapne v stoji do pedalov a ze sa krk ulomi..?
Skorej sa mi zda nebezpecnejsie ked sa vo vnutri karbonovej trubky roztiahne "jezko" na hulvata ( bez jemne dotiahnuteho predstavca) a vznikne vnutorne pnutie ... este horsie ked zasahuje spodnou castou mimo objimku predstavca a tam vie spravit (vypuklinu-rozsirenie) na trubke, lebo nema protitlak objimky... Nejake skusenosti ci rady? dik.
Tu je povodny text:
Threadless forks with carbon fiber steering columns have special concerns. There is a limit to the amount of spacers between the stem and the headset. Too many spacers may stress the carbon fiber and lead to failure. Contact the fork manufacturer for limits in regards to your fork. Generally, manufacturers recommend no more than 20mm additional stack height between stem and upper race.
10.07.2020 - 20:15:55
00
.

11.07.2020 - 17:32:44
00
Nebude lepsie usposobit ram? Je to specifick od vyrobcu. Pri 3T vidle kde sa vlepovala vlozka s jezkom bol max 40 alebo 45mm. Kazdopadne Deda a Colnago ma superdlhy expander, co by som v tomto pripade uprednostnil. Popripade tam vlepit dostatocne dlhu trubku ako vystuz a do nej natlct klasickeho jezka.
13.07.2020 - 00:34:32
00
Nechcem zakladať ďalšiu tému, tak sa skúsim spýtať tu.
Viete niečo o tom, že v prípade karbónového krku vidlice sa odporúča dať nejakú podložku aj nad predstavec kvôli lepšiemu rozloženiu tlaku objímky predstavca a aby v hornej časti nepoškodila krk? Sú to len také babské reči? Nenašiel som nejaké oficiálne odporúčania. A ani neviem čii by to mal odporúčať výrobca vidlice alebo predstavca, bicykla... Ide mi o to, ako zrezať vidlicu na novom bicykli. Môžem tesne nad predstavcom alebo radšej nechať aspoň 5mm nad? Budem mať v podstate rovnaký predstavec i hlavové ako na obrázku.

Prílohy:

hh.jpg
hh.jpg 51.29 KiB thumb_up1thumb_down

04.02.2021 - 18:25:00
00
Na karbónové krky vidlice sa používa rozperny ježko miesto klasického nabíjacieho a ten je konštruovaný tak, ze je lepsie ked trci nad predstavec a da sa na nho 5mm podlozka s tym ze je tam 1-3mm medzera a dotiahne sa to.
04.02.2021 - 18:31:16
12
Podla druhu expandera a predstavca. Skrutky predstavca by sa mali utahovat na expander a nie do nepodporenej casti krku aby nepraskla. Ked budes mat priestor s danym predstavcom na vymedzenie vole loziska tak aj bez podlozky nad predstavcom, inak dat navrch 2-5mm podla potreby.
uploads.tapatalk-cdn.com
V tvojom pripade pouzit aj podlozku.
04.02.2021 - 18:38:57
10
Neviem ci som dobre pochopil otazku, ale jezko v karbonovej vidlici..teda lepsie povedane expander by nemal prist do kontaktu s vrchnou krytkou predstavca. Mozno myslis situaciu ked je expander prisli dlhy a bol by moc hlboko a zbytocne (a nebezpecne) by roztahoval podlozky pod predstavcom (prave z tohoto dovodu sa to tam zvykne praskat). V tako pripade si viem predsatvit "vycentrovat" posobenie expandera vrchnou podlozkou aby symetricky posobil proti tlaku objimky predstavca. Ak je expander rovnako dlhy ci kratsi ako objimka predstavca podla mna zbytocne...
Nasiel som len taky symbolicky obrazok, le je tam vidiet ta medzera medzi trubkou vidlice a krytom predstavca

Prílohy:

Br_aheadset.png
Br_aheadset.png 67.97 KiB thumb_up0thumb_down

04.02.2021 - 18:47:49
00
picco napísal:
Podla druhu expandera a predstavca. Skrutky predstavca by sa mali utahovat na expander a nie do nepodporenej casti krku aby nepraskla. Ked budes mat priestor s danym predstavcom na vymedzenie vole loziska tak aj bez podlozky nad predstavcom, inak dat navrch 2-5mm podla potreby.

V tvojom pripade pouzit aj podlozku.


Toto je expander co bol k ramu a moj predstavec. Expander je ovela dlhsi ako je vyska predstavca takze je mozne ho vysunut aj nad predstavec.

Prílohy:

20210205_044010.jpg
20210205_044010.jpg 314.47 KiB thumb_up0thumb_down

05.02.2021 - 04:48:45
00
No mozno to je len spekulacia z mojej strany, ale pride mi ten predstavec prilis dlhy . Na fotke co dal picco je dlzka akurat, pretoze tie miesta ktore su roztahovane konickymi podlozkami su presne oproti skrutkam predstavca. U teba, ak das podlozku aj hore to najviac roztahuje trubku nad a pod predstavcom. Viem ze ta vnutorna vlozka byva dost masivna a len tak lahko sa nedeformuje a roztahuje sa pravdepodobne rovnomerne po celej dlzke. Ale asi aj tak by som si pre pokoj duse zohnal kratsi expander ... Mozno by bol zaujimave keby niekto vedel zmerat ako takyto expander pri dotahovani skrutky tlaci na krk po okrajoch a ako v strede...
05.02.2021 - 05:15:29
00
Takto by sa dalo bez podlozky keby skrutka tlacila na ten vrch expanderu, ale vrchna skrutka je dost vysoko tak to nemusi vydat. Pre bezpecnost a pokoj na dusi by som to nechal dlhsie a pouzil 3 alebo 5mm podlozku navrchu, to nie je az tak hrozne (ak ti ide o vyzor).
Príloha:
expander.jpg
expander.jpg 63.44 KiB thumb_up0thumb_down

05.02.2021 - 05:20:40
00
picco ... vrchna skrutka nema tlacit a ani sa dotykat vrchu expanderu....! Expander sa ma vo vnutri rurky roztiahnut vnutornym imbusom, zafixovat, a vrchna skrutka to cele musi tahat nahor aby sa vymedzila vola v loziskach. Medzera, hoci aj nepatrna, tam musi zostat stale...
05.02.2021 - 05:53:55
00
Ja som dal 5mm podložku nad predstavec, ktorý sa uťahuje štamdardne dvoma šrobmi zboku. Na druhom biku (Canyon) sa predstavec uťahuje takou rozpernou podložkou zozadu, ktorá rozloží tlak, takže tam žiadnu podložku nemám.
05.02.2021 - 14:14:54
00
Dnes mi servisák povedal, že o tom, že treba dávať nejakú podložku nad predstavec kvôli rozloženiu tlaku / riziku poškodenia karbónového krku vidlice nikdy nepočul. Vraj už postavil a servisoval nejeden bicykel a s týmto sa ešte nestretol. Že kde som to zobral.
Tak teraz neviem...
05.02.2021 - 17:14:44
00
Roman, to ze servisak postavil a servisoval nejeden bicykel nevylucuje fakt, ze ma vedomosti o vsetkom. Vobec sa nechcem dotknut jeho vedomosti, moze to by velmi sikovny servisak... ale je vela mytov ako aj vela neobjavenych faktov o materialoch pouzivanych v cyklistike. Hlavne karbon je velmi specificky a pomerne novy material a nespravnym zaobchadzanim odchadza/praska/delaminuje sa... Cudoval by si sa kolko servisakov nevie spravne upnut bike do servisneho stojana, resp firma ktora vyraba stojany da do propagacneho videa nespravne upnuty bike ako priklad. A co je najhorsie, uz len take dokladne umyvanie ramu udajne sposobuje znacne praskliny.. :)
05.02.2021 - 18:26:54
10
Nie je servisak ako servisak. Ta jedna podlozka navrchu neni nic hrozne (ak ti ide o estetiku) alebo zmenit predstavec so skrutkami polozenymi nizsie.
Takto to moze dopadnut ked je kratky, nespravny expander:
www.velonews.com

thumb_up0thumb_down
thumb_up0thumb_down
05.02.2021 - 19:09:39
10
keyboard_arrow_up