Ahojte.
Mám problém s brzdou. Piest, ktorý vytláča brzdovú doštičku na brzdový kotúč mi nefunguje (ani sa nepohne). Ale iba jednostranne, ľavý piest tlačí na kotúč, ale pravý sa ani nepohne. Tým pádom ľavý piest tlačí platničku na kotúč a kotúč sa posunie do prava, takže brzdný efekt je minimálny.
Dokážem to vyriešiť doma a ako?
Ďakujem.
16.06.2020 - 14:11:01
00
na zaciatok si mohol napisat aspon o aku brzdu sa jedna
16.06.2020 - 14:25:26
01
Tipujem, že by to mohla byť Tektro brzda, keďže také má na bicykli vo svojom profile. Pre začiatok by som vyskúšal vybrať platničky, zaistiť ten piest, ktorý sa hýbe a stláčaním páčky rozhýbať ten čo je zaseknutý. Ak sa podarí vytlačiť aspoň časť, tak vyčistiť čističom bŕzd / WD-40. Premazať minerálnym olejom, opatrne zatlačiť naspäť a pár krát zasunúť/vysunúť.
Na to zaistenie piestu proti pohybu sa dajú využiť stolárske svorky - existujú aj také malé, ktoré sa tam zmestia.
16.06.2020 - 14:42:27
00
jachmel napísal:
Vyber von platne, napumpuj paku nech ti poriadne vylezu piesty von z tela (ale nevypadnu :-)). Vycisti ich, namaz Shimano brzdovym olejom po celom obvode a zasun spat. Mas suche tesnenia na piestoch, preto ti to robi. Necudo, ze ti kvilia brzdy, pri brzdeni musis ohybat kotuc.

edit: ja piesty cistim a olej nanasam vatovymi tycinkami.
16.06.2020 - 15:02:46
00
Gusto0:
Áno, brzda je: TEKTRO AURIGA HDM 290.
A to je práve ten problém, že mne vylezie len jeden piest, druhý sa ani nepohne.
17.06.2020 - 08:27:34
00
skus ak je tam miesto strcit sparatka alebo nieco podobne medzi platnicku a strmen mimo piest na strane kde sa piest nechce hybat (koleso a platnicky nahodene) - zabezpecis tym ze sa druhy hybat nebude - a postlacaj paku ci nevylezie von.
17.06.2020 - 08:39:41
00
Skúsim, dám vedieť, či zabralo. Zatiaľ vďaka.
17.06.2020 - 09:34:09
00
Zdravím, idem si po radu. Keď stlačim zadnú brzdu na svojom biku tak zadné koleso sa hýbe tak 1cm dopredu aj dozadu. A bol som v servise a povedali mi že je to normálne. Len mi to nerobilo na žiadnom biku čo som do teraz mal.
17.06.2020 - 21:05:46
00
Čaute, potreboval by som pomôcť s brzdami.

Tento víkend ma na bike chytila prietrž mračien a spolu so mnou výdatne zmokol aj bike. Včera keď som naň nasadol, na moje prekvapenie brzdy (aj predná aj zadná) fungujú tak cca na tretinu, možno ani to nie. Jedná sa o brzdový systém SHIMANO BR MT-200. Ešte včera som ako prvú pomoc nastriekal na kotúče (neboli odmontované z kolies) dirt wash brake cleaner. Nepomohlo. Dnes som vytiahol brzdové doštičky, vyčistil ich s dirt wash-om, prebrúsil brúsnym papierom. Ale brzdí to cca stále rovnako zle.

Čo sa mohlo stať že bike zrazu nebrzdí? Myslel som že kotúčové brzdy a voda nie je nejaký problém.
18.06.2020 - 17:37:10
00
Pri brzdení ti brzdy aj pískajú? Ak áno,asi si mal nejakú mastnotu na biku a vďaka vode sa mohla zmyť na kotúč a následne platničky. Mne keď sa zamastili platničky na prednej brzde, tak som ich odmasťoval izopropylalkoholom, ale to len mierne pomohlo. Najlepšie je ich odmastiť stálym brzdením z dlhého kopca, kedy by sa mala mastnota vypariť a mal by si neskôr cítiť zvýšenie brzdného účinku. Pokiaľ sa mastnoty dostalo na platničky veľa, môže tento proces trvať dlhú dobu, ak na to nebudeš mať trpezlivosť, tak jedine kúpiť nové brzdové obloženie.
21.06.2020 - 13:19:37
00
Ahojte, viete mi poradiť. Zadná brzda XT 8000 mi nebrzdi kvôli mastnote na kotuci a platnach. Už som 2x odmastnoval platne aj kotúč a stále píska keď nesedim na bajku a len stlacim páku. Keď za jazdy brzdim tak sa nechytá. Ako dám dole mastnotu aby to bolo ok? Použil som mastercare odmastnovac na brzdy taký sprej čo sám vyprchá....treba nový kotúč a platne? Mám platne tak 80% je mi škoda ich vyhodiť.
Diky za radu.
23.07.2020 - 19:09:59
00
hneď nad tvojím príspevkom je jedna rada...skúsiť v zjazde v kuse brzdiť. nový kotúč hádam nie,veď ten musí ísť odmastiť. platne skúsiť vybrať a tak odmastiť,prípadne prebrúsiť jemným šmirgľom-tak to tu niekto písal.ak nepomôže tak žiaľ asi len nové, ja som raz musel meniť platne na prednej lebo mi tam asi kvapol olej keď som mazal vidlu...odmastenie nepomohlo,no šmirgel som vtedy neskúšal
23.07.2020 - 19:42:08
00
xyz napísal:
hneď nad tvojím príspevkom je jedna rada...skúsiť v zjazde v kuse brzdiť. nový kotúč hádam nie,veď ten musí ísť odmastiť. platne skúsiť vybrať a tak odmastiť,prípadne prebrúsiť jemným šmirgľom-tak to tu niekto písal.ak nepomôže tak žiaľ asi len nové, ja som raz musel meniť platne na prednej lebo mi tam asi kvapol olej keď som mazal vidlu...odmastenie nepomohlo,no šmirgel som vtedy neskúšal

Tak to ich môžem dať skúsiť na šporák vyvariť na ohni, lebo dlhý zjazd riskovať nebudem, keď je to pevnak bike.
23.07.2020 - 19:49:48
00
Tak 13 min im postačilo dúfam, zelený plamienok zmizol.

Prílohy:

IMG_20200723_202329.jpg
IMG_20200723_202329.jpg 634.87 KiB thumb_up0thumb_down

23.07.2020 - 20:32:29
00
CHINAMAN napísal:
Tak 13 min im postačilo dúfam, zelený plamienok zmizol.

Brzda kúše, pomohlo. Doporučujem každému kto má podobný problém.
24.07.2020 - 10:48:12
05
keyboard_arrow_up