perez napísal:
....
A k tomu "poriadne, alebo vôbec" - to je opäť argumentačná chyba: ako keby si pri odhaľovaní zločinov tvrdil "buď ich odhaľujte všetky, alebo žiadne". Medzi "všetko" a "nič" existuje ešte "aspoň niečo".


moc to prezivas :)
04.08.2020 - 20:46:58
00
Ak dvojmetrového elfského bojovníka chceme označiť škriatok, tak ehm, OK...
04.08.2020 - 21:34:57
00
kimlo napísal:
moc to prezivas :)

Moc si napísal určite kvôli podpichovaniu! Ni? ;)
04.08.2020 - 22:07:02
11
Vokurková sezóna.
04.08.2020 - 22:22:29
03
tulenik napísal:
Ak dvojmetrového elfského bojovníka chceme označiť škriatok, tak ehm, OK...

Tak predstavy ludi o elfoch sa roznia, ja som si sprvoti predstavil elfa v podani Eoina Colfera, nie Johna Tolkiena. Mozeme teda uzavriet dohodu, ze Colferovi elfovia budu u nas skriatkovia a tolkienovskym elfom prenechame oznacenie elf, a nasledne sa o to podelit so Sibylou Mislovicovou.
04.08.2020 - 23:22:05
01
Ani tá Sibyla nie je vybraná. 😇
04.08.2020 - 23:24:35
00
Pouzivanie nespisovneho jazyka nie je trestne, kludne nech si kazdy rozprava a pise ako sa mu paci, pripadne podla toho, aky o sebe chce spravit dojem. A tiez si myslim, ze slovencina ma taku akurat velku slovnu zasobu (ano, napr, anglictina ju ma cca 5x vacsiu, ale...), len ju treba ovladat. Potom nie je potrebne pouzivat patvary ako vceliak (trud) alebo negetnut (neobsiahnut, nedostat, ...bohvie co mal vlastne basnik na mysli). Konkretne slovo elf pochadza z germanskej mytologie a nevidim dovod ho prekladat. Ani Baba Jaga sa do anglictiny nepreklada, je to Baba Yaga.
kimlo, nebude to skor ako o mojom prezivani tak trochu o tvojom egu? Nik sa tu (dufam) nesnazi niekoho zosmiesnit alebo ponizit, skor je to miesto kde sa mozes nieco naucit - ak chces. Ked sa trochu odosobnis, tak na sebe mozes nieco zlepsit. Ked nie - je to tvoja vec ako sa vyjadrujes. Ja budem len rad, ked tu objavim nieco od seba.
05.08.2020 - 08:27:18
17
perez ego a odosobnenie? precitaj si svoje prispevky ;-)
toto nie je moj styl ani umysel...
05.08.2020 - 08:31:45
00
Dovolím si prispieť svojou troškou do mlyna. Ak by sa súčasný trend preberania slov z iných jazykov týkal iba slov, pre ktoré nemá náš jazyk ekvivalent, bolo by to v úplnom poriadku. Ale ked´ sa raz za čas vyberiem do veľkého (môjho rodného) mesta, tak v sklenených oupenspejsoch počujem že niekto práve samapuje report zo včerajšieho mítingu, potom ho forwardne svojmu bossovi, neskôr kólne svojej gal, a po ceste na záchod pozdraví svojho kolegu familiárnym “vocap bro”. Počas krátkych brejkov v práci prokrastinuje, trochu si zakontempluje o míningu života, ale len nakrátko, lebo treba ešte rivjúvnuť dejly reporty z bekofisu. Potom večer, po symbolickom vrkaute v džyme, a výdatnej večeri poprekladanej kúl drinkami, sa vo svojom lofte len krátko začuduje, keď domáca váha ukáže trojciferné číslo začínajúce dvoma jednotkami😅. Slovenčina pohotovo na existenciu takýchto ľudí zareagovala, a vytvorila pre takéto osôbky pojem frikulín (free, cool, in).😎
Vyrastal som v dvojjazyčnom slovensko anglickom prostredí, študoval som v zahraničí, a mal som možnosť na pár miestach sledovať a porovnávať postoje ľudí k svojmu jazyku vo vzťahu k dominantnej angličtine. Sú krajiny, ktoré si aj bez jazykovedného ústavu a všelijakých Sibýl vedia zachovať rozumnú mieru aj formu preberania slov (Holandsko, Švédsko), a sú krajiny, ako Slovensko (ale napr. aj také Rusko), kde to je inak. Nehodnotím, nevynášam súdy, je to len môj skromný postreh, keďže v meste som raz za týždeň, nijako výrazne ma to neovplyvňuje.
A ešte jeden postreh, ľudia začínajú komoliť predložkové väzby, všetci poznáme ten pocit, keď moderátor povie “nechápem tomu”... ale ono ich je ďaleko viac, vidím to na svojich deckách, mnoho predložkových väzieb skomolia, buď z neznalosti, alebo podvedome použijú preklad predložkovej väzby z angličtiny.
PS. Nie som žiaden grammar nazi, robím chyby ako každý, len teda, ak po anglicky tak po anglicky, a ak po slovensky, tak po slovensky😂
05.08.2020 - 08:59:55
011
Pekne napísané :) Môj otec hovorí, že nerozumie, prečo nám vadia maďarské názvy obcí na juhu Slovenska, keď všade okolo seba vidí anglické slová, ktorým tiež nerozumie. Lenže tá angličtina je akceptovaná ako samozrejmosť.
05.08.2020 - 09:13:57
01
trend?
05.08.2020 - 09:19:46
00
Jazykový zákon? ...trendy môžu byť napríklad v móde :)
05.08.2020 - 09:24:47
01
kimlo napísal:
perez ego a odosobnenie? precitaj si svoje prispevky ;-)
toto nie je moj styl ani umysel...

Keď si to už spomenul...... 8)
https://www.mtbiker.sk/forum/post1202009.html#p1202009
https://www.mtbiker.sk/forum/post1202037.html#p1202037

fixska napísal:
Môj otec hovorí, že nerozumie, prečo nám vadia maďarské názvy obcí na juhu Slovenska, keď všade okolo seba vidí anglické slová, ktorým tiež nerozumie. Lenže tá angličtina je akceptovaná ako samozrejmosť.

Toto bude mať zrejme aj trochu historický a politický dôvod :!:
05.08.2020 - 09:37:14
10
ale no, vytahovat prispevky z 2017? :)
05.08.2020 - 09:45:23
01
Keď si to teraz takto napísal, spomenul som si na scénu z Rocky-ho IV, kde Sly bojoval s Ivanom Dragom (Dolph Lundgren) a keď dal Ivana dole mal svoj malý prejav, v ktorom s typicky pokrivenou papuľou hovoril niečo v zmysle: "Každý sa môže zmeniť, aj vy sa môžete zmeniť...!" ;)
05.08.2020 - 09:51:53
11
keyboard_arrow_up