Vyhovuje vám 1 prevodník, alebo viac prevodník?
1. prevodník 57% [ 132 ]
2. prevodník 32% [ 73 ]
3. prevodník 11% [ 25 ]
Celkový počet hlasov : 230
Vuk : ja mam 1000m niekedy aj na 20km :D .. tu pri BA :lol:
27.07.2020 - 17:52:53
02
Vuk Zaujimave. Presiel som si to vlakno. Ok, tak pointa je, ze sa to teda da. Co spravim este neviem. Kvoli lahkemu a tazkemu prevodu by mi vyhovovalo 38/24, ale tie skoky budu teda asi velke. Menit len jeden z prevodnikov mi asi velky bonus neprinesie. To by som asi zostal potom pri 36/26 a 11/42.
Kebyze viem najst taku 11sp kazetu pri jednoplacke kde tazky prevod je ~3.45 a lahky ~0.6 tak som spokojny. A to je v podstate nemozne.
27.07.2020 - 20:53:17
00
38/26 a 11/42 pri 26" to splnuje :D .. to mam prichystane inak /teraz mam 11/40/
27.07.2020 - 21:02:40
00
Cele moje prepocty boli zalozene na tom, ze je mam SGS vzadu. Na prehadzovacke to napisane nie je, povodne som na nete nasiel zly prispevok o tom ako daleko maju byt od seba G-T koliecka. Nasiel som vsak neskor na nete obrazky GS a SGS prehadzovaciek a ich rozmery. Mam GS a teda aspon podla papieru nemozem robit take velke skoky v predu ako som si myslel.

Isiel som z kazety 11/40 na 11/42 a nelutujem. Rozdiel nie je drasticky, ale v tych kritickych chvilach (testovane na 19% stupanie, lesna cesta, mokro) mi to pomaha. Planujem sa ucit ako chodit hore po schodoch. Tam by som uvital este lahsi prevod.
Pri 36/11 a kadencii ±70 je to tych ±30km/h. Ani to nie je moc super, ale je to MTB. Prist o tieto tazsie prevody by som nechcel. Takze som sa utvrdil, ze zatial je dvojplacka pre mna lepsia volba.

Zaujimave by mozno bolo 1x12, ale to by som musel okrem prehadzovacky menit aj zadne koleso. A to uz ide cele do penazi /asi zbytocne/ moc.
15.08.2020 - 00:25:42
00
Skusmo som znovu premeral retaz (Sram Eagle GX 12sp), uz som pocital s tym, ze presluhuje a furt neni 0.75 :o .. vyzera, ze vydrz tejto retaze je velmi velka. Neviem sice kolko mam najazdene, ale prezila uz vselico, hmm. Vozim ju ale na 2x11 ( shimano). Tak len info, ze fakt drzia.
16.08.2020 - 13:18:37
00
vran napísal:
Nerozumiem o co ide a beriem to skor ako snahu o flame. Za mna urcite jednoplacku. 32 s 11-50 na 29ine je to uplne na pohodu, ako kratke tak i dlhe vyjazdy, rovinky tak i kopce v alpach. Da sa na tom pojazdit i touring asfalt na par dni. 32 s 11-42 je fajn na take to poldnove jazdenie. Cestaky a gravel biky maju vacsinou dvojplacku, na mtb mi to nechyba aj ked sa vzdy do lesa dopravujem bikom do 20km asfalt priemerne.
Co ale nebolo povedane je, ze vdaka boostovemu stredu a jednoprevodniku bolo mozne na 29inach skratit zadnu stavbu a spevnit stred. Mat moznost co najsirsich 29plastov s co najkratsou zadnou stavbou sa moc nezhoduje s presmykacom a velkym prevodnikom. Osobne mi nesedia extra kratke zadne stavby ale rozumiem ze vacsine ludi prijdu tie bajky viac ovladatelnejsie.


Ja mám 11-50 a vpredu 34z a je to fajn. 32z prevodník by mi už bol príliš ľahký. Na rovine je 34z úplne v pohode, dám aj 42 km/h, ale zo strmých kopcov občas nestiham krútiť. ? Je to individuálne, švagor chce na celopére 34z 10-51 po mesiaci a pol bezpodmienečne prejsť na 32z prevodník.
18.08.2020 - 00:20:32
00
P.S.:50z pastorok používam málokedy, zväčša si vystačím so 42 alebo 36z. Treba posúvať fyzičku. ?
18.08.2020 - 00:25:26
01
mgrigliak Pri HTcku, 29"x2,25" a 12,3kg sa to na kratsie cestne presuny da pouzit. Jazdu so ziletkarmi na 100km vyjazde, ak ich stretnes na pol ceste na pive asi nie.

U 27,5" celopera by bolo treba minimalne 36-11z. Je to ako pises individualne. Nie kazdy je zvyknuty tocit vysokou kadenciou dlhu dobu, aby stihal kamaratovy na cetnejsom biku. Asi nejazdis extremne 30% a viac kopce, ze by dvyhalo koleso, na rozne rozhladne, ked mas 29" kolesa a k tomu jazdis 34-42z, alebo 34-36z.
Tam fyzicka nepomoze. Potom aj cely pohon trpi pnutim retaze.

Co pozeram fotky z rozhladni, vsetci maju na vrchole zaradeny najvacsi pastorok.
Skoro nikto si to neuvedomuje, ze na par usekoch to pouzije. Vezie sa dlhu dobu do kopca a psychologicky vie ze este stale ma 2 pastorky v zalohe.
Presne ten pocit mam aj ja. Pociti to az mu bude chybat na kratky usek a tep dostane na 200. Sice zdatny by to vysiel aj na tazsom s namahou, ale s tlkotom srdca az v krku. Partaci na ebikoch uz budu hore vysmiati.

Lepsie mat 1 pastorok v zalohe a nepouzit ho, ako by mal chybat. To si uvedomime az vtedy, ked ho je na chvilu treba ;)

Kto byva a jazdi niekde v Novych Zamkoch, asi nebude potrebovat tazsie prevody, ak nejazdi autom, alebo vlakom do kopcov.


Naposledy upravil Hosť dňa 18.08.2020 - 13:28:18, celkovo upravené 1 krát.

18.08.2020 - 13:06:09
00
Inak ako to je teraz .. ked SRAM zacinali s 1x, tak deklarovali, ze sa da lahko, dokonca neviem ci nie na vyjazde, vymenit pila vpredu. Cize idealne .. na jar sa dal lahsi, v strede sezony tazsi a ked sa slo na vyjazd po ceste, po rovine, tak este tazsi a vybavene. Potom sa to nejako preslo na iny system, ktory uz neni tak easy vymenit. Shimano to ma stale na skrutky, je nieco, kde sa to da takto menit ? Jeden cas som dokonca videl, ze sa robil specialny prevodnik s dvomi pilami .tusim aj Hope to robil/, tusim rukou sa to dalo prehodit :lol: .. musim to zas pozriet. /najviac ma zaujalo svojho casu Vyro AMEN1/
18.08.2020 - 13:22:58
01
To je tiez moznost ak by som to mal menit na vyjazde 30z za 36z (neviem ako by to zniesla dlzka retaze), ze mam zvolenu trasu 35km do kopca na Velky Javornik a potom 35km z kopca naspat domov.
Ale ak mam vlnity teren, kopec, zjazd a dlhe roviny, niekedy aj 4x zasebou, to uz je lepsie mat ten dvojprevodnik.
Univerzal, aby to bolo male a hrave ako dirt, do kopcov ako ebik, ale stihalo to cestakom, na to jednoprevodnik nieje.
Pritom chcem zachovat 11pastorkov a male skoky medzi nimi. 1x12 je moc citlive na rozladenie, tenka retaz.

Su cyklisti co netrenuju, jar leto jesen, ale vyjdu si obcas na turistiku. a potom zas dlho nie. Vacsina ludi tu jadzi pravidelne. Maju na to trosku iny pohlad.

Prílohy:

Trasa26.jpg
Trasa26.jpg 16.59 KiB thumb_up0thumb_down

18.08.2020 - 13:50:32
01
Hosť napísal:
mgrigliak Pri HTcku, 29"x2,25" a 12,3kg sa to na kratsie cestne presuny da pouzit. Jazdu so ziletkarmi na 100km vyjazde, ak ich stretnes na pol ceste na pive asi nie.

U 27,5" celopera by bolo treba minimalne 36-11z. Je to ako pises individualne. Nie kazdy je zvyknuty tocit vysokou kadenciou dlhu dobu, aby stihal kamaratovy na cetnejsom biku. Asi nejazdis extremne 30% a viac kopce, ze by dvyhalo koleso, na rozne rozhladne, ked mas 29" kolesa a k tomu jazdis 34-42z, alebo 34-36z.
Tam fyzicka nepomoze. Potom aj cely pohon trpi pnutim retaze.

Co pozeram fotky z rozhladni, vsetci maju na vrchole zaradeny najvacsi pastorok.
Skoro nikto si to neuvedomuje, ze na par usekoch to pouzije. Vezie sa dlhu dobu do kopca a psychologicky vie ze este stale ma 2 pastorky v zalohe.
Presne ten pocit mam aj ja. Pociti to az mu bude chybat na kratky usek a tep dostane na 200. Sice zdatny by to vysiel aj na tazsom s namahou, ale s tlkotom srdca az v krku. Partaci na ebikoch uz budu hore vysmiati.

Lepsie mat 1 pastorok v zalohe a nepouzit ho, ako by mal chybat. To si uvedomime az vtedy, ked ho je na chvilu treba ;)

Kto byva a jazdi niekde v Novych Zamkoch, asi nebude potrebovat tazsie prevody, ak nejazdi autom, alebo vlakom do kopcov.


Ja na bicykli netrénujem, len jazdím pre radosť, rekreačne a kvôli zlepšovaniu kondície (a znižovaniu váhy :D). Moje najčastejšie výjazdy sú Turiec, Liptov a sem-tam Orava. Občas aj kopce, pri ktorých mi dvíha predné koleso (to neraz zaviní aj zlý podklad), ale 30% stúpanie som asi ešte nešiel - mám sa celkom rád. :D 50z pastorok, samozrejme, má zmysel a používam ho, ale pokiaľ dokážem točiť aspoň 60rpm na 36 alebo 42z (predtým som chybne napísal 45z), čiže to má nejakú svižnosť, neradím 50z. Nedávno sa mi kvôli núdzovému zhadzovaniu zadného kolesa rozladil šalter a nedokázal vytlačiť reťaz na 50z pastorok a domov som došiel aj na 42z a cez slušné kopce s 12% stúpaním. A na margo úvodu toho tvojho príspevku - so žiletkármi a e-bikermi na MTB zásadne nejazdím. :D Je to nezmysel.
18.08.2020 - 14:20:30
00
martin_mtb napísal:
Vuk Zaujimave. Presiel som si to vlakno. Ok, tak pointa je, ze sa to teda da. Co spravim este neviem. Kvoli lahkemu a tazkemu prevodu by mi vyhovovalo 38/24, ale tie skoky budu teda asi velke. Menit len jeden z prevodnikov mi asi velky bonus neprinesie. To by som asi zostal potom pri 36/26 a 11/42.
Kebyze viem najst taku 11sp kazetu pri jednoplacke kde tazky prevod je ~3.45 a lahky ~0.6 tak som spokojny. A to je v podstate nemozne.

Ako vypočítam ten prevodový pomer 3,45 a 0,6? Delím prevodník pastorkom? Tomuto celkom nerozumiem, podobne ako rozsahom kaziet v %.
18.08.2020 - 14:28:21
00
https://www.gear-calculator.com/
18.08.2020 - 14:40:52
00
ja jazdim zas s ludmi co idu na inom type bicykla a na pol ceste sa niekedy pridam niekomu a spajam trail s cestou dost casto. Napriklad cez Stiavnik po asfaltke na Velky Javornik a tam hore uz treba mtb na Stratenec a dole po modrej turistickej trase. Naviac oni maju cipnuty ebik a 29" kolesa.
prevody pocitam cez http://gears.mtbcrosscountry.com/
mgrigliak napísal:
Ja na bicykli netrénujem, len jazdím pre radosť, rekreačne a kvôli zlepšovaniu kondície (a znižovaniu váhy :D).
Aj ja pre radost. Ale je ine ked niekto jazdi 2-3x do tyzdna a niekto 1x zamesiac.
18.08.2020 - 16:25:45
00
Zase na druhej strane ten silnejši, v tomto prípade čipnutý ebajk, sa má prispôsobiť slabšiemu ... a nie naopak. Ak to tak nie je, čo ťa vedie k chuti s nimi jazdiť? Mne napadá len jeden dôvod - emócie a chuť si dokázať niečo. Ty ale, ako vieme, nie si emotívny človek. Hm?
18.08.2020 - 16:43:50
02
keyboard_arrow_up