ale hovorí sa, že pesničky majú pekné :)
19.08.2020 - 13:55:59
00
kimlo napísal:
... "Ale babka, ved to su slivky!" :)

kto na morave pil trnkovicu, ten vacsinou vie co to je :)
19.08.2020 - 14:03:13
02
KinDo ako cca 8-9 rocny som ju este nemal vyskusanu :)
19.08.2020 - 14:41:11
02
tak ja som na to prisiel, az ked som prisiel na "trnkobrani"
islo mi o princip - nie su trnky ako trnky :)
19.08.2020 - 14:45:42
01
LU_2 napísal:
... keby po preteku organizator ... co bol pretek a ... .

Preteky sú pomnožné, slovo pretek neexistuje .... Už sa toho asi nezbavíme ale aj tak by ma zaujímalo, kde kto k tomu prišiel a ako je možné, že sa to za pár rokov takto rozmohlo.
28.08.2020 - 07:58:30
07
Lebo ziaden jazyk nie je v karantene a vyvyja sa, vznikaju nove tvary, slovicka si prisposobujeme, skracujeme, spajame, preberame, vymyslame atd... Ze to nie je spisovne, je druha vec... Ved nech, aspon mate o com :)
28.08.2020 - 10:14:31
01
Vyvija. ;-)
28.08.2020 - 10:17:14
03
fixska ak sa povie zavod, niekto si to pomyli s fabrikou a sutaz je vseobecne. Ze by pretek vyznikol podla toho, ze prvy pretiekol cielom?
28.08.2020 - 10:18:11
00
Vyvoj urcite nie je to, ze rozpravas a pises nespisovne. Ani ked zacnes tvrdit ze pi je racionalne cislo, tak to nie je vyvoj matematiky.
28.08.2020 - 11:13:37
03
nemiesaj matematiku do jazyka... to sa neda zrovnavat... matematika je exaktna veda :)

este par rokov do zadu nikto netusil, ze sloveso "guglit" budeme pouzivat skoro denne...

"Mnohé slová, ktoré sa prevezmú do slovenčiny z iných jazykov (začnú sa bežne používať v slovenských textoch), sa skôr či neskôr adaptujú, tzn. prispôsobia sa slovenskému pravopisu, väčšinou podľa pôvodnej výslovnosti (zriedkavejšie sa výslovnosť prispôsobí písaniu alebo sa kombinujú oba postupy). To, či sa cudzie slová adaptujú a s akým časovým odstupom, závisí od viacerých faktorov, napríklad od ich frekvencie v slovenčine, od oblasti, v ktorej sa používajú (napr. talianske hudobné termíny si väčšinou zachovávajú pôvodnú podobu), od toho, či už máme v slovenčine podobné cudzie slovo, pri ktorom možno uplatniť analógiu. Napr. k slovám hardvér a softvér, ktorých adaptácia trvala dlhšie, pribudlo slovo malvér (malware).

Adaptácia je často dlhodobejší proces, pri ktorom nemožno hovoriť o momentoch, ale o obdobiach, pričom nejaký čas väčšinou fungujú popri sebe varianty – používa sa cudzie slovo v pôvodnej podobe aj v zdomácnenej podobe, kým sa napokon neustáli iba zdomácnená podoba. Aj v lexikografických príručkách slovenského jazyka sa často uvádzajú v určitom období pri niektorých cudzích slovách dvojtvary. Pri cudzích slovách, ktoré sú už spracované v kodifikačných alebo normatívnych lexikografických príručkách, je záväzná podoba, ktorá sa v nich uvádza. ........ Slovesá gúglovať, resp. gúgliť (vygúgli si to) nie sú zatiaľ v slovenčine lexikograficky spracované, ale vzhľadom na to, že ide o slovesá utvorené už v slovenskom prostredí s domácimi príponami (o adaptácii možno hovoriť iba pri originálnom anglickom slove google/gúgl), považujeme takúto grafickú podobu za správnu, lebo zodpovedá slovotvorným postupom v slovenčine."


Čítajte viac: https://jazykovaporadna.sme.sk/q/6061/#ixzz6WRODZSZA
28.08.2020 - 20:54:46
01
*dozadu ;)
28.08.2020 - 20:57:03
02
do zadku :)
28.08.2020 - 20:59:59
03
Jedna vec je pridávať nové výrazy a druhá hovoriť nespisovne tie existujúce. Presne ako povedal Perez, to nie je vývoj ... to je lenivosť a ignorácia :) Ja by som to k matike prirovnala, ak sú raz preteky tak to jednoducho nie je pretek, rovnako, ako keď dva plus dva sú štyri, nikdy to nebude päť. Si myslím :)
02.09.2020 - 12:47:22
01
k tej nespisovnosti, treba si uvedomit, za akych okolnosti kto pise/rozprava nespisovne. Pokial ide o uradny styk tak ok, tam je asi dobre sa vyjadrovat spisovne (hlavne pri pisanej forme komunikacie), ale pokial ide o neformalnu konverzaciu, vid. tunajsie forum tu na mtbiker.sk,, tak by malo byt (a mne naozaj je) sum a fuk, kto ako "vyprava" ci pripadne "vyprávia" alebo "ríká" a vyjadruje sa... ine je gramatika, ale to je zas ina kapitola.. tiez by som to ani tam neprehanal, ak vieme pochopit myslienku autra, no formulovanu gramaticky nespravne, pripadne s nejakou hrubkou, tak sa nad tym nebudem ani pozastavovat a rieism myslienku, nie hrubku... :)
02.09.2020 - 13:03:33
01
fixska napísal:
Preteky sú pomnožné, slovo pretek neexistuje .... Už sa toho asi nezbavíme ale aj tak by ma zaujímalo, kde kto k tomu prišiel a ako je možné, že sa to za pár rokov takto rozmohlo.

Čechizmus
02.09.2020 - 13:48:17
00
keyboard_arrow_up