Už dlhšie chceme, aby vodiči bezpečne predbiehali cyklistov s minimálnym odstupom 1,5 metra. Zároveň chceme, aby sa cyklisti správali slušne a dodržiavali pravidlá cestnej premávky. Chceme, aby všetci dorazili bezpečne do cieľa. Sme v tom spolu a budeme sa stretávať aj naďalej, lebo cesty patria rovnako cyklistom ako aj autám.
A preto sme spísali 3 základné pravidlá pre vodičov a aj pre cyklistov, ktorými by sa mali všetci riadiť.

PRAVIDLO 1 - zákon §

Cyklisti

Dodržujte pravidlá o cestnej premávke a jazdite za sebou. V zákone je stanovené, že:
„Cyklisti smú jazdiť len jednotlivo za sebou. To neplatí pri jazde po cestičke pre cyklistov, kde smú jazdiť dvaja cyklisti vedľa seba, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky”.
Nejazdite po chodníkoch a priechodoch pre chodcov, ktoré sú pre peších. Ak chcete prejsť po priechode pre chodcov, tak na tých pár metrov zlezte z bicykla.

Vodiči

Cesty patria rovnako cyklistom ako aj autám.
Na Slovensku neexistuje cestná daň pre súkromné osoby a daň z motorového vozidla sa platí iba za vozidlá používané na podnikateľské účely. Tým chceme zdôrazniť, že argument „cyklisti nepatria na cesty, lebo si zane neplatia“ v žiadnom prípade neobstojí.
Pri vedení motorového vozidla telefón nepatrí do rúk vodiča. To, že pred sebou vidíte iba cyklistov neznamená, že si môžete skontrolovať kto vám práve lajkol status na FB alebo fotku na Instagrame. Práve naopak, mali by ste zvýšiť pozornosť, cyklistov predísť opatrne a s dostatočným odstupom. V horšom prípade ak sa nebudete plne venovať šoférovaniu, nemusíte si vôbec všimnúť cyklistov na krajnici a môže prísť k nešťastiu.
Je úplne legitímne, ak vás cyklista obieha z pravej strany.
„Pomaly idúce alebo stojace vozidlo môže cyklista idúci rovnakým smerom predchádzať aj po pravej strane vozovky alebo krajnici, pritom je povinný dbať na zvýšenú opatrnosť; to neplatí, ak vodič takého vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy doprava.“

PRAVIDLO 2 - bezpečnosť

Cyklisti

Vidieť a byť dobre videný. Prilba, dres s reflexnými prvkami a blikačky aj počas dňa sú veľmi dôležité pre vašu bezpečnosť. Biela blikačka vpredu a červená vzadu. Vhodným doplnkom je aj radar prepojený s cyklopočítačom.
Aj keď prilba nie je zo zákona povinná už ani mimo obce, v záujme vlastnej bezpečnosti ju noste vždy na hlave. Zavesená na riadidlách, alebo doma na vešiaku Vás neochráni.
Predvídajte a zapnite šiesty zmysel. Veľmi dôležitý je očný kontakt so všetkými účastníkmi premávky ako aj s chodcami, ktorí vstupujú na cestu. Ako smerovky používajte ruky.
Nejazdite zbytočne na frekventovaných cestách. Vo svojom okolí máte určite veľa vedľajších ciest, ktoré nemajú tak hustú premávku.

Vodiči

Cyklistov predbiehajte opatrne a dodržuje pri tom bezpečný odstup minimálne 1,5 metra. Pri vysokej rýchlosti môžete cyklistu bez problémov zhodiť na zem tlakovou vlnou.
Ak predbiehate cyklistov na úzkej ceste a v protismere idú autá, tak chvíľu počkajte, aby ste ich neohrozili.
Nikdy nepredbiehajte iné auto, keď v protismere idú cyklisti, rovnako ako keby išlo v protismere auto.
Vodiči nákladných áut a kamiónov, s najväčšou pravdepodobnosťou ťaháte za sebou príves, resp. dlhý náves. Uvedomte si, že aj náves musí prejsť okolo cyklistov s bezpečným odstupom a zaraďujte sa naspäť do pruhu v bezpečnej vzdialenosti.
Treba si uvedomiť, že jedinou ochrannou pomôckou cyklistov je prilba, ktorá môže ochrániť cyklistov pri páde, resp. akejkoľvek kolízii. Preto vaše nezodpovedné správanie môže aj zabiť.

PRAVIDLO 3 - rešpekt a ohľaduplnosť

Cyklisti

Na zvlnených a kľukatých cestách sa často stáva, že vodiči spoza vás nevidia. Počkajte si na úsek, kedy uvidíte dostatočne ďaleko a rukou im jednoducho ukážte, že vás môžu predbehnúť. Určite sa potešia a z našej skúsenosti sa väčšina aj poďakuje bliknutím výstražnými svetlami.
Arogancia na cesty nepatrí. Rešpektujte druhých, či už vodičov, cyklistov alebo chodcov. Dbajte hlavne na svoju bezpečnosť, ale aj na bezpečnosť druhých.

Vodiči

Nikdy nepodceňujte rýchlosť cyklistov. Môžu jazdiť rýchlejšie ako sa zdá.
Keď odbočujete na hlavnú cestu, po ktorej sa blížia cyklisti (kľudne aj rýchlosťou 50km/h), dajte im prednosť rovnako ako by ste dali prednosť autu.
Ak Vás cyklisti chvíľku zdržia, hovoríme o pár sekundách, netrúbte a neostrekujte ich ostrekovačmi. Arogancia tohoto typu na cesty nepatrí.
Cyklisti nie sú vaši nepriatelia, pretože cesty patria rovnako cyklistom ako aj autám.
Na záver by sme chceli všetkých vyzvať k vzájomnej ohľaduplnosti a o rešpektovanie týchto 3 základných pravidiel a prispieť tým k bezpečnosti na cestách.

Za zdieľanie a Vašu podporu Vám vopred ďakujeme.
Podporu tejto výzve môžete prejaviť objednaním nálepky Respect 1,5 m za 1€/ks. Počet objednaných kusov je neobmedzený.

HOBBY CYKLISTI, o.z.
e-mail: hobby.cyklisti@gmail.com
www.facebook.com/hobbycyklisti

#hobbycyklisti #robimetoprevas #spajameludi #respektavzajomnaohladuplnost #respectjedenapolmetra #3proti3

Prílohy:

FE16586B-BD9A-41F0-8BBF-4D937608071B.jpeg
FE16586B-BD9A-41F0-8BBF-4D937608071B.jpeg 29.11 KiB thumb_up0thumb_down

FA3F5290-F4BD-414F-80C3-B448916A995E.jpeg
FA3F5290-F4BD-414F-80C3-B448916A995E.jpeg 825 KiB thumb_up2thumb_down

58BF92D1-1D37-4980-8FA8-F91C527E4789.jpeg
58BF92D1-1D37-4980-8FA8-F91C527E4789.jpeg 924.11 KiB thumb_up0thumb_down

F1C4E423-7398-45FA-8866-882785BBA483.jpeg
F1C4E423-7398-45FA-8866-882785BBA483.jpeg 812.6 KiB thumb_up0thumb_down

777DD536-33D8-4862-8471-2A5FFCC3E129.jpeg
777DD536-33D8-4862-8471-2A5FFCC3E129.jpeg 562.04 KiB thumb_up0thumb_down

5B1DE99D-5BD9-472F-BB5D-3110AA9EFE8B.jpeg
5B1DE99D-5BD9-472F-BB5D-3110AA9EFE8B.jpeg 565.02 KiB thumb_up0thumb_down

21.09.2020 - 19:26:45
09
https://www.jedenapulmetru.cz/
21.09.2020 - 19:29:06
00
Strasne ale strasne moc v tejto "vyzve" chyba spomenutie spravneho predbiehania cyklistu vozidlom a teda pouzitie smerovky pri zmene smeru jazdy. To ze to polka vodicov nerobi je rovnako nebezpecne ako predbiehanie cyklistov s polmetrovym odstupom. Osobne mam ovela vacsi strach predtym ze do mna napali auto len preto ze auto pred nim na ktore je nalepeny nedalo smerovku a vodic ma preto zaregistruje az na poslednu chvilu.
21.09.2020 - 20:49:34
05
1,5m je chobotina .. ked auto ide 10km/h, v podstate nevadi ani 30cm .. ked leti 130, aj 1,5m je malo. O kamionoch ani nehovorim.
21.09.2020 - 22:08:13
03
"""ked auto ide 10km/h, v podstate nevadi ani 30cm"""

No neviem. Keď motoristov predbieham sprava, dosť sa na mňa rozčuľujú a vytrubujú, keď nedodržím bezpečnú vzdialenosť 1,5 m. Niektorí ma aj schválne zablokujú tak, že zahnú k pravému okraju cesty a neumožnia mi predbehnutie.

A tí traja pandrláci v zelenom na fotke vyššie, čo nám chcú vlastne naznačiť ?
Že máme jazdiť v tretrách, upnutých pretekárskych dresoch a s lyžiarskymi okuliarmi ?
Ďakujem neprosím. Mám rada bicykel s košíkom, voľné tričko, obyčajné kraťasy, flipy a vlajúce vlasy vo vetre.
22.09.2020 - 19:13:13
02
zoja
Výzva popisuje ako spolunažívať na cestách a nie ako sa obliekať. Samozrejme viditeľnosť a bezpečnosť je veľmi dôležitá. Takže jazdiť bez prilby a bez reflexných prvkov, resp. žiarivých dresov je podľa mňa nezodpovedný hazard voči sebe samému.
22.09.2020 - 19:40:47
02
zoja Za to, ako sa spravaju vodici motorovych vozidiel ku cyklistom sa mozes/mozeme podakovat hlavne takym "pandrlakom" (ako si ich nazvala :) ). Nechcem hadzat vsetkych ziletkarov do jedneho vreca, ale videl a zazil som uz dost... :whew: :fubar:

Radicx Vid text hore + co takto osveta medzi ziletkarmi (cest vynimkam) o dodrziavani zakona o premavke na pozemnych komunikaciach (dufam, ze mi nechces nahovorit, ze jazdis polia, les a podobne :^) ). Take dodrziavanie cerveneho signalu na svetelnej krizovatke, vybocenie z protismeru cez dvojitu ciaru pod kolesa nakladneho motoroveho vozidla, jazda dvaja vedla seba a podobne... Kvoli ziletkarom, ktori konaju tak, ako som uviedol, si odsierame agresiu vodicov motorovych vozidiel vsetci, aj ti, co idu po ceste hoci len par sto metrov z niekolko desiatok kilometrovych vyjazdov, lebo musia! Takze uvolni zrak :emo: .No a mas namet na dalsiu nalepku, Ty aktivista. :!: A to som zvedavy, kam si ju nalepite! :lol:
22.09.2020 - 20:43:53
01
Tiez uz som videl kadeco, ale nikdy by som si netrufol jednoznacne povedat, ze imidz cyklistom kazia vylucne ziletkari, mtbckari alebo cyklisti na mestskych bicykloch.
Ked uz sa ma smerovat vyzva na cyklistov, tak na vsetkych, trochu viac na tych, ktori nemaju vodicak, u ktorych je vacsia pravdepodobnost neznalosti pravidiel.
22.09.2020 - 21:19:38
12
Zwei-Gulko
Prečítali ste si vôbec tú výzvu? Asi nie. Keby áno, tak by ste sa dočítali, že k rešpektu a vzájomnej ohľaduplnosti vyzývame obidve strany, ako vodičov tak aj cyklistov. Presne také plytké pohľady (len po posledný komentár) a podobné komentáre ako vaše vytvárajú zbytočné emócie a vášne.
22.09.2020 - 22:13:40
04
user_id Nemyslím si, že by som sa vyhranil voči nejakému štýlu a hneď všetkým jedincom, ktorý ten štýl jazdia. Poukázal som na svoj názor, prečo sa správajú vodiči motorových vozidiel tak, ako uviedla členka zoja.
Čo sa týka výziev a podobne, tak súhlasím, aby vznikali a opakovali sa.
Príde mi to ako zbytočné chytanie za slovíčka. Napríklad k tým vodičákom. Aj mnohí, čo sú jeho držiteľmi neovládajú niektoré základné pravidlá cestnej premávky (napríklad prednosť zprava mimo hlavnej). Čiže tu by sme sa mali vzdelávať a udržiavať vzdelanie všetci bez rozdielu.
Ešte zdravé myslenie (nekonať tak, ako som uviedol) a vôbec sa takéto diskusie nemusia konať.
23.09.2020 - 07:33:05
00
Radicx Nemyslím si, že by som mal ja plytké pohľady. Vyjadril som svoj názor a svoje slová aj podložil. Skúste si to, prosím, nezaujate prečítať ešte raz.
Máte zaujímavý spôsob komunikácie. Dáte si otázku, odpoviete za mňa a ešte si myslíte, že máte pravdu. Presne takéto zmýšľanie majú jedinci, na ktorých som upozornil (ja som tu pán, ja mám pravdu...).
Výzvy si robte, všeobecne je to pozitívne.
Inak sa zhodneme, že sa nezhodneme.
23.09.2020 - 07:48:33
00
"""Výzva nepopisuje ako sa obliekať. Takže jazdiť bez dresov je podľa mňa nezodpovedný hazard"""

V citácii som si dovolila vynechať veci, ktoré som nekritizovala. Aspoňže do tých tretier ma nenútite. Vyrastala som na žiletke, ale mám pochopenie aj pre bicykle inej kategórie. Radicx, máte v očiach muchy.
24.09.2020 - 00:08:46
02
V tejto výzve,čo sa týka správania cyklisti verzus vodiči-takto by to fungovalo v prípade,že by sme žili v ideálnom svete,kde je každý jedinec uvedomelý,empatický a ohľaduplný.Ale realita je žiaľ na hony vzdialená.Jazdím cestu 28 rokov,zažil som éru začiatkom 90 tych rokov,kde stretnúť na ceste auto po nejakej 18-tej hodine,bola pomaly rarita,to už nehovoriac o malom počte áut.V dnešnej dobe, z 10 vodičov,ktorí ma obiehajú, ma 3 obehnú z veľkou rezervou,ďaľší 3-4 ma obehnú,akože nemusím mať z toho stres a poslední 3 dementi ma doslova lížu na pár cm aj keď v protismere nič nejde :tmi: Pretože to robia naschvál.Čiže prihliadnuc na túto realitu sú takéto výzvy úplne zbytočné,kto je ,,inteligent" tak vie,ako sa správať, či už riadi auto alebo bicykel a kto je ,,dement" tak ním aj naveky zostane,pretože je prítomný v jeho mentalite a DNA.Tým nechcem tvrdiť,že sa NIEKTORÍ ľudia nedokážu zmeniť. ;)Ale z toho množstva chronických dementov, je to len zanedbateľné %.
26.09.2020 - 13:27:38
03
Väčšinou tí, čo sa najviac rozhorčujú nad nedodržiavaním pravidiel, sami ich nedodržiavajú.
02.10.2020 - 23:56:38
05
https://www.cas.sk/clanok/1034389/policia-patra-po-vodicovi-ktory-zrazil-cyklistku-co-urobil-potom-nema-obdoby/ skvelý príklad ohľaduplnosti...síce podrobnosti je ťažko zistiť...jeden píše že tá baba tam jazdí denne aj bez svetiel...ale také komentáre tam že ktorý hlupák uznal cyklistov za účastníkov cestnej premávky...a že keď ju zľahka štrajchol zrkadlom to nie je zrazenie... to môžu napísať len takí čo si svoje rite vedia akurát prevážať v autách a my sme pre nich ako to vravia českí susedia: cyklozmrdi . :puke:
06.10.2020 - 07:13:19
00
keyboard_arrow_up