tak vám neviem... mi to príde, že všetko čo nestojí 2000 €, nemá pevné osky, super špica kolesá, by sa malo asi rozpadnúť... brácho má tiež CTM Tranz 2.0, celý bajk stál 500 € aj s cestou...

je to riadny mamilák 125 kg (193 cm), k tomu váha bajku 15 kg, k tomu namontoval dozadu detskú sedačku, čo sa pripája na sedlovú trubku + 10 kg dieťa, takže váha zostavy 150 kg... a ništ...

akurát som mu musel zadnú gumu prifúknuť, inak úplne že v pohode aj miernom teréne - vinice... nič nepukalo, nekrútilo nevykazovalo známky "preťaženia" (možno pri dlhodobom používaní áno, neviem)...

mne to skôr príde, že výrobcovia sa bránia proti reklamácii... neviem čo hovorí norma na rámy bicyklov, ale ak unesie 100, tak verte že musí zvládnuť aj 140... to je ako u výťahov musí vydržať aj 2-4 násobok bez problémov... samozrejme že nie nejakej DH divočiny na 500 € cajgli, ale na bežné jazdenie...

stále tu niekto spomína praskajúce rámy (možno takých 10 r dozadu hej), ale v poslednej dobe čo to tu sledujem, tak praská maximálne carbon a asi aj to u jedincov čo s tým lietajú po kopcoch ako besný...
28.11.2019 - 12:58:06
02
viktor8687 napísal:
Zdravim.Mohol by som sa spytat,ako ste zatial spokojny s tym Speci? Drzi zaial vseko ako ma? Aj ja hladam nieco pre seba.sice mam 115kg,ale ked k tomu este prihodim cyklovozik s malou tak sa tiez celkom nazbiera :) Dik.


Ja som cca 125 kg a na Rockhopperoch od roku 2007 a bez problémov. Rockhopper je najväčší bežne dostupný rám na Slovensku, čo je pri mojej výške 198 cm dôležité.

Momentálne mám ročník 2017, rám XXL žije bez problémov. Výbava PRO je nič moc, postupne to mením. Najviac ma štve vidlica, ktorá pri brzdení uhýba nabok, je tam nejaká lacná vzduchová Rockshox, ani neviem model. To je adept na výmenu teraz cez zimu. No a ešte brzdy, boli tam nejake Shimaná, už si nepamätám aké, dal som tam XT, ale aj tie sú také mäkké poddajné... neviem, čo s tým.
Ale inak pohoda, je to pohodlný turistický rám aj na moju veľkosť, vydržím na ňom dlhé hodiny a hodiny. Akurát má trochu strmší predok, takže je taký dosť nervózny, nestabilný ... ale to je v pohode.
Na moje prekvapenie zatiaľ neodišla ani zadná oska ani zadný výplet (to mi zvyklo odchádzať ako prvé :-). Najväčšia sranda sú pedále - sú tam nejaké plastové platformy Specialized, po kúpe som ich tam nechal, že kým zoženiem niečo poriadne - a už tam strávili tri sezóny :-) .
28.11.2019 - 19:48:32
01
Dakujem sa super obsirnu reakciu.Urcite pomoze v rozhodovani sa,lebo aj ja silno uvazujem o tej Pro verzii.Planoval som tam pripadne nahodit mocnejsie rafky a vyplet,ale asi to aj bude na moje pohodacke vozenie sa stacit.
28.11.2019 - 21:24:35
00
Ahojte, skúsim vzkriesiť túto tému :)

Hľadám si nový horský bicykel (HT) s vyššou nosnosťou (mám 188cm a do 125kg). Minulý rok som začal po rokoch jazdiť na ebiku, aby som sa mohol aj s blbými kolenami dostať do lesa (rovina ma veľmi nebaví). Pred mesiacom som skúsil ísť na starom biku (20 ročný MTB) a zvládal som to, tak sa mi to zapáčilo a chodil som len na ňom. Lenže som si nedávno všimol, že mi praská rám.. a na ebiku ma to už tak veľmi nenapĺňa (snaha ísť všetko bez motora skončí bolesťou kolien).

Starý bike bol obyčajný MTB s pevnou vidlou, 26" kolesami a 3x8 prevodmi. Hľadám niečo, čo by sa mu priblížilo a zároveň ma udržalo. Rozpočeť sa snažím udržať na uzde, aj keď je mi čoraz jasnejšie, že do 500eur asi nenájdem bike, ktorý by vydržal ďalších 20 rokov so mnou. Takže by som sa rád zmestil povedzme do +- 1000eur (a snáď 10 rokov so mnou nejak vydrží). Čo sa týka biku, som amatér a síce sa snažím posledné dni si čo-to naštudovať, zďaleka mi to nejde tak dobre, ako by som chcel :) Od nového biku by som chcel asi toto:

* Vhodná nosnosť rámu - mám do 125kg (teraz 121kg, snáď to pôjde nadol a nie nahor :)
* HT bike (full by bol jednoznačne mimo môj rozpočet)
* predná vidla taká, čo ma unesie - nechodím nijak besne, ale rád si prejdem aj jednoduché, nie technické traily. Takže asi vzduchová, a dočítal som sa tu, že 32mm vnútorné nohy sú pre mňa lepšie než 30 (a menej)
* Sedlovka 30.9 alebo 31.6mm - okrem väčšej pevnosti mám v tých rozmeroch odpruženú sedlovku, ktorú chcem použiť (ušetrím 100eur)
* chcem mať prevody s prešmykačom, či už 2x alebo 3x (som na to skrátka príliš zvyknutý)
* kolesá radšej menšie než väčšie, aj keď podľa prieskumu webu sa už asi 29" žiaľ nevyhnem
* mať posed navážený skor dopredu. Starý bike to tak mal vďaka pevnej vidle a menším kolesám a to sa mi páčilo. Asi teda nejakých 100mm zdvih vidly + vhodnú geometriu rámu s nie moc zdvihnutým predkom - to asi len skúšať naživo.

Brzdy asi budem musieť meniť / upravovať, s tým doteraz bojujem na ebiku - veľmi rýchlo sa prehrievajú, takže ich neberiem ako kritérium. Popri prehľadávaní webu som zúžil týmito kritériami výber na 4 bicykle:
* Giant Terrago 9 29 2
* Specialized Pitch Expert 2X
* Cannondale TRAIL 4
* Merida BIG.NINE 300
z ktorých minimálne prvé dva mám problém nájsť v mojej veľkosti (som zvyknutý na 21" rám).

Viete prosím poradiť, či sú tie bicykle OK pre moju hmotnosť a použitie? Resp. na čo si mám dať ešte pozor?
Rozmýšľal som aj, či neísť do nejakých starších, lacnejších jazdených a dať akurát vymeniť, čo treba. Len tam sa zas bojím prasknutia rámu..
28.09.2020 - 19:48:40
00
125 kg zvládne rám každého bežného horského bicykla.
Čo sa týka komponentov, tak môžeš očakávať relatívne skoré odídenie zadného náboja a tiež odporúčam silnejší výplet (2.2 mm) a dať si to urobiť radšej preventívne vopred.
Tiež pri tej hmotnosti asi nebudú dobré žiadne bežné brzdy, ja mám Shimano XT a nič moc, ale dá sa tým žiť, ešte som sa nezabil :-) .
Áno, vidlicu vzduchovú a bez kompromisov ju fúkať na hornej povolenej hranici.
A pri tvojej výške určite choď do 29-palcových kolies.
28.09.2020 - 20:04:39
00
Vďaka za rady :)

Pri tej nosnosti rámu som trochu zmätený, lebo niekde bola uvedená hmotnosť jazdca a niekde celkové zaťaženie biku. Keď seba rátam 125kg + 13kg bike + voda a nejaká výbava, hneď som cez 140kg. Preto som nevedel, či je nutné ostať s mojou hmotnosťou pri značkách spomínaných v iných témach pre ťažších (GT, Kona, Trek..), alebo môžem pozerať v kľude rôzne značky.

Brzdy na ebiku mám tuším Shimano MT500 s 4 piestami, ubrzdia ma celkom s prehľadom (nechodím veľmi agresívne), no predná sa dosť rýchlo zrejme prehreje - najprv začne húkať ako blázon (vraj je to pri metalických platničkách bežné), chvíľu na to už aj trochu slabšie brzdí a trochu aj počujem šúchať kotúč o platničky. Zadná brzdí celkom dobre, aj keď ňou brzdím častejšie (kvôli týmto problémom s prednou). A to som čítal, že predná by mala byť tá lepšia :)

A myslíš, že má zmysel ísť do nejakého staršieho ojazdeného biku so vzduchovou vidlou, kde si vymením odídené komponenty, brzdy a možno budem na nejakých 500eur? Tá napr. polovičná cena by bola fajn, len sa bojím prasknutia rámu (riešil som to aj na ebiku) alebo opotrebenej vidly (to ani neviem, ako zistiť)..

A ešte kolesá - jazdil som na 26" a na 27.5", a ten 27.5" sa mi zdal oveľa menej pohyblivý, mrštný v lese (napr. pri vyhýbaní sa haluziam a pod.), akurát neviem, či to bolo kolesami, alebo tvarom rámu, vidlou, alebo niečim iným..
28.09.2020 - 20:32:33
00
Celkom výhodné sú
https://www.moolbike.cz/27-5--panska-horska-kola-mtb/7-thirty-2016/
https://www.moolbike.cz/27-5--panska-horska-kola-mtb/horske-kolo-felt-7-fifty-2017/

Podľa manuálu https://cdn.shopify.com/s/files/1/0021/5701/9254/files/Felt_Bicycles_Owners_International_V4_2_12_18_5961761d-5ec3-4e23-9776-53701b58d25a.pdf?v=1592850335
by mali ich horské bicykle s predným odpružením mať nosnosť 136 kg jazdec + nejaká tá batožina, s nosičom dokonca + 25 kg uvádzajú ako maximum.

To nezaručí ale výdrž 10 rokov :)
28.09.2020 - 20:40:18
00
Mám takú nejakú hmotnosť a jazdím už druhý Specialized Rockhopper po sebe (2007 a 2017), na tom staršom, som mal pôvodne ešte o 10 kg viac. S rámom nikdy neboli problémy, iba opísané problémy zo zadným kolesom (tie boli na oboch a aj predtým na Mongoose z roku 1994).
Navyše je tam celoživotná záruka na rám, takže sa nádejám, že keby sa aj nejaká prasklina objavila, tak by sa to možno dalo reklamovať. Viem z prvej ruky o jednej úspešnej reklamácii, Specialized bez vypytovania poslal nový rám na základe fotografií.
Ja osobne by som do ojazdeného bajku nešiel, lebo neviem, čo sa s ním všeličo dialo, ale zase je pravda, že netrpím núdzu a nový bicykel si môžem bezbolestne kúpiť.
28.09.2020 - 20:42:04
00
PatrikL - z tých dvoch ten Felt 7 THIRTY vyzerá pekne :) Akurát škoda že predajňa v ČR, teraz je to také kadejaké, ísť tam skúsiť si ho naživo..

Jaroh - vďaka za info aj ďalšie rady. Pozerám teraz na ten Rockhopper pro, väčšina vecí na ňom by mi sadla, akurát ho nikde nevidím v mojej veľkosti, aby som si ho vyskúšal. Možno budem musieť čakať do jari, aj keď by som radšej jazdil hneď :) No tá výdrž rámu by bola super, keď Ti toľko tie biky vydržali. Mne sa síce tiež podarilo vyreklamovať prasklinu rámu, ale celkom škaredo na mňa pozerali a skúšali sa trochu aj vyzuť.. Preto ten rám riešim možno až príliš.
28.09.2020 - 21:33:25
00
Ešte som našiel aj Felt Dispatch 9-30, vyzerá veľmi fajn, akurát tá 27.2mm sedlovka sa mi tam nepáči.. Nie sú príliš málo tuhé oproti tým 30-31mm?
29.09.2020 - 08:18:46
00
keyboard_arrow_up