Dnes je meždunarodnij den kavopičnij 😎 ... do vypitia priatelia ☕️
01.10.2020 - 20:17:57
00
Dnes som Ti len tak volal pokecat (uz asi 3. krat), ale neberies telefon ani na medzinarodny den ... :(
01.10.2020 - 20:42:09
00
Pred časom tu viacero ľudí riešilo ručný mlynček, zaujímali by ma postrehy, čo ste nakoniec kúpili? Aké sú skúsenosti s napr 1ZPresso, prip. Iné Číny?
Použiteľné aj na espresso svetlé preženia?
04.10.2020 - 09:42:31
00
ja som šiel cestou nie drahých investíci,pretože jednoducho na to nemám,mám zálub viac,konkrétne bicykle cestný a horský, fotografovanie,hudba a moje dvojičky :D
Jednoducho pri všetkých záľubách človek musí nájsť taký ten ideálny pomer a zmieriť sa s tým,že nemôže mať tie najlepšie veci,ale musí nájsť taký správny pomer medzi funkčnosťou a cenou.
Kupil som si hario skerton pro, ktorý je inak veľmi vychválený vo všetkých recenziách. Som s ním maximálne spokojný,melie rýchlo,kvalitne,konzistentne,dokonca aj ticho /aj to bola požiadavka na funkčnosť,kedže máme malé deti:) /

Zrejme do drahého espresso stroja by nebol vhodný,ale ja ani nemám ambície robiť si kvalitné espresso doma. Používam ho pri bialleti brikka moka kanvičke a časom asi pôjdem ešte buď do aeropressu,alebo haria v60. Na toto použitie je to maximálne kompetentný mlynček.

Odporúčam ale ísť do verzie PRO, práve pri tomto prevedení sú vychytené rôzne neduhy lacnejších verzií...
04.10.2020 - 12:33:47
00
a ešte mi nedá zhrnúť malú recenziu na spomínanu bialleti brika 2. Je to rozhodne zaujímavý stroj,je možné na tom pripraviť v jeden deň tú najlepšiu kávu akú som kedy mal a zároveň aj ťažko pitelnú brečku. Názory na správny postup sa od seba líšia. Vypozoroval som,že nezáleží či je voda z vodovodu,alebo kojenecká,ani či je studená či teplá,alfa a omega prípravy je odhadnúť správne nastavenú intenzitu plameňa a moment,kedy odstaviť plyn,resp dať ho na úplné minimum. Hranica medzi spálením a nedostatočným objemom finálneho výsledku je veľmi tenká. Tak isto neviem presne vypozorovať,aké je ideálne namletie,toto nastavenie sa líši od toho akú kávu mám..

Tiež velmi záleží nad kvalitou čo do toho sypem. Nestotožňujem sa s názorom (zatiaľ) že dá sa na tom pripraviť káva predávaná v reťazcoch. Všeobecne sa dá povedať,že ak zrno mi po namletí nevonia,tak aj samotný výsledok bude zlý. (zatial som skúšal z bežne predávaných vecí dáky starfucks a čibo...)
04.10.2020 - 12:48:37
00
No ak skúsiš skutočnú kávu , čerstvú , kvalitnú a vyššie cenenú / SCA / len vtedy poznaš rozdiel ... makksia voda je samozrejmosťou a mletie vychytaš 😎
04.10.2020 - 12:56:00
00
dizi mozes napisat par riadkov (kludne SS) o cuppingu? Sedi to +- s tym co hovori vo videu?
04.10.2020 - 14:00:56
00
a taka moja tradicna otazka, dake odporucania kav tuto zo svk/cz na tento mesiac? :D :D :D
05.10.2020 - 06:10:54
00
stanlee napísal:
Hranica medzi spálením a nedostatočným objemom finálneho výsledku je veľmi tenká. Tak isto neviem presne vypozorovať,aké je ideálne namletie,toto nastavenie sa líši od toho akú kávu mám..

S mnohými vetami ( aj mimo citovaných ) by som polemizoval, ale nechcem byť za oportunistu... Tak len zopár postrehov k veci:
Tzv. "spálenie" je podľa mňa len urban legend ( nikdy som ho nezažil a podľa dostupných meraní, ktoré boli prezentované na yt, ani nie je bežne dosiahnuteľné ) ... a vzniká tak, že tam človek nasype mleté uhlie a potom tomu ani evian nepomôže :( Objem finálneho výsledku je daný skôr mletím ako čímkoľvek iným. Pri menšom množstve to ide skôr acidnejšie ako horkejšie. Pri hľadaní "bodu zlomu" pri mletí je možné sa riadiť nasledovným: keď je mletie príliš jemné, tak po rozobratí briky je v tej spodnej nádobke "trochu viac" vody ( vizuálne to aj menej pení ) a obsahuje aj čiastočky kávy. Pri postupnom povoľovaní mletia ( myslené na hrubšie ) sa zostatková voda čistí a je jej menej, čo logicky vedie k tomu, že výsledného nápoja je viac. Podľa mojich skúseností majú rôzne kávy rozdielnu "nasiakavosť", závislú od druhu zrna a stupňa praženia, takže ten "bod zlomu" je inde.
Ako som už písal dávnejšie, netreba okolo toho robiť vedu. Vodu po značku h2o. Ja doporučujem misku naplniť plnú, rozbiť hrudky, sklepnúť tak aby sa nevytvorili po kraji "diery" - žiadne utláčanie. Keď je malé plnenie misky, vzniká tam niečo ako kanálikovanie. Je to vidieť pri čistení, že v miske je zlomený puk, resp. prasklina v puku, keď je to plné, tak je taký skoro rovnomerný. Plameň/ohrev doporučujem skôr väčší ( aby pokryl celý spodok a neopálil rúčku ). Ja používam najmenši plynový horák naplno. Nechať ho vypeniť ( celkový čas okolo 3 min ) a vypnúť ( vôbec si ho nevšímať :). Premiešať v konvičke a naliať.
Najprv treba odladiť základnú prípravu aby boli výsledky konzistentné ( podľa mojich skúseností to ide v pohode ) a až potom experimentovať. Námety na experimentovanie: hrubšie mletie + mierne utlačiť, papierový filter na spodok misky ( pod kávu - eliminuje kanálikovanie ako u esp. ), prípadne papierový filter aj navrch kávy( eliminuje kávovú chuť :) A staré známe, že meniť len jeden parameter....
05.10.2020 - 19:01:11
01
Kľudne buď oportunizmom, veľmi rád sa naučím nové veci. Tým spálením kávy som mal na mysli práve silnejšiu kyslosť, mal som za to, že vzniká tým náhlym vypenenim. Videl som viacej videí na yt, kde odporúčajú veľmi pomalé zahrievanie briki, aby toto spenenie v ideálnom prípade ani nenastalo.
Misku plním samozrejme plnú,cca 15g,neutlacam.
Napis h2o na mojej brike chýba. Je tam taká ryska, ale to je všetko, pričom ani v návode nie je vysvetlené, či liať vodu po rysku, alebo po poistný ventil spodnej nádobky. YT je opäť plný odlišných postupov Skúšal som obe varianty.

Skúsim mlet hrubšie:)
05.10.2020 - 19:44:59
00
Len technicka poznamka: "spalenie" uz z principu nemoze byt kyslost, ale opacna cast chutoveho spektra - vysoka a este vyssia horkost. Kava sa neda "spalit" pri ziadnej priprave 100°C vodou, spalena uz musi byt z prazenia (pri prazeni sa pouzivaju teploty > 196°C, kedy nastáva 1. crack) a spalena (hnusne horka) chut sa len vyluhuje do extraktu... ;)
05.10.2020 - 20:18:12
03
stanlee napísal:
Videl som viacej videí na yt, kde odporúčajú veľmi pomalé zahrievanie briki, aby toto spenenie v ideálnom prípade ani nenastalo.

To je podľa mňa skôr príčina kyslosti ( okrem toho, že si myslím že brániť tomu speneniu je ch...ina ). Raz som skúsil dať plyn na najslabšie a jednak bola káva chladnejšia ale hlavne kyslejšia ( napriek tomu to "fuklo" na konci ). Možno na "prepálených" kávach to trochu "zrazí" horkosť. Ďalej som po tom nepátral. Keby chcel človek zabrániť peneniu ( ktoré je kôli tlaku vytvorenému tým horným závažím ), tak stačí niečim podložiť tú "čiapku" navrchu a bude to fungovať ako moka konvička, t.j. káva sa plynule vyroní:)

stanlee napísal:

Napis h2o na mojej brike chýba. Je tam taká ryska, ale to je všetko, pričom ani v návode nie je vysvetlené, či liať vodu po rysku, alebo po poistný ventil spodnej nádobky. YT je opäť plný odlišných postupov Skúšal som obe varianty

Ten nápis h2o je na takom výstupku v hornej nádobke. Tam sa voda naleje a preleje do spodnej. Teda sa použije ako odmerka. Mám pocit, že je to cca 80 ml. Má to výhodu, že trafíš +- rovnaké množstvo vody bez váženia.

stanlee napísal:
Skúsim mlet hrubšie:)

Tu záleži, či sú v tej zbytkovej vode stopy kávy. Ak nie, najprv skús zdvihnúť teplotu varenia.
05.10.2020 - 21:48:45
00
😂

Prílohy:

C36AAE18-7025-416D-B495-520C617E87A8.png
C36AAE18-7025-416D-B495-520C617E87A8.png 2.41 MiB thumb_up0thumb_down

06.10.2020 - 11:43:04
00
Ahoj, vyrába tu niekto WDT nástroje? Mal by som záujem príp. návod. Dík..!
06.10.2020 - 14:10:57
00
ak na 3d tlaciarni moze byt tak by som ti vedel pomoct
06.10.2020 - 14:18:39
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika / Energia)
keyboard_arrow_up