Su to biky s trailovou geometriou. Kategoria 3 to ma jasne napisane. Rough trails..dropy, skoky do 60cm..atd. Pozri si o com je XC geometria a potom si to porovnaj.

Traily su roznorode, preto sa aj trail biky nerobia vsetky s rovnakou geo a komponentami. Mam klasicky hlinikovy Kona Honzo (2020) a nejdem tvrdit ze je to rovnaky bike ako novy Kona Honzo ESD. Oba su urcene na ine traily a iny styl jazdenia. Oba vsak su trail biky!

Aby som sa vratil k chalanovi co hlada bike. On vie najlepsie ake traily ma v okoli a ako chce na biku jazdit. Ja som pochopil ze chce skor hravy trail bike na ktorom vie aj dieta odviezt atd. Zaskar bude vazit minimum 16kg bez pedalov. By ma porazilo keby som na nom mal vozit este aj sedacku + dieta.
05.10.2020 - 20:50:47
00
Teraz pozeram ze GT Zaskar ma v popise ktory si tuna dal jasne napisane “zjazdova geometria” co len potvrdzuje moje slova.
05.10.2020 - 20:52:47
00
Chlapci dakujem za vase postrehy a informacie, ktore ste mi poskytli. Ja aktualne jazdim CANNONDALE FSI (hardtail so 100m zdvihom) a jazdim tu v KE takmer vsetky traily (okrem tych extremnych ako su velke padaky, skoky zo skal a pod...). Tym, ze k nam do rodiny zavital novy prirastok a ja by som s nim rad travil cas na bicykli v lese rozhodol som si kupit dalsi bajk, ktory mi umozni vychutnat si spolocne chvile. Rovnako by som tento bicykel pouzival v zime ako zimak, nech nederiem drahy cannon. Trailbike som chcel preto, ze by mi mozno umoznil jazdit vacsiu divocinu ano cannondale.

PS: To GT mi dizajnovo moc nereze... :(
05.10.2020 - 21:12:53
00
Marin san quentin 2, ghost asket?
05.10.2020 - 22:00:48
00
Inac pri tych trail bikoch su castokrat pouzite kolesa 27,5". Je to lepsie? Doteraz som na XC strojoch jazdil len 29"
05.10.2020 - 22:19:47
00
graveler Ten Zaskar prijde ako univerzal mne, nemusi sa ti pacit ani si ho nemusis zvolit. Vo vysledku je vyber na tebe ale samostatne by som postupoval nasledovne:
Zimak: Nieco ako Kona Unit X ale nemusel by to byt oceliak ak sa o to nechces starat. Pevna vidlica, mechanicke brzdy, zakladne radenie = veci kde sa nema co pokazit a ak sa pokazi tak to rychlo fixnes. Sirsie pneu su v snehu lepsie. Nevyhoda moze byt ocel co si nemusi rozumiet so solou (mam unit a pouzivam ju aj ako zimak a zatial problem nemam). Pripadne nejaky gravel s blatnikmi ale s tym si po udupanych snehovych chodnikoch moc nezajazdis. Alebo extrem typu fatbike.
Detska sedacka a jazdenie s rodinou: Nieco ako ten Ghost. Dostatocne pohodlny a lahky bajk na dlhsie i kratsie vyjazdy. Do detskych sedaciek sa nevyznam ale radsej by som si skontroloval ci nebudu hranate profily trubiek robit pri upnuti problemy.
Traily: KE.CY sa vam rozrastaju a mate to tam dostatocne pestre. Od hladkeho flowu, cez rychle skoky az po prirodne strme switche. Tu by som zvolil trailbike (a nie ten ghost to nieje). Ine je totiz jazdit tie traily na xc a ine na bajku na to urcenom. Viac si to uzijes ked budes mat bajk na ktorom budes istejsi a nakoniec zistis ze uz ani tie extremne veci nie su so spravnym bajkom extremne. Plus blizko mate celkom dobre vychytene bajkove lokality ako Branisko, Slanske atd a to su miesta kde trailovy bajk skutocne vyuzijes.

Teraz uz len zavisi na tebe ako si to nakombinujes a comu das najvyssiu prioritu. Kazdy ten styl bajku vies pouzit na vsetky tri spomenute veci ale vies najst plno bajkov ktore budu niekde medzi. Ja osobne by som vyhodil zo zoznamu bezne mtb ako ten dookola omielany ghost. Teda ak ti nejde o to mat podobny bajk ako mas vyslovene s cielom setrit existujuce xc. Skor by som sa zameral na ten zimak a trailovy bike a vybral nieco podla vacsej priority. Osobne trailbike, ten viac posuva moznosti jazdenia.
A ci 29 alebo 27.5 je na tebe. Ak si jazdil 29 tak pravdepodobne budes spokojny s 29. Na trailovych bajkoch su tie 27.5 vacsinou pluskove gumy 2.6"-2.8" takze na univerzalnejsie pouzitie by som siel do 29".
05.10.2020 - 22:42:43
00
Super tazky Zaskar s pruzinovou vidlou so zjazdovou geometriou ako univerzal 🤦

Nevies o com rozpravas..
05.10.2020 - 22:58:20
00
Kam teda zaradis vsetky tie Ghost Nirvany, RM Blizzy, Kona Honzo, Kellys Gibon, Trek X- Caliber atd? Lebo XCka to nie su..
05.10.2020 - 23:08:27
00
Prosim pozri si KECY traily, napriklad https://www.youtube.com/watch?v=odzpcmJja74, https://www.youtube.com/watch?v=20Ay8iltdso alebo https://www.youtube.com/watch?v=ehs50anPs64. Jazdil som, takze viem ake traily tam su a viem ze s kludom ich mozeme porovnat s tbk 1-3, slalomkou a banikom. Myslis ze je na TBK traily Ghost Nirvana Tour idealny bike? Ja si to nemyslim. Je to bajk vhodny na Cerovu drahu co je singletrack ktory sa jazdi na gravel bajkoch a mozno tak na TBK1 ak clovek zastavi na zaciatku a na konci aby si upravil vysku sedla.

A co je podla teba vacsi univerzal? Bajk ktory je XC a zajazdi vsetko medzi XC az po singletracky alebo trailovy bajk ktory zajazdi vsetko od XC az po bikepark? Podla mna ten co toho zvladne viac. Aj ked zavisi od preferencii, preto som napisal ze zaskar je univerzal podla mna ale nikomu ho nenutim. V podstate je ten zaskar len priklad bajku, rovnaku sluzbu urobi spomenute CTM, Marin, ..

RM a Konu som spominal i ja. Maju viac verzii a su to odlisne bajky. Od XC (cross-country) cez trailbajky a AM mozno az po agresivny trailbike-enduro. Da sa tam vybrat podla poziadaviek.

Ale vzdavam to tu, urcite mu dobre poradite. Ak by si mal graveler nejake otazky tak mi mozes kludne napisat.
06.10.2020 - 00:32:16
01
Tak spomedzi vsetkych vyssie spomenutych sa mi po dizajnovej stranke paci Marin Nail Trail 6 2020.
Mal by byt OK?

Prílohy:

lg_thumbnail.jpg
lg_thumbnail.jpg 121.37 KiB thumb_up1thumb_down

06.10.2020 - 06:59:48
00
Ahojte,

Ako velky rozdiel spravi pri jazdeni XC a Trail geometria a vacsia robustnost biku? Vyberam na buducu sezonu nahradu za Kellys Gate a rozmyslam ci je lepsia volba nieco ako GT Zaskar/Grand Caynon alebo Ghost Lector/Canyon Exceed.

Az na nutne presuny sa na MTB snazim vyhybat asfaltu. Stale castejsie prejdem aj lahsie traily (bluetrail, vydricky, TBK1/2) avsak s obchadzanim vsetkych skokov z dialky a nemam ambiciu ich skusat. Doteraz som nemal pocit, ze by bola XC geometria limitujuca, ale nemam porovnanie s inym typom biku. Spravi to velky rozdiel aj pri lahsich trailoch alebo je to skor citit az v tazsom terene?
06.10.2020 - 07:44:57
00
Tak pri trail geometrii budeš mať hlavne položenejší uhol a aj horná rámová trubka má zvyčajne väčší sloping. Určite to spraví najväčší rozdiel na ťažkých a strmých trailoch, kde je tá položenejšia hlava cítiť. Ale zas na 2. strane sa ti pôjde inak do kopca na XC a na trail biku. Takže všetko má aj výhody aj nevýhody a hmotnosť asi nie je treba spomínať, to je jasné asi každému :) Pokiaľ sa budeš vyhýbať ťažkým trailom a skokom ako píšeš, tak si vystačíš aj s XC bikom Trail biky sú o zábave a "blbnutí" na trailoch, XC je zas o rýchlosti. Toľko môj názor :)
06.10.2020 - 08:04:28
02
https://www.albie.cz/honzo/kona-big-honzo-dl-2021/
06.10.2020 - 08:22:25
01
Hosť napísal:
Prosim pozri si KECY traily, napriklad https://www.youtube.com/watch?v=odzpcmJja74, https://www.youtube.com/watch?v=20Ay8iltdso alebo https://www.youtube.com/watch?v=ehs50anPs64. Jazdil som, takze viem ake traily tam su a viem ze s kludom ich mozeme porovnat s tbk 1-3, slalomkou a banikom. Myslis ze je na TBK traily Ghost Nirvana Tour idealny bike? Ja si to nemyslim. Je to bajk vhodny na Cerovu drahu co je singletrack ktory sa jazdi na gravel bajkoch a mozno tak na TBK1 ak clovek zastavi na zaciatku a na konci aby si upravil vysku sedla.

A co je podla teba vacsi univerzal? Bajk ktory je XC a zajazdi vsetko medzi XC az po singletracky alebo trailovy bajk ktory zajazdi vsetko od XC az po bikepark? Podla mna ten co toho zvladne viac. Aj ked zavisi od preferencii, preto som napisal ze zaskar je univerzal podla mna ale nikomu ho nenutim. V podstate je ten zaskar len priklad bajku, rovnaku sluzbu urobi spomenute CTM, Marin, ..

RM a Konu som spominal i ja. Maju viac verzii a su to odlisne bajky. Od XC (cross-country) cez trailbajky a AM mozno az po agresivny trailbike-enduro. Da sa tam vybrat podla poziadaviek.

Ale vzdavam to tu, urcite mu dobre poradite. Ak by si mal graveler nejake otazky tak mi mozes kludne napisat.


Singletrack Cerovka na gravel biku? To by som si teda pozrel :-) To uz prehanas ale ok. Vobec neviem preco sa tu tak vzpieras. Traily su predsa rozmanite. Ja som Honza kupoval hlavne kvoli obratnosti, hravosti a nikdy nebol moj plan ho brat na nejake enduro traily. Ak by som po takych zatuzil tak kupim fulla alebo nieco so zjazdovou geometriou (Kona Honzo ESD alebo RM Blizz TRL novy).

Napriek tomu som na Honzovi pobehal jak TBK 1,2,3 tak Pajstun tak singletrack Cerovka, 5-bojara, Krasnansky trail, Pezinska baba atd a uplne v pohode. Kazdy bike ma predsa svoje zameranie.

Ja som pochopil ze chalan hlada skor vsestranny bike a nie nejaky tazky zjazdovy special.

Cely 'problem' ktory tu riesime je len o tom ze tvoja predstava o 'trail biku' je nejaky super dlhy, pevny, tazky zjazdovy bike s 66 hlavou a nizsie. Cokolvek ine uz davas do XC kategorie a to je nonsense. XC biky su robene predovsetkym na lahkost a rychlost, zalahnuty posed atd.

Malokedy vidis ze by mali hlavu mensiu ako 69 stupnov. Nirvana nie je XC bike. Je to trail bike zamerany skor na flow traily, singletracky, mensie dropy a skoky atd. Ale stale je to trail bike.

To je cele co sa tu snazim vysvetlit. Ty vravis ze Zaskar je vacsi univerzal ako Nirvana pretoze vie 'pokryt' ci lahke alebo tazke traily. Ja si myslim, ze pre bezneho skor zacinajuceho bikera ktory sa chce vozit po lese a sem tam si nieco skocit a tak + chce bike vyuzivat aj na vozenie deti je vacsi univerzal skor trail bike nieco na styl Nirvany.
06.10.2020 - 08:35:06
00
Johnny80 napísal:


Krasny bajk, krasna farba. Ale preco vedenie kablov vonkajskom? Ach... to som myslel, ze je uz davno prec.
06.10.2020 - 08:55:22
00
keyboard_arrow_up