treba občas čítať aj tie príbalové letáky, vždy je tam aj kapitola "Možné vedľajšie účinky" https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/influvac-tetra-416147.html
a to čím si prešli traja kolegovia, etc. vôbec nemusí súvisieť s podaním vakcíny...
"Inkubačná doba chrípky je niekoľko dní, preto ak ste vy alebo vaše dieťa vystavený vírusu chrípky bezprostredne pred alebo po očkovaní, môžete napriek tomu ochorieť."
07.10.2020 - 22:10:38
00
Suhlas, kym si telo vytvori dostatocne mnozstvo protilatok, moze to trvat az 3 tyzdne. Kedze som starsi, tak 1.10. som dostal Prevenar proti pneumokokovej infekcii a dnes som zohnal Vaxigrip tetra proti chripke a uz je v ramene. Po Prevenare som na druhy den uz bol na biku.
07.10.2020 - 22:22:27
00
Myty a fakty o ockovani proti chripke:
https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2017_10/Najcastejsie_myty_a_fakty_o_ockovani_proti_chripke.aspx?page=full

MÝTUS: Chrípku je možné dostať aj z očkovania.
FAKT: Očkovanie proti chrípke sa vykonáva neaktívnymi (neživými) časticami vírusu, chrípku z neho teda očkovaný dostať nemôže. Tento mylný názor vychádza z faktu, že po vakcinácii trvá približne 2 týždne, kým si telo vytvorí protilátky, takže až potom je organizmus plne chránený
07.10.2020 - 22:27:52
00
Na druhý týždeň mám ísť na očkovanie aj ja. Na chrípku som ešte ockovany nebol, tak čo tu čítam vedľajšie účinky som trochu zneistel či to mám vôbec absolvovať.
Možno to závisí aj od druhu vakciny.
Mám tuto 2020/2021 sezona :
https://www.adc.sk/databazy/produkty/pil/influvac-tetra-416147.html
Má niekto nejakú inú ?

Prílohy:

images.jpeg
images.jpeg 13.31 KiB thumb_up0thumb_down

07.10.2020 - 22:33:12
00
Som rad priatelia , že ste to tu ozrejmili ... bo keby som tu to ja popísal , niekto by ma určite zhejtoval a obvinil , že dílujem vakcíny 😂 .

Pali65 áno , to bol problem .

Pozor na tresty pri spáchaní trestného činu v čase vyhláseného núdzového stavu . Momentalne je vyhlásený na celu krajinu , nielen pre zdravotníctvo . Za krádež kabelky zlodej dostal 10 rokov v čase prvej vlny : https://www.tvnoviny.sk/domace/2009127_pocas-nudzoveho-stavu-platia-omnoho-prisnejsie-sadzby-niektore-tresty-su-drakonicke

simecek neboj , chlapi hore písali a ja ako lekar s tým suhlasim . Mám tu druhu .
07.10.2020 - 22:38:08
10
https://dennikn.sk/2072827/slovensky-primar-vo-washingtone-covid-je-zakerny-je-to-s-nim-ako-na-kolotoci-koniec-je-velmi-nepredvidatelny/?ref=tema

Táto choroba je zákerná, lebo jej priebeh nie je lineárny. Väčšina chorôb sa buď zlepšuje, alebo zhoršuje. Táto je ako na kolotoči, raz je to lepšie, potom horšie. Koniec je veľmi nepredvídateľný.....Mám pred touto chorobou, ktorá je nepredvídateľná a niekedy ju vôbec neovplyvní to, ako sa o pacienta staráte, veľký rešpekt. Je to rozhodnutie pacientovho imunitného organizmu a jeho tela, aký záver bude ochorenie mať.

....

Hovorili ste o pacientke, ktorá mala napadnuté obličky, koronavírus teda napáda aj iné orgány ako pľúca?

Jednoznačne. Tento vírus má veľkú tendenciu zvyšovať zrážavosť krvi. Komplikácie môžu byť veľmi ťažké – srdcové alebo mozgové mŕtvice, krvné zrazeniny v dolných končatinách a pľúcne embólie. Často sú práve tieto komplikácie príčinou smrti. Veľa pacientov má príznaky stresu srdcového svalu – z toho, že sa pľúcam nedostáva kyslík, alebo ide o priamy účinok vírusu na srdce. Výsledkom môže by postupné zlyhanie obehového systému. Otázkou zostáva, či sa táto zmena u vyliečených pacientov zvráti alebo bude porucha trvalá.

....

Spolu s vakcínami je chronický COVID najväčšia téma, ktorou sa zaoberáme. Budeme musieť vytvoriť postcovidovú starostlivosť, kde bude infektológ a pľúcny lekár. Budeme sa starať o pacientov, ktorí mali COVID pred dvoma či troma mesiacmi a stále majú následky. Ide najmä o chronickú únavu, ktorá môže byť takmer neprekonateľná. Majú prejsť 300 metrov a trvá im to pol hodiny. Týka sa to mladých ľudí, ktorí nemajú žiadne zdravotné problémy.

Mám v New Yorku kolegu, ktorý je zdravý štyridsiatnik, behal maratóny a teraz horko-ťažko ide do obchodu nakúpiť. Kondícia sa mu vracia, ale ide to veľmi pomaly. Druhý príznak je dýchavičnosť, pacienti majú suchý kašeľ, ktorý im takisto odoberá energiu, a ďalej poruchy štítnej žľazy. Väčšina ľudí stratí čuch a chuť. Mám pacientov, ktorým sa čuch vrátil, ale iba čiastočne a „nie je to ono“. Jeden pacient sa stále sťažuje, že jedlo nemá žiadnu chuť – už mesiace po prekonaní choroby. Ešte o tom veľa nevieme.

Pacienti, ktorí skončia v nemocnici, majú takmer všetci ťažký zápal pľúc, ktorý sa u niektorých môže vymknúť spod kontroly a vedie k postupnému zlyhaniu ostatných orgánov, keď organizmus prechádza do sebaútoku.

....

Mladí ľudia s obezitou majú taký priebeh ako 80-roční pacienti. Nevieme si to vysvetliť. Hneď od začiatku bolo jasné, že najviac ohrození sú starší ľudia – hlavne nad 65 rokov. Toto riziko je priamo úmerné veku – teda čím starší, tým väčšie riziko ťažšieho priebehu choroby až úmrtia. Tiež sme videli, že muži a ľudia s krvnou skupinou A majú ťažší priebeh, aj keď sa to prejavilo do menšej miery ako vek a obezita. Pacienti, u ktorých by sme čakali zníženú imunitu – napríklad HIV pozitívni –, chorobu prekonali ľahko.


o vakcine, ktora bude v USA dostupna mozno uz do konca roka:
.....Každé nariadenie vlády sa vníma politicky, aj liečba a najmä vakcíny sa stali nástrojom politického boja. Väčšina mojich pacientov aj kolegov mi hovorí, že sa nedajú očkovať vakcínou, ktorá bude schválená pred prezidentskými voľbami. Neveria, že bude dodržaný vedecký prístup a že bude schválená na základe skutočností a nie na základe politického rozhodovania.

Prílohy:

Slovenský primár vo Washingtone_Sú pacienti, ktorí mesiace po prekonaní COVID-u majú prejsť 300 metrov a trvá im to pol hodiny.pdf [245.21 KiB]

07.10.2020 - 22:40:47
02
Lebo keď to bude po voľbách Bidenova vakcína tak tá bude bezpečná....bože to je xuje ten doktor.Ak chce bezpečnú vakcínu tak nech si počká 6 rokov ako pri každej bežne vyvíjanej vakcíne.Bolševici z číny už zase cestujú po svete a my zatvárame.
07.10.2020 - 23:04:04
00
Pre tých čo majú školopovinné deti ...

?pre Vás : https://dennikn.sk/2073411/manual-pre-rodicov-spoluziak-vasho-dietata-ma-koronavirus-co-teraz-co-urobia-skola-a-hygiena/?cst=ce7984463b5104f2225902035b645182704e075c

... pérez nečítaj ? !
07.10.2020 - 23:09:18
00
Ja sa ti Ramon1 divim. Naco si studoval? Kdejaky kriklun z krcmy po dvoch pivach sa v tom vyzna lepsie. :sweat:
07.10.2020 - 23:17:21
03
čo sa týka očkovania na chrípku tak pre zdravých ľudí ktorí sa na nič neliečia,nemajú ochorenie to nemá význam.
07.10.2020 - 23:17:40
06
🤦‍♂️
07.10.2020 - 23:20:30
04
🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ ... 😂 pista došlo na tvoje slova . No nič , idem konštruktívne premýšľať .
07.10.2020 - 23:29:31
02
mirec16 napísal:
postreh z praxe c.1: z poslednych 10 pozitivnych (PCR) malo 10 negativne rychlotesty 🤷‍♂️ cakal som aspon 50% uspesnost 😂

postreh z praxe c.2: ak pridete s tazkostami v piatok vecer a ostanete v nemocnici, tak vam odber spravia az v pondelok a vysledok pride so stastim v utorok... labaky maju na SK cez viked a v noci frei, snad na to koronka mysli 😂


A ako si to teda v praxi predstavuješ? Človek je v labáku od 6:00 do 18:00, dá si kávu a aby diskutéri na webe nereptali, tak potiahne ešte nočnú a na druhý deň to isté? Hardware bol problémom v prvej vlne v marci, teraz už nie. Stroje v labáku môžu ísť 24/7, ľudia nie.
07.10.2020 - 23:50:12
00
bikemartin ano presne tak si to predstavujem, ak ja mozem na urgentnom prijme potiahnut 24ku, resp 32ku, tak nevidim prekazku v tom aby sa v labaku makalo takto tiez, hlavne ked je pandemia... v com je problem? personal? financie? mamvpicizmus zodpovednych? ozaj ma to zaujima... skus si spocitat kolko sestier, lekarov a spolupacientov sa okolo podozdriveho premelie dajme tomu od toho piatku do utorka? na co sa tu potom hrame...
08.10.2020 - 00:33:49
03
triki napísal:
Ak chce bezpečnú vakcínu tak nech si počká 6 rokov ako pri každej bežne vyvíjanej vakcíne.

Nepravda. Vakcíny sú dnes "stavebnice" založené na pradávno osvedčených kompozíciách, kde ide len o to, nájsť správnych pár antigénov, aby sa vytvorila imunita. Problém je nájsť práve tie vhodné antigény. Musia čo najmenej mutovať a musia vyvolávať dostatočnú odozvu. Toto je basically problém vakcín proti srandám ako malária alebo borelióza.
Keby to bolo, ako hovoríš, tak očkovanie proti chrípke by bolo v zásade vylúčené (pre každú sezónu sa odhaduje, ktoré typy vírusu sa pravdepodobne zjavia) a došlo by 6 rokov po funuse.
Dokázať sa to dá veľmi jednoducho, na ADC si vyhľadáš informácie o zložení tak 5-10 vakcín a zistiš, že sa zvyknú na seba značne podobať.
08.10.2020 - 02:11:55
01
keyboard_arrow_up