[quote="@1649028"]Velkost kolies: ano, pozvazujem aj 29", zatial moja skusenost:
- mal som HT GC velkost ramu M (172-182cm) na 29" a pripadal mi trochu "neohrabany", pri strmych stupaniach pomedzi stromy.
(neviem ci kolesami, ci privelkym ramom)
/quote]

Ono je to mozno skor o zvyku. Ja ked som presiel z HT na Full, ktory je dlhsi o cca 5cm, tak som si tiez pripadal neohrabany. Ale aj v technickych vyslapoch teraz povazujem dlhy reach za vyhodu, lebo sa mi lahsie manipuluje s taziskom a udrzuje pritlak na oboch kolesach. Nehovoriac ze v karpatoch nemas ani tak uzavrete traily ako skor korene a tam ti budu 29 ovela lepsie ako 27.5.
13.10.2020 - 11:40:33
00
kecinko - Ked sa bavime o agresivnych downcountry bicykloch tak registrujem- Santa Tallboy, YT Izzo, Transition spur a este mozno Ripley. XC s vyssim zdvihom som nemyslel. Vsetko zatial drahsie chutovky. Mozno ich je viac, nehadam sa. Ak ano, rad rozsirim obzory ;-).
13.10.2020 - 11:51:48
00
Revel Ranger, Yet SB115...
13.10.2020 - 12:12:30
00
lubo_j napísal:
Revel Ranger, Yet SB115...

To si trošku vypálil ceny :D
13.10.2020 - 12:29:03
00
Banshee Phantom
13.10.2020 - 12:33:45
00
Sak tak nieco od Rockmachine... tie biky co som spomenul su drahe lebo za lacno nevyrobis aj rychly lahky efektivny a zaroven “schopny” bike...
13.10.2020 - 12:54:48
00
Zas sa idete hrajkat na profi pretekarov? :lol:
13.10.2020 - 12:55:50
00
Je toho viac len treba hladat. Ono do toho moze spadat i giant trance, spominana kona, scott spark niektora verzia, atd atd. Dost sa tu prelinaju tie kategorie medzi xc a trail. Niektore bajky su viac slapave, niektore viac zjazdove no a niektore su niekde medzi. Pinkbike robil mensi test xc/dc bajkov kde testil tu spominane bajky https://www.youtube.com/watch?v=a-KmpFxlGKw. Urcite je k tomu i clanok a dalsich par videii kde su jednotlive testy bajkov (Epic Evo, Spur, SB115, Revel, Scalpel, Supercalibre, Lux). Podla mna z toho popisu co na tom mlaco planuje jazdit je Nerve uz moc. Na to by bolo v pohode i ht ako ten tu pretlacany Ghost Lector. Ale treba prihliadat na vsetko, na skill, pozadovane pohodlie, rychlost ktorou tie veci chce jazdit, to ci si chce viac uzit zjazd alebo vynalozit menej usilia vo vyslape, ci si mysli ze sa bude viac posuvat k technickemu jazdeniu alebo k pretekom (sviznejsie jazdenie).
Pohladal som nejake videa. tu je porovnanie DC a trailbiku (asi Nerve)
a potom seria videii XC vs DC (Spur)
Nepozeral som ale tie videa, len zbezne preklikal. Napriklad to porovnanie XC vs DC na konkretnych bajkoch vysvetluje preco si nechava oba. Ale ak by ako DC bajk pouzil nieco ine s menej polozenou hlavou mozno by bolo rozhodnutie nechat si len DC bajk.

A co sa tyka 29" kolies tak moderne bajky uz nemaju take divoke geometrie ako kedysi. Viac sa sedi v bajku, stredy su nizsie, zadne stavby kratsie. Zvazil by som este vyskusanie moderneho bajku pred kupou 27,5" kolies. V tom co chces jazdit budu mat 29iny proste vyhodu. Teda okrem pumptracku, tam maju vyhodu mensie kolesa (a mensie/kratsie bicykle, idealne bez odpruzenia, s nabombovanymi kolesami ... cize bmx, dirt/street, ...)
13.10.2020 - 12:58:00
11
Jaaaj, ako som mohol zabudnut na Whyte S-120 po ktorom som davnejsie dost pokukoval
13.10.2020 - 13:06:07
00
vrabc0 OK, je ich viacej ocividne - ja som davnejsie pozeral tusim toto video https://www.youtube.com/watch?v=dwvc53At7f0 a tam to maju definovane na zaklade nejakych kriterii, kde im z toho vyslo iba zopar modelov. Kazdopadne je to podla mna velmi zaujimava podkategoria.
13.10.2020 - 14:57:54
00
Som rad, ze mlaco otvoril tuto temu, kedze podla mna je uz na trhu tolko modelov fullov, ze priemerny clovek ma problem sa v tom zorientovat...ale nie o tom som chcel :)
Uz dlhsiu dobu mi vrta v hlave myslienka vymenit svoje 3-rocne 27.5" HT-cko a kupit nejaky full, nakolko som zacal jazdit viac trailovejsie useky a citim jeho limity :) Otazka je, ci ist cestou hladania noveho biku, alebo skusit vylepsit ten sucasny, na zaciatkok napr. nejakou teleskopkou ;) Co myslite?
Len pre uplnost doplnim, ze nie som ziadny pretekar a ide mi skor o pohodlie a istotu pri jazdeni v narocnejsom terene. Jazdim prevazne v okoli BA, Male Karpaty (Kamzik, BK) a v poslednom case moje srdcovky - traily pri Lozorne :)
14.10.2020 - 11:10:51
00
Ja som presiel z HT na full. Predtym som pridal teleskopku na HT.
Teleskopka ti prida urcite na istotu aj na pozitku, lebo budes ma ovela viac miesta aby si pracoval s telom nad bicyklom. Ale ked pojdes nejaky rozbitejsi trail. Napr. aj blue trail, ktory sa jazdi rychlo a je to sama “roleta”. Tak po tych cca 4 minutach som bol na HT poriadne vytraseny a rad ze som uz dole.
Teraz mam full Epic Evo a viem ist rychlejsie a viacej si to uzit - nie som z toho taky vytraseny.
A napr. Na TBK2 som na HT rockgardeny ani nemal odvahu ist a teraz na fulle v pohode. Hoci len 120/110 zdvihy ale je to velky rozdiel.
14.10.2020 - 11:24:21
00
Tak čo sa týka pridania odvahy a posunutia limitov tvojho biku, tak tá teleskopka určite pomôže, ale tak zas s fullom je to neporovnateľné, ten ti pridá oveľa viacej odvahy a pocitu istoty na rozbitých lesných úsekoch, alebo trailoch.
14.10.2020 - 11:40:28
00
Majorit Teleskopka len zjednoduchsuje proces znizovania/zvysovania sedla. Ked si to chces skusit staci ti rychloupinak, pred trailom zastavit a dat dolu sedlo. Hlavne je mat sedlo nizsie nech mas viac priestoru na manevrovanie, to ti pomoze strasne moc. A je jedno ci to sedlo znizis packou na rajdoch, rychloupinakom alebo klucom - tam sa meni len ta pohodlnost a casova narocnost toho ukonu, v zjazde ti ale pomoze to ze mas sedlo dolu. Cize na zaciatok si tie traily skus prejst so znizenym sedlom a ak ti to bude stacit tak mozes kupit teleskopku (ale nemusis ak ti bude stacit rychloupinak). Pomoct mozu i plaste na drsnejsie jazdenie, kratsi predstavec, sirsie rajdy. Necakaj ale od toho zazraky, idealne je mat bike na to urceny. A nemusi to byt ani full. Casto vozia ludia nabombovane pneu a velakrat staci na pridanie pohodlia a istoty jazdy trochu popustit z tlaku - na to sa casto zabuda.
14.10.2020 - 11:45:23
01
Dakujem za vsetky odpovede.
vrabc0, ano, prednedavnom som si zacal skusat davat sedlo dole na zjazdy a samozrejme som zistil, ze je to ovela istejsie ako mat sedlo hore :) Len je to otrava to stale davat hore a dole, preto uz aj pozeram nejaku tu teleskopku :)
Lukas333, myslim ze si presne pochopil moju myslienku :) Prave o ten pocit istoty a pohodlie mi ide. A to sa netyka len trailov, minule som isiel dole takym rozbitejsim usekom a vsetko sa mi tak triaslo, ze po par minutach som uz chcel, aby to rychlo skoncilo :D
kecinko: Blue trail som zatial na tom svojom HT-cku radsej ani neskusal :D
14.10.2020 - 12:29:06
00
keyboard_arrow_up