georgo21 Dik, konecne rozumne porovnanie kde si clovek vie utvorit predstavu :y: Ale rad by som vedel kde je tych 150% ci kolko to uvadzaju, lebo dalej to nedosvieti ani meter :-) Akurat je to belsie a silnejsie, neviem mozno realne pocity su ine. Zatial ma to teda ale nepresvedcilo a nebudem to silit pokial nemusim..
13.10.2020 - 08:31:04
00
Ak sa nemylim, tak to ako daleko to dosvieti zalezi od konstrukcie svetla. Ziarovkou sa da menit farba a intenzita.
13.10.2020 - 08:36:21
03
myslim si to iste, co lubor, silnejsou ziarovkou mozes akurat eliminovat napr. zozltnutie, resp. poskrabanie povrchu svetla, kedy dochadza k ubytku, pripadne, ak s tymto problem nemas, tak povodny kuzel bude jasnejsi, pripadne s inou teplotou svetla. Za mna inak super porovnanie, zrejme do toho pojdem.
13.10.2020 - 08:57:35
00
To nepopieram, tiez zastavam ten isty nazor ze to je dane konstrukciou samotnej paraboly. Bolo to myslene na taketo ukazky. Vsimal som si detaily ako dosvit alebo osvetlenie okolia, krajnice, a to je bez zmeny. Ja by som vsak najviac prijal lepsie osvetlenie mokrej vozovky, to je dovod preco nad tym uvazujem.

Prílohy:

2fd9b5cef5dc3fc1557514450c4824df.png
2fd9b5cef5dc3fc1557514450c4824df.png 42.55 KiB 1 thumb_up0thumb_down

OSRAM-H7-H4-H1H8-H3-H11-9005-9006-HB3-HB4-Night-Breaker-Halogen-Lamps-Fog-Lamp.jpg_960x960.jpg
OSRAM-H7-H4-H1H8-H3-H11-9005-9006-HB3-HB4-Night-Breaker-Halogen-Lamps-Fog-Lamp.jpg_960x960.jpg 46.58 KiB thumb_up0thumb_down

13.10.2020 - 09:03:29
00
mam tie Osram nightbreaker... az tak super ako to reklamuju sa mi nezdaju :)
dalsia vec je, ze aj tak mi po case odchadzaju... ked odide jedna, tak do meisiaca viem, ze odide aj druha... ale to som v priebehu roka menil aj predosle ziarovky, takze asi je chyba niekde inde...
13.10.2020 - 09:13:14
00
ako som písal, svieti to o niečo viac, a to nielen do diaľky, ale aj do šírky (na tom gife, čo dával georgo je to vidieť, aj keď optika to tak nezachytí ako ľudské oko...)
iba raz v živote som núdzovo dal vypálenú žiarovku za 3,5€, tam bol jasne vidieť rozdiel medzi ľavým a pravým svetlometom... letela rovno do koša...

ak sa vám žiarovky vypalujú v ročnom intervale, je to nestabilnou elektrickou sústavou auta, prebíjanie alternátora a pod., treba tam zaradiť odpor, a žiarovka zrazu vydrží roky...

napr.:
https://www.svetziaroviek.sk/svetziaroviek-sk/eshop/28-1-Autoziarovky-reflektorove-12V/331-2-Autoziarovky-H7-12V/5/1005117-Odporove-vedenie-pre-H7-ziarovku-ako-ochrana-pred-castym-vypalovanim-ziaroviek

a ďalšia veľmi podstatná vec pri svetlách... správne nastavenie, čo dlhodobo pozorujem ľudia majú svetlá ktoré im svietia 30 m pred nos a šmytec... buď majú niveláciu (to otočné kolečko) pohýbanú smerom dolu, alebo to majú fakt na pikaču nastavené... sklon svetla je napísaný na svetle, väčšinou to býva okolo 0,7 - 1%, takže nájdeme si rovnú plochu, zoberieme meter a zmeriame tesne pri svetlomete od podlahy, kde vodorná časť svetelného lúča pretína meter povedzme 50 cm, odmeriame vzdialenosť po stenu povedzme 5 metrov čo pri 0,7% sklone činí pokles o 3,5 cm, takže by sme mali namerať 46,5 cm... no a už len doštelovať výšku, stavím sa že 80% ľudí bude mať pokles väčší... (také hrubé nastavenie...)

ideálnym kandidátom sú hmlovky, ktoré by mali mať 0,5% ak sú dobre nastavené, za normálnych okolností by ste pri 50ke rýchlosti mali byť schopný ísť iba na hmlovkách, dosvit cca 60 m... ale väčšina hmloviek z výroby svieti tak 15 m pred auto...
13.10.2020 - 09:57:51
03
nastavenie svetiel sa kontroluje na STK takže minimálne raz za 2 roky by mali svietiť dobre :)

a s tým dosvitom ono to je otázne či to postrehne človek volným okom za bežnej jazdy, tak ako to zobrazujú obrázky to nefunguje.. aj klasická baterka či svetlo na bicykel má nejaký dosvit trilión metrov ale v realite v tej vzdialenosti už nevidíte normálne nič.. no keď je tam napr nejaká reflexná plocha či odrazka tak sa to dá zmerať/porovnať, že to "blikne" vo väčšej vzdialenosti
13.10.2020 - 10:34:05
00
Jaiub, ked ten rozdiel bude ajfon schopny zachytit, podelim sa.
madbugie, co sa toho nastavenia tyka, ako vravi Craobs, STK to skontroluje (tj. auto s vodicom) a verim, ze 99% ludi sa nastavenia svetiel nikdy (toho priamo na svetlomete) nechyti, takze ta pociatocna pozicia je v pohode. Skor vnimam ako problem to, ze potom do kombika nalozi tri vrecia zemiakov, dozadu posadi decka a ide sa vecer previezt k babke, pricom nastavenim sklonu svetiel v kabine nepohne a svieti dohora. Ludia by sa to nastavenie mohli naucit pouzivat, ale to by najprv museli vediet, ze nieco take maju.
13.10.2020 - 10:53:42
01
Ja som mal tiez v plane menit to po tme a zachytit rozdiel. Ale tak pockam na teba :lol:
13.10.2020 - 11:39:39
00
no taktok... STKčka iba kontroluje, či svetlá nesvietia vyššie, ako majú... ak svietia nižšie, je im to jedno... za tie roky sa mi iba raz stalo, že technik povedal, že tie hmlovky si môžete dať do vyššia... ;-)

technik STK vám určite nič nebude štelovať, maximálne ak by svetlá svietili trošku vyššie ako majú, tak ak bude mať dobrý deň, tak vám ich našteluje, aby boli OK

ak sa na ajfóne dá nastaviť pevný čas a clona, ako na foťáku, tak môžeš fotiť, inak ti to automatické vyvažovanie prispôsobí ;-)
13.10.2020 - 17:03:36
00
tak ak neposteluje lebo sa mu nechce, moze nechat STK opakovat; kamarat takto opakoval pre zle nastaveny sklon hmlovky; aj ked je fakt, ze mi nenapadlo, ze by ich netrapil nizsi sklon, nepovazujem to za ok pristup...
13.10.2020 - 17:11:07
00
madbugie napísal:
technik STK vám určite nič nebude štelovať, maximálne ak by svetlá svietili trošku vyššie ako majú, tak ak bude mať dobrý deň, tak vám ich našteluje, aby boli OK

no tým tvojim určite by som si nebol taký istý :) štelovali mi ich tam už 3x
v čechách zadarmo, na svk volakedy zadarmo (ale to bol fotrov známy), pred 2 rokmi za 5€ (mali to normálne aj v cenníku)
14.10.2020 - 07:15:04
01
madbugie napísal:
... sklon svetla je napísaný na svetle, väčšinou to býva okolo 0,7 - 1%, takže nájdeme si rovnú plochu, zoberieme meter a zmeriame tesne pri svetlomete od podlahy, kde vodorná časť svetelného lúča pretína meter povedzme 50 cm, odmeriame vzdialenosť po stenu povedzme 5 metrov čo pri 0,7% sklone činí pokles o 3,5 cm, takže by sme mali namerať 46,5 cm... no a už len doštelovať výšku...


Tento návod je fajn, ale radšej s tým treba skočiť do servisu kde to za 10€ nastavia pomocou regloskopu. Totižto je veľmi dôležité nájsť vodorovnú plochu, auto mať zaparkované úplne kolmo na stenu (len stupeň-dva mimo a na 50m je to už dosť).
To je len požiadavka na priestor. Ďalšia vec je nastaviť svetlá okrem výšky aj do strán. A to bez regloskopu nespravíš.
Ale ako narovnanie svetiel z extrémnych polôh návod dobrý.
14.10.2020 - 07:34:53
02
ktovie, kde bol zadrhel :-D
14.10.2020 - 07:46:20
03
The speed was okay, but the corner was too tight
14.10.2020 - 08:19:59
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up