Tri roky som jazdil pre radosť (aj kvôli vytúženej redukcii hmotnosti a posilneniu srdca) výlučne na základe pocitu. A z počiatočných svaloviek som mal pocit, že to je to pravé. Až kým som nezačal aj trochu čítať a nenarazil som na opjem "tepové frekvencie". A tu sa človek bez merania tepu nezaobíde. Merať si ho hmatom je absurdné a hlavne nepresné. Skrátka sa to bez nejakého senzoru nedá. Tak som si minulého roku kúpil akési hodinky a hrudný pás. Naštudoval som si, ako sa počítajú zóny a bol som unesený, aké výkony podávam. Ten ale po pár mesiacoch skapal. Teraz dostal k narodeninám Garmin Edge 530 a je to "iné kafe". A prvý výjazd ma doslova šokoval.
Príloha:
Garmin-connect.jpg
Garmin-connect.jpg 182.64 KiB thumb_up0thumb_down

Až teraz, s novým Garminom som pochopil, že vypočítané zóny boli úplne mimo. Tak som začal "googliť" a chybu som našiel (alebo to Garmin počíta inak...). V každom prípade sa zóny, ktoré vypočítal Garmin na 99% zhodujú s tým, čo som sledoval počas výjazdu a zdá sa mi to maximálne reálnejšie.
Vygooglil somtotiž viacero metód, ako zóny počítať.
Ak teda niekto jazdí podľa zón, ktoré si sám vypočíta, najreálnejší mi vychádza vzorec, ktorý používa Garmin. Tie hodnoty podľa ostatných vzorcov sú príliš odlišné.
Príloha:
Garmin-connect.jpg
Garmin-connect.jpg 182.64 KiB thumb_up0thumb_down


Aké sú vaše skúsenosti?

Prílohy:

tf.png
tf.png 34.32 KiB thumb_up0thumb_down


Naposledy upravil Tata1955 dňa 17.10.2020 - 20:39:10, celkovo upravené 1 krát.

17.10.2020 - 20:34:36
00
nemusis s kazdou otazkou zakladat neustale nove temy ... na tvoje otazky existuju uz vytvorene temy, pytaj sa tam ...
17.10.2020 - 20:36:47
01
mne vychádza ten garminovský najbližšie.. ale aj ten ja o 2 menej
17.10.2020 - 20:40:01
00
Ooops, ten druhý obrázok tam nemal byť. Tento je z nového Garmina.
Príloha:
garmin-test.jpg
garmin-test.jpg 176.6 KiB thumb_up0thumb_down

17.10.2020 - 20:50:36
00
Akýkoľvek výpočet z veku alebo aj hmotnosti je len štatistický. V každom prípade doporučujem aspoň max.TF zmerať (ak už nie laktátovú krivku). U mňa napr. je max. o 10 vyššie ako podľa vzorca Garmin.
19.10.2020 - 10:13:06
00
Pre mňa (amatéra) možno postačí sledovať dlhodobo zmeny, ktoré zapíše Garmin. Z nich pomerne spoľahlivo uvidím, či sa zlepšujú alebo nie. Na tom, či je to 100%-ne presné, asi až tak nezáleží. Ak hrudný senzor meria správne, potom max.TF bude tiež relatívne správna (pokiaľ sa pri ďalšom výjazde neukáže vyššia). Tak to mám nastavené teraz. Kľudovú som si meral niekoľko dní, maximálnu som zobral z hrudného senzora. Ale tú laktátovú krivku si určite niekde dám zmerať, len ešte neviem, kde.
19.10.2020 - 10:35:30
00
Ak chceš seriózne zistiť skutočnosť, tak spiroergometria ako samoplátca. Ale momentálne počas korony asi ťažko. Ostatné je všetko len odhad, ale myslím že sa už tu o tom dosť popísalo inde. Hľadaj a čítaj👍
19.10.2020 - 20:04:38
00
Ja som to doteraz riešil podobne. Ale ak chceš jazdiť hraničné hodnoty tých zón, tak čím to je presnejšie, tak tým lepšie. Preto tiež uvažujem, že si to dám všetko niekde pomerať. Okrem toho by som si asi dal urobiť konečne aj rozbor krvy, či mi niečo nechýba, alebo nemám hraničné. Nech prípadne upravím stravu.
Možno vie niekto poradiť, kde to BA robia a čo to asi stojí...
19.10.2020 - 20:16:52
00
https://sportmed.sk
https://www.nutriadapt.sk/ - urobia rozbory a nastavia aj stravu.
19.10.2020 - 20:21:58
00
exit2

Čo viem, najkomplexnejšiu spiroergometriu plus ostatné veci robia v NŠC. Myslím, že www.sportcenter.sk

Neviem, v akom režime pracujú počas korony. Sú tam relatívne dlhšie objednávacie doby, pretože tam chodia prakticky všetci vrcholoví a výkonnostní športovci v regióne.
19.10.2020 - 20:56:58
00
Tata1955: Tak google mám aj ja, ale chcel som niekoho s dobrou osobnou skúsenosťou. Ale samozrejme aj tak díky za tipy...

Daniel6669: Ďakujem. Idem si to pozrieť. Prípadne budem musieť vydržať, kým tam blbá korona skončí. Hoci teraz by som to asi potreboval najviac, lebo najviac bikujem z nudy :)
20.10.2020 - 00:34:10
00
Tak som to skúsil 3x na rovnakom okruhu.
15.10. som počítač ignoroval a išiel som "na pocit".
18.10. som sa sústredil na čo najnižší tep, ale kopec je kopec...
20.10. som sa sústredil na kadenciu (znižovaním prevodov som sa snažil o čo najvyššiu) a výsledok ma šokoval. A to aj napriek tomu, že som sa po tréningu nijako výrazne "rozbito" necítil.
Ak je vám z tých obrázkov jasné, čo robím zle, prosím, poraďte. TF sa mi zdá veľmi vysoká a kadencia naopak veľmi nízka. Vyhodnotenie po prvých dvoch jazdách bolo úplne rovnaké. To posledné sa mi vidí brutálne "cez". A mimochodom, aj údaj Garminu o maximálnej kadencii sa mi zdá absurdný. Takú kadenciu nedosiahnem ani vo sne.
21.10.2020 - 19:24:37
00
keyboard_arrow_up