imajoros Práveže posledné razy, čo som bol na bajku, tak som začal chodiť dosť mimo cestu (lúky, les, ...), skúsil aj nejaké traily a fest ma to chytilo. Budúci rok by som sa do toho chcel pustiť už oveľa viac (napríklad aj to Malino Brdo) a tento bajk mi na to nestačí a musel by som veľa do neho vraziť. To sa mi neoplatí. Tento rok ešte vydržim, lebo už asi skôr budem dávať len cestu a max. nejakú poľnú cestu. Ako začiatočník nechcem skúšať traily v takomto počasí.
Preto hľadám nejakú rozumnú cestu. Nechcem do toho vraziť veľa peňazí, ale zase potrebujem niečo aspoň trochu schopné. Rád by som to mal tak 4-5 rokov a potom možno full, ak sa posuniem niekam.
17.10.2020 - 20:01:53
00
V pohode, rataj ale s tym ze akykokvek bike kupis kazdy si bude vyzadovat nejaku udrzbu.
17.10.2020 - 20:51:27
00
imajoros Jasné. Chápem, že sa budem musieť o to starať lepšie a chcem, ale nechcem po každých 300km rozoberať vidlicu a robiť nejakú veľkú údržbu. Aspoň tak som to pochopil od A1exa. :/
17.10.2020 - 21:16:43
00
300km je kktina, tomu never. Mam Recon vidlu a zacala drhnut po cca 1500km. Otocil som cez noc bike horeznacky a hned to bolo zas fajn. Raz za rok je ale dobre vymenit olej v spodnych nohach a cele to vycistit. Vidla ma potom krasny maslovy chod nejaky cas.
17.10.2020 - 21:29:17
00
Su na to videa na nete, vies si to vymenit aj doma ak nemas obe ruky lave ☺
17.10.2020 - 21:31:12
00
Jasne ze kym mas nizke naroky tak ti bude recon uplne stacit, ale ja mam rad ked vidlica funguje tak ako by mala. Samozrejme, mohol by som kupit pike a nestarat sa, ale aj napriek tomu ze milujem bikovat je pre mna bajk jeden z poslednych miest kam by som chcel liat peniaze (druha vec je mat na bajku co ma dnes hodnotu tak 600e vidlu za 4 kila :D ) Recon ma ocelove horne nohy, nie dolne. Nema tam ziadnu povrchovu upravu. Mam ju nafukanu tak aby som nemusel riesit doraz na kazdom drope, square hite, rockgardene atd a zaroven aby ta vidla pobrala aj mensie somariny a zbytocne ma neboleli ruky. A hadaj co, nejak to nie je dokonale ani do jednej strany. Je to proste o kompromise, ked pekne vycistim gufera, postlacam vidlu, dam tam novy olej, butter, pred jazdou brunox, ide to celkom pekne citlivo. Po case zacne byt odtrh o dost horsi, je to proste citit ze na vine je friction. Takze bud doliat do vzduchovej komory vela oleja nech to ma velku progresiu a vidlu podfuknut alebo to riesit tak, ze sa o nu budes starat aspoj tym brunoxom, nekazem ti ju rozoberat kazdy polrok, to teda nerobim ani ja :) Bohuzial neexistuje nic take ako bezudrzbovy bajk v dnesnej dobe, skoro vsetko je robene ako spotrebak. Z mensou starostlivostou prichadza aj mensia zivotnost. Ked mas relativne maly najazd ale jazdis skor intenzivnejsie (ako aj napr ja, tiez sa snazim jazdit co najviac, ale casu nie je nazvys a sem tam sa prihodia povinnosti) nie je to az taky velky problem. Ale urcite necakaj ze bajk pojde ako hodinky bez toho aby si sa na nho vobec pozrel a uz duplom nie s tymi lacnejsimi komponentami :)
17.10.2020 - 21:47:00
00
Mas pravdu, horne ocelove nohy..zle som sa vyjadril.

Dobre..a high-end vidla si nevyzaduje az taky servis ako napr Recon aby si zachovala hladky chod a potrebnu citlivost? Toto ma dost zaujima kedze zvazujem do buducna upgrade.
18.10.2020 - 00:03:38
00
A1ex Tak ono zase musím to brať aj tak, že mám teraz nejakú asi maximálne lowcost pružinovú Santour vidlu na bajku, keďže celý bajk ma stál 300€ s nejakou tou zľavou. A iný bajk som zatiaľ ani neskúšal, takže podľa mňa horšie ako to mám teraz to asi nebude. :)
18.10.2020 - 00:05:03
00
imajoros napísal:
Mas pravdu, horne ocelove nohy..zle som sa vyjadril.

Dobre..a high-end vidla si nevyzaduje az taky servis ako napr Recon aby si zachovala hladky chod a potrebnu citlivost? Toto ma dost zaujima kedze zvazujem do buducna upgrade.


Samozrejme je to individualne co od vidlice ocakavas a co nie. Kup revelation charger, pike, lyrik a pojde pekne hladucko uz od odtrhu, kvalitnejsia uprava hornych noh, gufera, penove kruzky a v neposlednom rade rs vidlice je nevyhnutne otvorit a doliat mazaci olej, od nova tam je zopar kvapiek a na niecom ako recon to pocitis viac ako na takom piku. Zaroven debonair komory s tokenmi = lepsia citlivost na zaciatku + support pri doraze. V skratke: nebudes musiet tu vidlicu tolko obskakovat aby isla tak aky moze mat potencial. Nevravim ze sa o nich netreba starat, ale viem o com hovorim, mam dlhodobejsie skusenosti s pikom s chargerom aj s yari s motion control, je to iny level. Za tie ceny za ktore vies zohnat dnes pike z bazaru je to celkom no brainer.
18.10.2020 - 00:59:29
00
nemopbx napísal:
A1ex Tak ono zase musím to brať aj tak, že mám teraz nejakú asi maximálne lowcost pružinovú Santour vidlu na bajku, keďže celý bajk ma stál 300€ s nejakou tou zľavou. A iný bajk som zatiaľ ani neskúšal, takže podľa mňa horšie ako to mám teraz to asi nebude. :)

Jasne, cital som si ze iba zacinas, oproti zakladnej suntourke bude aj recon s motion controlom paradna vidla, rozdiel ako den a noc. Ked zacnes viac jazdit a nabiehat na limity tej vidlice, mozes si opat precitat tento thread na nejake rady :)
18.10.2020 - 01:01:35
00
Vy mu teda dávate :) Za chvíľu kúpi bike za 3000 litre...

Napíšem ti jednoducho a stručne: KUKNI BAZÁR

Na to čo jazdíš si kúp v pohode niečo za 500-800 EUR. Hlavne nech to je udržiavané. Neulakom sa niečo drahé a vybehané, lebo sa na údržbe nedoplatíš. Zvyšné prachy si odlož na servis a prípadne nejaké upgrady, ak budeš mať tú potrebu. Ak ťa to naozaj chytí a budeš mať pocit, že to potrebuješ, tak bike môžeš predať a kúpiť niečo nové (alebo jazdené, ale vyššiu radu alebo ten full). A hlavne sa o ten bike nebudeš až tak strachovať a budeš jazdiť viac uvoľnený...

Takto som kúpil môj cyklokrosový bike za 500 EUR. Za necelé 2 roky najazdil vyše 3000km (snáď neklamem :) ), krížom krážom, cesta, necesta. Minimálna údržba (samozrejme nejaké drobnosti bolo treba). Nejaké menšie pády. Pribudli šrámy na ráme, ale ide ako hodinky. Jediné čo robím, tak ho umývam, namažem a ak treba doladím prehadzovač. A mám ho tak rád, že normálne rozmýšľam, že ho cez zimu dám prelakovať, nech je ako nový :)
18.10.2020 - 01:12:29
00
A1ex napísal:
Samozrejme je to individualne co od vidlice ocakavas a co nie. Kup revelation charger, pike, lyrik a pojde pekne hladucko uz od odtrhu, kvalitnejsia uprava hornych noh, gufera, penove kruzky a v neposlednom rade rs vidlice je nevyhnutne otvorit a doliat mazaci olej, od nova tam je zopar kvapiek a na niecom ako recon to pocitis viac ako na takom piku. Zaroven debonair komory s tokenmi = lepsia citlivost na zaciatku + support pri doraze. V skratke: nebudes musiet tu vidlicu tolko obskakovat aby isla tak aky moze mat potencial. Nevravim ze sa o nich netreba starat, ale viem o com hovorim, mam dlhodobejsie skusenosti s pikom s chargerom aj s yari s motion control, je to iny level. Za tie ceny za ktore vies zohnat dnes pike z bazaru je to celkom no brainer.


Taky Pike s debonair + charger tlmenie berem. Zaujima ma ale kombinacia debonair + motion control. Oplati sa do toho ist? Predsa len clovek ma motion control aj v Recone a pri dlhsich drsnejsich zjazdoch uz v rukach citim otrasy co je to co by som rad pri drahsej vidlici eliminoval resp. zlepsil.
18.10.2020 - 08:55:20
00
Motion control sa unavi pri dlhsich zjazdoch aj v revelatione alebo yari, maju ale modernejsi tlmic odskoku, bude to zaroven citlivejsie a viac supportive. Podla mna sa uz oplati tych par € prihodit bud za charger alebo za marzocchi bomber z2/z1
18.10.2020 - 11:20:31
00
Diky, aj som si to myslel ze to tak bude.
18.10.2020 - 15:00:51
01
No zopár ďalších značiek už ukázalo modely pre rok 2021 a je z čoho vyberať.

Ak by som mal ísť iba po cene, tak vyhráva za 999€ CTM Zephyr Pro 29"
https://www.ctm.sk/bicykle/mtb/zephyr-pro-29/fialova-strieborna/

Celkom fajn model za 1199€ je Kelly´s Gibon 30 29"
https://www.kellysbike.com/sk/trail-c922/gibon-30-29-p68149

CTM a Kelly´s ma zaujali cenou, ale trochu mi tam vadí, ten neschovaný jeden bowden. Väčšina ostatných značiek majú všetky schované. Ale s tým by som sa naučil asi žiť. :D

Keby nehľadím na cenu, tak jednoznačne najviac sa mi páči nový Rock Machine Blizz TRL 70-29 (1500€)
https://rockmachine.sk/2021/mountain-hardtail/blizz-trl-70-29/gloss-light-grey-dvo-green-black

Takže spolu s tou Orbeou som našiel 4 kandidátov. RM sa mi zdá už dosť drahý, ide dosť cez môj rozpočet a taktiež neviem, či sa tej bajk za tú cenu oplatí.
Ževraj najlepší pomer cena/výkon je ten Kelly´s. Inak, ako jediný má najmenšie kolečko vzadu 10 zubové, ale bez toho by som asi dokázal existovať. Keď som si to rátal, tak horšie prevody ako mám teraz mať nebudem.
Ktorý by ste zvolili vy? Prosím prihliadajte aj na cenu a že nemám neobmedzený rozpočet. Nejde mi len o to, ktorý je najlepší, ale ktorý sa najviac oplatí.
Díkes. :)
13.11.2020 - 10:43:11
00

MTBIKER odporúča

keyboard_arrow_up