Prokurátor sa vyjadril tak, že žiaden sudca nebude súdiť cyklistu za ublíženie na zdraví šoférovi. Bol by samovrah z politického hľadiska. Aj keby ho odsúdil, odvolací súd to kľudne zruší, lebo ďalší sudca povie, že šofér mal predvídať. Žiaľ na Slovensku sme až tak ďaleko nedospeli, aby sme trestne stíhali cyklistov a chodcov, ak sa porušia predpisy a niekto príde k úhone, či zdravotnej, alebo finančnej. V 2012 som bol v Londýne a zachytil som prípad, detaily si už nepamätám, keď cyklista nezastavil na STOPke na okreske a šofér autobusu v snahe ho nezraziť zabrzdil, ale bolo mokro, dostal šmyk a zrazil sa čelne s kamiónom prevážajúcim oceľové pláty. 9 mŕtvych v autobuse a aj šofér kamiónu umrel. Cyklista dostal 40 rokov, za spôsobenie nehodody a dokonca mu priznali aj verejné ohrozenie, keďže v autobus bol vtedy plný, nejak 70 ľudí či koľko. Čo som vyššie spomínal, ako som si zalietal v buse kvôli chodcovi, tak súd iba uznal, že nemal vstúpiť na prechod na červenú, ale zároveň mu nepriznal plnú chybu, keďže šofér MHD mal predvídať, že chodec pôjde na červenú. Chodec dostal 2 mesiace podmienky a šofér autobusu napomenutie od súdu, aby jazdil bezpečnejšie. To kde už sme potom?
Bývalá to má tiež jednoduché. Má asi 20 svedkov a cyklista bol na turistickom chodníku dokonca jednosmernom a išiel v protismere a bolo tam jasne vyznačené na každom vstupe, že zákaz vjazdu cyklistom. Cyklotrasy boli vedené separátne. Žiaľ vlečie sa to. Cyklista hádže argumenty, ako zle odbočil, neboli tam značky, podľa neviem čoho môže jazdiť ako chce a podobne. Dokonca na ňu podal žalobu za ublíženie na zdraví a náhradu škody, keďže zničil bike za 5000€. Cyklista bol plne vyzbrojený, korytnačka, chrániče všade kde sa dalo, helma aj s chráničom na bradu.
30.10.2020 - 09:06:31
01
Uz desiatky tych sudcov uslo do dochodku a dalsich zatvaraju zatial do vazby a dufajme ze o chvilu aj na vykon trestu. Toto je boj s vacsimi nasledkami ako korona, v jej tieni, ale je to na dobrej ceste. Dufajme, ze sa stihne dobojovat, lebo ak sa vrati ta luza co tu vladla poslednych 70r, tak uz sa spravodlivosti nedomozes.
30.10.2020 - 09:17:13
00
Jano1987Zo zvedavosti, ten spominany pripad sa da najst aj tu?
https://obcan.justice.sk/infosud/-/infosud/zoznam/rozhodnutie?ftq=chodec+autobus

Na b-f raz spominali, ze podobne (spoluvina) dopadol aj vodic kamionu, ked mu pod kolesa skocil samovrah.
30.10.2020 - 10:39:40
00
Neviem, bolo to asi 15+ rokov dozadu, ako to úplne skončilo už neviem, keďže tam boli potom odvolania zo strany šoféra autobusu, ktorý trval na tom, že on žiadnu chybu nenesie.
30.10.2020 - 10:51:11
00
Ahojte, čítal som tému s vašimi skúsenosťami... Keď máte možnosť, odporúčam opravu bicykla po nehode riešiť na faktúru. Dáte bicykel do servisu, prídete po hotový, zaplatíte a faktúru pošlete na preplatenie. Ja som to tak riešil s autom a nemusel som sa obávať, že mi to podhodnotia. Nevýhoda je, že potrebujete mať na účte prostriedky na uhradenie faktúry, ktoré potom preplatí poisťovňa.
30.10.2020 - 12:06:39
00
vlastoch napísal:
nauc sa citam s porozumenim, ja sim nic z toho co pises netvrdil ... ja nepisem o dovodoch existencie poistenia, ale o jeho povinnosti ... lebo to poistenie by mohlo kludne existovat bez toho prveho "P" v skratke ...

Ja čítam s porozumením. Chceš byť za múdreho. Bicykel aj chodec samozrejme môže spôsobiť rovnakú škodu ako auto. V Nemecku tuším za vyše 50% nehôd spôsobených cyklistami, sú zodpovední cyklisti. Nehoda nie je iba to, že auto pri nabúraní do plota spôsobí väčšiu škodu ako bicykel. Škoda na aute sa dnes bežne pohybuje v tisícoch EUR, nehovoriac o škodách na zdraví, a pre mnohých cyklistov by bola povinnosť tú škodu uhradiť likvidačná. (Povinnosť tu síce je, ale ťažko vymožiteľná)
Keď sa upraví zákon a obete nehôd spôsobených cyklistami sa budú ľahšie dostávať k náhrade škôd nimi spôsobených, bude sa riešiť aj PZP pre bicykle. Teraz je to politicky nepriechodné. Vieme si predstaviť, čo by to medzi jednoduchým plebsom spôsobilo. Teraz sa upustilo dokonca nelogicky aj od nosenia prilby. Lebo cyklistom sa to nepáči a potrebujeme zvýšiť počet cyklistov. Nech to stojí čo to stojí a nemá to žiadnu logiku, v porovnaní so skútrami a mopedmi.
30.10.2020 - 13:43:13
10
A ktory zakon by sa mal menit? Neviem o takom, co by zvyhodnoval cyklistov/chodcov.
30.10.2020 - 16:58:07
00
Bolo to tu viac krát spomínané, že domôcť sa náhrady škody od chodca, cyklistu je žasto veľmi ťažké. V prípade PZP to vybaví poisťovňa a s vymáhaním škody sa trápi ona. Pri malej škode ti to nestojí za to sa vláčiť po súdoch. A pri veľkej škode tiež nie, ak je vinník socka.
30.10.2020 - 18:28:28
00
Joe70 napísal:
Bolo to tu viac krát spomínané, že domôcť sa náhrady škody od chodca, cyklistu je žasto veľmi ťažké. V prípade PZP to vybaví poisťovňa a s vymáhaním škody sa trápi ona. Pri malej škode ti to nestojí za to sa vláčiť po súdoch. A pri veľkej škode tiež nie, ak je vinník socka.

neustale tu vypisujes tie svoje hluposti ...
ako tazko je dnes vymoct skodu od cyklistu ? ked ho policia alebo sud uzna za vinneho, mozes si od neho vymahat skodu v obcianskopravnom konani ... ak tak policia alebo sud neurobi, ziadna poistovna ti za neho nic nevyplati ani keby existovalo PZP pre bicykle ...
30.10.2020 - 18:41:27
01
No a čo som napísal? Že sa väčšinou s tým nikto neobťažuje, lebo je to zložité a výsledok aj vzhľadom na majetkové pomery vinníka neistý. Ak sa mám kvôli pár tisíc EUR vláčiť mesiace / roky po súdoch, tak sa na to dopredu vykašlem.
Stále si ale nevysvetlil, prečo pri autách a mopedoch PZP zmysel má a pri bicykloch nie. Všetci môžu spôsobiť rovnakú škodu.
30.10.2020 - 19:51:20
00
vysvetlil som to vcera 22:31, a aj tak furt ides svoje ... ze nechces pochopit nie je moj problem
30.10.2020 - 20:12:46
01
vlastoch mne cyklista spôsobil škodu 1500-2000€ na aute. Keď som ho kontaktoval s tým, že aby uhradil škodu, poslal ma do análneho otvoru. Že môžem ho dať na súd. Priemerná dĺžka podobného súdu na Slovensku trvá 7-10 rokov. Viete čo stoja súdne poplatky, právnik a tak? Za rok miniete v pohode aj 1500€.
30.10.2020 - 20:22:36
01
Mna prepadli 2 cigani ked som isiel na bicykli, zastavili ma na ceste v mojom jazdnom pruhu, oni obaja na autach, este aj umyselny trestny cin kedze ma dlhsie sledovali a cakali na mna. Ja poranena ruka dlzka liecby 70 dni, a priebezny vysledok po pol roku vysetrovania, zranenie vzniklo bez cudzieho zavinenia a mne dali obvinenie z priestupku kedze jeden z tych dvoch ma kmotra na policajnom oddeleni, ktore to riesilo
16.12.2020 - 19:25:06
00
Aky si urobil priestupok? Nechal si sa zmlatit a okradnut bez dovolenia?
16.12.2020 - 20:00:40
02
Jednemu z nich napisali 5 dni liecenia, neviem ako to dalej riesit, prokurator to tiez natahuje, uz ubehli 2 mesiace,co som sa odvolal
16.12.2020 - 20:15:55
00
keyboard_arrow_up