Nuž moja Gaba po pár praniach (na 30 st.) stratila slušne z vody odolnosti. Vetru odolnosť je však naďalej dobrá.
02.11.2020 - 12:33:39
01
A vetruodolnost sa da stratit pranim, alebo castym pouzivanim? Ja som v tom, ze vetruodolnost bude stale a casom sa vytraca, len vodeodolnost..
02.11.2020 - 12:40:15
01
A co teda inak nosite na vyjazdy do lesa? Lebo tam sa predpoklada pranie skoro po kazdom zjazde.
02.11.2020 - 12:45:27
00
vetruodolnost a ciastocne vodeodolnost zabezpecuje membrana gore windstopper (aj jej rozne druhy) - tu nevyperies.
02.11.2020 - 12:51:16
00
windstopper nema nic spolocne s vodeodolnostou - o tu sa pri windstopper bundach stara impregnacia na povrchu, ktoru treba casom obnovovat... ked navlhne povrch, windstopper uz vode nijak nebrani
02.11.2020 - 12:54:39
00
Oblečenie je na to aby sa používalo. Ak sa zaprasím, no tak sa stane a čo, je to na to určené. Nebudem teraz riešiť, že mám špinavú bundu, však na to je to určené. Alebo si nekúpim bundu na parádu ak ju potom nechcem nosiť lebo sa jej dačo stane. Ja si veci kupujem na používanie, nie na parádu a teda ak prídem domov ofŕkaná, tak záleží do akej miery a niekedy stačí vyvesiť na balkón a potom si to oblečiem zas. Veľké blato sa lepšie perie ak najprv zaschne, odstrániš ho mechanicky teda vyprášiš a potom dáš prať. Gate na zadku po vyschnutí oprášim rukou a potom dám oprať. A to, že musíš furt prať to sa nedá inak riešiť. Proste perieš.
02.11.2020 - 12:56:11
05
ja na zjazd nosím fukerku, hodím na bundu a je i teplejšie a zaprasím batom len ju, aspon mi neni luto :D
02.11.2020 - 13:01:25
00
Tak a sme pri tom, čo som chcela napísať, že neprefúkavosť odevu nezabezpečuje len membrána ako spomínaná najznámejšia windstopper, ale aj rôzne husto tkané látky. Viď Snesor Parachute, Endura Pakajak a podobné bundy.
02.11.2020 - 13:04:10
00
prach a blato :D ...pri outdoorovom obleceni sa riesi lepenie zaplat na diery, a nie blbosti ako frekvencia prania :rofl:
02.11.2020 - 13:04:45
03
Len mi je luto dat 200eur za bundu ktoru speriem za sezonu. Ale asi to nebude take zle.

Dalsia vrstva do batohu nemusi byt zla na "nicenie" ked je velmi blato.

Ked sme uz pri batohu. Bola uz otazka ale nie moc odpovede ako sa ma perfetto rado s batohom.
02.11.2020 - 13:06:03
00
Hlavne si daj na batoh návlek lebo prať z batohu blato je v porovnaní s bundou horšie. Inak nerozumiem, prečo si kupujete cestárske veci do lesa pod batoh :) však si kupujte veci určené na použitie a nie špekulovať či sa s tým niečo stane. Predávala som Castelli niekoľko rokov a ľudia si to kupovali a potom chodili reklamovať, že jemu sa to pod batohom "zožmolkalo" :tmi:
02.11.2020 - 13:09:24
06
a aký prípravok vieš odporučiť na castelli veci - perfetto/gabbu ? Ja to periem po kažej jazde, inak ten pot nevyvetrám :-)
02.11.2020 - 13:44:10
01
Jak preco, sak nosi to Imro, tak to musi byt dobre :-). Teda nic proti Matovi a uz vobec nic nemam proti castelli. Ale ako spomina tuto kolegyna vyssie veci treba pouzivat na co su urcene. Z mojej skusenosti su Castelli super veci, ale nie su urcene pre nas batozkarov. Do roboty mam nejaku kombinaciu od Endury, co tu par rokov dozadu poradil Tulen a na tej napriek takmer dennemu pouzivaniu (ked pride jej cas) nie je jediny zmolcek.
02.11.2020 - 13:46:42
01
ja mam Gabbu 5 rokov a na 90% ma stale tie iste vlastnosti. periem v Sport geloch na to urcenych
02.11.2020 - 13:59:52
00
Neviem, či som osoba vhodná osoba na takéto rady, lebo vlastním páperku, ktorú som od kúpy až do dnes, teda 10 rokov neprala ani nedávala čistiť :D Druhá vec, je, že ju nosím keď je kua kosa, takže vtedy sa logicky nepotím. Všetky športové veci periem najnovšie s gélom DM ultra sensitiv, pretože je bez aróm. To mi po prvé vyhovuje, lebo nemám rada tieto pracie vône, po druhé, verím tomu, že tie arómy funkčnosti materiálov neprospievajú a po tretie, aspoň viem, či je opratá vec naozaj čistá. To, či sa pot vypral totiž nezistíš ak sú jeho zvyšky prekryté parfumáciou pracieho prostriedku. A čím viac zvyškov potu ti zostane vo vláknach látky, (a najmä v membráne) tým horšie. A teda so zistila, že aj ak sa z vecí vyperie špina ako spomínané blato, tak z nich cítiť zvyšky potu, čiže som prestala prať na športovom programe a dávam to na klasickú 40tku, nech sa to dlhšie perie. Lenže ak perieš veci s inými vlastnosťami ako len odvod potu, teda neprefúky a nepremoky a ich rôzne vyhotovenia a variácie, je to iné ako len vyprať z niečoho špinu a pot. A tam už musíš dbať na pokyny výrobcu ako sa starať o konkrétny materiál, ak obsahuje membránu, záter a/alebo je ošetrený aj povrchovou úpravou, ktorá podporuje vodoodolnosť. (že ti tam tie guľôčky vody tak utekajú po povrchu ako keď sa vracal napäť rozstrielaný policajt v Terminátorovi II). Tú vodoodpudivú úpravu každý výrobca odporúča obnoviť inak, niekto už vyššie spomínaným žehlením, niekto impregnačnými prostriedkami v spojení so sušením v sušičke a podobne - tu platí staré zlaté pravidlo č.1 vždy si prečítaj pokyn výrobcu na visačke. Treba si pozrieť odporúčanie na konkrétny model odevu. Nikdy som nečítala žiadny test po koľkých praniach sa vodoodpudívá vrstva sperie, ale počítam, že skoro. Ja nemám dobrú skúsenosť s impregnačným pracím prostriedkom lebo mi z neho zostala bunda ako keby si ju vyplákal v cementovej vode :) nevadí, vyprala som ešte raz a v pohode. Takže všeobecné odporúčanie mám asi len prať tie veci v prostriedku, ktorý je dobre rozpustný, neobsahuje aviváž, bielidlá, je určený buď priamo na športové veci alebo je to nejaký pre malé deti a alergikov lebo ten je zväčša neškodný a teda Goretex prať v prostriedku priamo na veci s touto membránou no a povrchovú starostlivosť už podľa pokynov pre daný model. Prefetto ešte nebolo keď som ja robila v bike shope a Gabba tuším len začínala :) Každopádne, na stránke výrobcu nájdeš všetko. https://www.castelli-cycling.com/sk/customer-service/care-information
Veľa šťastia :)
02.11.2020 - 14:16:04
05

MTBIKER odporúča

keyboard_arrow_up