Alebo takto. A nezabudnut nastavit vrchnu hranu svetla o 1 promile nissie ako je vyska svetla namontovaneho na bicykli (napriklad vyska svetla 1m, ma byt vrchna hrana svetla na vzdialenost 10m o 10cm nissie - tu citat navod, lebo tu moze kazdy vyrobca udavat vlastnu hdnotu. Zakonom stanovena je medzi 0,8 az 2 promile)V podstate vsetky homologovane svetla v kategorii K by mali byt tak nastavene. Svetla blikajuce (v predu aj v zadu) su z principu zakazane, svetla bez orezania nemaju na ceste co hladat. V podstate je mi fuk co jazdite, len nebudte prekvapeny v zahranici z policajtov, pripadne v pripade nehody aj bez zavinenia z pocinania poistovne ked vam odmietne vyplatit odskodne z dovodu zleho nastavenia, v este horsom nehomologovaneho svetla, kde sa z obete moze stat zrazu zapricinitel.

No a teraz si idem dat pivo, lebo niekedy sa tu strasne <> pisu ohladom svetiel...

Prílohy:

CAD11BC1-09DA-4888-A894-AF547D3F3D9E.jpeg
CAD11BC1-09DA-4888-A894-AF547D3F3D9E.jpeg 450.79 KiB thumb_up2thumb_down

28.11.2020 - 09:28:59
00
Odkedy sa svetlá na bicykle homologizujú? Blikačky zakázané? Veď sa normálne predávajú...
28.11.2020 - 09:37:42
00
Napr. v Nemecku su svetla bez zrezaneho kuzela zakazane. S blikackami neviem ako to je - ale preto maju tie lepsie senzor okoliteho svetla (Bontrager Flare RT) a aj keby majitel velmi chcel, tak v tme nezapne denny rezim blikania.
28.11.2020 - 09:41:14
01
ro_so napísal:
Sorry, ten už je vypredaný, nepostupuješ! :D


Oddnes opat dostupny za rovnako nizku cenu.
28.11.2020 - 10:16:59
02
Sesulak napísal:
Napr. v Nemecku su svetla bez zrezaneho kuzela zakazane. S blikackami neviem ako to je - ale preto maju tie lepsie senzor okoliteho svetla (Bontrager Flare RT) a aj keby majitel velmi chcel, tak v tme nezapne denny rezim blikania.


V suvislosti s Nemeckom je vhodne uviest aj normu, ktoru musia tie svetla splnat, StVZO. Ak niekto hlada svetlo so zrezanym kuzelom, ta skratka by mala byt bud uvedena v nazve alebo v jeho popise.
28.11.2020 - 11:28:53
00
v lese potrebujem vidiet aj do vysky - do lesa idem po ceste - myslim ze svetlo na ktorom sa da zmenit kuzel asi ani neexistuje. vozit koli tomu 2 svetla nebudem a ani si nebudem buchat hlavu o konare.
blikanie - teraz v tejto hmle co bola - kto blika je automaticky cyklista. kazdy sofer vie ako vyzera cyklist aky je +/- velky ako ho treba obist. to svetielko co tam v tej hmle svieti je co?
28.11.2020 - 12:01:43
04
Ja k svetlám len toľko, že ma iritujú cyklisti, ktorí nosia na rajdoch "malé slnká" a keď ide človek na biku po tme oproti, tak nevidí ešte 5min po tomto stretnutí... Niekedy by sa ľudia mohli zamyslieť nad tým, či vôbec potrebujú tie imba svetlá a ak hej, tak či ich používajú správne...
28.11.2020 - 12:25:04
010
Ahoj, čo to je za svetlo? presne nad niečím takým som rozmýšľal


Hosť napísal:
Alebo takto. A nezabudnut nastavit vrchnu hranu svetla o 1 promile nissie ako je vyska svetla namontovaneho na bicykli (napriklad vyska svetla 1m, ma byt vrchna hrana svetla na vzdialenost 10m o 10cm nissie - tu citat navod, lebo tu moze kazdy vyrobca udavat vlastnu hdnotu. Zakonom stanovena je medzi 0,8 az 2 promile)V podstate vsetky homologovane svetla v kategorii K by mali byt tak nastavene. Svetla blikajuce (v predu aj v zadu) su z principu zakazane, svetla bez orezania nemaju na ceste co hladat. V podstate je mi fuk co jazdite, len nebudte prekvapeny v zahranici z policajtov, pripadne v pripade nehody aj bez zavinenia z pocinania poistovne ked vam odmietne vyplatit odskodne z dovodu zleho nastavenia, v este horsom nehomologovaneho svetla, kde sa z obete moze stat zrazu zapricinitel.

No a teraz si idem dat pivo, lebo niekedy sa tu strasne <> pisu ohladom svetiel...
28.11.2020 - 12:26:55
00
cabastefan napísal:
Ahoj, čo to je za svetlo? presne nad niečím takým som rozmýšľal

Je to Lupine SL A s mensou baterkou
28.11.2020 - 12:31:25
00
Ja mám čínske nehomologizované (malé slnko ) a ešte mi nikto nikdy neblikal. Každe svetlo oslňuje , keď má zle nastavený sklon. Blikanie zadného asi nieje zakázané, ináč by garmin radar asi neblikal , nehovoriac o tej intenzite, keď už je auto veľmi blízko.
28.11.2020 - 13:09:38
00
Na to blikanie sa musim pozret, v starej vyhlaske bolo povolene ale len v zadu, nova sa menila. Viem ze je dovolene menit intenzitu napr. pri brzdeni napr blikanim, ale blikanie ako take pochybujem ze je este dovolene - ak si to ovsem SR nevysvetlila po svojom. V pondelok sa na to pozrem ako to presne je.

Co sa tyka vseobecne je asi vyhlaska o pozemnych komunikaciach nadradena europskej smernici. Vo vyhlaskach sa az tak dobre neorientujem, v smerniciach ano.
28.11.2020 - 13:25:39
00
Takže prerušované zadné svetlo tzv. blikačka je vzadu dovolená , vpredu sa o zrezanom kuželi nič nepíše, ibaže referenčná os svetelného toku musí pretínať rovinu cesty maximálne do 20m od svetla. To že vpredu biele a vzadu červené je samozrejmé :-)
28.11.2020 - 14:02:01
00
Jaiub prosimta, ktoru verziu bc21r si mal, 1.0, alebo novu, 2.0? Nad 2.0 som seriozne rozmyslal kvoli kombinacii zrezaneho kuzela, dobrych modov a vymenitelnej baterky, bc25 som zavrhol kvoli integrovanej baterke... Pri 2.0 tusim ludia pisali ze to zrezanie je lepsie/dobre, ale uz si niesom isty

B-rh-positivo, prosimta, pises o Nemeckom StVZO? Pretoze, mne sa tak mari, ze zadna blikacka je v Nemecku, nie vyslovene zakazana, ale predavat sa uz asi nemoze? Alebo mozno aj jej pouzivanie je zakazane, neviem...

+ taktiez, stvzo je aj o bocnej viditelnosti svetla.

A k tomu oslnovaniu/neoslnovaniu.... je to take osemetne, napr. ja si zatial (posledne 2-3 roky) len robim srandu ze zacnem ludom stroboskop pustat... a to su to pritom casto iste svetla so zrezanym kuzelom, akorat ze nimi navadzaju lietadla... pravda je ale taka, ze na biku ti malokto bude svietit naspat a proti autam to mozno nieje az taky problem (sklo + vzdialenost).
28.11.2020 - 14:59:39
00
Nemecko ma nezaujíma, písal som o tom , čo platí na Slovensku :-) Tu je to všetko rozpísané https://www.autoviny.sk/reportaze/121575/povinna-vybava-cyklistov-zakon-polavuje-ale-bezpecnost-ma-byt-na-prvom-mieste
28.11.2020 - 15:17:58
00
camelbak chase bike vest z bikeinn
vratane 1,5l hydrovaku crux
sirka cca 23 cm

Prílohy:

IMG_20201128_110023789.jpg
IMG_20201128_110023789.jpg 774.88 KiB thumb_up0thumb_down

28.11.2020 - 15:37:04
02

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up