ivan napísal:
V horách čo máš zrejme na mysli kopce tak tam budeš akurát pomalší. A výbušnejší z nich budeš určite - prídeš na dráhu a hned v prvom preteku vybuchneš. :D Zato v ,,horách,, je trénovať ideálne. V horách vo výške 2500 až 3000 metrov ale behaním po rovine. Na desiatke a päťke nemáš čo vybuchovať. Potrebuješ tlačiť dole anaeróbny prah najmä nosnými tréningovými jednotkami. 2 a 3 kilometrovými úsekmi intervalovo tesne nad ANP a súvislými behmi do 10 km na úrovni ANP. Okrem toho udržiavať rýchlostné schopnosti 100 - 200 metrovými úsekmi, prípadne aj tempovú rýchlosť úsekmi do 800 m. Zatiaľ - pri výkonnosti 18 minút päťka a 40 minút desiatka. Všetko ostatné ako behanie po rovine /do kopca, v zvlnenom profile, všelijaké predpotopné neobjektívne fartleky kde beháš od buka do buka rôzne vzdialenosti rôznym tempom a ani svatý nakoniec nevie koľko a ako rýchlo si vlastne trénoval, podobné dalšie nezmysly/ je pre posúvanie anaeróbneho prahu ako kľúčovej zložky štruktúry športového výkonu na 5 a 10 km - všetko ostatné je kontraproduktívne, spomaľujúce, vedúce k zvyšovaniu hladiny laktátu pri rýchlejšom behu - ,,narážaniu na anaeróbny prah,, tým neschopnosť bežať vyšším tempom.
75 % celkového objemu sa dá behať v kvalitnej bežeckej obuvi s hrubšou podrážkou tlmiacou nárazy pri behu po asfalte a zvyšných 25 % objemu /nosné tréningové jednotky/ po asfalte v ľahšej kvalitnej bežeckej obuvi - spomínané Hoka okolo 300 g, porovnateľné Niké, ... a na preteky ešte ľahšia obuv - Nike Vaporfly prípadne tuším je už aj další najnovší model Nike.


Práve sa zamýšľam nad tým, že čo ďalej so mnou. Prioritne som sa chcel zlepšiť na 5 a 10km úsekoch preto, lebo mám pocit, že strácam v rovinatých úsekoch v kopcoch a dúfal som, že práve tieto behy mi pomôžu bežať na rovinkách rýchlejším tempom. Beh po rovine/dráhe/ceste ma nebaví, keď však nie je iná možnosť zabehám si tam, ale moja priorita je trailový beh. Otázka teda znie, čo by mi pomohlo v kopcoch? Miesto intervalov na rovine, robiť intervaly v kopci? Farltek? prípadne len behať a behať a neriešiť tieto veci? Teraz sa pýtam na názor, nepotrebujem tu rozvíriť zasa "nenávistnú" debatu :D :D Ďakujem.
30.11.2020 - 09:24:24
00
ja nie som tréner, ale imho behať behať a neriešiť :) ale zrejme šprint do kopca ti tiež neuškodí sem tam
30.11.2020 - 09:28:01
02
mne v zlepsovani sa v kopcoch pomohlo to ze beham proste do kopcov, svoje casy na segmentoch beriem ako motivaciu, ze ako na tom som, ci som sa zlepsil alebo nie..
30.11.2020 - 09:28:55
00
KINGofFAILS napísal:
Otázka teda znie, čo by mi pomohlo v kopcoch? Miesto intervalov na rovine, robiť intervaly v kopci? Farltek? prípadne len behať a behať a neriešiť tieto veci? Teraz sa pýtam na názor, nepotrebujem tu rozvíriť zasa "nenávistnú" debatu :D :D Ďakujem.

amatersky som riesil podobny problem, ako zrychlit... drahu nie, po rovine tiez nie...

minuly rok som si vybral strmsi kopcek s ca. 30m prevysenim a zacal vybehy s postupnym zrychlovanim (prvy volne - piaty sprint ). 5+5 vybehov a medzi nimi 2min pauza, 1x do tyzdna, pred a po samozrejme vyklus
citelne mi to pomohlo
30.11.2020 - 14:09:23
00
KINGofFAILS napísal:
Práve sa zamýšľam nad tým, že čo ďalej so mnou. Prioritne som sa chcel zlepšiť na 5 a 10km úsekoch preto, lebo mám pocit, že strácam v rovinatých úsekoch v kopcoch a dúfal som, že práve tieto behy mi pomôžu bežať na rovinkách rýchlejším tempom. Beh po rovine/dráhe/ceste ma nebaví, keď však nie je iná možnosť zabehám si tam, ale moja priorita je trailový beh. Otázka teda znie, čo by mi pomohlo v kopcoch? Miesto intervalov na rovine, robiť intervaly v kopci? Farltek? prípadne len behať a behať a neriešiť tieto veci? Teraz sa pýtam na názor, nepotrebujem tu rozvíriť zasa "nenávistnú" debatu :D :D Ďakujem.


Myslím že som to už minule písal. Zlepšovať sa budeš tréningom v každom profile. Ak nabeháš určité minimálne objemy na to potrebné a tiež tam bude potrebná intenzita merateľná pri behu nie wattmetrom ale hodnotou pulzu. Len na rovine sa zlepšíš rýchlejšie s vynaložením rovnakého úsilia ako tréningom v kopcoch a zlepšíš sa na vyššiu výkonnosť ako tréningom v kopcoch. Písal som aj o nevýhode fartleku z dôvodu neobjektívneho súčasného sledovania objemu a intenzity, problematického orientovania sa v údajoch o odbehaných kilometroch a rýchlosti behu pri nich. Nevýhodou tréningu v kopcoch pri pretekaní na rovine je že aj napriek vysokým pulzom počas behov do kopca nedochádza k efektívnej transformácii tréningového efektu z kopcov do zlepšovania výkonnosti na rovine. Jednoducho povedané ak budeš trénovať v kopcoch zlepšíš výkon v kopcovitých pretekoch. Vytrvalostný beh nie je o sile svalov, tréningu sily v kopcoch ale o kapacite srdcovo cievneho systému - zlepšovaní zloženia krvi zvyšovaním množstva hemoglobínu tréningom vo vyššej nadmorskej výške - toto asi nepoužiješ, zväčšovaní počtu vlásočníc v srdcovo cievnom systéme a vo svaloch nabehaním potrebných objemov - toto použiť môžeš a dalšia veľmi podstatná vec vyplývajúca z trénovania na rovine je postupná adaptácia na zvyšujúcu sa rýchlosť behu zlepšovaním vnútro a medzi svalovej koordinácie. Skrátka beháš stále rýchlejšie ale pulzy a laktát zostávajú rovnaké. Preto pomalším behaním do kopcov nezlepšíš výkonnosť na rovine. Pri vyššej rýchlosti behu na rovine ako v kopcoch sa na rovine ,,zakyslíš,, - si z kopcov pomalý. Nejaká sila ti s laktátom pri vyššej rýchlosti behu nepomôže. Ak chceš zlepšiť výkon na 5 a 10 km na rovine všetky pomalé behy budú v dosiahnutí tohto cieľa kontraproduktívne - behy do kopca, po lese v blate, na snehu, ľade, proti vetru - krátke úseky 100, 200, 400 m jedným smerom. Ako spomínal rastorb že doporučujem ubíjajúce 20 km tréningy tempom 5 minút na kilometer je nezmysel. Pri výkone 1:06 hod. na polmaratóne stačí pomalším tempom bežať len do 8 km v jednej tréningovej jednotke dopoludnia a v jednej tiež do 8 km popoludní tri dni v týždni. Ostatné 4 dni intervaly nad ANP a súvislé behy na úrovni ANP a tesne pod ANP. A to ,,pomalšie,, tempo je pri takejto výkonnosti nie 5 minút na kilometer ale 4:20 - 4:25 v Z1 podľa pulzov. A nie že každý rovnaké tempo ale upravené podľa výkonnosti. Všetky pásma.
30.11.2020 - 16:10:13
00
1:06 polmaraton? Kolko ludi na Slovensku ho tak zabehne? Dvaja? :)

Nebol som daleko od pravdy. Za poslednych 5 rokov len Sahajda.
Priebezne vysledky
Celkove a z toho je toto top10

Prílohy:

half-top10.PNG
half-top10.PNG 52.07 KiB thumb_up0thumb_down

30.11.2020 - 17:23:02
02
Je to tak. Včera som spomínal ten 21 kilometrový beh na ANP- z plného tréningu /v sobotu predtým 4 x 4 km tempo 3:06,8 na km, v stredu potom 7 x 1 km tempom 2:58 na km a v piatok 36 km po 3:34/ v pondelok 8. apríla 1996 medzi Prešovom a Ličartovcami. Teraz by stačil na 1. miesto v Slovenských tabuľkách za rok 2020:

Prílohy:

tréning 8. 4. 1996 - polmaratón pod 1 hodinu a 8 minút.PNG
tréning 8. 4. 1996 - polmaratón pod 1 hodinu a 8 minút.PNG 334.01 KiB thumb_up0thumb_down

Slovenské tabuľky v polmaratóne za rok 2020.PNG
Slovenské tabuľky v polmaratóne za rok 2020.PNG 109.5 KiB thumb_up0thumb_down

30.11.2020 - 20:43:46
00
Koľko rokov mal v 1996, keď behal tie časy?
30.11.2020 - 21:12:58
00
nar. 1.6. 1964, 31 rokov. Spolužiak zo základnej školy. Chodili sme do jednej triedy, hrali sme hádzanú /Prešov :D /, cez týždeň po vyučovaní sme chodili pretekať - bola v meste taká atletická liga medzi školami a my dvaja sme chodili za našu školu. On behal, ja som skákal do diaľky a do výšky. Nožničkami som dal 155 cm a som skončil druhý :D /doskočisko nebol molitan ale piesok no na dalšej škole kde bolo iné kolo bol aj molitan ale tam som dal len 145. On zabehol tisícku za 2:56 - to sme boli deviataci. Do dialky som dal na jednom kole 515.


Naposledy upravil ivan dňa 30.11.2020 - 21:41:48, celkovo upravené 1 krát.

30.11.2020 - 21:15:54
00
ivan napísal:
nar. 1.6. 1964, 31 rokov


Podľa toho, čo píšeš a podľa údajov, ktoré pozerám, kde bol zabehnutý čas, by to mohol byť Jozef Cvanciger. Ak ide o neho, ten bol členom TJ, tam sa trénovalo cielene a profesionálne. Neviem, či chalani, ktorí tu píšu, majú také možnosti a venujú sa tomu od detstva. Pri rodine, práci a po tridsiatke sa asi ťažko dajú natrénovať také časy. A to, že behá teraz ešte také priemerky, tomu sa niet čo čudovať . Behal celý život a profesionálne ;) Určite je to obdivuhodné a klobúk dole, ale za tým sú roky tréningu od mlada.
30.11.2020 - 21:30:14
00
ivan napísal:
nar. 1.6. 1964, 31 rokov. Spolužiak zo základnej školy. Chodili sme do jednej triedy, hrali sme hádzanú /Prešov :D /, cez týždeň po vyučovaní sme chodili pretekať - bola v meste taká atletická liga medzi školami a my dvaja sme chodili za našu školu. On behal, ja som skákal do diaľky a do výšky. Nožničkami som dal 155 cm a som skončil druhý :D /doskočisko nebol molitan ale piesok no na dalšej škole kde bolo iné kolo bol aj molitan ale tam som dal len 145. On zabehol tisícku za 2:56 - to sme boli deviataci. Do dialky som dal na jednom kole 515.


Takže som sa prepracovala k správnemu menu? ;)
30.11.2020 - 21:47:38
00
Bingo :D Ale ako píše dellax 40 minút na desiatke zas neni 31 minút a King už výkonnost 42 má takže pre tridsiatnika nič nereálne. Ak nebude robit blbosti a po lesoch behat hore dole od buka buka :D
30.11.2020 - 22:11:01
00
Piny

Áno, dopátrala.
https://presov.korzar.sme.sk/c/7913282/presovski-maratonski-rekorderi-su-cvanciger-a-hudakova-sobekova.html
Z tej partičky vyčnieval ešte laco maras, nielenže odbehol 180+maratónov, ale bol aj vynikajúci tenista, dotiahol spolu s Lyachovcami Prešov do SNL v tenise. Ako tréner bol krutý😂, zišlo sa mi to v živote.
30.11.2020 - 22:17:23
00
V tejto téme sa človek spotí a ani bežať nemusí :D Ale hra na Sherlocka ma bavila :lol:
30.11.2020 - 22:29:07
02
Tak včera skúška 2x2 km, priemer 4:05, oddych 1 km T5:30, na konci ešte 1km v tempe 4:03.
Dych v pohode, na to, že som dýchal cez bufku, lebo mrzlo u nás, ale mám pocit, že nohy nejako nevládzu, prvý kilometer vždy fajn, ale ten druhý už som musel ísť cez hranu. Dnes skúsim zasa niečo ďalšie podľa plánu. Ale už teraz viem, že 5km v tempe 4 je asi nad moje sily.

Prílohy:

Trening.png
Trening.png 228 KiB thumb_up0thumb_down

01.12.2020 - 07:27:10
00
keyboard_arrow_up