Ahojte, včera som si uvedomil, že moje kolesá majú už roky, ráfiky už vyzerajú byť dosť vyjazdené, ale stále držia, len neviem vôbec zhodnotiť, či už sú súce na výmenu. Existuje nejaký spôsob, ako sa dá objektívne určiť, že by sa mali vymeniť?
Vďaka
14.11.2020 - 14:14:25
00
Zvycajne je po celom obvode rafiku na brzdnej ploche drazka. Menit sa odporuca ked drazka zmizne. Ak drazka nebola treba hladat manual kde by malo byt spomenute kedy menit.
14.11.2020 - 14:47:32
01
ifko Ak tam nemáš signalizačnú drážku, tak keď je oslabená stena brzdnej plochy, začne plášť tlakom vzduchu ráf rozťahovať. Skús prejsť prstami po brzdnej ploche, alebo odmeraj či je pri vonkajšom obvode brzdnej plochy širší ako pri vnútornom.
14.11.2020 - 15:22:57
01
Práve že sa mi zdá, že drážka tam nebola, ale nemôžem to so 100%-nou istotou povedať.
aJon, dik za tip!
14.11.2020 - 16:05:11
00
Tak som to omrkol, tie ráfy sú už vyjazdené kvalitne... Len teraz dilema: bajk je cca 20-ročný Trek, na ktorom bolo už vymené skoro všetko, ale nábojena kolesách (Shimano FH-RM48) určite nie. Nemám s nimi zatiaľ problém, sa divím za tie roky, ale tisne sa otázka, či by sa už neoplatilo rovno vymeniť celé kolesá namiesto vypletenia nového ráfu na staré náboje. Čo som len tak pozrel, tak na výber veľa komplet kolies nie je... Dali by ste nové ráfy na vyše 20-ročné náboje?
Dik
30.11.2020 - 10:17:34
00
Otvoríš náboj, pozrieš sa ako vyzerajú misky a rozhodneš sa.

Nebude úplne ľahké zohnať nové kolesá a keď sú misky v poriadku, tak máš šancu, že budú v pohode naďalej.

Ale osobne by som primárne skúšal hľadať nové kolesá - až také drahé nebudú a máš aj záruku
30.11.2020 - 11:25:30
00
No asi najsúcejšie som našiel tieto, ale vyzerá to, že možné objednať len z Čiech: https://remerx.cz/zapletena-kola-dragon-line-559-ba-gbs-shim_2. Myslím, že výplet nových kolies nebude tiež až tak lacné (nemáte šajnu koľko cca berú servisy?). Pozriem tie misky, tie ložiská som zvykol každú sezónu vyčistiť, ale už posledné roky som si na to čas nevedel nájsť.

edit: tak čo pozerám na webe nejaké cenníky, bude to okolo minimálne 20 eur a viac za jedno koleso len práca (rozplet, výplet, centrovanie), to sa asi oplatí komplet nové...
30.11.2020 - 12:18:43
00
tak rozobratie a technicky vzato aj vypletenie kolesa spravis aj sam, nieje to nic zlozite, ja sa drzim hesla naco menit nieco co funguje, takze tie by som si nechal :D, ale hej, takto to mas rychlejsie a ak si to nevypleties sam tak cena asi bude +- podobna.
30.11.2020 - 15:51:21
00
stanos4 napísal:
tak rozobratie a technicky vzato aj vypletenie kolesa spravis aj sam, nieje to nic zlozite, ja sa drzim hesla naco menit nieco co funguje, takze tie by som si nechal :D, ale hej, takto to mas rychlejsie a ak si to nevypleties sam tak cena asi bude +- podobna.


Ale tak uvažoval som aj o takejto možnosti, medzi sviatkami na to bude čas. Pozriem tie misky nábojov v akom sú stave a podľa toho uvidím...
01.12.2020 - 09:11:44
00
Tak cez víkend som mrkol na tie kolesá, trošku komplikácia - ráfiky nie sú rovnaké, jeden je Mach1 XC Type - výška cca 15-16mm (MTB môže byť? :o ) a druhý nejaký Matrix 750 - výška 20mm, neviem nájsť presné rozmery ani cez google. No a predpokladám, že tým pádom budem pre to koleso, kde mám 15-16mm, musieť asi meniť aj špice, ak by som kúpil nejaký aktuány štandard 20mm, nie? A to fakt netuším aké...

Ďalšia vec je, že som prelúskal web, kde by sa v cenovke do cca 100Eur (pár, t.j. cena , kedy by sa mi ešte oplatilo ísť do nových komplet kolies), dali kúpiť MTB kolesá, ktoré nie sú úplný základ a vyzerá to tak, že zohnať niečo také, bude asi nereálne. Náboje mám zo sady Acera (Shimano FH-RM40), a z toho mála, čo som našiel - Remerx Dragon Line majú napríklad náboje len zo sady Tourney, čo je o dve triedy nižšie, úplný MTB základ... kolesá Kellys Draft budú na tom asi tiež podobne.
07.12.2020 - 09:03:17
00
Ak to vyzera takto,tak to vymen.

Prílohy:

P3094663.jpg
P3094663.jpg 70.92 KiB thumb_up0thumb_down

10.12.2020 - 17:13:28
00
Takto určite vyzerajú, ani netreba prikladať nejakú rovinu, vidieť to voľným okom... Ale mám to už poriešené, predvčerom som objednal nové kolesá. V miestnom servise (ale to asi v každom) by ma vypletenie vyšlo rovnako, prípadne aj viac, ako nové kolesá, chalan zo servisu mi to otvorene povedal na rovinu, tak som mu hneď dal objednať prakticky jediné z dvoch dostupných možností - pár od Dema 26" na MTB s V-brzdami, Kellys momentálne nie sú.

A teraz trochu off topic - pri lustrovaní technických parametrov kolies na nových bajkoch, keďže postupne začínam uvažovať o novom stroji, ma zarazila jedna vec - všimol som si, že na nových modeloch bajkov sa na kolesá dávajú dosť divoké kombinácie - náboje Shimano TX505, čo je prakticky najnižšia rada Tourney (TX800), ktorá oficiálne nie je určená ani na MTB, a prehadzovačka Deore + vzduchová vidlica. Len jeden príklad z viacerých: https://superiorbikes.eu/sk/2021/mtb-hardtail/xc-879/gloss-dark-red-chrome-silver alebo https://superiorbikes.eu/sk/2021/mtb-hardtail/xc-889/gloss-turquoise-neon-yellow. Tomuto trochu nechápem, buď sú tie náboje fakt tak dobré ( :lol: ), alebo výrobcovia šetria na všetkom, na čom sa dá... Jeden by čakal, že bude logické kombinovať sady podľa kvality z príbuznej sady, ale toto je priepastný rozdiel v rangu až 3-4 rady.
11.12.2020 - 08:45:40
00
B je správne ;)
11.12.2020 - 09:21:19
00
Podla mna vyrobcovia vychadzaju z predpokladu, ze novy majitel bicykla vymeni kolesa za take ktore mu budu vyhovovat viac. :-)
11.12.2020 - 09:29:58
00
Lenže tento predpoklad hovorí, že relatívne rýchlo po kúpe vymeníš sedlo, pedále, kolesá, plášte, gripy a možno riaditka a predstavec.

Celkom dosť, nie?
11.12.2020 - 09:37:01
00
keyboard_arrow_up