Mali by to spoplatnit a vyhradit len jednu vystupovu cestu. Dost ze sa vyhybam lyziarom a este k tomu pribudaju skialpinisti.
24.12.2020 - 10:37:51
00
vo väčšine (demokratických) krajín je v stredisku po zjazdovke šlapanie zakázané, alebo, ak ÁNO, iba s platným skipasom
24.12.2020 - 11:18:37
00
Hej no pozeram z fb tak normalne si tam ludia stazuju co to spravili. Ved bud si pockam na sneh alebo si kupim skipass. To je to iste ako keby ides do restiky a rozbalis si tam vlastne jedlo. Keby mam skialp lyze tak rozhodne by som nesiel medzi lyziarov a komerciu ale niekde kde budem pomenej ludi a urcite krajsie prostredie a technicky lepsi teren. Len pri rodine 200km od kopcov sa neda tento sport robit. Ked deti odrastu kupim nejaku chalupu v horach a budem dufam ze ked zmizne gronsky prud bude v eu snazit. Zatial to vyzera ze ludia zijuci pod 1000m.n.m. mozu na biele vianove definitivne zabudnut.
24.12.2020 - 13:38:32
01
Keby predavali skialp listok tak by som si ho isto kupil keby som tam siel. Ale klasicky listok isto kupovat je nezmysel. To ako keby si prisiel do restiky objednal si polievku a zaplatil full menu.
24.12.2020 - 13:43:11
03
Myslel som to tak zeby si lyzoval ako klasicki lyziari teda vyuzival lanovky len by si nal skialpy. To jasne ze je nezmysel kupovat listok a normalne skialpovat. Tatry si prilis male resp jedno vacsie udolie v Alpach aby sme sa tam zmestili vsetci v okruhu 300km hlavne ked inde nieje sneh.musia sa robit komromisy inak to nejde.
24.12.2020 - 14:08:27
00
double napísal:
Hej no pozeram z fb tak normalne si tam ludia stazuju co to spravili. Ved bud si pockam na sneh alebo si kupim skipas......

Si to nepochopil, nejde o skipas.... Vôbec tam nesmieš šliapať, jedine od 13 do 16....
24.12.2020 - 14:38:48
00
Rattajove zelanie nieje nad zakonom. Takze nejaky Rattaj z J$T ti to zakazat nemoze.
24.12.2020 - 14:45:59
01
pokial pojdeš poza hradenie nikto ti nič nepovie, ak bojdeš na blba krížom kražom , tak ti budu hnať :D tiež som už par ludom vynadal kadial to šlapú.. aj u nas na kubínke... je pravda že kvantum ludí šlape uplne bez rozmýšlania ... skredom cikcak, pod hranou traverz stredom v plnke novoročnej.. a pritom krajom su vytapkané stopy aj dvojstopy a v sezone su aj trasy uplne mimo zjazdovky a ludia to aj tak ignoruju..... maly by byť nejake školenia pohybu aj na zjazdovkach pre ceprov
24.12.2020 - 14:50:16
05
Dvenohy si si istý ? svojím tvrdením ? ....ak ÁNO tak sa žiaľ veľmi myliš...
24.12.2020 - 14:50:18
00
Dvenohy napísal:
Rattajove zelanie nieje nad zakonom. Takze nejaky Rattaj z J$T ti to zakazat nemoze.


v tejto diskusii máš linky na legislatívu https://skialp.hiking.sk/hk/fo/12713/ako_na_skialpinizmus_iii.html?ref=tit&rn=3
24.12.2020 - 14:56:45
00
Nejaky Rattaj z J T, ti to zial asi zakazat moze lebo to nie je jeho želanie ale nariadenie prevadzkovatela strediska a to plati. Zakon s tym v podstate nič nemá...

Dvenohy napísal:
Rattajove zelanie nieje nad zakonom. Takze nejaky Rattaj z J$T ti to zakazat nemoze.
24.12.2020 - 15:03:02
00
Ale houby, oni maju prenajate pozemky len pod lanovkami. Vsetko ostatne je urbarske - aj zjazdovky. A v ustave je, ze sa po takych pozemkoch mozes pohybovat
24.12.2020 - 15:27:38
00
Tiež sa mi to nariadenie nepáči, radšej by som zaplatil 10€ jak ísť v ohraničený čas. napr. v myte už to majú 3€ a hore teplý čaj.

Na fb v jednej skupine sa včera spustila v komentároch zaujímavá konverzácia kde jeden Čech nato išiel s paragrafmi.
niečo z toho tu vyberiem:

zákon 44/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe
§ 8 Povinnosti a oprávnenia prevádzkovateľa lyžiarskej trate a prevádzkovateľa zariadenia určeného na osobnú lanovú dopravu
(2) Prevádzkovateľ lyžiarskej trate môže ustanoviť podľa miestnych podmienok pravidlá správania sa na lyžiarskej trati; tieto pravidlá je povinný umiestniť tak, aby sa s nimi bolo možné oboznámiť pri vstupe na lyžiarsku trať.

§ 8a Povinnosti osoby na lyžiarskej trati
(8) Počas prevádzkového času môže vstupovať na lyžiarsku trať iná osoba než lyžiar a osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa § 8 ods. 1 písm. d), ak to umožní prevádzkovateľ lyžiarskej trate. Mimo prevádzkového času možno vstupovať na lyžiarsku trať, ak to umožní prevádzkovateľ lyžiarskej trate.

Zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny

§ 57 Prístup do krajiny
(1) Každý má právo pri rekreácii, turistike a obdobnom užívaní prírody na voľný prechod cez pozemky vo vlastníctve, správe a nájme štátu, obce, právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ak tým nespôsobí škodu na majetku alebo zdraví inej osoby. Je pritom povinný rešpektovať práva a oprávnené záujmy vlastníka, správcu a nájomcu pozemku, ako aj podmienky ochrany prírody a krajiny.
(2) Právo podľa odseku 1 sa nevzťahuje na zastavané pozemky alebo stavebné pozemky, dvory, záhrady, sady, vinice, chmeľnice, lesné škôlky, zvernice a na miesta, na ktoré sa vzťahuje zákaz vstupu podľa tohto zákona alebo osobitných predpisov. Orná pôda, lúky a pasienky sú z práva podľa odseku 1 vylúčené v čase, keď môže dôjsť k poškodeniu porastov alebo pôdy, ako aj vtedy, keď sa na nich pasie dobytok.

Zákon č. 326/2005 Z. z. o lesoch
§ 30 Využívanie lesov verejnosťou
(1) Každý má právo na vlastnú zodpovednosť a nebezpečenstvo vstupovať na lesné pozemky; tým nie sú dotknuté ustanovenia osobitných predpisov

link na cely prispevok: https://www.facebook.com/malemajlo/posts/10159051933154662

Ale ajtak si to každý asi vysvetli po svojom. nezostáva nič iné len počkať kým sypne aj mimo zjazdovku.
24.12.2020 - 15:39:19
01
Ani ten sneh - voda nie je ich ale nás všetkých :D
24.12.2020 - 15:47:00
00
Ono keď sa nad tým zamyslím tak je to aj dobrý krok. V Utorok som bol na chopku po tom ako zakázali po nehode výstup zo Srdiečka, takže sme išli z Krúpovej cez zadne dereše. Cestou dole smerom na Kosodrevinu som v zákaze napočítal minimálne 10ks čo šľapali v zakáze. Dal by som ruku do ohňa že to boli nejaký prvo šľapači ktory nejako nepozerajú na pravidla. Takže tento krok od strediska bol adekvátny. Dúfam že na konci sezóny budú na bazoši nejaké nove sety za fajn prachy :D
24.12.2020 - 15:56:33
01
keyboard_arrow_up