hmmm, co mi unika?

+ okrem toho ze sa meni polomer, tak sa este aj komplikuju sily, pretoze bud posobis kolmo na momentovy kluc a teda ten ti klikne pri tebou zadanej hodnote Nm, ale potom su ine Nm na oske pedalu, alebo musis nastavit ine hodnoty na kluci aby si dostal spravne Nm na pedali. Ale to ja len tak

Prílohy:

1.png
1.png 121.73 KiB thumb_up0thumb_down

2.png
2.png 165.61 KiB thumb_up0thumb_down

24.12.2020 - 09:05:17
03
OK, never mind, iba v tom ze som bol lenivy si to napisat a cosinusy a sinusy sa vybiju :)
24.12.2020 - 13:52:27
01
stanos4
Ak potočím momentový klúč v protismere hodinových ručičiek o 90° zistím že nemám ani r0 ani r1....či
24.12.2020 - 16:01:23
00
renovaziar to praveze nemozes spravit, pretoze vtedy mas predlzene r0 o dlzku L. Momentovy kluc ti klikne ked on na svojej osi otacania (na obrazku vyssie je to priesecnik r0 s L) citi zadany moment. Ovsem moment ktory v tej chvili citi (v tomto pripade) pedal je zvacseny dlzku L.

Ako som sa opravil v mojom predchadzajucom prispevku, ked je to zapojene na obrazku to bude fungovat, pretoze sice sa ti pomenia polomery a sily, ale ak budes stale tlacit kolmo na momentovy kluc (tak ako by si tlacil normalne), tak predlzenie r0 bude kompenzovane zmensenim efektivnej sily na r1 (v obrazku mi chyba F1 kolma na r1) - to je to ze cosinusy sa vybiju.
24.12.2020 - 16:34:34
10
Ešteže na servis biku nepotrebujem vektorové počítanie síl. Proste šróby jednoducho dotiahnem a idem jazdiť :lol:

"Synku, při kažké sportovní akci není důležité jestli vyhraješ nebo prohraješ, ale jak moc se opiješ." Homer Simpson
"Ak je pivo vo vychladenom pollitri nie si alkoholik, ale fajnšmeker." Homer Simpson

24.12.2020 - 19:35:17
013
tvl michalienko sa zmazal, keď opäť to začínalo byť zaujímavé,
prajem mu pekné sviatky
teraz už len odsledovať aký bude nový nick :)

Pretože had nemá vlasy, dnes opijem sa asi.

8-) (TRM)

24.12.2020 - 22:42:57
03
Tiež mu prajem pekne sviatky, dúfam ,že sa na to vyserie a nový účet si nevytvorí. Takých tu naozaj netreba.
24.12.2020 - 22:46:22
00
jj, ale jeho zaluba "tahat z ludi ich peniaze" ho predurcuje na ovela zaujimavejsiu karieru, ako tuto stracat cas s forom, chvala bogu za to. Alebo len sežere dalsie voskovky co maloval na stenu a pojede dal

Kdyz ti pred Moskvou dojde pervitin

24.12.2020 - 23:00:44
00
Si si ho poplietol. Toto je jamall

beer inside team

24.12.2020 - 23:22:34
00
moja chyba :-) sorry jamall, mas pekne hobby :-)

Kdyz ti pred Moskvou dojde pervitin

25.12.2020 - 18:54:21
00
Mohol by sa pobrať za ním tiež 😂

beer inside team

25.12.2020 - 19:00:30
04
stanos4 napísal:
hmmm, co mi unika?

+ okrem toho ze sa meni polomer, tak sa este aj komplikuju sily, pretoze bud posobis kolmo na momentovy kluc a teda ten ti klikne pri tebou zadanej hodnote Nm, ale potom su ine Nm na oske pedalu, alebo musis nastavit ine hodnoty na kluci aby si dostal spravne Nm na pedali. Ale to ja len tak

Náhodou som narazil na obrázok vyššie (predchadzajúcu debatu sa mi ozaj nechce študovať). Mám pocit že sa tu rieši "jadrová fyzika" na jednoduchom utiahnutí skrutky. Prepočet sa v tomto prípade nepoužíva a je jedno v akej polohe je momentový kľúč (vľavo, vpravo, hore, dole).

Moment ktorým momentový kľúč pôsobí vzniká zo sily F [N] ktorou pôsobí ruka na ramene r0 [m] so stredom otáčania v hlave momentového kľúča [Nm]. Moment [Nm] (nie sila!!!) sa potom prenáša nástavcom momentového kľúča do osky pedálu a jeho priebeh je po dĺžke nástavca konštantný = dĺžka nástavca neovplyvňuje veľkosť momentu ktorý sa cez neho prenáša.
Takže žiadne prepočítavanie momentov!

Dôkaz z praxe: dnes sú už bežne dostupné viaceré manuály napr. pre vidlice a tlmiče Fox a tam sa používajú rovnaké nástavce pre momentové kľúče, nikde sa žiaden prepočet ani len nespomína.

Kto má skúsenosti so základnou mechanikou vie, že priebeh momentov na jednostranne votknutom prvku od momentu pôsobiacom na jeho voľnom konci je konštantný a dĺžka prvku nevstupuje do výpočtu jeho veľkosti.

No:mad

https://goo.gl/forms/0oznuLISSjhwn0N62

26.12.2020 - 17:58:53
01
Lapierre nerozumiem niektorym castiam tvojho prispevku, ale ak spravne rozumiem tak niektore casti tvojho prispevku su zhrnute v mojom komente nasledujucom po tom ktory si citoval - to ze sa sinusy/cosinusy vybiju - ked velmi chces/pre potvrdenie mozem doplnit obrazok svojej predchadzajucej lenivosti/sprostosti, ale stale plati to co som odpisal renovaziar-ovi -nastavec musi byt bud kolmy na paku momentoveho kluca alebo nastavec typu 1/2" -> 3/8"
26.12.2020 - 18:09:02
00
Som lenivý rozkresľovať to ale skúsim to popísať jednoduchšie.

Rameno r1 v okamihu keď Ti preskočí momentový kľúč neexistuje.
V tom okamihu je len sila na ramene r0 = M.

Jednoducho nastavíš moment na kľúči, nasadíš nástavec a dotiahneš v akejkoľvek polohe kolmo, zvislo alebo na pol ceste, tak aby sa Ti dobre robilo. Žiaden prepočet.

Prílohy:

JPG.png
JPG.png 1.14 MiB thumb_up1thumb_down

JPG2.png
JPG2.png 1.55 MiB thumb_up0thumb_down

No:mad

https://goo.gl/forms/0oznuLISSjhwn0N62

26.12.2020 - 18:27:34
00
Neprepočítava sa asi preto, že nezáleží na tom malom rozdiele, čo spôsobí to krátke rameno nástavca.
Stačí rameno predĺžiť a zväčší sa aj krútiaci moment, to sa dá ľahko predstaviť.
26.12.2020 - 18:44:42
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Servis ~ Náradie)
keyboard_arrow_up