Srsen napísal:
ešte jeden problém - aj na 10kw nabíjanie potrebuješ 3 fázy,
kto ich má bežne, napr. na sídlisku ?

Byvam v bytovke - novostavbe. V garazi su miesta s rychlonabijackami a rozvod 3f s vlastnymi elektromermi.
13.01.2021 - 11:52:51
00
lapaloma: presne tak isto ako ty 1.krat prispevkom o 11:30 a potom prispevkom o 11:38

Natankovanie - ktoru cast tankovania myslis? Len naliatie paliva do nadrze auta z nejakej predpripravenej nadrze? Pri pretekoch je to par sekund, v realnom zivote par minut. K tomu ale potrebuje dost vela ludi spravit niekolko km zachadzku na benzinku + riesit dalsiu platbu a pod. Odhadol by som, ze kazde tankovanie je priemerne aspon 10-15min.
Radsej ani nebudeme spominat extra udrzbu (co si vyzaduje extra cas) benzinoveho stroja vs elektro.

Pravdaze, dneska, ked na to parkoviska niesu pripravene, a na parkovisku pre niekolko tisic aut je v lepsom pripade par desiatok nabijacich portov je to nie dobre. Ovsem priprava nabijacich portov na niekolko kW vykon pre velku cast parkovacich miest nieje nic extremne zlozite/drahe. A potom zapojenie toho kablika bude +- tak isto dlho ako zapichnutie hadice na pumpe, akorat nebudes musiet nikam chodit a odpojis ju rano/po pracovnej dobe. A to by odhadom uz 99.999% ludom bolo realne sumafuk ci tych <20kWh dobiju za 2 alebo 8 hodin.

Akorat 50% z tych ludi bude ohrnat nosom, lebo "nieeee, ja idem 1x do roka na dovolenku na chatu do chorvatska, takze musim vlastnit SUV s 1500l kufrom, 8m dlzkou a zaberat 3 parkovacie miesta, a mne je jedno ze sice za rok tankovanim stravim niekolko dni, tie 2 jazdy potrebujem mat natankovanu 150l nadrz do 10minut pretoze ja to potrebujem mat odsoferovane v 1 kuse tych 13h za volantom s celou rodinou v aute".

To ze slovaci co parkuju nadivoko po chodnikoch nemozu dobijat pri kazdom strome je take usmevne - v prvom rade nech si spravia podzemne parkoviska a potom zrazu zistia ze aj parkovat a aj dobijat bude kde sa na to pripravia. V kope tych inych krajin, na ktore narazas, taketo vyrazne problemy niesu.
13.01.2021 - 11:53:15
03
ďakujem, áno toto by riešenie bolo, takéto mne nenapadlo :) žeby samospráva toto mohla vyriešiť
13.01.2021 - 12:04:18
00
ked sem prisli benzinove auta tiez si mal cerpacku na kazdom kroku? pamatam si ako sme chodili tankovat do ineho mesta a to niesom az tak stary. potiahnut jeden kabel povedla parkoviska pred bytovkou mi nepride az taky problem. a mozno by sa konecne upratali ulice od aut lebo uz nieje kade chodit.
13.01.2021 - 13:07:58
02
hlavne nezabudajme na jednu vec - individualne vlastnictvo automobilov sa bude pomaly, ale isto utlmovat. Takze aj nabijanie na sidlisku bude za chvilu out. Nehovorim ze za rok, za dva, ale pride to.
13.01.2021 - 13:32:29
04
Minule som vychádzal z garáže do bytu a z bmw odparkovaneho pri schodoch trcal elektricky kábel (najprv ma zaujala pootvorena kapota, potom som si všimol kábel). Len tak zo srandy som išiel po kábli, že odkiaľ ide, lebo vonku nie je žiadna zásuvka. Išiel niekam hore, bohvie na ktoré poschodie :D majiteľ asi nabijal baterku. Pobavilo ma to.

Inak k tým nabijackam...v Sabinove skúšajú nabíjačku, ktorá je integrovaná v stĺpe verejného osvetlenia. Neviem podrobnosti, ale keby to fungovalo dobre a vedeli by sa tam napojiť aspoň dve autá, tak by to mohlo byť riešenie na sídliskách.
13.01.2021 - 15:31:57
00
Hovoril som s šéfom jedného autodealerstva pri Zlatých pieskoch a ten sa posťažoval, že chceli od ZSE zvýšenie kapacity (20 nabíjacích miest), ale dostal stanovisko, že to je vzhľadom na možnosti úplne vylúčené, poradili im, aby to napájali vlastnou kogeneračkou (!).
13.01.2021 - 15:50:37
00
tak ja v najhoršom môžem nabíjať na záhrade, mám tam aj 380 trojfázu
13.01.2021 - 15:53:26
00
A už niekto prepočítal o koľko viac budete platiť za elektrinu a koľko sa dá za to natankovať?
13.01.2021 - 16:11:43
00
A ked pribudne k elektromobilom kopec ebajkov ,emotoriek a eskutrov tak potom nas este len caka katastrofa.....
Celkom zaujimavy koncept
https://www.interez.sk/z-akehokolvek-bicykla-urobi-e-bike-v-priebehu-sekundy-startup-z-brooklynu-vytvoril-jedinecny-prenosny-e-motor/
13.01.2021 - 16:37:59
03
lapaloma napísal:
Tesim sa ako budeme na sidliskach nabijat auta

No realita bude o tom, že prideš, chceš dať auto nabiť a všetko bude obsadene. Stres, lebo dojazd už nie je velky a ešte potrebuješ niekde vyraziť. Alebo inak, prideš, najdeš volne, daš nabíjať. Doma na to zabudneš, lebo deň sviňa a večer o 22 si spomenieš, že ho treba preparkovať z nabíjačky, ale volne miesto nenajdeš....
15.01.2021 - 21:52:56
01
Riešiť vo veľkomestách osobné elektroautá je dnes a myslím aj v blízkej budúcnosti utópia. Treba začať s MHD, taxislužby, kurierske spoločnosti...
Príkladom by mohla byť Moskva. Dokonca s vlastnou výrobou e-autobusov. Bielorusko tiež nezaostáva čo sa týka výroby e-busov pričom vyvinuli akumulačný systém založený na superkondenzátoroch.


https://www.google.sk/amp/s/automagazin.sk/amp/2021/01/13/moskva-europsky-lider-v-pocte-elektrobusov//

https://www.elektro-vozidla.sk/elektrobusy-moskvy/
15.01.2021 - 22:44:58
00
Prave v MHD mi ebusy nedavaju zmysel. Ved ten bus jazdi cely cas po tej istej trase. Stale a stale dookola. Tak naco by mal vlacit tonu bateriek, ked by stacilo po celej trase natiahnut kabel a mat trolejbus
15.01.2021 - 23:27:57
07
Lenze takto staci mat ten kabel na zaciatku a na konci trasy a niekde sa trolejbusova infrastruktura neoplati vytvarat. Napriklad na Zeleznej studienke, kam elektrobus chodi. Este su aj hybridne trolejbusy, cize tam, kde je trolejove vedenie, ide na trolejoch a zaroven ma moznost prejst nejaku kratku vzdialenost na baterku (okolo 10km +-). Napriklad u nas v Presove planuju taketo vozidla kupit a prepoja napriklad Solivar a Sekcov pomedzi oblast s rodinnymi domami, kade teraz jazdi naftovy bus. S hybridom moze ist ten bus cisto na elektrinu od pociatocnej az po konecnu zastavku, lebo na velkej casti trasy troleje su, ale napr pomedzi domy nie, ku nemocnici tiez nie...
16.01.2021 - 00:49:49
00
duves napísal:
No realita bude o tom, že prideš, chceš dať auto nabiť a všetko bude obsadene. Stres, lebo dojazd už nie je velky a ešte potrebuješ niekde vyraziť. Alebo inak, prideš, najdeš volne, daš nabíjať. Doma na to zabudneš, lebo deň sviňa a večer o 22 si spomenieš, že ho treba preparkovať z nabíjačky, ale volne miesto nenajdeš....

moze byt z jednej nabijacky viac kablov. Zapoji sa viac aut, ale nabijat sa budu v poradi ako sa pripoja. Prides o 17-tej k stojanu. Budu pred tebou dve auta. Na displeji nabijacky vidis, ze prvemu zostavaju 3 hodiny, druhe sa potom zacne nabijat 5 hodin, takze vies, ze tvoje sa zacne o 01:00. O siedmej rano povedzme nabite. Odpojis a ides. Ale nez toto zacne byt u nas problem, ubehne este par rokov a vsetko bude vyskusane v zapadnej Europe.
16.01.2021 - 08:35:24
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Elektrobicykle)
keyboard_arrow_up