ingnovakm v prvom rade si nam nepovedal na co ten gravel chcel pouzivat ako casto a teda aj v akom terene. Je to tvoj primarny bajk alebo budes mat vedla toho aj iny?

ja som riesil minuly rok uplne rovnaku otazku ako ty. ale mal som v hlave predstavu na co ho chcem pouzivat.

mne nevadilo ze je pomalsi a menej aero ako bezny cestak v rovnakej cene. Nemam problem natriet chlapcov co maju 7 kilove Colnaga do kopca :)
chcel som bici ktory mi prilezitostne odnesie aj kapsy na bikepacking, ma pohodlny uchop a posed a vydrzim na nom bez problemov aj 12 hodin, preto som chcel skor gravel ako cestak.

rovnako som chcel kotucovky a lahke prevody do kopcov, ked ides s kapsami tak lahsich prevodov nikdy nie je dost, preto som volil 2x10 (tiagra - neskor prerobena na grx 400) koli tomu ze tiagra hrkotala v terene a liezlo mi to krkom.

hladal som gravel kde sa daju dat aspon 43mm plaste - nie vsetky znacky maju taky rozsah. (teda do max 42mm - co sa uvadza das v poho 43mm)

chcel som aj pekny dizajnovy ram, ktory nie je cely pocmarany znackou a inymi napismi, a ma pekne pozvarane trubky- nech to nevyzera ako pozvaranie lesenie (canyon) - vyberal som hlinik lebo obcas nalozim aj 10-15kg na bicykel a neviem ci karbon by bol stastny,

rovnako som chcel viac uchytov na flase, nie len 2 zakladne.

Podarilo sami vybrat cannondale topstone tiagra 2020. Geometria mi sedi vynikajuco a bicykel mi robi radost druhym rokom. dal som na nom 10 tisic km a robi mi len radost.
Odjazdil som na nom minuly rok napriklad aj Hungarian Divide 620km pretek, bike mi dal dostatocny komfort a podporu aj pocas takeho dlheho preteku a hodin presedenych v sedle.
15.01.2021 - 14:40:33
06
A v clanku bol cestak gravel elektricka... naozaj neslo o obsah len o splnenie si povinnosti. Po com ty volas by uz si dakto musel dat pracu a vygenerovat zmysluplny obsah
15.01.2021 - 14:42:00
01
ingnovakm treba sa zamyslieť aké máš požiadavky a kde na ňom budeš jazdiť. A podľa toho vyberať. Ja skúsim zhrnúť aké som mal požiadavky a ako som sa približne rozhodoval. Niekto iný môže mať ale úplne iné požiadavky.

1. Hneď na začiatku som si povedal, že chcem hydraulické brzdy lebo mechaniky jednoducho nemám rád.
2. Pri voľbe prevodov som volil 2x11 lebo dosť veľkú časť leta jazdím hlavne asfalt a dosť často aj s kamošmi na cesťákoch. Takže som chcel širší rozsah prevodov a nejaké normálne odstupňovanie. V teréne mi skoky medzi prevodmi až tak veľmi nevadia, ale na ceste to vie byť nepríjemné.
3. Chcel som dostatočne ľahký najľahší prevod, kľudne na úkor maximálnej rýchlosti. Skúsil som si Sliezsky dom a Čierny Váh na predchádzajúcom cesťáku a 34/28 bol pri mojej výkonnosti fakt už na hrane. Takže 46/30 kľuky a kazeta 34 zubov.
4. Možnosť plášťov aspoň 40 mm. Veľa jazdím doliny Malej a Veľkej Fatry, ktoré majú rozbitý asfalt a dosť zvažníc. S tým súvisia aj možnosť bezduší (nemám a už som pár krát oľutoval).
5. Určite som chcel pevné osky. Mám 87 kg, občas víkendová akcia takže ďalšie kg navyše.
6. Vybrať si geo podľa toho či chceš skôr odolný "cesťák" alebo jazdiť aj nejaké traily a podobne. Toto som neriešil, radšej si trail užívam na MTB.
7. Rozhodnúť sa či potrebuješ návarky na nosič, blatníky, viac fliaš ako dve alebo nie.

Vybral som si Soot 50 za 1415E osadený 2x11 GRX a som maximálne spokojný. 5000E nemajú hodnotu ani oba moje biky dokopy. Stále síce bojujem s posedom, lebo som na hranici S a M a Kellys má len 3 veľkosti a dosť racový posed. Pri jazdách do nejakých 150 km to ale dokážem prežiť aj keď druhý deň je občas boj s bolesťou krčnej chrbtice. Keby som si vyberal teraz, tak asi vezmem Trek Checkpoint ALR 5. Majú viac veľkosti, takže by sa mi ľahšie triafalo.
15.01.2021 - 14:42:41
04
voloda tvoj problem s krcnou chrbticou by mozno vyrisiel o 1-2cm kratsi predstavec.
15.01.2021 - 14:56:45
11
mikkaeeel napísal:
B-rh-positivo Videl som video, kde long cage 105tka s extenderom Roadlink vezme 11-40z kazetu pri prevodnikoch 46/30. Cize kapacita 45z oproti tvojim 47z s kazetou 11-42.


mne aj GRX 46/30 400 prehadzovacka -aj bez Roadlinku - pekne prehadzuje 11-42 kazetu (10-rychlostna)
15.01.2021 - 15:05:12
00
@volodaj @Misko_Hrasko - Presne toto som tu v podstate chcel rozprudit obaja mate Gravel obaja uz na nich mate co to odjazdene.

Takze takto. Gravel bude moj primarny bike hlavne preto lebo tu kde byvam tych "trailov" teda vela nieje. Skor tu su cesty 2 3 triedy, prejazdy cez polia, lesne cesticky atd. preto mi pride na moje bezne jazdenie moj HT nevhodny. Hlavne rok 2020 som objavil caro vyludnenych ciest v nasom okrese s prejazdami cez polia lesiky atd. Hlavne na ceste sa na MTB citim ako na tanku. preto rozmyslam Gravel/Adventure bike. Vacsina vyjazdov co chodim je tak na 1,5-2,5hodinky. Chcel by som to zacat trocha natahovat a teda aj tu prejdenu vzdialenost.
hydraulicke brzdy a trough axle chcem urcite. Na MTB mam este QR a kedze som presne "asi-metricky" tak im davam hlavne pri zjazdoch dost zabrat.

@Misko_Hrasko- presne na Topstone som teraz celkom nabruseny len si na neho niekde chcem aj sadnut. pretoze mam podobny problem ako Volodaj- som presne medzi M/L (184cm)
15.01.2021 - 15:14:40
01
ingnovakm napísal:
@volodaj @Misko_Hrasko - Presne toto som tu v podstate chcel rozprudit obaja mate Gravel obaja uz na nich mate co to odjazdene.

Takze takto. Gravel bude moj primarny bike hlavne preto lebo tu kde byvam tych "trailov" teda vela nieje. Skor tu su cesty 2 3 triedy, prejazdy cez polia, lesne cesticky atd. preto mi pride na moje bezne jazdenie moj HT nevhodny. Hlavne rok 2020 som objavil caro vyludnenych ciest v nasom okrese s prejazdami cez polia lesiky atd. Hlavne na ceste sa na MTB citim ako na tanku. preto rozmyslam Gravel/Adventure bike. Vacsina vyjazdov co chodim je tak na 1,5-2,5hodinky. Chcel by som to zacat trocha natahovat a teda aj tu prejdenu vzdialenost.
hydraulicke brzdy a trough axle chcem urcite. Na MTB mam este QR a kedze som presne "asi-metricky" tak im davam hlavne pri zjazdoch dost zabrat.

@Misko_Hrasko- presne na Topstone som teraz celkom nabruseny len si na neho niekde chcem aj sadnut. pretoze mam podobny problem ako Volodaj- som presne medzi M/L (184cm)


K tomu Topstone by som ako alternativu priradil aj Orbea Terra H30 IX. Pred hodinou som sa bol nan pozriet v mojom lokalnom obchode. Dizajnovo velmi podareny bike a co sa tyka komponentov, tak isto lepsie nez Tiagra.

https://www.orbea.com/se-en/bicycles/road/terra/cat/terra-h30-1x
15.01.2021 - 15:22:11
00
Prosim necituj posledny prispevok. Zneprehladnujes a zahlcujes forum. Dakujem.
15.01.2021 - 15:26:06
03
ingnovakm ja mam XL a 198 takze ti asi uplne neporadim. ale podla mna si skor Lko. Kamos si skusal moje XL a ma 190 a povedal ze sa citi dost na hrane., ti si priblizne v strede velkosti, v podstate aj ja. takze by som siel v tvojom pripade do Lka. Narozdiel od kellysu (co ma volodaj) ma cannondale 5 velkosti takze je tam vacsia sanca ze trafis.

Prílohy:

sizing.JPG
sizing.JPG 30.09 KiB thumb_up1thumb_down

15.01.2021 - 15:26:26
00
JakobSWE tiagra sa uz nerobi to je stary model :) nove uz maju GRX ale cena je tych spominanych 1600, pravda je ze cannondale je z premiovejsich znaciek takze je drahsi. Orbea je dizajnovo ovela horsie na tom, vsade vidis pozvarane trubky, aj tam kde to u cannondale nie je vidiet. Samozrejme nie kazdy dava taky doraz na celkovy vyzor ramu ako napriklad ja preto nemusi vidiet problemy tam kde ich vidim
15.01.2021 - 15:30:17
00
misko_hrasko napísal:
voloda tvoj problem s krcnou chrbticou by mozno vyrisiel o 1-2cm kratsi predstavec.


Chystám sa testnúť, postupne to ladím. Lebo vyskladanie z výroby Kellys teda nič moc. Páky až moc nízko na oblúkoch, tak to bolo prvé čo trochu pomohlo. Potom som otočil predstavec a tiež lepšie. Ešte dám šancu tomu kratšiemu predstavcu. Keď jazdím len cestu, tak to je celkom pohoda, spodný úchop moc nejazdím. Horšie je to na rozbitých zvážniciach, kde ho používam pri zjazde, lebo ísť na pákach je nepríjemné. Krk zalomený ako korytnačka a druhý deň mi v ňom vŕzga ako nenamazané dvere :D
15.01.2021 - 18:52:49
01
Ja som riesil presne to iste, paky moc nizko, halabala opletene a natocene, a namiesto 110mm predstavca som dal 90mm a dost to pomohlo. Skusal som aj taky extremne zdvihnuty predstavec ale to uz vyzeralo divne ale zas pohodlne to bolo ;)
15.01.2021 - 22:53:34
10
Dnes opäť v ľade a snehu okolo jazera. Kone totálne rozbili chodníky, takze som miestami musel niesť bicykel na ramene, ale aj tak to bolo oproti traineru osviežujúce byt vonku :)

Prílohy:

16E7DE07-2240-4EA2-9C48-28F45FAEDCF0.jpeg
16E7DE07-2240-4EA2-9C48-28F45FAEDCF0.jpeg 1.49 MiB thumb_up2thumb_down

FB03485B-8768-4CD5-8F30-3DDB1778521A.jpeg
FB03485B-8768-4CD5-8F30-3DDB1778521A.jpeg 1.06 MiB thumb_up1thumb_down

17.01.2021 - 14:14:55
06
misko_hrasko napísal:
JakobSWE Orbea je dizajnovo ovela horsie na tom, vsade vidis pozvarane trubky, aj tam kde to u cannondale nie je vidiet. Samozrejme nie kazdy dava taky doraz na celkovy vyzor ramu ako napriklad ja preto nemusi vidiet problemy tam kde ich vidim


Presne tieto zvary mna osobne odradili od Grailu 6. Nakoniec mam objednany backroad al 2x10. Pacia sa mi uhladene zvary, zamok sedlovky ako aj upratany kokpit.
17.01.2021 - 15:17:23
00
P3P kedy si objednaval a kedy ti ma prist ? ja som prave na ten isty pozeral.
17.01.2021 - 20:54:00
00
keyboard_arrow_up