Ahojte,

chcem tento rok kupit fulla do 3000 a ked porovnavam co v tejto cene vyrobcovia ponukaju tak mi to vychadza na jeden z tychto dvoch:
Rose Root Miller2 Cena: 2599eur:
https://www.rosebikes.com/rose-root-miller-2-2693527
Propain Tyee AL29 3019eur:
https://www.propain-bikes.com/en/bikes/enduro/tyee-al/

Kedze pri tom tyee sa daju vybrat komponenty tak pri rozpocte 3000 som sa dostal k tomuto:
Vidlica RS Lyrik select + 170mm
Tlmic RS Super Deluxe Select+
Radenie GX
Sedlovka KindShock LEV SI 150 mm
Brzdy F. Cura 4 (nemam rad SRAM brzdy)
Kolesa PROPAIN ZTR FLOW S1
Cena 3019EUR

Tyee sa mi paci viac akurat, ze nie som uplne presvedceny, ci sa mi oplati priplatit si 420e za vidlu Lyrik (vs Pike), prevody GX(vs combinacia Daore/SLX/XT), 20mm zdvihu a krajsi vzhlad. Zvysok je plusminus rovnaky.
Dodacie lehoty su katastrofalne, ale tak kym to dojde budem jazdit na tom co mam teraz takze cakat mi nevadi.

Popripade viete o inej znacke co by za 3000 ponukala podobne osadeny bicykel?
(zakladne poziadavky su 29-kolesa, zdvihy +140mm a nie SX/NX radenie)
Lebo vsetky dalsie znacky co som pozeral mali znacne horsie komponenty v danej cenovej relacii.
Jazdim prevazne traily v karpatoch -okolie BA+PK+SU. A 1-2krat do roka nejaky bikepark ak covid dovoli.
18.01.2021 - 10:41:33
00
Skus si premysliet co chces jazdit a vyberat podla toho. Aj prioritu a vzdialenosti. Hladas zdvih 140+ a vo vybere mas 170/160 bike. Mas tam enduro a mas tam am bike. 140 zdvih moze byt i trail bike a moze byt i bike co do vrecka strci i 160mm biky. Chcem tym len povedat ze nepozeraj len podla ceny lebo sa moze stat ze skoncis s bicyklom ktory je sice vyhodny ale na tvoje jazdenie by ti sadol iny. Jeden bike z tvojho vyberu bude lepsi dolekopcom, druhy na dlhsich trasach a hladsich trailoch - v skratke
18.01.2021 - 18:06:20
03
Tych 140+ som pisal najma preto aby mi ludia nedoporucovali xc bicykle.

Jazdim vyjazdy tak 25-50km po trailoch. Jazdu si chcem uzit hlavne dolekopcom (nie len flowtraily). To ze sa v stupaniach viac natrapim mi az tak velmi nevadi.
Cize podla mna hladam enduro, popripade AM bike co je velmi blizko enduru .
A tam podla mna spada aj ten Root Miller aj Tyee (samozrejme ked si tie dva bike porovnam tak vdaka zdvyhom a uhle hlavovej trubky je tyee blizsie smerom k DH od endura a naopak RoseRM je blizsie k trail bikom).
Maju velmi podobnu geometriu (to ze sa lisia v dalsich rozmeroch - reach: 1mm, retazova vzpera:3mm, top tube:3mm atd. to ja podla mna nepocitim).
Hlavny rozdiel je ozaj len ten uhol 64,5 vs 66 a s tym spojene dalsie rozmery ako razvor kolies, kedze samozrejme bicykel s 170mm a 64,5 ho logicky musi mat dlhsi pri rovnakej dlzke zadneho trojuholnika.
Plus aj ked som pozeral ine bicykle tak som nasiel endura s geometriou toho RoseRM.
Takze podla mna nie je vobec odvazne tvrdit ze RoseRM je taky mix AM/Enduro.

Ako doplnujucu info ja zatial fungujem hlavne na HT (ten si inak nechavam na jednoduchsie vyjazdy a dlhe trate), jediny full na ktorom som doteraz jazdil (t.z. 2x30km vyjazd) bol YT Capra29-2018 a bol som s nim naozaj spokojny. A ten je geometriou niekde medzi tymito dvoma bicyklami, len za 3000 by som pri YT dostal o dost horsie komponenty (preto som vlastne skoncil vyber pri tychto dvoch bicykloch).
A sice nemam s celoodpruzenymi bikami dostatocne skusenosti no myslim, ze velmi mierny posun ci uz jednym alebo druhym smerom od YTcka mi nesposobi to ze skoncim s bicyklom co mi nebude vyhovovat. Ak sa mylim tak ma opravte.
19.01.2021 - 00:59:22
00
Ja som vychadzal z toho co si pisal kde chces jazdit a tam mi vychadzaju vhodnejsie biky s mensim zdvihom, 140 vzadu, v dnesnej dobe agrasivnych geo by som sa nebal ani 150/130, a s hlavou cca 65 stupnov. Nie je to tak ze by si nedal na endure 170/160 a polozenou hlavou tie traily ale s tym co pises ze by si jazdil by si skutocne vyuzil ten bike len par krat za rok a to v bikeparku a maximalne na nejakom strmsom traily - v ba mi napada len kamenak. Na tych beznych BA/PK trailoch by to bol skor taky tupy bajk co sa tyka zatacania a hravosti, a mozno by si ani nevyuzil cely rozsah zdvihu - a ak ano tak by si to mal asi dost zuvackove. Tym nepisem ze to enduro nie je dobre na tie traily, skor je ale vhodne do rozbiteho terenu a v rychlosti. Takze ak planujes caste bikeparky, traily i mimo svk, nejake Alpy a podobne tak to enduro je fajn. Z osobnej skusenosti a bajku 160/140 a 64 hlavou ti mozem povedat ze na tbk by som sa zabavil viac bud na ht alebo na menej agresivnom biku s mensim zdvihom. Lenze mam rad strme a rozbite prirodne veci a nejazdim len na zapadnom slovensku. Ak ale mas nejake biky vyskusane a vies do coho ides tak si budes vediet vybrat i vhodny bike. Ono i tie tbk sa jazdia na vsetkom moznom, od gravel bikov az po dh-cka.
19.01.2021 - 08:47:28
00
Diky za nazor. A ako pises, na to co aktualne jazdim a v najblizsej dobe planujem jazdit bude asi ten tyee priliz tupy a malo zabavny
Na tom Tyee ma laka to, ze postupnom zvysovani narocnosti trati bude ten bike bez najmensich problemov aj nadalej zvladat vsetko co pred neho postavim. A nestane sa mi to, ze za 2-3roky budem lutovat ze ho nemam (a menit bicykle tak casto asi nebudem moct). Ale ani potom nevidim realne, ze by ozaj narocne trate v okoli a vyjazdy do alp alebo bajkparkov tvorili viac ako 30-40% mojho bikovania. A mat vyborny bike na 30% vyletov a pri 70% mat nudny bicykel nebude ten najrozumnejsi kompromis.

Ako sa tak pocuvam tak sa asi cim dalej tym viac priklanam tomu rootmillerovi (a este usetrim :D ).
19.01.2021 - 09:28:41
00
Je to tak ze ak neskusis ine bajky tak ti ten jeden bajk ktory budes mat neprijde ani horsi ani lepsi. Preto je idealne vyskusat bajky na podobnych miestch na akych budes najcastejsie jazdit. Ja byt tebou este popozeram ine bajky, nezda sa mi ze by v tej cene boli len dva.
19.01.2021 - 10:00:00
00
Ahoj, suhlasim s tym co pise vrabc0. Jazdim to co ty + Povazsky inovec a 2x do roka nejaky ruzomberok a pod. Mal som pred casom 15kg 150/160 bike vyskladany skor na enduro a bolo to onicom 80% casu. Pri slapani to bola otrava, napr na cerovke som sa nudil, a TBK som zacal jazdit tak, ze som sa tam parkrat celkom trvrdo spadol. Presiel som na lahsi 135/150 bike a je to lepsie vo vsetkych smeroch a hlavne ovela vacsia zabava 70% casu. Ani dole kopcom nebadam nejake obmedzenie pri mojom skille. Podla stravy jazdim rychlejsie aj dole kopcom... Skusal som aj downcountry kategoriu (120-130mm agresivna geo) a to je sice fajn, geometria ta pusti ale ked s tym vletis v rychlosti do rozbiteho tak po 100+ metrich ta to dost vytrasie. Ta hlava 65 stupnov fakt dava zmysel este by som doplnil, ze idealne ked sa ten bajk da dostat pod cca 14.5kg (kedze sa bavime o hliniku) napr trailovymi plastami....
19.01.2021 - 11:24:25
00
Pri modernom 140mm biku pri postupnom zvysovani narocnosti trailov velmi tazko u nas ( mozno s vynimkou ozajstnych dh trati povedzme v RK) narazis na limit biku :)
19.01.2021 - 11:29:21
00
Radon Slide trail geometriou skoro rovnaky ako ten Rose, s kratsou zadnou stavbou https://www.radon-bikes.de/mountainbike/fullsuspension/slide-trail/slide-trail-90-2021/
19.01.2021 - 11:45:30
01
Ja som objednával ten Tyee práve pre to, že aj napriek velkým enduro zdvihom je to super mašina aj na šľapanie a hlavne na zábavu smerom dole, nevidím dôvod prečo by som sa na enduro biku mal nudiť na cerovke. To keď chceš adrenalín tak si kúp bike z Tesca za 200 a chod sním na traili, potom nevidím načo kupovať full bike. Pre mňa ten Tyee vyšiel ako najlepšia Allmoutain voľba, a som si istý, že si nebudem v budúcnosti niekde bachať hlavu o strom pri zjazde, lebo na biku ktorý mám, sa bojím.
19.01.2021 - 13:15:24
00
Rozumiem ze si chces obhajit kupu bajku a netvrdime ze si si vybral zle. Skusim ti to enduro a hravost biku vysvetlit. V podstate si ale staci precitat akukolvek recenziu na moderne endura kde to je casto vysvetlene alebo je tam aspon veta typu "skutocny potencial ukaze az vo vyssich rychlostiach na rozbitych trailoch". Moderne endura su stavane na rychlost, na strme zjazdy, na rozbite pasaze a tomu su prisposobene. Su dlhsie cize v rychlosti lepsie drzia smer, maju dostatok zdvihu a polozene hlavy vhodne do strmych pasazi. Su to bajky do velkych kopcov a na enduro preteky. v okoli Bratislavy nic z toho poriadne nevyuzijes a je len malo miest na okoli kde vyuzijes potencial takeho bajku. Ano v bikeparku na prirodnych trailoch to vyuzijes. Endura maju vseobecne tendenciu ist viac ako tank, hlava nehlava, nemusis az tak vyberat stopu, do zakrut a klopiek musis ist viac zosiroka. Na pomalsich trailoch s castym striedanim zakrut sa namakas viac pretoze tie biky chcu ist rovno, zatacaju lenivsie, mas vyssie rajdy tak ich musis preklapat rychlejsie. Neda sa povedat ze by sa take veci na nich nedali jazdit, samozrejme sa daju. Aj si to na nich uzijes.... Ale mozno viac si to na danych singlacoch a trailoch uzijes na vhodnejsom bajku s vhodnejsim zdvihom, geoskou a snad i vahou. Zakruty a klopky budes vediet prechadzat o nieco hravsie, budes sa vediet do klopky lepsie opriet, v rozbitejsich pasazach budes ty ten co drzi smer, budes viac pumpovat na sutroch a korenoch, uz len tym ze budes mat obratnejsi bajk tak obcas pojdes schvalne mimo trail na nejaky zabavnejsi prvok, preskocis z jedneho korena na druhy atd, a to len vdaka lepsej opore. Na singlacoch a BA trailoch budes na takych bikoch i rychlejsi. Zovseobecnovat sa ale uplne neda ani tym co komu sadne ani tym ako sa ten bajk bude spravat.Ak chces ten bajk pouzivat hlavne na okoli BA tak si vyber treba dobre premysliet, o tom piseme.
19.01.2021 - 14:14:45
01
Lukas333 ak ti to vyhovuje tak fajn, ale nemusis to zas hrotit a posielat nas si kupit bajk z tesca za 200 ;-). Nepovedali sme ze je to zly bicykel, ani ze sa s tym neda jazdit cokolvek zo spomenutych lokalit. Akurat hovorime, ze trocha mensi zdvih a potencialne lahsi bicykel moze byt vhodnejsi... Snazime sa poradit pri rozhodovani a ocividne sme sa dvaja zhodli na podobnych skusenostiach.
19.01.2021 - 15:20:15
00
Ja nehovorím že si ma zrovna kúpiť Tyee, ale že na enduro biku je nuda na trailoch.. podľa mňa je to záležitosť jazdca a nie biku
19.01.2021 - 15:53:11
00
keyboard_arrow_up