vlastoch tych tie zvysene statistiky umrti co som videl uradne zverejnene pocitali oktober november 2015-2019 bez opatreni, voci oktobru novembru 2020 s lockdownom, ROR, znizenou mobilitou a menej rizikovych cinnosti sport, turistika chlast, skoro najmenej (o jednu viac) smrtelnych autonehod v historii slovenska.
23.01.2021 - 10:04:58
00
Este raz, zmysluplne je len a len porovnanie rovnakych obdobi ... inac mozete dostat rovnaky nezmysel akokeby niekto tvrdil ze dochadza ku globalnemu ochladzovaniu na zaklade toho, ze priemerna teplota v decembri bola 3st co je menej ako celorocny priemer 10st 😀
23.01.2021 - 10:43:48
01
tak celoplosny screening zacal zaberat, Igor je vizionar :D

Prílohy:

Screenshot_2021-01-23-10-32-37-529_sk.aktuality.android.app~2.jpg
Screenshot_2021-01-23-10-32-37-529_sk.aktuality.android.app~2.jpg 69.23 KiB thumb_up0thumb_down

23.01.2021 - 10:50:29
00
BA1 Vazovova dve odberne miesta bez cakania v rade ide im to rychlejsie ako minule kolo. odber plus zapis cca 3min cakanie na vysledok 10min. Ludia prichadzaju a su priebezne vybaveni.:muscle:
23.01.2021 - 10:53:26
00
-182 964 pozitívnych!!
Koľko musí pribudnúť, aby bolo nula nových prípadov?
😂

Prílohy:

32DB96D3-B15E-45C0-8491-2C65C9D88F0E.jpeg
32DB96D3-B15E-45C0-8491-2C65C9D88F0E.jpeg 181.4 KiB thumb_up0thumb_down

23.01.2021 - 11:09:35
03
vlastoch napísal:
Este raz, zmysluplne je len a len porovnanie rovnakych obdobi ... inac mozete dostat rovnaky nezmysel akokeby niekto tvrdil ze dochadza ku globalnemu ochladzovaniu na zaklade toho, ze priemerna teplota v decembri bola 3st co je menej ako celorocny priemer 10st 😀


Čaro slamených panákov je v tom, že môžu občas pôsobiť efektne, ale oveľa častejšie z nich vyjde úplná blbosť. V štatistike sa dostane človek k zmysluplným dátam úplne bez problémov aj v prípade, že neporovnáva len a len rovnaké obdobia, o dosť dôležitejší je skúmaný ukazovateľ (a veľmi rád si dám vysvetliť, ako sa teda líši počet mŕtvych/denne za interval X-Y od počtu mŕtvych/denne za interval X-Z, keď je to jediná veličina ktorú porovnávame) . A keď je navyše aspoň trochu príčetný, vie čo porovnáva a prečo to porovnáva, nikdy sa mu nemôže podariť záver ako to „globálne ochladzovanie“ (už len preto, že na takéto hodnotenie je dôležitý aj trend, nielen jeden údaj vytrhnutý z kontextu) ...
23.01.2021 - 12:26:38
01
Niekedy sme vítali návštevy soľou a chlebom . Poprípade poldecákom ... dnes respiratorom a dezinfekciou . Na zdravie ! ...😂

Prílohy:

B7836BA4-B4FA-4871-8890-48022FD5EADD.jpeg
B7836BA4-B4FA-4871-8890-48022FD5EADD.jpeg 516.37 KiB thumb_up0thumb_down

23.01.2021 - 12:30:19
00
V mlynskej doline su obidve autobusove odberne miesta na parkovisku pri cintorine, nie ako je spendlik na mapke mesta.
Rano bol rad na 40min, ale asi neskor zacali.
Inac neviem co za odberne tycinky maju, ale oproti jesennemu testovaniu su tvrde, a este teraz ma boli nos. Bol som o 10:00. Cakam kedy mi krv zacne tiect.
23.01.2021 - 12:44:18
00
ZS Dubova aj Gastanova boli bez cakania v case ked Mlynskej mrte ludi bolo doobeda...
23.01.2021 - 12:54:36
00
gebula napísal:
Čaro slamených panákov je v tom, že môžu občas pôsobiť efektne, ale oveľa častejšie z nich vyjde úplná blbosť. V štatistike sa dostane človek k zmysluplným dátam úplne bez problémov aj v prípade, že neporovnáva len a len rovnaké obdobia, o dosť dôležitejší je skúmaný ukazovateľ (a veľmi rád si dám vysvetliť, ako sa teda líši počet mŕtvych/denne za interval X-Y od počtu mŕtvych/denne za interval X-Z, keď je to jediná veličina ktorú porovnávame) . A keď je navyše aspoň trochu príčetný, vie čo porovnáva a prečo to porovnáva, nikdy sa mu nemôže podariť záver ako to „globálne ochladzovanie“ (už len preto, že na takéto hodnotenie je dôležitý aj trend, nielen jeden údaj vytrhnutý z kontextu) ...

ak si to nepochopil s teplotou, je zbytocne na teba reagovat a nieco ti vysvetlovat ... internetovych statistikov je plna riť ako vidim ...
23.01.2021 - 12:55:40
01
Patológ PalkovičV decembri vzrástla úmrtnosť o vyše 60 percent, január bude ešte horší
Aj ked dlhé, stojí to za prečítanie.
https://www.postoj.sk/69995/v-decembri-vzrastla-umrtnost-o-vyse-60-percent-januar-bude-este-horsi

Z článku:
...Podľa patológa Michala Palkoviča, sa už dnes nachádzame na čísle 150 mŕtvych denne a obáva sa, že na konci januára budeme siahať až k 200 úmrtiam na dennej báze...

...To, čo na Slovensku nazývame lockdownom, by v iných krajinách západnej Európy vysmiali. Vo Francúzsku mali povolené dva mesiace jeden kilometer od bydliska jednu hodinu denne, pritom pokuty mali od 135 po 1600 eur.
Na Slovensku vidíte, ako ten lockdown na diaľnici smerom do Bratislavy v nedeľu večer vyzerá. Máme lockdown, ktorý ani nevieme, že máme. A niektorí stále hľadajú spôsoby, ako obísť pravidlá...

...chápem ich motivácie a rozumiem, že tvrdý lockdown je politicky nesmierne neatraktívny krok, ale ako lekár sa pozerám na inú stránku veci...

..trend je jednoznačne stúpajúci. Za tri mesiace doháňame Taliansko, čo sa týka úmrtnosti na jeden milión obyvateľov. To je už veľmi alarmujúce.

...Príbuzní sa tak boja, že obhliadajúci lekár telo ich zomrelého označí ako obeť koronavírusu, zataja tak respiračné príznaky, pretože vedia, že by museli za pohreb zaplatiť o stovky eur viac...

...strašiak úmrtí v dnešnej spoločnosti nehrá vôbec žiadnu rolu. Keď vo filme zastrelia 15 ľudí, tak to s máloktorým divákom vôbec pohne. Stali sme sa ako spoločnosť emočne tupými a plochými voči úmrtiu... ...Nenávidím, keď niekto povie, že títo ľudia by aj tak neskôr zomreli...
23.01.2021 - 13:00:47
05
vlastoch napísal:
ak si to nepochopil s teplotou, je zbytocne na teba reagovat a nieco ti vysvetlovat ... internetovych statistikov je plna riť ako vidim ...


Večná škoda - od roku 1993 sa štatistike venujem v štúdiu aj práci, ale tak "skvostný" príklad som teda ešte nevidel (a je jednak pochopiteľné, že netuším čo ním chcel básnik povedať, a druhak mi hlava neberie, v čom sa aspoň vzdialene podobá na dáta čo som poslal) 🤔
23.01.2021 - 13:46:01
02
no nepacilo sa mi to - mal som pocit ze to maju viac v pazi ako na jesen. vseckovky len pohodene na lavicke - zober si - takze dochytane od ludi lebo nie kazdemu sa podarilo zobrat na prvy krat. jeden panko sa dnu vykecaval po odbere bez ruska so zdravotakmi.
skusil som online registraciu - na jeden cas bolo viacero ludi, miesali sa aj ludia bez registracie ktorych brali do poradia, kedze sa stihalo brali ludi aj co boli na neskorsi cas - cim sa pri cakani vonku vytvoril pekny zhlucik ludi - samozrejme vacsina natlacena pri dverach. na jesen zobrali 10 ludi a cakalo sa na vysledky az potom brali dalsich. chlapik co vypisoval certifikat tak si otocil obciansky sam - nevyzval ma. cize rukavice dochytane - snimi aj certifikat aj obciansky. cakal som klasicky 20 minut. niekto tu pisal ze len 10 - tak tam asi na to seru.
certifikat je len na obycajnom papieri s razitkom mesta. atramentova tlac - par kvapiek a je necitatelny. pri outdoorovych aktivitach uplny ideal.
ja len dufam ze toto bolo posledne nasilne cvicenie.
23.01.2021 - 13:51:23
00
Uplna zbytocnost cele toto testovanie, sikanovanie ludi. S tym nakazlivejsim anglickym varianton by ma neprekvapilo, keby cisla zacali stupat.
23.01.2021 - 13:58:35
06
gebula napísal:
Večná škoda - od roku 1993 sa štatistike venujem v štúdiu aj práci, ale tak "skvostný" príklad som teda ešte nevidel (a je jednak pochopiteľné, že netuším čo ním chcel básnik povedať, a druhak mi hlava neberie, v čom sa aspoň vzdialene podobá na dáta čo som poslal) 🤔

vazne sa venujes statistike 27r ? si pobavil, bez urazky ...
tak ako priemerna teplota v mesiacoch nema rovnomerne rozdelenie (ale v roznych mesiacoch znacne kolíše), tak aj pocty umrtí v jednotlivych mesiacoch roka kolíšu ... v zime je ich viac, v lete menej ... ved si to ukazal aj na tych druhych dátach ze mam pravdu ...
z tohto dovodu nemozes vyvodzovat zaver z porovnania nejakej mesacnej hodnoty s celorocnym priemerom pri teplote, z toho isteho dovodu to nemozedsrobit pri poctoch umrti ...
tak ako vykyvy teploty mozes porovnavat len s rovnakym obdobim v minulosti, tak isto mozes porovnavat zmeny v umrtiach len za rovnake sledovane obdobie ... t.j. rok s rokom, mesiac/kvartal s tym istym mesiacom/kvartalom minulych rokov ... nemozes porovnavat kvartal s rokom, ak velicina nema rovnomerne rozdelenie

vazne toto treba vysvetlovat niekomu kto pise ze sa statistike venuje 27r ???
23.01.2021 - 14:00:21
02
keyboard_arrow_up