DI2F4Y napísal:
- nemyslim ze toto je dovod riesit, 2cm na vyske vidlice znamenaju zmenu uhlov cca. o 1°, geo ramu je vzdy ta ista
- nevidim dovod u velkoserioveho vyrobcu udavat rozne udaje pre ten isty model v roznych vybavach...
- obcas ma clovek pocit ze tu 27% ludi jazdi WC ;)


Vidis to zo svojho pohladu, chapem.
Ale unikati, ze je to zaciatocnicky bike a bezny zakaznik na Stoic 2 bude rad ak pochopi stack a reach. To znamena ze nevie preco sa mu ten bike chova tak alebo onak, nepozna ze ma BB zdvihnute o 5mm, nepostrehne ze ma namiesto HZ 65 hz 64 stupnov. Vie len, ze sa mu dviha koleso vo vyslapoch. A nikto mu nepovie preco lebo ta geo je na papieri OK, len v realite nie. Keby nastavili tu vidlu na 130mm bolo by vsetko v poriadku. Takto 99% ich zakaznikov bude jazdit na biku o ktorom netusia co im na nom nesedi. A ak mi povies, ze nerozoznas, ze mas HZ 64 stupnov BB drop 50 miesto 55 (aj tych 55 je celkom dost malo), a sedlovu trubku 74 miesto 75 tak potom uz fak niet co dodat. Potom je pre teba cela evolucia trail HT za poslednye 3 roky uplne nepostrehnutelna.
23.01.2021 - 22:41:48
00
K tomu uz iba tolko ze... vyrobne tolerancie vidlic Fox na vzdialenost korunky od stredu vidlice su +/-5mm...
23.01.2021 - 22:48:43
13
Hmm, OK to pocujem prvy krat. Ako je to pre boha mozne, ci skor ako to meraju? Lebo dlzka vonkajsich noh + zdvih vidlice + korunka nemoze mat predsa odchylku 5mm. To uz mozu mat potom hadam ja kazdu nohu vidlice inu ? Zrejme narazas na dlzku zdvihu. To je samozrejme mozne, az pravdepodobne, ale ten si vies nastavit sagom. Preto napr SR rata zdvih ako konstantu. 140mm vidla ma proste na paieri vzdy 140mm zdvih. A ka nema tak si ju bud prifuknes, alebo vymenis negativnu strunu, tokeny.... jedine ze by si myslel dual air kde nevies zmenit pomer negativnej a pozitivnej komory. Tam si to viem predstavit.
23.01.2021 - 22:57:10
00
+/-5mm je oficialna informacia Foxu a bez ohladu na akekolvek dalsie "odborne teorie" je tym tema vybavena.
Tym co su presvedceni ze "3,78mm" je rozdiel medzi vybornou na pokazenou geo odporucam papier a ceruzku na prepocitanie a velku Schieblehre so sebou k nakupu vidlice...
Zaroven by som tu odporucal nechat si premerat aj ram (ten ma tiez vyrobne tolerancie) a u vidlice offset (ten ma u Foxu tolerancne pole sirky 5mm)...
23.01.2021 - 23:16:51
10
Presne tak, bez predmetná diskusia. Fox naozaj na ofiko stránke uvádza pri zdvihu tolerancne pole plus mínus 5mm. Pri zdvihu 130mm a viac nemáš šancu cítiť rozdiel na geometrii ak porovnas horný a spodný tolerancny prípad....,
23.01.2021 - 23:20:43
00
Len pre zaznam je vam jasne ze +-5mm je rozsah 10mm, cize 100mm vidla moze mat zdvih v skutockosti 90mm ? No este ze nemam fox a ani mat nebudem. A offset... to je mimo ramec mojho pochopenia. Ked RS ponuka 51mm a 42mm offset. Ved tam keby boli obe tolerancie na opacnych koncoch FOX moze skoro predavat jednu vidlu na oba offsety. Verzia liska vo vreci. A to nehovorim o tom, ze ked bude jedna noha v + a druha - tak tam ani os nenasadis ....Nic v zlom pani, ale nieco tu nesedi.
23.01.2021 - 23:46:28
00
nie, moze mat 95 az 105 mm
23.01.2021 - 23:56:03
25
Hehe, konkretna tolerancia znamena, ze pri nominale 100mm je spodna 95 a vrchna 105.
Treba povedat ze to su hranicne pripady, v skutocnosti sa to bude pohybovat ovela menej. Tazko povedat co tym myslia aku toleranciu, ale skor ako montazny funkcny rozmer kde ratas uz aj ostatne veci ako vnutornosti atd. Keby niekoho napadlo metrom merat dlzku vnutornych noh a siel by sa stazovat 😃. Ja jazdim Fox a nemenil by som a rozmery mojej su isto v poriadku 😃.
24.01.2021 - 00:00:33
10
Nuz reagovali ste sice na to nejmenej podstatne z obsahu, ale mate pravdu spravne som mal napisat 95-105. Tak ci tak, je to 10% zdvihu. A vlastne ani nevieme, ci sa to tyka zdvihu, alebo coho vlastne.
24.01.2021 - 00:17:28
00
Podla mna je zbytocne sa tym zaoberat, tie geometrie su predpokladam v kludovom stave. Kazdy ma iny SAG, iny tlak v prednom a zadnom plasti a uz si niekde uplne inde ako na papieri, su to teoreticke hodnoty.
24.01.2021 - 00:29:17
00
Ano mas pravdu. Vsetko co pises to vie ovplyvnit. Ale musis mat nejaky vstupny udaj inak je vlastne jedno aky ram kupis, lebo vsetko vies dodatocne zmenit v urcitej miere. Mal som take downcountry MTB so 120mm vidlou. Zmenil som to na 130mm. Hned po prvom vyjazde som isiel spat. Keby si si skusil co to s tym bikom urobilo, urcite by si nepovedal ze je to zbytocne riesit. Ale je pravda ze na tej starej geo to bolo citit ovela viac, ako an tom stoic to nespochybnujem.
24.01.2021 - 01:06:30
00
1.) je to tolerancia na rozmer os-korunka a nie na zdvih
2.) Tolerancia polohy offsetu osi neznamena ze separatne pre lavu a pravu stranu (obraba sa urcite na 1 upnutie v pripravku)
3.) Podobne vyrobne tolerancie budu mat vsetci producenti, iba ich ti ostatni mozno nezverejnuju

X.) Ano nieco tu nesedi... Nesedi tu to ze po svete (aj tom virtualnom) sa potuluje kopa "odbornikov. Paradoxne cim menej informovani, tym pevnejsie presvedceni o "svojej paralelnej pravde". tento bod nebrat uplne osobne, iba na zamyslenie nakolko ti, co sa k roznym veciam "fundovane" vyjadruju, im aj skutocne rozumeju. zacinam z nich byt v roznych oblastiach zivota dost unaveny.. ;-)
24.01.2021 - 07:34:05
03
Nejazdim MTB, ale vyplyva mi z komentarov i logicky, ze pri kazdom pohybe akejkolvek vidlice sa meni geometria ?
24.01.2021 - 09:10:32
01
Kenai napísal:
Nuz reagovali ste sice na to nejmenej podstatne z obsahu, ale mate pravdu spravne som mal napisat 95-105. Tak ci tak, je to 10% zdvihu. A vlastne ani nevieme, ci sa to tyka zdvihu, alebo coho vlastne.


je to 5% zdvihu pre tu ktoru vidlu u 100mm, bud hore alebo dole.
Ako mozes zratat poz a neg toleranciu a povedat, ze je to 10% zdvihu???
24.01.2021 - 09:11:54
03
Celkom sa tak divím, že ľudia tak minimalizujú problém zmeny geometrie. Aj centimeter dokáže jazdcovi čo na bicykli jazdí pravidelne urobiť problém...ak mu zmeníte posed, potočíte rajdy, dáte iný predstavec, alebo o 1cm zmeníte zdvih vidly. Ak niekto jazdí málo je mu to vlastne jedno. Na bicykli si v lese zaradí najľahší prevod a ide, ale pri dennom jazdení tie mikro zmeny cítiť. Niekedy ale môžu byť aj k lepšiemu :)

čo ste ma ešte viac prekvapili sú tie výrobné tolerancie FOX..moc FOX neštudujem a teda som takýto údaj nikdy nehľadal, ale na strojárskom výrobku je podľa mňa tolerancia väčšia ako +-0,5mm neprípustná. Ešte na tom zdvihu a následne celkovej dĺžke korunka, os by sa 5 mm dalo pochopiť, ale na offsete ?? To robí obrábací automat podľa presne zadaných geometrických údajov. Neviem si predstaviť keby som to dal skúsenému strojárovi urobiť ako by sa na dvoch kusoch pomýlil viac ako o 1mm..Ale možno si len strojárov moc idealizujem...oproti nám stavbárom to vždy boli kapacity s maximálnou mierou presnosti a z našej stavebnej tolerancie +-1cm na hlavných nosných prvkoch sa skôr posmievali....a teraz sa tu dočítam, že +-5 mm na vidle je OK....Nieže by som toto niekedy na bicykli meral, ale asi idem....každopádne zdvih na RS PIKE mám mať 130 a nameral som 130...Len tú celkovú vzdialenosť os-korunka neviem...

A ste ma zneistili teraz :)
24.01.2021 - 09:55:46
01
keyboard_arrow_up