Jano1987
Takto tu kde bývam ja v Leviciach tak nejak extra totiž nepoznám ale nepredpokladám že by tu boli nejaké veľké stúpania skôr si myslím že ti budú prevažne rovinky v teréne takže tu by sa zišlo asi skôr 2xN...cez leto ak nebude lockdown tak plánujeme ísť na hory to sa viac menej týka ale na pešo po horách takže skôr by som sa prikláňal k tomu že skôr budem bike využívať rekreačne. Takže ak som to správne pochopil tak buď zobrať niečo v kombinácií 2xN alebo 1x12 s tým že mi nebude prekážať že prídem o nejaký ten prevod. Mrknem ešte to video.
24.01.2021 - 13:08:52
00
Ďakujem vám za rady pozrel som si aj to video tam to chalan dobre vysvetlil na svojom biku čo má on takže z toho mi vyplýva že prevod 1x12 je taká zlatá stredná cesta. Hlavne ďakujem stanleeee KinDo a Jano1987 za váš čas a rady veľmi si to cením.
24.01.2021 - 14:09:52
00
Jano1987 napísal:
Ak plánuješ jazdiť viac menej rovinky, systém 2x je lepší ako 1x. Ľahšie si nájdeš vhodný prevod, ktorý ti viac vyhovuje.

A ak planujes jazdit kopce, tak tiez, lebo budes mat vacsi rozsah prevodov ;-) Mozno len ak jazdis traily kde je to 10m hore 5m dole 3 po rovine a zasa hore... mas predstavu ... tam ma asi 1x svoje miesto.

KinDo V tom ze 1x je dobre na rovinu, nemas uplne pravdu, Moja skusenost je ako pise Jano1987 problem s velkymi skokmi medzi prevodmi je smrt. Mama ale 1x11 nie 1x12.


Naposledy upravil Kenai dňa 24.01.2021 - 15:09:31, celkovo upravené 1 krát.

24.01.2021 - 15:02:04
10
Ani nie. Neviem síce ako 2x prevody sa jazdia teraz, ale napr. Eagle 32-10/50 má širší prevodový rozsah ako za mojich 2x čias bežne jazdené kombo 36/24-11/36. Síce len o 9 percent ale stále širší.


Naposledy upravil volodaj dňa 24.01.2021 - 15:21:26, celkovo upravené 1 krát.

24.01.2021 - 15:07:17
02
tak ale teba odchovali martinky a klacianska magura :)
ja som jazdil 23-36(38) / 11-46 a nasiel som uplatnenie pre kazdy prevod
ale poznate ma obaja :) keby som schudol 20 kil, tak si neublizim ...
preto som radil ako som radil ...
24.01.2021 - 15:10:46
01
Kenai myslel som 1xN pri takom skôr trailovom jazdení, nie, že po asfalte si idem vyliezť niekde hore do kopca za stáleho stúpania a na dobrom podklade.
24.01.2021 - 15:12:16
01
KinDo veď preto píšem o bežne používanom. Normálne sa tak bicykle s takými prevodmi predávali. Inak okrem asfaltu a ozaj dobre zvážnice je ľahší prevod ako tých 24/36 32/50(51,52) už podľa mňa aj tak zbytočný. Stačí horší povrch a máš problém sa udržať lebo strácaš balans, predok ti tancuje do strán atď. Na odstupňovaní v teréne tiež až tak nezáleží. Na graveli mám doteraz 2x, lebo na ceste skoky medzi prevodmi nemám rád. V teréne mi to už príde ako slepá cesta.
24.01.2021 - 15:24:17
02
volodaj je to o drobnych, ale mas tam jednu nepresnost 2x nemalo v predu standardne 32/24 ale 36/22 tam bol skok 12z nie 10 resp 8 ako u 3x. potom je to 520% eagle a 536% 2x. Ale to je ten najmensi problem, lebo este vzdy mozes ist na 3x s 44/32/22 a potom mas 655%.
24.01.2021 - 15:27:56
01
Ako zase rozsah je pekný... Otázkou je, či ho človek dokáže reálne využiť? Veľakrát sa stáva, že proste 2-3 najľahšie či 2-3 najťažšie prevody bežný človek nepoužíva, lebo buď nejazdí do takých kopcov, alebo ich nedokáže utiahnuť, možno tak dole kopcom... Zase nie každý má gule na to ísť 50km/h a viac dole kopcom.
24.01.2021 - 15:49:23
02
Aj ked sme tu trocha OT ale mozno to bude uzitocne aj vtejto teme.
Moje hlavne problemy s 1x su skoky medzi pastorkami, vecsie prevadzkove naklady na km, velke krizenie retaze (strata vykonu), citlivost systemu na dlzku retaze (problem ked chces menit rozne kazety prevodniky), vacsia citlivost na bordel v kazete, lebo vela pastorkov vedla seba = menej miesta na bordel, potencialne problemy s retazovou linkou u niktorych kombinacii ram kluky..., jediny prevodnik v predu = nutnost vozit nejku ochranu (aby pri naraze o kamen nemusel domov clovek tlacit)

Jedinu zasadnu vyhodu 1x vidim v blbovzdornosti ovladania a teoreticky usetrenej hmotnosti. (to len ak neberiem do uvahy naklady na usetreny g)
24.01.2021 - 16:03:30
00
Kenai môj otec a sestra sú taký rekreačný cyklisti, jazdia viac menej tak do 20-25km max na jeden záťah. Majú ešte staršie bicykle, otec nejaký cross, sestra nejaký ženský mtb/cross alebo ako to nazvať Kellys s 3x9 a jazdia len po BA. Čo som si všimol, tak drvivú väčšinu času používajú stredné prevody. Keby som im vyhodil z kazety 3 najmenšie prevody a 2 najväčšie, zrejme si to ani nevšimnú. Krásne to vidieť, keď im robím pred zimou servis podľa nachytanej špiny na kazete.
24.01.2021 - 20:49:46
01
Suhlas, to je ta kategoria pre ktoru ma zmysel ta blbovzdornost (bez urazky). Presiel som si s tym u mojej mamy, otca, manzelky, dvoch kamaratok. Skratene:
mama: stale zaradene do kriza po nikolkych spolocnych vyjazdoch kde som celou cestou spoza nej krical rad v pravo rad lavou hore dole.... sme sa dostali tam, kam tvoj otec a sestra.
otec: poslal ma v ric a stale tam ma nieco uplne od veci do kriza a jemu to tak vraj vyhovuje...
zena: stacili 3 spolocne vyjazdy a radi lepsie ako som to je kedy vedel, jazdi totiz recumbent trojkolku a tam ked si nezaradis dobre tak si v prdeli. Ked brzdis musis zaroven podradovat. Inak musis dolu z trojkolky, zdvihnut koleso preradit. Proste sa nerozbehnes ma to 18 kg, kratke kluky a nevies sa postavit do pedalov musis tahat kadencne. Vyuziva 3x 10 v plnom rozsahu a este rozmyslame, dat 42z kazetu lebo obcas strmy kopec nevladze (neda sa postavit) a po rovine je rychlejsia ako TT koza.
Kamaratky: jedna beznadej, este ze sa pekne usmieva, ked je to vysvetlujem kazdy rok na novo a vzdy ju najdem mat zaradene totlane do kriza. Jasny kandidat na 1x. Druha ma 2x10 a celkom to zvlada, len obcas zabuda, ze ma vobec radit, kym nie je neskoro a potm to lame v kopci.

Suma sumarum, je to od cloveka. Aj v aute niekto potrebuje automat, ja na manual nedam dopustit a ked mi ho prestanu robit, nebudem viac soferovat.
24.01.2021 - 21:11:22
00
Ahojte, chcel by som si kúpiť svoj prvý bicykel a potreboval by som poradiť ktorý z týchto má dobrú geo/komponenty. Ako začiatočník som si to tu prečítal od hora dole a stále neviem čo kúpiť.
Mám 187 cm, 86kg športová postava (veľkosťami som všade medzi L a XL).
Chcem jazdiť 60/40 terén(lesné cesty, lúky, lesy -zvažnice/cesta.. takže by to mal byť asi nejaký univerzalnejší crosscountry?! vhodný na dlhšie celodenné výlety s prijemnejším posedom nie natiahnutým priveľmi /nejde mi o prekanie,len rekreačné jazdenie po okolitých lesoch BŠ, prípadne okruhy bijkom k tajchom a podobné. Rozpočet 900-1100€.

https://bikere.sk/obchod/bicykle/horske-pevne/attention/cube-attention-greynred-2021/?gclid=CjwKCAiAjeSABhAPEiwAqfxURVmxqqKqDs6xvA-ybtvY_5caF36M-q6R74x7iY1rbeNIpKf_gweARRoCPi8QAvD_BwE
U tohto CUBE vidím ako výhodu dvojprevodník, ako nevýhodu non tappered a naboje shimano QR.

https://maraton.bike/obchod/bh-expert-4-0/
https://maraton.bike/obchod/bh-expert-4-5-cervena/
https://maraton.bike/obchod/bh-expert-5-0-modra/

Rozdiel medzi bicyklami
expert 4 vzadu je prehadzovac deore predna vidla sr suntour raidon rychloupinak 12,6 kg velkost M
sirka rafku 19
expert 4,5 vzadu prehadzovac XT predna vidla RS judy rychloupinak 12,3
kg velkost M
sirka rafku 19
Expert 5,0 vzadu prehadzovac XT predna vidla RS recon boost oska 15x110
12,3kg velkost M
sirka rafku 21

Vsetky modely BH maju vzadu pevnu os 12x148.

https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/ctm-rascal-3-0-29-matna-cierna--cervena-model-2021.html

https://kubicasport.eu/kellys-gate-30-29-2021-dark

Môj favorit je momentalne expert 4 len má odrádza tá SR vidlica, otázka je či sa oplatí priplatiť si za drahšie BH bicykle alebo za jeden z dvojice KELLYS - CTM ktoré sú z týchto jednoznačne najlepšie ale aj najdrahšie.

Hlavne sa nerozumiem geo a neviem či na moje jazdenie budú tieto bicykle vhodné.

Dopredu ďakujem každému za reakcie.
02.02.2021 - 16:17:45
00
CUBE Attention: Non tappered nebrat, onedlho nekupis druhu vidlu. Tiez ak su tie rafy 20mm vnutorna sirka nebrat. Jedinze ze by si to chel len na 1-2 roky a potom by si vymenil cele. Tiez je podla mna drahy na to co je tam osadene.

BH nepoznam znacku chyba mi tam popis komponentov neviem odkial mas tie sirky rafov. Neviem o tom dost aby som sa kompetentne vyjadril, ale to co vidim ma nepresvedcilo, ze je to hodne tych penazi. Ked uz tak tu 5 ale ta mi pride zase draha.
CTM mi pride trocha az moc konzervativna geo.
Z tvojich moznosti jednoznacne KELLYS Gate. Dobra geo, dobe osadenie komponentami.

co tak:
https://www.radon-bikes.de/en/mountainbike/hardtail/zr-team/zr-team-29-70-2021/
https://www.radon-bikes.de/en/mountainbike/hardtail/jealous-al/jealous-al-80-2021/
02.02.2021 - 17:45:24
00
Ja som svojho času pokukoval aj po tomto https://www.marinbikes.com/cs/bikes/2021-bobcat-trail-5 nevravím, že to je nejaký extra výkrik techniky, ale čo som pozeral nejaké zahraničné recenzie, tak pre bežných hobby jazdcov za tú cenu nemali voči tomu výhrady.
02.02.2021 - 22:26:25
01
keyboard_arrow_up