brtko napísal:
Len pre info, akého typu objímka by toto nespravila?


Najskôr by som asi použil objímku, kde sú väčšie rádiusy v časti kde je rozdelená. Alebo aj hocijaká iná objímka a možno aj táto súčasná, ale ináč umiestnená. Pretože pri takomto type rámu sa môže stať presne čo píše vrabc0.
Neviem celkom, ako to mysleli v Kone s tou objímkou, ale na prvý pohľad mi to nepríde veľmi rozumné riešenie.

Prílohy:

Komentár súboru: Umiestniť k výrezu takto...
obj1.jpg
obj1.jpg 155.51 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: ... aby to nedopadlo takto
obj2.jpg
obj2.jpg 156.88 KiB thumb_up0thumb_down

01.02.2021 - 09:37:45
01
Lepsie je pouzit iny typ sedlovej objimky. Tento typ mam ja a ziadny problem.

Prílohy:

carbon.jpeg
carbon.jpeg 76.5 KiB thumb_up0thumb_down

01.02.2021 - 09:43:53
00
Palo TT napísal:
Aka je znacka ramu? Ten vystupok je teda pekne *****. zjavne ho pri dotiahnuti objimky tak zatlacilo na jednej strane dnu, az to prasklo ram.
Pri osadeni a dotahovany objimky si daval pozor, aby okolo vystupku bola medzera na oboch stranach?

Palo obavam sa, ze Ten "vystupok" tam povodne vobec nebol, cize ziadna "feature". Vyrobil ho vokalvokal tym, ze tu objimku trvalo pouzival v nespravnej pozicii tak ako spomenul vrabc0. Inak povedane na novom rame mala sedlova rura standardny kruhovy prierez a toto vzniklo vyslovene ako deformacia z nespravne umiestnenej objimky.
01.02.2021 - 11:41:58
02
teraz uz s tym asi nic nespravim, nemal som s tym ziaden problem za cele dva roky, co mam bike, az teraz poslednych par vyjazdov mi zacalo nieco popukavat,tak som siel postupne, od predstavca, riaditok a dosiel k sedlovke a toto sa tam objavilo, neviem, ci to ruplo kvoli tomu, ze mam karbonovu sedlovku, ktora je kratsia oproti povodnej hlinikovej 350 vs 400, ale stale je este dva centimetre nad minimom na zasunutie a je tam vacsia paka na mensie miesto alebo co....cakam na vyjadrenie od distributora, z mamo carbon mi prislo, ze to je na 100% prasklina a vedia to opravit

a objimka bola stale takto nasadena

Prílohy:

IMG_20210201_113637.jpg
IMG_20210201_113637.jpg 686.32 KiB thumb_up1thumb_down

01.02.2021 - 11:59:34
00
Jaj karbon, som si to vobec nespojil s tym bajkom v profile. Myslel som, ze ram je dural aj ked sa mi zdalo zvlastne, ze objimka dotiahnuta na predpisany moment by toto na durale dokazala. Karbon je podstatne citlivejsi na otlacenie. Ale ano, toto nebude problem opravit. A potom uz umiestni objimku spravne, aby sa to neopakovalo (tak ako oznacil tomtom).
01.02.2021 - 12:04:53
00
vokalvokal napísal:
neviem, ci to ruplo kvoli tomu, ze mam karbonovu sedlovku, ktora je kratsia oproti povodnej hlinikovej 350 vs 400,

Otazka skor je, ci nema o nejake 2-3 desatiny mm mensi priemer.
01.02.2021 - 12:15:21
01
Nie, ma zle umiestnenu objimku. A ak tam bola karbonova sedlovka tak na tu by som osobne uz radsej nesadol, musela sa deformovat i ta, pravdepodobne tam doslo i k poskodeniu vlakien. Ak to tak vozil 2 roky a dotahoval stale na ten isty moment, tak sa ten ram a sedlovka postupne deformovali az jedno z toho prasklo. Pripadne ak tam bola povodne hlinikova tak to to este ako tak drzala ale karbonova bola v tom smere maksia co dovolilo vacsiu deformaciu. No a namiesto nejakej opravy so zachovanim povodnej dlzky by som skor pouvazoval nad skratenim sedlovej trubky, malo by to byt lacnejsie i pevnejsie.
01.02.2021 - 12:53:28
01
vrabc0 karbonovu sedlovku mam asi pol roka a od kedy som si ju nastavil, som do toho nesahal, dal som carbon pastu a vsetko drzalo ako malo, ani som nedotahoval, zacalo mi to popukavat poslednu dobu, ako som spominal, sedlovka nevyzera, zeby jej nieco malo byt, ani deformovana nevyzera, mozem ju skusit pomerat
01.02.2021 - 13:17:07
01
Ako zle? Je v manualoch k ramu uvedene, ze spoj davat nad strbinu? Intuitivne to tak robim.
Ak bol dodrzany moment, nie je problem skor v tom, ze je nizka/zly typ ...

Edit: jo, spravne bude otocit o cca. 180, aby bol zamok objimky vpredu = ohybal tu kratku cast medzi vyrezmi.
01.02.2021 - 13:23:11
10
Na novych bicykloch je tiez spoj objimky nad vyrezom sedlovej trubky?
01.02.2021 - 14:01:41
00
kupil by som dlhsiu sedlovku bude mensia paka na koniec ramu ,nasledne vymenil objimku taku co dal luigi ,a otocil by som ju smerom k riadidlam
01.02.2021 - 14:12:51
00
Palo TT napísal:

Edit: jo, spravne bude otocit o cca. 180, aby bol zamok objimky vpredu = ohybal tu kratku cast medzi vyrezmi.


Ano tak, v pripade ze su vyrezy dva tak by malo stacit mat vyrez objimky medzi nimi (kratsia cast). Ideal to mat namazane nech sa to trochu vie pri dotahovani pohnut.

Na novych bicykloch je tiez spoj objimky nad vyrezom sedlovej trubky?

Myslim ze rovnaky model
https://www.konaworld.com/archive/2017/hei_hei_race_dl.cfm
https://mtbs.cz/clanek/test-kona-hei-hei-race-dl-57541/kategorie/testy-recenze/rubrika/bike-technika?page=0#.YBf8q_tKjNw

A mam jednu otazku. Nepouzivam pastu na sedlovku ani momentovy kluc ale tak nejak si myslim ze tie utahovacie momenty bez pasty a s pastou budu trosku ine. Vie mi to niekto vyvratit/potvrdit?
01.02.2021 - 14:17:41
00
V jeho pripade bude musiet aj zarovnat/zabrusit ten vystupok.
Na hlinikacoch sa kratka prasklina sedlovej trubky dala DIY poriesit vyvrtanim otvoru v jej konci (aby sa dalej nesirila) + vyrezat strbinu zhora. Na karbon by to malo byt tiez aplikovatelne.
01.02.2021 - 14:18:13
00
Ako by mala byt spravna orientacia obijmky?
Ak mam jeden "zarez" tak zarovnat medzeru obijmky so zarezom. Tak to mam na karbonovom cestaku a snad je to ok.
Ak mam dva zarezy ako vokalvokal na fotke tak co? Mam to rovnako ako na foto (AL ram) a nikdy by som sa nad tym nepozastavil kebyze nekliknem na tuto temu...
01.02.2021 - 23:01:00
11
Hosť napísal:
A mam jednu otazku. Nepouzivam pastu na sedlovku ani momentovy kluc ale tak nejak si myslim ze tie utahovacie momenty bez pasty a s pastou budu trosku ine. Vie mi to niekto vyvratit/potvrdit?


bez záruky, tiež nad tým iba teoretizujem, ale myslím si že doťahovanie momenty sú definované s ohľadom na deformáciu materialu a nereflektujú vyvolané trenie medzi komponentami.
Čo je ale viac na zamyslenie, je že z mojej skúsenosti nereflektujú ani smer a množstvo pritlacnych bodov v zmysle že je rozdiel utiahnuť na 5nm na predstavci 2 alebo 4 skrutky kde sa tlaky scitaju v priamom smere a celkom iná situácia je pri rovnakých 5nm na sedlovej objimke kde je sila na materiál prenášaná pákou a smykom ...
03.02.2021 - 08:50:21
00
keyboard_arrow_up