Sem sa asi moja otázka hodí najlepšie.
Ako dôchodca (65) mám more času. A hoci som začal bicyklovať iba pred dvomi rokmi, najazdil som dodnes cez 7000km iba v najbližšom okolí. Hecuje ma ale gerlaching. Z domu to mám na skok na Branisko (prevýšenie cca 270m/\150m). Zdá sa mi ale málo efektívne jazdiť iba z úpätia na vrchol. Efektívnejšie sa mi javí spôsob "úpätie 1 / vrchol \ úpätie 2" a späť. Takto by som pri jednom prejazde urobil 420m a stačilo by mi to absolvovať 6x. Inak by som ten miestami brutálny stupák z Korytného musel absolvovať 10x. Navyše, na oboch "koncoch" je možnosť občerstvenia, takže by som so sebou nemusel takmer nič nosiť, nanajvýš menšiu fľašu s ionťákom. Je to ale v súlade s pravidlami?

Prílohy:

branisko-gerlaching.jpg
branisko-gerlaching.jpg 68.1 KiB thumb_up0thumb_down

04.10.2020 - 00:33:50
01
No záleží na tom, ktorý "gerlaching" chceš absolvovať.
Totiž podľa dochovaných písomných záznamov nájdených Vyhľadávaním tutok na stránke prvý krát slovo "gerlaching" napísal (a teda vymyslel) 31.10.2019 madbugie. Nepridal žiadne pravidlá, tak sa dá predpokladať, že prijal pravidlá Everestingu.

Pravidlá "Gerlachingu" (zase podľa Vyhľadávania, ale POZOR, teraz už s veľkým G na začiatku!) prvý krát zadefinoval 27.5.2020 AdMich, tam je obmedzenie iba na "1.) Jeden kopec", tak jazdením Braniska z oboch strán ich neporušíš.

Ak by si chcel splniť výzvu MTBikeru ktrorú rozbehli 28.6.2020, tak podľa pravidiel si budeš musieť vybrať iba jednu stranu kopca: "cesta hore aj dole musí byť vždy rovnaká".

Alebo si môžeš urobiť vlastnú výzvu, podľa hocijakých pravidiel, pretože "Takáto výzva sa nerobí pre ceny alebo darčeky, ide hlavne o dobrý pocit zo seba, zo svojho výkonu."
04.10.2020 - 08:21:57
11
Vďaka za vysvetlenie. "Всё ясно". Tak si to urobím podľa seba. Myslel som, že je to nejaká "oficiálna" výzva. Treba asi pozornejšie čítať :-(.
Len trochu matematiky:
Podľa MTBiker výzvy by som musel ten prvý úsek absolvovať 11x a teda by som najazdil 110km.
Jazdou "cez hrebeň a späť" by som po návrate na "štart" mal našľapaných 420m, a teda by mi to bolo treba zopakovať 6x, čo je síce tiež 108km, ale predstava "točiť" iba 6x je mi sympatickejšia
:-D.
04.10.2020 - 09:40:51
00
420 x 6 = 2520 - budes musiet pridat este jednu stranu 2520 + 270 = 2790.
Ale zaznam moze vysku skreslit, takze bud tych 270 m mozes vynechat, alebo v horsom pripade pridat aj druhu stranu...
04.10.2020 - 15:56:29
00
Správne. Ono to asi naozaj treba prešľapať, lebo na výškovom profile, ktorý vygeneruje Google Earth sú vykreslené klesania aj tam, kde reálne žiadne nie sú. Takže vychádzam iba zo základnej nadmorskej výšky úpätí a vrcholu.
Príloha:
branisko-slope.jpg
branisko-slope.jpg 22.84 KiB thumb_up0thumb_down


Ale je tu ešte jedna zaujímavá trasa - cez "Paršivú". Z jednej strany je to síce asfaltový tankodrom, ale z opačnej je stúpanie so skvelým povrchom.
Príloha:
Bijacovce-Paršivá-Papučar.jpg
Bijacovce-Paršivá-Papučar.jpg 72.55 KiB thumb_up0thumb_down

Tu je súčet prevýšenia cca 600m. Na oboch koncoch sa dá pohodlne parkovať aj autom, v Bijacovciach priamo pri predajni potravín. Ak by to chcel niekto skúsiť, dajte vedieť, rád sa pridám. A možno to aj zvládnem...
04.10.2020 - 17:46:00
00
Ak je gerlaching to iste co everesting, samozrejme s tretinovou naslapanou vyskou, tak by mali automaticky platit rovnake pravidla. Cize jeden vrchol a jedna cesta smerom nahor i smerom nadol. Nie je mozne striedat trasy je ale povolena jedna vynimka a to ak je na vystup pouzita jednosmerna cesta, vtedy je na zostup mozne pouzit najblizsiu mozno trasu. Cize da sa jazdit okruh ale musi to byt obhajitelne. Dalej mozes ist len na biku, slapat pesi nie je povolene. Zakazdym musis urobit cely vyslap a cely zjazd, okrem posledneho kola ktore mozes prerusit ked splnis vyskovy limit.
Cize to co si si navrhol by bol neplatny pokus. Nejde o to vystupat vyskove metre ale vystupat ich na tej istej trase na vrchol. Nie je to totiz fyzicky ale i psychicky challenge.
04.10.2020 - 19:30:49
00
ooooo tuším som si mal dať copyright 🤣🤣🤣

Ja to vidím jednoducho... proste treba našlapať v rámci výjazdu výšku Gerlachu, a podľa mňa je úplne jedno ako...

je to proste osobnostná výzva, či jeden kopec z jednej, či oboch strán, či jedna jazda krajinou a kopcami...

Mtbiker nejaké pravidlá definoval...


lukas6s8p napísal:
No záleží na tom, ktorý "gerlaching" chceš absolvovať.
Totiž podľa dochovaných písomných záznamov nájdených Vyhľadávaním tutok na stránke prvý krát slovo "gerlaching" napísal (a teda vymyslel) 31.10.2019 madbugie. Nepridal žiadne pravidlá, tak sa dá predpokladať, že prijal pravidlá Everestingu.

Pravidlá "Gerlachingu" (zase podľa Vyhľadávania, ale POZOR, teraz už s veľkým G na začiatku!) prvý krát zadefinoval 27.5.2020 AdMich, tam je obmedzenie iba na "1.) Jeden kopec", tak jazdením Braniska z oboch strán ich neporušíš.

Ak by si chcel splniť výzvu MTBikeru ktrorú rozbehli 28.6.2020, tak podľa pravidiel si budeš musieť vybrať iba jednu stranu kopca: "cesta hore aj dole musí byť vždy rovnaká".

Alebo si môžeš urobiť vlastnú výzvu, podľa hocijakých pravidiel, pretože "Takáto výzva sa nerobí pre ceny alebo darčeky, ide hlavne o dobrý pocit zo seba, zo svojho výkonu."
04.10.2020 - 19:43:09
01
pouzil som vyhladavanie
https://www.mtbiker.sk/clanky/123502/vyzva-gerlaching-podte-sa-stat-gerlacherom.html
https://www.mtbiker.sk/gerlaching/pravidla

PS: Gerlaching ako pojem existuje odkedy existuje Everesting alebo lepsie povedane odkedy o Everestingu pocul prvy slovak :D Je to prirodzene a napadne to takmer kazdemu. Takze ludia to jazdili takmer hned ako sa dopoculi o everestingu.
04.10.2020 - 19:50:26
01
madbugie napísal:
je to proste osobnostná výzva, či jeden kopec z jednej, či oboch strán, či jedna jazda krajinou a kopcami...

tak 2800 vyskovych za den krajinou naozaj nie je problem :) ... robit to na jednom kopci je ale lahsie a rychlejsie, obvykle ale psychicky narocnejsie /zas ale netreba vlacit batoh a vybavenie/ .. ale , co takto gerlaching najazdenych km za rok ? tj .. vyskove metre / pocet km >= 2655 na 100km :lol: /momentalne mam asi 2642 .. napadlo ma to zial len nedavno/ .. to by som si zas mozno mohol dat copyright ja /aj ked, dal by som inemu/.
04.10.2020 - 20:43:56
00
Hosť napísal:
Nejde o to vystupat vyskove metre ale vystupat ich na tej istej trase na vrchol. Nie je to totiz fyzicky ale i psychicky challenge.

Je v podmienkach aj to, ze to musi byt v SR. Ked si niekto najde miesto a da to prevysenie jednym stupanim, je to OK? A musi sa vratit na start ? :)
V Europe asi len juh Spanielska popri rieke Rio Genil a potom hore na ***** del Veleta (3396mnm).
Hawaii je aj s rezervou, len trochu daleko.
https://cyclingtips.com/2014/11/tackling-mauna-kea-the-worlds-biggest-climb/
Ak niekto tuzi po psychickych challenges, nech ide plavat kilometre na plavaren.
04.10.2020 - 22:56:20
00
Mam pocit ze sa tu bavite o miestnej vyzve, takze pravidla su tu https://www.mtbiker.sk/clanky/123502/vyzva-gerlaching-podte-sa-stat-gerlacherom.html a tu https://www.mtbiker.sk/gerlaching/pravidla, vlakno tu https://www.mtbiker.sk/forum/o-mtbiker-sk/mtbiker-gerlaching-t44257.html

Everesting vratane jeho odnozi je nieco co ma vdaka nezaujimavym pravidlam nechava uplne chladnym. Riesim si ale vlastne "vyzvy" ktore mi davaju vacsi zmysel a bavia ma viac. A to je nieco co moze urobit ktokolvek, prisposobit si pravidla podla seba alebo si urobit uplne vlastnu vyzvu. Ale uz to nemoze pridat do oficialnej tabulky, pochvalit sa tym, co ale samozrejme nijak neznizi dany vykon.
05.10.2020 - 09:52:46
00
lto napísal:
tak 2800 vyskovych za den krajinou naozaj nie je problem :) ... robit to na jednom kopci je ale lahsie a rychlejsie

Robiť to na jednom kopci je práveže ťažšie, pretože (takmer) nič nenastúpaš zotrvačnosťou. To je práve dôvod, prečo je v podmienkach 1 kopec bez klesaní počas výstupu hore.

Bolo by zaujímavé zistiť, koľko energie sa ušetrí počas bežného výjazdu vďaka zotrvačnosti.
05.10.2020 - 09:55:47
00
Preto je v podmienkach ze by nemal ten vyslap na niektorych miestach klesat ale nevysvetluje to preco by na kopec nemozu byt pouzite viacere vyslapy alebo preco nie je mozne pouzit inu zjazdovu trasu. Napriklad naslapem dajme tomu 2800 vyskovych jednou a tou istou vystupovkou ale na zjazd pouzijem bikeparkove traily v tempe. Kamzik napriklad, tam to dava 15x vyslap. A mozes si byt isty ze v zjazde sa znicis viac ako keby si siel nadol tou istou vystupovou trasou. Aspon teda ja ked si tam tocim 10 a viac koliesok tak vzdy prvu polku vyslapu predychavam ten zjazd. A aj ked naslapem "gerlaching" a znicim sa ovela viac ako pri gerlachingu (lebo ide o zjazd a nie vyslap) tak to nesplni podmienky gerlachingu.
05.10.2020 - 11:50:14
00
Tata1955 napísal:
Správne. Ono to asi naozaj treba prešľapať, lebo na výškovom profile, ktorý vygeneruje Google Earth sú vykreslené klesania aj tam, kde reálne žiadne nie sú. Takže vychádzam iba zo základnej nadmorskej výšky úpätí a vrcholu.
Príloha:
branisko-slope.jpg



Ale je tu ešte jedna zaujímavá trasa - cez "Paršivú". Z jednej strany je to síce asfaltový tankodrom, ale z opačnej je stúpanie so skvelým povrchom.
Príloha:
Bijacovce-Paršivá-Papučar.jpg
Tu je súčet prevýšenia cca 600m. Na oboch koncoch sa dá pohodlne parkovať aj autom, v Bijacovciach priamo pri predajni potravín. Ak by to chcel niekto skúsiť, dajte vedieť, rád sa pridám. A možno to aj zvládnem...


Paršivá je krásny kopec ... od Slavkova luxusný asfalt, od Bijacoviec jedine na MTB/HT. Na cesťáku som myslel, že sa v zjazde niekde vyvalím, ale do kopca sa dalo. Hore kopcom som si nevychutnával okolie, ale stále som musel sledovať stopu.
(Niečo sa pošepkávalo, že budúci rok so stranou od Bijacoviec by sa mohlo niečo urobiť.)
05.10.2020 - 11:58:19
00
Paršivú som v rámci skúšky šiel minulý rok, aj keď som Gerlaching nedokončil. Ísť však aj Brutovce je si myslím trošku zložitejšie nakoľko začiatok stúpania je dosť nepríjemný a často tam stretávam nepríjemných vodičov

PS: tu je neúspešný pokus o Gerlaching https://www.strava.com/activities/4063889157
02.02.2021 - 11:51:31
00
keyboard_arrow_up