ešte som chcel dodať, že vyzerá to o dosť lepšie
31.01.2021 - 19:25:17
01
Dobre, tak ďakujem za odpovede, uvidím ešte, prípadne by som ak tak kúpil nové zadné koleso už s nábojom na kazety, ale vlastne sa chcem opýtať, keby som tie kľuky použil, ale dal 7 kolečko, tak by to nefungovalo, či prečo tam je to odporúčanie, že malo by byť 8 kolečko. A vlastne k tým kľukám budem potrebovať aj nový prešmykač k tomu alebo bude fungovať aj s tým origo prešmykačom ?
31.01.2021 - 19:41:03
00
7 kolecko nie je problem, podla mna ti presmyk pojde
31.01.2021 - 19:45:25
00
Barticek511 Aby sa dalo reálne poradiť, treba zodpovedať základné otázky:
1) čo očakávaš od toho bicykla? Resp. čo očakávaš od tej prestavby?
2) ak chceš teda dávať 2x8 systém Claris, budeš potrebovať kľuky, zadnú prehadzovačku, prešmykač a potrebné páčky na radenie. Majú to byť dualy? Má to byť s rovnými riaditkami?
3) 8 rýchlostné viackolečko sa asi už nevyrába, teda treba orech a to znamená nový náboj. Keďže pôvodné Favorit kolesá už sú isto za zenitom (na 99% zrelé na nový výplet, pri tej cene za nový výplet sa už oplatia nové kolesá) a ráfik tiež bude už v zlom stave, tak treba nové kolesá. Kolesá robia 50% z bicykla, v momente keď som vymenil na svojom Favorite originál kolesá za nové lacné https://www.mtbiker.sk/shop/kolesa-a-rafiky/vypletene-kolesa/trekkingove-kolesa/kellys-zapletene-koleso-predne-kls-event-f-28-silver.html tak z toho bol nový bike prakticky.
Teda bolo by fajn vedieť niečo bližšie.
31.01.2021 - 20:21:28
00
neplet ho bodom 2) , chcel len kluky, nie cely groupset
k 3) https://kubicasport.eu/viackolo-sunrace-8-sp.13-34-z. ale ako vela veci v covid ere je vypredane, ak potrebujes nove kolesa tak za 50e kupis par
31.01.2021 - 20:26:33
00
elpha písal, že chce prejsť na 2x8, ak som dobre pochopil. Teda je to k veci. Pôvodný prešmyk neviem, či bude schopný správne fungovať s novými kľukami, keďže má veľakrát zlý tvar a môže s tým byť problém. Pôvodnú prehadzovačku Favorit proste s 8 rýchlostnou kazetou dohromady nedá, má príliš krátke ramienko, keďže pôvodne kľuky mali prevody prevody nejak 48/52 a nie 34/50 pri podradení je obrovský skok. Otázkou ostáva, čím chce radiť rýchlosti? Môže pôvodnými páčkami, ale to bude vzadu hľadať každý jeden prevod? Za mňa blbosť trocha...
31.01.2021 - 20:33:52
00
To 8 kolecko je , podla mna, chyba/preklep, nepouzitelne. Sunrace mal 7 kolečko, 13-34, skrutkovacie, ale je momentalne vypredane vsade, ani nehladaj. Alternativa je napr. https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/kazety-a-pastorky/mtb-7-8-9-prevodov/shimano-viackoliecko-tz510-14-34z-7-k-mega-range.html

Skrutkovacie, na napr https://www.mtbiker.sk/shop/kolesa-a-rafiky/vypletene-kolesa/trekkingove-kolesa/force-rmx219-zadne-vypletene-koleso-28--19-622.html

Edit, doplnenie: predne koleso force na miestnom shope nemali, da sa ale zohnat, cena cca podobna ako zadne

    31.01.2021 - 21:04:37
    00
    A pri strede súhlas s Janom; teda dal som zapuzdreny stvorhran, ziaden problem, lacne, spolahlive.
    31.01.2021 - 21:10:31
    00
    JoKo nehádam sa,veď niekde v pivnici aj mám jedno favoriťácke 6-kolo, no konkrétne na tom bicykli čo som pozeral by 6-kolo nevošlo,teraz je tam najmenší pastorok pár mm od rámu a keďže je tam dutá os s rýchloupinákom ... pri 6-kolách bol asi iný náboj.je to už dávno,nepamätám všetko ale 6-kolečko nemal nikto z kamošov čo sme v detských časoch jazdili na favoritoch
    31.01.2021 - 21:35:29
    00
    Jano1987 napísal:
    Barticek511 Aby sa dalo reálne poradiť, treba zodpovedať základné otázky:
    1) čo očakávaš od toho bicykla? Resp. čo očakávaš od tej prestavby?
    2) ak chceš teda dávať 2x8 systém Claris, budeš potrebovať kľuky, zadnú prehadzovačku, prešmykač a potrebné páčky na radenie. Majú to byť dualy? Má to byť s rovnými riaditkami?
    3) 8 rýchlostné viackolečko sa asi už nevyrába, teda treba orech a to znamená nový náboj. Keďže pôvodné Favorit kolesá už sú isto za zenitom (na 99% zrelé na nový výplet, pri tej cene za nový výplet sa už oplatia nové kolesá) a ráfik tiež bude už v zlom stave, tak treba nové kolesá. Kolesá robia 50% z bicykla, v momente keď som vymenil na svojom Favorite originál kolesá za nové lacné https://www.mtbiker.sk/shop/kolesa-a-rafiky/vypletene-kolesa/trekkingove-kolesa/kellys-zapletene-koleso-predne-kls-event-f-28-silver.html tak z toho bol nový bike prakticky.
    Teda bolo by fajn vedieť niečo bližšie.


    Tak bike chcem prerobiť kvôli tomu, že by som z toho chcel mať cestný bicykel aj na dlhšie cesty, keďže mám teraz len hardtrail s 29 kolesami a častokrát idem čisto len po asfaltovej ceste, tak aby som si jednak ten hardtrail ušetril, ale prípadne si myslím, že s tým Favoritom by som mohol byť na tej ceste aj rýchlejší. Čo sa týka toho 2x8, nevravím, že nutne musím mať 2x8, kľudne ak to nebude vadiť tak by som dal aj 7 kolečko, tým pádom by som mohol nechať origo prehadzovačku, lebo som videl na internete, že ta prehadzovačka zvládne od 3 do 7 rýchlostí, čo sa týka toho prešmykača na ten som sa tu už pýtal a niekto mi tu odpovedal, že mi bude stačiť aj ten origo tak neviem, ak tak kúpim aj prešmykač k tým kľukám čo je. Čo sa týka páčok tak tie tak či tak budem meniť ako radiace, tak na brdzy, lebo mne sa barany vôbec nepáčia, takže tam dám normálne rovné mtb riaditka, čo som prečítal na nete tak majú mať šírku 25,4mm. Čo sa týka kolies tak to sa uvidí, lebo 7 kolečiek je dosť, takže s tým problém by nemal byť alebo prípadne ak tak nové kolesá kúpiť.
    31.01.2021 - 22:43:14
    00
    Máš 2 možnosti
    1) buď pozrieť bazar a do cca 400€ isto nájdeš cestný bike, čo bude oveľa lepší ako Favorit a hlavne bude to lacnejšie ako prestavba
    2) spravíš prestavbu.
    a) v prípade že pôjdeš do 2x6-7, nemusíš meniť kolesá, kúpiš len viackolecko. Teoreticky nemusíš meniť zadnú prehadzovačku, ale ja osobne by som potom trocha investoval do novej prehadzovačky https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/prehadzovace/mtb-7-8-9-prevodov/shimano-prehadzovacka-tourney-ty500-6-7-rychlostna-gs-dlhe-ramienko.html?variant=104945&gclid=Cj0KCQiAx9mABhD0ARIsAEfpavTlDaDw-vpl5qfasnv2B8XxPZfQfrobWZ45sjUH8H6MLAWEtjv7wH0aAq7bEALw_wcB a nových páčok na radenie, ak ich chceš mať na ráme https://www.all4bike.sk/packy+296/radenie-shimano-sl-sy20a-7-dvojpacka-zadna-sis-s-objimkou-na-ram/ robí sa 6 aj 7 rýchlostná verzia, vzadu indexové radenie. Rozhodne odporúčam. Prešmykač ak máš Romet, tak kto vie v akom bude stave a uvidíš, či treba meniť.
    b) pôjdeš do 2x8, odporúčal by som na bazare kúpiť použité kolesá, tak za 50-60€ sa slušný pár isto nájde. Akurát že Favorit má ten problém, že zadná stavba nebola navrhnutá pre rýchlouninák, teda je šanca, že zadné koleso pri silnejšom zábere sa vsprieči v ráme a znova ho budeš musieť správne osadiť. Budeš k tomu potrebovať 8 rýchlostnú kazetu, prehadzovačku, páčky radenia

    Osobne by som ostal pri baranoch, je to oveľa pohodlnejšie pri cestnom biku, ako rovné riaditká

    V prílohe posielam fotku, nie je to síce Favorit rám, ale Carraro oceľový rám z cca 2000 roku, ale pôvodne tiež pre 6 rýchlostí vzadu. Momentálne tam mám 8 rýchlostnú kazetu a zadná stavba je potiahnutá o cca 1cm. Ako vidno, priestoru tam veľa nie je.

    Na druhej fotke ako vyzerá bike v celku po úprave. V prípade záujmu, kľudne napíš súkromnú správu, nech sa tu zbytočne nespamuje.

    Prílohy:

    IMG_20210201_070628.jpg
    IMG_20210201_070628.jpg 959.16 KiB thumb_up0thumb_down

    IMG_20190727_120717.jpg
    IMG_20190727_120717.jpg 308.61 KiB thumb_up2thumb_down

    01.02.2021 - 07:57:37
    00
    Ja mám favorit z 90-tych rokov a mal som tam 7-kolečko. To som vymenil za koleso s orechom a 7-rýchlostnou kazetou. Keďže mám vzadu stavbu o šírke 130mm, tak by som to vedel prerobiť v kľude na 8-10 rýchlostný a nemusel by som nič rozťahovať. Teraz jazdím nové kolesá od Shimana s tromi podložkami, čo sú určne na tiagru a nemám žiaden problém so sedemrýchlostnou kazetou, keďže radenie mám na dolnej rámovej trubke s vypnutým indexom.

    Ja osobne by som investoval do nových kolies s orechom a kazetou.

    Kedže mám aj Triban 100, kde je 7-kolečko, viem teraz na favorite meniť až troje kolies:
    1. vintage road s orechom a kazetou 12-28 s plášťami 28
    2. nové shimano kolesá s orechom a kazetou 12-32 s plášťami 32
    3. kolesá z tribana 100 so 7-kolečkom 14-34 s plášťami 33
    1. používam na valce, 2 ako štandard a 3 sú rezerva a štandard pre Triban.
    01.02.2021 - 16:08:02
    00
    Ahojte, ako pls zamedzit padaniu retaze z dolnej klatky zadneho prehadzovaca inak ako vymenou zadneho prehadzovaca? Co vsetko moze byt pricina? Ď

    Prílohy:

    favorit.jpg
    favorit.jpg 722.29 KiB thumb_up0thumb_down

    02.02.2021 - 17:36:53
    00
    Ohlodane zuby?😁
    02.02.2021 - 17:50:17
    12
    Okrem zúbkov, môže byť nakrivo prehadzovačka, zlá dĺžka reťaze, prehadzovačka je špinavá, teda pružiny nemôžu správne reagovať na otrasy.

    Aj keď podľa fotky to vyzerá, že to už zuby nemá ? treba mu protézu ?
    02.02.2021 - 18:06:21
    10
    keyboard_arrow_up