musel som nastartovat comp, ak mas trpezlivost mi to vysvetlit (bez ironie), sa pytam...
- doteraz mi fanusikovia kryptomien argumentuju, ze mena je neinflacna... sam pises, ze zlato je menej delitelne... pre mna mena/aktivum, ktore ma cez 8.000 klonov a je donekonecna delitelne je vlastne najinflacnejsie... mozno prirovnanie ani k vode nestaci, lebo aj to ma spolocensko/hospodarsky vyznam
- pises, ze kryptomena je tazko manipulovatelna, no ak jeden tweet posle meny do nebies, ak abstrahujem od GameStop, tazsie budem manipulovat USD alebo ropu (teraz abstrahujme od Sorosa a GBP z roku 1992)
- likvidita - zatial tazko vyjadritelne, ak opomeniem od poplatkov a bid-offer spreadu mi pride ako nelikvidna (za zlate hodinky sa kupoval pohar vody v koncentraku)
- doteraz mi nik nevysvetlil, co vlastne to aktivum predstavuje - (teda ak viera v buduci rast mi nestaci na klasifikaciu aktiva)
- co sa stane, ak si zajtra zalozim Dudocoin? (pri spravnom marketingu?)
08.02.2021 - 23:25:26
04
Dudo napísal:
:lol: matt, ja potrebujem pochopit druhu stranu... fakt
tino888 prepac, v tejto teme som rookie


keby to nechapes ty, tak uz nikto :lol:

Kazdemu nam zostava iba verit, ze to do coho sme zainvestovalali sa nam minimalne vrati ( v idealnom pripade zhodnoti )...ci uz su to skladove zasoby cyklo komponentov, zlato, "sportove ocelove" Rolexky, nehnutelnosti alebo kryptomeny :)
08.02.2021 - 23:27:32
01
- Zaviedol si vela interpretacii inflacnosti... bitcoin sa da povazovat za inflacnu ale aj deflacnu menu, zalezi ze ako beries tento pojem. Blizsie vysvetlenie na https://fee.org/articles/why-bitcoin-is-technically-an-inflationary-currency-even-though-its-purchasing-power-is-increasing/
zlato je menej delitelne, lebo ked mam jednu uncu v hodnote 1600eur, tak tazko snou zaplatim za horalku v hodnote 45centov, tazko by sa do takej miery delilo. Na druhej strane s bitcoinom cez LN by som vedel zaplatit aj za pedro zuvacku za 3centy bez problemov. To ze existuje 8000 klonov bitcoinu vobec neznamena ze je inflacne, su to uplne rozne veci. To je ako by si porovnaval USD a Venezuelsky bolivar. ved je to rovnaka vec, lenze zanou nestoji rovnake zabezpecenie, rovnake inovacie atd. Preto na Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond, Bitcoin SV, Bitcoin Cash, kazdy kasle a v porovnani s realnym bitcoinom nemaju ziadnu hodnotu rovnako ako bolivar nema hodnotu voci dolaru
- nepisem ze cena bitcoinu je tazko manipulovatelne. Ma market cap pod 800miliard dolarov a v porovnani so svojou silou je aj manipulovatelna. Musk (najbohatsi clovek na svete) tweetol ze je in a cena stupla o 15%. To je normalne, ved Muskov net worth je priblizne 190miliard a ma zasebou hordu fanatickych nasledovatelov Tesly/SpaceX.
- Likvidita - btc je kryptomena a takto sa musime bavit v online svete. ved to aj robime prave :D Ak chces nejaky fragment bitcoinu, podla mna tazko najdes likvidnejsi asset v online svete. Koncentrak je podla mna zly argument, ak by si mal teraz koncetrak a niekto by vnom mal svoju btc adresu a ponukol by ju straznikovi rovnako by si kupil pohar vody, ale je to nezmyselne porovnanie
- To aktivum nepredstavuje nic ine ako esenciu kapitalizmu, nic ine neposobi na jeho cenu ako su trhove mechanizmy. Ponuka/Dopyt. Postav hodnotu obmedzeneho mnozstva tokenou, kryptograficky neprelomitelnych s nastavenim teorie hier tak ze samotna chamtivost ludi musi udrzovat zabezpecenie celeho systemu a oproti tomu daj aktualnu politiku centralnych bank - tj neobmedzene kvantitativne uvolnovanie dolarov ale aj eur - a v tomto sa pokus najst hodnotu. ja ju vidim
- kludne si zaloz dudocoin, dam ti aj navod ako spravit fork bitcoinu. Garantujem ti ze bude fungovat rovnako dobre ako bitcoin, ale garantujem ti tiez ze nebude mat ziadnu hodnotu. Ak ale myslis spravny marketing naozaj vazne a vlejes dotoho povedze 100mil. eur. tak mozno na tom ziskas od presvedcenych(oklamanych) ludi nejake statisice :)
08.02.2021 - 23:51:20
10
Tak je to cele len hra? Ok ten argument beriem, z Teorie hier mam semester... nesmie jeden cuknut... a potom? Takze hrame v kratkodoby narast (moze trvat aj roky) bez absolutnej vnutornej hodnoty? Dokedy? Kym sa "velky" (investor/ stat) nenastve? Ved to je cista pyramida. Suhlasim, ze je podporovana prebytkom uspor a lacnych penazi. Jedine stastie kryptomien je politicke krytie a pranie penazi, co prehnitemu politickemu systemu vyhovuje.

Beriem tvoj nazor a nemam problem vyšťať so systemom, kym sa da, kludne tu investiciu klientovi schvalim pri patricnej diverzifikacii... no treba si uvedomit, ze je to obycajna bublina, kto ma vacsie gule vyhrava, zazil som uz zopar takych... nema to ale nic spolocne s valuaciou, s technologiou atd. pripomina mi to GME - vzbura,"predvcerom 20 vcera 483 dnes 60"
09.02.2021 - 00:21:17
04
jj presne :) 99.9999% ludi kasle na to aka je to technologia, jedine co ich zaujima je ci sa na tom da zarobit. ludia kupuju lebo 'ide hore', a ked ide dole tak: 'jezis maria, prerabam, rychlo predam', plus minus to funguje kym si niekto velky nepovie ze mu staci a vybere zisk. ked spravi jamu tak si zas ludia povedia ze oplati sa kupit a nadrbu tam prachy a zas stupne... a potom si zas niekto co ma toho kopec povie ze treba zisk. to ze im ide o zisk je snad jasne, naco by kto kupoval 1000 btc keby na tom nechcel zarobit... stale viac a viac ludi si mysli ze na tom zarobi a leje do toho peniaze. bude to stupat pokial budu pribudat ludia (pyramidka jak vysita). akonahle by vsetci chceli vybrat svoje zisky tak to pojde k cudu, prva polka co vybere na tom zarobi, druha zaplace
09.02.2021 - 02:20:23
00
hra pokracuje, stavky sa prijimaju vo velkom, :-) ci padne 50ka?
09.02.2021 - 08:11:50
00
genialna dedukcia, spomeniem teoriu hier tak to je zrazu cele hra, a automaticky beries ze mam na mysli hned prvy priklad ktory sa uvadza v kazdej ucebnici hned na zaciatku ako najjednoduchsi. Ja som to myslel nie z pohladu ceny ale z pohladu minerov, ale je to jedno...

Tak vase nepriestrelne argumenty ze to je pyramida musim akceptovat a suhlasit. Ano je to pyramida, ruky prec od toho, ani najhorsiemu nepriatelovy by som to nedoporucil.
09.02.2021 - 08:13:06
02
nieco som do toho vlozil , ked bola hodnota 3000 a 5000, tak sa celkom bavim ako to rastie a pockam si aj rok aj dva. Mozno dovtedy vyriesia aj tych 34% vypalneho
09.02.2021 - 08:21:33
10
tino888 neurazaj sa ako jesitna baba, chcem o tom diskutovat, prip. pochopit, nie hadat sa. Som rad, ze trpezlivo odpovedas a argumentujes. Pisem, ze si to viem v portfoliu predstavit...

Len sa hrozim toho, ked o hodnote mojho aktiva rozhoduje napr. vtip jedneho cloveka, sice v tomto pripade s pozitivnym dopadom, no ked zajtra zavtipkuje opacne...
"Na audiochatu Clubhouse 1. února Musk řekl, že je příznivcem bitcoinů a myslí si, že je to „dobrá věc“, ale dodal, že jeho komentáře k dogecoinu byly míněny jako vtip."


Naposledy upravil Dudo dňa 09.02.2021 - 09:31:41, celkovo upravené 1 krát.

09.02.2021 - 09:10:28
02
ja teda nie som veľký investor, ale btc som kúpil ako jednu z prvých vecí na burze a stále si nechávam nejaké peniaze na tej prvej pozícii :) ani nie tak aby som na tom zarobil, ale hlavne ako memento čo ľudia dokážu urobiť s niečím čo nemá defakto žiadne kritie ... v porovnaní so zlatom, ropou alebo menami
09.02.2021 - 09:31:33
01
tak ja by som rad diskutoval a snazil som sa vecne argumentovat. Ale tazko sa diskutuje s nahodne placnutymi kusmi informacii.. pranie spinavych penazi, bez vnutornej hodnoty, politicka podpora bitcoinu, pyramida, ze si zazil par takych (no bol by som zvedavy ze co), nastvany stat co to ukonci.

zaujimalo by ma to krytie, hlavne pri menach :D
09.02.2021 - 09:53:05
00
btc a ine su scasti kryte cenou elektriky - ludia nemaju moc chut predavat za menej nez ich stala elektrika. a potom z druhej casti peniazmi tych co tam cosi vrazili - tiez nechcu prerobit..., jeden vytazi btc za 1000$, druhy to od neho kupi za 1500$, treti to od druheho kupi za 2000$ atd... vyzera to pekne ze cena stupa. akurat sa zabuda na toho posledneho co to kupil ze aj on bude raz chciet peniaze nazad. len od koho? :)
09.02.2021 - 10:08:50
00
chmeliak napísal:
prosim mozes mi vysvetlit vyznam tvojho prispevku? investoval som u nich 15.1.2020. mal som nejake volne peniaze, tak som tam dal 1111 eur. tvrdia, ze aktualna hodnota je okolo 5000. bola to skor taka skuska z mojej strany. mam sa obavat nejakych problemov s touto spolocnostou v buducnosti? zatial som este nevyberal. bral som to ako dlhodobu investiciu a aj ked by som o tu tisicku prisiel, tak sa urcite vesat nepojdem.

myslim, ze majitel to robi seriozne, aj teraz zverejnovali nejaky audit, osobne som odtial este nevyberal, dal som tam nieco v minulosti a sledujem ako to rastie v porovnani s inymi formami, ale v zasade tam nevidim taky rozdiel, aby som platil provizie za rovnaky vykon, navyse ked to mas u nich nemozes tym ani platit a znizovat si dane ... a teda skor som narazal na taku vseobecnu skusenost, ze bolo vela projektov dobre myslenych, kym to prevadzkovatel nevypol a stratil sa s peniazmi
09.02.2021 - 12:02:38
00
tino888 napísal:
zaujimalo by ma to krytie, hlavne pri menach :D

Depozita a dlhopisy bank. Drviva vacsina majetku bank je umiestnena do pohladavok z uverov domacnostiam a podnikom. Az 80% uverov domacnostiam je navyse preferencne krytych nehnutelnostami s prednostnym pravom banky na ich ziskanie.
Napr. samotne Euro je kryte aj zlatom, ale iba 8% jeho hodnoty a iba Eura na uctoch centralnych bank eurozony.

capulo napísal:
vyzera to pekne ze cena stupa. akurat sa zabuda na toho posledneho co to kupil ze aj on bude raz chciet peniaze nazad. len od koho? :)


Zabuda na to hlavne retailovy investor, ktory prevazne tvori likviditu trhu. Tito ludia kupuju najdrahsie a vacsinou kupuju prave od tych, ktori nakupovali davno pred nimi za ovela lacnejsie sumy. Retailovy investor sa riadi emociami, kupuje na vrchole a predava na dne = likvidita trhu.
09.02.2021 - 15:41:22
00
tino888
nevies nahodou kde sa da sledovat vyvoj BTC, ETH avaliable exchange supply ?

videl som uz aj na twitteri, ze tam par ludi postlo grafy ako "zasoby" na burzach ubudaju, aj som sa v komentoch pytal odkial su tieto data.. bohuzial som sa k odpovedi zatial nedostal.

Vopred vdaka.
09.02.2021 - 16:45:56
00
keyboard_arrow_up