Zdravim vsetkych.
Moja otazka sa netyka konkretne e biku, ale zapojenia 500W motora elektrickej stvorkolky.
Synovi som vymenil na stvorkolke klasicke olovene baterie 3ks, za jednu 36V li on bateriu.
Prerobil som uchytenie baterie, vsetko je ok, ale vsimol som si, ze pri spojeni konektorov z baterie do controleru, to dost zaiskri, akoby tam bol odber. Klucik je pritom v polohe off. je pravda, ze kable z baterie, idu najprv do controleru az odtial idu kable na vypinac, ktory je na klucik. Ta riadiaca jednotka ma taky odber? Je to normalny jav?
Pripadne nebolo by lepsie dat nejaky vypinac,alebo poistku na plusovy kabel este pred vstupom do controleru?
Vopred dakujem za rady a odpovede
08.02.2021 - 19:46:59
00
A na batérii vypínač nieje?
08.02.2021 - 21:24:47
00
Nikto netusi ako a co je pripojene v tvojom pripade. Ked tak skus zmerat odber pri vypnutom stave ampermetrom, ked pripojis batt.
A ano bolo by lepsie tam dat nejaky vypinac, a/aj poistku ak tam nieje.
Iskra pri pripojeni batt, nemusi byt problem ak to je na priamo, a nejaky cas bol controler bez napajania tak sa vybili kondenzatory.
08.02.2021 - 21:49:40
00
Nie ziaden vypinac ani poistka pred riadiacou jednotkou niesu. Zaiskri to zakazdym, dnes som to skusal znovu. Z controleru ide konektor, ktory na priamo spoji z konektorom z baterie. Ok a co tam teda mam dat medzi baterku a comtroler. Nozovu poistku, alebo radsej vypinac? V pripade poistky aku silnu tam mam dat? 20 - 30 A?
V pripade vypinaca nejake mate nejaky typ?
Dik za odpovede.
09.02.2021 - 16:06:44
00
Ja by som dal vypínač. Manipulacia s bateriou je bezpečnejšia keď je vypnutá, napr. umývanie atd.
09.02.2021 - 17:17:46
00
Tieto rady nič neriešia nikto nevie akú máš baterku, či s ebiku lebo robenú doma a keď si mal olovené akumulátory či to tiež neiskrilo a tiež ako je to pozapajané.
09.02.2021 - 18:04:20
00
Baterka je li on 36v 12 AH aj s BMS
Doma som ju nerobil kupil som ju cez Aliexpres zo shopu, ktory specialne baterie predava a mal dobry rating.
Ok ked sa bavime o tom vypinaci, mate nejakeho typa na taky kablovy vypinac?
09.02.2021 - 19:36:44
00
Ahoj ak to je nejaky obycajny menic (to co volas kontroler) tak to bude s najvacsou pravdepodobnostou OK. To iskrenie sposobuju nabijajuce sa kondenzatory v menici.
09.02.2021 - 19:42:45
01
Precital a skusil si to co som napisal vyssie? Rozumies sa trocha elektronike? Ked tam chces dat vypinac alebo poistku tak potrebujes vediet prudove odbery z batt, aby si vedel aky vypinac a poistku tam mas dat.
Na to aby ti niekto vedel aspon trocha poradit, tak k tomu aj nejake udaje treba. To ze ti to zaiskri nemusi nic znamenat.
Ale ked tam das vypinac napr. 30A, tak nemas co asi pokazit.
09.02.2021 - 20:17:50
00
MarkTomark nic v zlom, ale zrejme si si nevsimol, ze sa jedna o 500w motor. 30A vypinac tam v pohode dam, ten by stacil aj na 1000w motor, ale skor som chcel nejakeho typa, kde mozem kupit taky koliskovy vypinac, skor sommal na mysli poradit nejaky e shop kde to kupim. Mozno uz niekto nieco montoval take.
Co sa tyka tej iskry, na zahranicnych forach som sa docital, ze to je normalny jav (co som nevedel). Bud sa montuju antiiskrive kontakty, alebo vypinace
09.02.2021 - 20:27:34
00
No vidis, uz si aspon co to specifikoval a upresnil o co ti ide.
Vsimol som si aj prikon motora, otazne je ci je to max. Tych 500w co bere z batt.
Co sa tyka vypinaca, ja by som tam dal nieco taketo https://www.gme.sk/p-c6053albg alebo
https://www.gme.sk/p-sw201a-green, pripadne moze aj z ali objednat.
Pri tych 500w by mal vydrzat.

To ze ti to zaiskri, moze byt ze je aj niekde v elektronike problem, napr. Staly odber naprazdno..
09.02.2021 - 21:26:54
00
Dik za typa na vypinace, ale tieto som uz nasiel tiez. Skor by som potreboval koliskovy nataky uzavrety kablovy take nieco ako je na stolnych lampach priamo na snure. Nasiel som aj take ale to su tak 2 - 3 Amperove, max co som videl bol 10A. Aj ked neviem presne ako je to z amperazou ta sa zrejme bude menit z Voltami. Teraz je otazka, ked mam vypinac na 230V/10A ci mi v pohode utiahne odber 36V/30A? Z tohot som priznam sa jelen, tak chcem vybrat spravny vypinac aby vydrzal :-)
Este co sa tyka iskrenia zmeram odber, cez vikend pride otec a donesie multimeter, ale co som cital dnes na zahranicnych forach, vraj taketo zaiskrenie nieje nic neobvykle, tiez tam jeden riesil rovnaku otazku.
Kazdopadne dik za snahu s tym vypinacom, este vybrat ten spravny
09.02.2021 - 22:19:02
00
keyboard_arrow_up