Tie tepy nie sú veľmi presné. Po obrátke fúkal protivietor a vysušil garmin aj zápästie, nebol dostatočný kontakt a skákali tam zrejme nezmysly - 204 max. Je pravda že posledné dva kiláky v závere s pulzom možno 186 boli takmer na doraz. Garmin neukazoval pulzy presne aj o dva dni pri ANP intervaloch 3 x 2 km, pace 3:39 min/km hoci občas pršalo, 0 až 1 stupeň, miestami poľadovica. Tu bol max. 184 pri tempe 3:33 na km po druhej obrátke v prvom 2 km intervale.

Prílohy:

8.2. 2021- ANP intervaly.PNG
8.2. 2021- ANP intervaly.PNG 91.37 KiB thumb_up0thumb_down

3 x 2 km pace 3 min 39 sekúnd.PNG
3 x 2 km pace 3 min 39 sekúnd.PNG 66.27 KiB thumb_up0thumb_down

06.02.2021 - 21:43:24
00
Dalsia pol minutka dole ,tepy 153 avg 166 max.

Prílohy:

147964722_233704338129172_7231357916317630496_n.png
147964722_233704338129172_7231357916317630496_n.png 108.79 KiB thumb_up0thumb_down

09.02.2021 - 22:19:34
04
Parádny čas :y:
09.02.2021 - 22:32:09
00
Super čas, mne sa zatiaľ sníva o takýchto časoch a celkovo o ako takej rýchlosti, ktorú som mal v novembri/ decembri. Celkovo mám pocit, že keď z kopcov prídem na cestu mi strašne dlho trvá, kým sa adaptujem na rýchlosť. Hlava by bola nastavená, že môžem ísť rýchlejšie, aj dych je ok, ale nohy sú maximálne proti, po pár km mám pocit, akoby mi "zdreveneli" a ďalej ma nepustia.
10.02.2021 - 10:42:42
00
Caute, kedze ste tu tolki odbornici tak sa spytam ci to co robim riesim dobre alebo ci mam nieco zmenit.
Totiz dlho som mal pocit ze mi chyba pri sportoch nejaky zaklad, pri kazdom sporte strasne dychcim aj ked vladzem tak pocitovo mam tepy celkom vysoko. Tak som na zaciatku decembra kupil sportove hodinky a tie mi ukazali ze mam pravdu. Co sa tyka vyssich zon na biku tam problem nieje - za tie roky som asi vytunil anaerobnu vytrvalost, v nizsich 1 a 2 som zo zaciatku nedokazal ani behat. Mam 35r, na bajku zatial max tepy 195 v sprinte do kopca (mam ale pocit ze by to slo dat i viac), v behu 190 v sprinte do kopca, v klude ked si lahnem mam priemerny tep 53. Cez december som sa s hodinkami otukaval a robil prechadzky a skialp v nizkych intenzitach, od januara som k tomu zacal behat s tepmi na rovinkach a vyslapoch okolo 156 co je podla corosu hranica medzi 1 a 2 zonou (Aerobic Endurance 59%-74% HRRZ a Aerobic Power 75%-84% HRRZ), v podstate aerobna zona. Snazim sa dat tak 2-3 behy za tyzden alebo okolo 30km len v nizkej intenzite (v snehu, lade a mensich kopcoch to vychadza okolo 7-8 min/km s priemerkou 146 tepov), cez vikend potom v oba dni skialp s vyslapmi vo vyssej intenzite okolo 178 tepov. Z nedavnej minulosti este bez hr snimaca som bol schopny behat 10km pod 4,50min/km, pocitovo bez problemov ale s tepmi asi fakt strasne vysoko.
Co chcem je znizit tie tepy/zvysit rychlost a znizit potrebnu dobu regeneracie a to pri vsetkych sportoch. V podstate mi o beh nijak extra nejde, beriem ho len ako trening. Pomaly chcem do behov zaradit i kratke intervaly a postupne pri skialpe sa zacat drzat v nizsich tepovych zonach ale s intervalmi. Je tento postup spravny alebo mam nieco zmenit ci zlepsit? To co som od januara zatial robil mi trochu pomohlo, dokazem bezat v nizsich zonach a aj na skialpoch mam o nieco nizsie tepy.

Vdaka
10.02.2021 - 11:33:31
00
Postup myslim dobry, lebo vysoke tepy rovna sa dlhsia regeneracia, aspon u mna. Dolezite je mat aerobny zaklad, ktory ja konretne nemam a ani nebudem mat lebo nebeham pravidelne :D resp ho mam prabiedny. Ja mam beh cisto len kondicne a tak si poprdkavam tak do 143 tepov. obcas si dam interval do tempa a tepov do cca 164 az len nepoprdkavam v jednom pomalom tempe.
Co ja citim ze ked dam vyjazd alebo beh vo vyssich tepoch som potom viac unaveny a aj dlshie mi trva zregenerovat. Sice vladzem ist v tych vyssich tepoch, ale nerobi mi to potom dobre.
Su tu ale aj borci co behaju pravidelne a aj pretekaju tak verim ze sa vyjadria fundovanejsie ako ja :)
10.02.2021 - 13:12:24
01
Hosť napísal:
Caute, kedze ste tu tolki odbornici tak sa spytam ci to co robim riesim dobre alebo ci mam nieco zmenit.
Totiz dlho som mal pocit ze mi chyba pri sportoch nejaky zaklad, pri kazdom sporte strasne dychcim aj ked vladzem tak pocitovo mam tepy celkom vysoko. Tak som na zaciatku decembra kupil sportove hodinky a tie mi ukazali ze mam pravdu. Co sa tyka vyssich zon na biku tam problem nieje - za tie roky som asi vytunil anaerobnu vytrvalost, v nizsich 1 a 2 som zo zaciatku nedokazal ani behat. Mam 35r, na bajku zatial max tepy 195 v sprinte do kopca (mam ale pocit ze by to slo dat i viac), v behu 190 v sprinte do kopca, v klude ked si lahnem mam priemerny tep 53. Cez december som sa s hodinkami otukaval a robil prechadzky a skialp v nizkych intenzitach, od januara som k tomu zacal behat s tepmi na rovinkach a vyslapoch okolo 156 co je podla corosu hranica medzi 1 a 2 zonou (Aerobic Endurance 59%-74% HRRZ a Aerobic Power 75%-84% HRRZ), v podstate aerobna zona. Snazim sa dat tak 2-3 behy za tyzden alebo okolo 30km len v nizkej intenzite (v snehu, lade a mensich kopcoch to vychadza okolo 7-8 min/km s priemerkou 146 tepov), cez vikend potom v oba dni skialp s vyslapmi vo vyssej intenzite okolo 178 tepov. Z nedavnej minulosti este bez hr snimaca som bol schopny behat 10km pod 4,50min/km, pocitovo bez problemov ale s tepmi asi fakt strasne vysoko.
Co chcem je znizit tie tepy/zvysit rychlost a znizit potrebnu dobu regeneracie a to pri vsetkych sportoch. V podstate mi o beh nijak extra nejde, beriem ho len ako trening. Pomaly chcem do behov zaradit i kratke intervaly a postupne pri skialpe sa zacat drzat v nizsich tepovych zonach ale s intervalmi. Je tento postup spravny alebo mam nieco zmenit ci zlepsit? To co som od januara zatial robil mi trochu pomohlo, dokazem bezat v nizsich zonach a aj na skialpoch mam o nieco nizsie tepy.

Vdaka

Nie som sice odbornik, ale zopar tvojich udajov mi nejako nepasuje. Ty mas vyssie tepy na biku ako pri behu? Pri behu predsa zapajas podstatne viac svalov ako na biku, takze podla mna by si mal mat aj vyssie tepy. U mna to robi rozdiel 10 tepov. A dalsia vec je, ze ako bezec zaciatocnik chces behat 2-3 behy alebo 30km tyzdene co je asi dost vela na zaciatok, Potom aj regeneracia bude dlhsia
10.02.2021 - 13:35:59
00
Ano ja to mam tak. Celkovo bikujem od detstva vsetko mozne, od maratonov cez enduro a bikepacking a behy ozaj velmi malo v poslednych rokoch a to vo vyssich tepoch. Takze ako lajk to vidim tak ze som telo viac privikol na bajk a pri bajkovani funguje optimalnejsie ako pri behu. Podla testov co som si robil mi aj lthr pri bajku vychadza vyssie ako pri behu, aj to maximum pri bajku mam citelne vyssie na pumptracku ako tych odmeranych 195 tepov - lenze to som este nemal merac ked sa dalo. Zatial co napriklad pri behu mam problem s plynulym rozpravanim pri cca 165 tepoch tak pri bajkoch to je od nejakych 178 tepov. Ak by som veril tomu co mi ukazuje strava pri bajku a coros pri behu tak priemerny vykon mam ten isty le na bajku pocitovo s mensou namahou. Celkovo tie zony nemam asi ani uplne dobre nastavene, ked sa bude dat tak si to chcem dat niekam zmerat ako pre bajk tak i pre beh. Zatial mi musi stacit to co mam, aj tak to meriam len z hodiniek aj ked je to celkom konzistentne a meria to to co citim. Ked budu podmienky tak si chcem aspon laicke testy nanovo porobit ked uz viem co ako.
10.02.2021 - 13:57:06
00
Ake mas hodinky ? A pouzivas ich aj na bajk?
10.02.2021 - 14:00:07
00
ved pise ze ma Coros
10.02.2021 - 14:11:07
00
Coros Apex 46, v decembri som ich mal i na bajku, aktualne nemam bajk pri sebe. Ak chces recenziu tak by som ich znovu nekupil pretoze napriek tomu ze ich prezentuju ako multisport tak su to bezecke hodinky a i tam maju plno chyb.
10.02.2021 - 14:16:46
01
Ja mám tiež tepy vyššie pri behu ako na bajku. Málokedy sa dokážem dostať na bajku do zóny 4 v tepoch. Čo sa týka tepov a bicykla, tu však treba rátať s tým, že ak nepoužíva človek hrudný pás, hodinky takú rýchlu zmenu tepu (na nejakom intervale) nestihnú ani spozorovať. Riešil som to s pár "odborníkmi" na strave, ktorí mi dávali "flag" na segmente preto, lebo neverili tepom.

Čo sa týka behu, 2 - 3 behy (30km) zasa až tak nie je veľa, to je každý druhý deň po 10km. Veľa ale závisí od toho, aký je to beh. Ak si človek len tak hopsá niekde v tempe 6:30/km po rovine, je to niečo iné, ako 3x 10 km v kopcoch, rovnako iné je mať 3x10km, kde je intervalový tréning, no a masaker je mať 3x10 km podľa Ivanovho tréningu :D (to samozrejme píšem na odľahčenie, lebo za ten rozpis som rád a keď som sa podľa neho riadil, posunulo ma to vpred, aj keď síl na rozdávanie som teda nemal)

Budem tu citovať jeden článok, kde sa riešil podobný problém.

"Na to, aby pulz začal reagovať, musíte nabehať veľa na nízkych pulzoch. To je úplný základ. Neviem, o koľko by ste chceli pulzy znížiť, ale nie je to krátkodobá záležitosť. Po mesačnom cielenom tréningu možno klesnú o dva - tri pulzy, ale nie napríklad zo 150 na 135. Musíte behať voľné dlhé behy na 60 - 70 percentách maximálnej pulzovej frekvencie a takto by ste mali absolvovať celý tréning. Vôbec neprekračujte 75 percent, musíte behať pomaly.

Môžete však behať aj kratšie úseky na vyšších pulzoch, na prestriedanie. Bežte dva-tri tréningy voľne a potom si dajte jeden intervalový a trochu do toho dupnite. Začnite napríklad 300-metrovými úsekmi, na začiatok možno 8-krát 300 metrov, potom 10x300 m a tak ďalej. Keď sa dostanete na 15x300 m, zvýšte dĺžku úseku na 400 metrov, neskôr na 500, 800 metrov či kilometer. Kratšie úseky bežte na 90 percent maximálnej pulzovej frekvencie a viac. Úseky od 800 metrov a viac bežte niekde okolo 85-88 percent PF max.

Za aký čas sa pulzy znížia, je veľmi individuálne, ale niekedy to trvá aj celý rok. Srdce musí byť dobre trénované, aby sa pulzy upravili. Rastúca trénovanosť sa prejaví napríklad tým, že keď budete robiť úseky, hlavne dlhšie (800 metrov a viac), do minúty by vám mal pulz klesnúť pod 120. Behanie v hraničných vysokých pulzoch môže spôsobiť pretrénovanosť, srdce je stále v permanentnom zábere a jedného dňa môže povedať - dosť. Preto je najlepšie behať voľnejšie. "
10.02.2021 - 14:23:37
00
Nizke pulzy su o dobrej efektivite a dlhorocnom treningu. Mozu o nieco klesnut po par tyzdnoch pravidelneho treningu, ale akonahle clovek prestane dajme tomu na tyzden trenovat tak ich ma naspat. Hodiny treningu nazbierane pocas niekolkych rokov neoseriete nijak (vid pro)
10.02.2021 - 14:45:12
04
KINGofFAILS napísal:
Čo sa týka behu, 2 - 3 behy (30km) zasa až tak nie je veľa...

mat odbehanych 1.500 km (v kopcoch) rocne "len" ako doplnok k biku resp. k skialpu je podla mna brutalne vela pre rekreacneho sportovca
10.02.2021 - 14:50:37
00
Poslednu dobu dost registrujem na strave tie popisky k behom/jazdam ako "z2", "rege run", "z1 easy run". Neviem ci to je len honkanie ega alebo nevedia pocitat ale vacsinou su to presne ti odbornici co su najmudrejsi a na zavode idu presne take iste "z2" tempo a nikam sa neposuvaju.
10.02.2021 - 14:56:12
02
keyboard_arrow_up