No inak toto konverzacne, som tak behal s zenou raz, rozpravali sme sa v pohode. Ja 130 tepov ona 165 ... pricom ja sice dokazem behat rychlejsie a dlhsie ale ona pri tych svojich tepoch sa zadycha menej. Ale obaja sme amateri len
10.02.2021 - 18:50:42
00
Asi sme sa nepochopili. Nechcem mat tepy ako ma niekto iny ani nechcem behavat rychle casy. Ako tu uz niekto pisal ide mi skor o zdravie. Viem ze tym ze som poslednych 20 rokov sportoval (i amatersky pretekal) v roznych sportoch vzdy vo vyssich intenzitach tak som sa uplne rozhasil. Nikdy som realne netrenoval. Uz viem ze to je brutal zataz ze tepy a zony v ktorych beham mam vyssie ako som si myslel a chcem to fixnut. Realne to vyzera ako by som prve zakladne zony do tych 70% mhr preskakoval a aj ked sa skutocne snazim behat co najpomalsie tak mi to skoci okolo tych 70% takmer instantne. Na biku som na tom ovela lepsie, tam nemam problem udrzat ani nizsie intenzity ani fungovat vo vysokych intenzitach niekolko dni po sebe (bikepacking s kratkym spankom, prevyseniami cez 2000 a k tomu kazdy den s nejakou ferratou cez 60 min vystup na rychlost) - akurat pri tom dychcim a potom som odpisany na dost dlho. Na enduro cz/sk pretekoch sa v slapavych rs blizim k tym najlepsim (cca 4-12 miesto minimalne v kategorii, brzdou je skor technika a agresivita). Viem ze to tiez nie je dobre ale pri behu som na tom ako zaciatocnik bezec. Skialp mam niekde medzi, lezenie asi skor blizsie k behu.
V podstate cele dva mesiace citam clanky, kazdy sa trochu lisi ale kazdy riesi to co tu pisete, ze zacinat treba budovanim aerobnej vytrvalosti. Nic o tom ze by som bol v nejakom sporte na tom lepsie alebo ze by som mal uz vybudovane tie vyssie zony.
Realne za ten mesiac co sa snazim behat v co najnizsich tepoch uz viem bezat realne pomalsie a napriklad teraz som si pozrel porovnanie rovnakej trasy pred mesiacom a pred par dnami na 8,5km s prevysenim 170m. Pred mesiacom to bolo avg pace 7:32 a HR 170 (65% nad 175) a na takmer 95% rovnaka trasa s totoznymi parametrami pred 9 dnami avg pace 7:34 a HR 146 (len 22% nad 155 a 0% nad 175). Pocitovo ovela lepsi pocit na tom druhom behu, bez zastavok, bez pocitu ze umriem. Pripadne vcera 21km, 377m prevysenie a 154 tepov, s kratsimi strmsimi vyslapmi a plynulymi dlhymi klesaniami to vyslo na 7:08min/km. Nejaky rozdiel uz zacinam badat i na skialpe kde vydrzim dlhsie vo vyssich tepoch a zvladam sa hybat i v o nieco nizsich tepoch.

V podstate sa pytam ci je dobre behat tak ze mam nastaveny HR alert na zonu 70%-80% mhr s tym ze realne na rovinkach som na tych 80% a to co uz mam vybudovane si aktualne drzat skialpom vo vyssich intenzitach alebo ci mam nieco upravit ci uplne zmenit ak mi o beh ako taky vobec nejde (ziadne preteky ani dokazovanie si niecoho). Nechcem este zhorsit stav ktory mam ze by som zapojil dalsi sport a prepinal sa i v nom. Zatial mi to pomaha ale neviem ci to je uplne optimalne, nechcem sa uplne odpisat.
Zatial som z toho vsetkeho vyvodil ze mam trenovat ako zacinajuci bezec co ine sporty nerobi. Je to tak?

V kazdom pripade dakujem za rady, vazne si cenim ze chcete poradit a sorry za tie moje dlhsie vylevy.
10.02.2021 - 20:05:56
00
Ked odbehnes polmaraton v kopcoch v tempe 7:08 a 154 tepoch tak si z mojho pohladu dobry bezec a iba pokracuj v tom co robis
10.02.2021 - 20:48:52
01
Zase nie sú kopce ako kopce 😁 . Nechcem nikoho zhodiť, ale 7:08 na polmaratón pri prevýšení 380m nie je nejako extra dobrý čas. Ale možno mám vysoké nároky.
10.02.2021 - 20:50:57
00
randy to je max hodnota, cez ktoru by nemal ist, nie priemer...priemer zvykne byt o par uderov nizsi. Samozrejme trenovany jedinec moze behat aj v nizsich tepoch. Ja tiez po rokoch pravidelneho behu sa na tu hodnotu dostanem az ked pritlacim na pilu, ked beham na pohodu tak som o 15 tepov nizsie. A o tom to je, ked som podla toho zacinal, tak to boli tepy na pohodu, a kazdy kopcek som kracal. Teraz kopce zvladam v kludnom tempe vybehnut a tepy neprepalim. Ale je to uz 5 rokov od kedy som to zacal sledovat.
10.02.2021 - 20:54:56
00
Midzione a mojich 146 tepov v priemere s 6:10 tempom a 400 prevysenim sa uz pocita za bezca? Ale bezal som skoro cele po asfalte, nie trail
10.02.2021 - 21:02:10
00
Ja nemám dostatočnú kvalifikáciu na také hodnotenie. Je to moje subjektívne hodnotenie od totálneho amatéra.

Jeho beh som porovnával so svojim behom v ktorom som bol síce pomalší(nešiel som sám), no prevýšenie bolo podstatne väčšie.

Prílohy:

Screenshot_20210210-211925_Strava.jpg
Screenshot_20210210-211925_Strava.jpg 48.85 KiB thumb_up0thumb_down

10.02.2021 - 21:20:42
00
Hack3r Midzione
:D vsak pisem ze sa snazim behat s co najnizsimi tepmi = co najpomalsie. Ja viem ze je to extra pomale, aj sa pri tom trochu nudim ked viem ze by som to odbehol o dost rychlejsie. Tam bol priemer dokonca este trochu lepsi skresleny tym co som pisal, rychlo to nastupalo a dalej pozvolna klesalo, takze o nieco viac ako polovicu casu som mal tepy nizsie. V tych vyslapoch mam blizko k 9min na km a i tak mi tam skocili tepy k 170, pomalsie tak uz kracam ... proste som sa snazil to dat co najpomalsie aj ked boli useky ze som na chvilu pobehol koli zime.
10.02.2021 - 21:32:40
00
Ja keď behám pod určitým tempom tak tepy začnú stúpať. Začína sa mi to lámať cca pri 6:30 - 7:00. Dovtedy som v 2 zóne a prekračujem ju až niekde pri 5:40.

Na druhej strane vôbec netuším či tie zóny mám dobre nastavené a ani to neriešim. Raz snáď pôjdem aj na nejaké testy nech mám pokoj.
A tebe by som radil to isté. To čo ti nastavia hodinky ešte neznamená, že to je správne. Kašli na to. Behaj podľa pocitu (robí mi to radosť bežím, nerobí tak nebežím ?) a časom to príde.
10.02.2021 - 21:48:43
00
Ja napr ked idem take na mna vyssie tempo mam okolo 145-155 tepov. Ak idem uz dost nizke, kludne skoro 7, klesne mi tep na nejakych 140 ... pod 130 len dolu kopcom alebo ked kracam. Kracat mozem aj fakt svizne a tep mi nevyskoci
10.02.2021 - 21:54:02
00
vrabc0 spomínal si nejaké testy čo si si robil. Boli to oficiálne merania, alebo len čo hodinky chceli? Mal si hrudný pás, alebo len z ruky?

A posledná otázka, ako ti Coros dáva zóny. Na základe čoho, len vek, alebo vek a kľudový, alebo ako?

Ak je to všetko len tak z hodiniek tak na nej sa nedá spoľahnúť. Žena má Venu a tam môže len na základe veku, ja mám FR245 a mám aj kľudový tep, prípadne prah laktátu. Potom tie zóny aj dosť rozdielne vyzerajú.
10.02.2021 - 22:25:27
00
:-) testy som si robil take tie webove. 30 minut bike v najvyssej zatazi co viem dat a poslednych 20 minut z toho priemer HR je lthr, toto 2x. To iste beh. Dalej beh 400m v lthr a dalsich 400m v co najvyssej intenzite. Recitovanie a postupne zvysovanie tepov. Maximalna a kludova tepovka. Su na to potom kalkulacky na webe. Coros ma 3 metody z ktorych vie zistit zony, podla maxHr, podla lthr a podla hr reserve. To vsetko som napchal do excel grafu a porovnal zony ktore mi vysli roznymi metodami i ich popis. Rovnako rozne percenta co som nasiel v roznych clankoch. Nie vsade sa tie zony pocitaju rovnako, aj obycajne pocitanie z max hr sa lisi. Nakoniec som zvolil metody ktore pozorovanim i porovnanim u mna vychadzali najlepsie. Znie to dost divne ale zo zaciatku som bol s tym nastavenim uplne mimo, tie nizsie zony mi vobec nesedeli, v dvojke som nevedel vobec rozpravat vobec atd. Potom som zistil ze tie hodnoty pre bajk a beh sa lisia u mna v prospech biku, spravil si grafy, cize nakoniec mi pri behu cca sedi i to co vypocitali hodinky. A to vsetko preto aby som vedel priblizny max tep ktory nechcem prekracovat.

Zatial mam len opticky snimac ale pozorovanim viem ze tam tie hodnoty nelietaju, meria celkom konzistentne. Obcas na zaciatku ukazuje trochu nizsie tepy ale potom sa chyti po par sto metroch. Casom ked to budem potrebovat viac tak urcite si dokupim i hrudak.
10.02.2021 - 23:05:44
00
Neviem co sa tolko furt bojíš tých vysokých pulzov. :D Ked budeš mat 55 rokov dáš v pohode pri pulze 167 aj 5 hodinové tréningy, pri pulze 158 aj súvislé 8 a pol hodinové s HRSS 607, ... ako ja. Chce to zvyk. :D

Prílohy:

pulzy.PNG
pulzy.PNG 64.14 KiB thumb_up0thumb_down

tepiky.PNG
tepiky.PNG 143 KiB thumb_up0thumb_down

10.02.2021 - 23:55:13
00
Moj jediny pol maraton bol po sutaznej trase preteku beh revuckym chotarom.Chcel som sa porovnat z echt bezcami. Isiel som ho vyslovene na cas cize priemerne tepy som mal 174...Ked tak pozeram moje behy vascinou som v tepovke medzi 155-165...beham sviznym tempom. Nikdy som sa nevenoval nejakej zakladnej vytrvalosti. Bol som v tom ze ked clovek pravidelne sportuje a hybe sa tak ju ma...Teraz neviem ci mam do treningu zaradit nejake kludne dlhsie behy a ci budu mat nejaky efekt. Nepojde kondicia dole?

Prílohy:

Screenshot_2021-02-11-08-03-26.png
Screenshot_2021-02-11-08-03-26.png 426.22 KiB thumb_up0thumb_down

11.02.2021 - 08:19:01
00
Nejakú základnú vytrvalost mám z celodenných výjazdov, turistiky...
11.02.2021 - 08:30:04
00
keyboard_arrow_up