https://www.decathlon.sk/mtb-st-100-zlty-275-id_8400336.html ...rám je asi ten istý no na 100% neviem, vedľa je aj tabuľka. Ono na tie jej prechádzky po hrádzi stačí aj bajk z Decathlonu...alebo jej poviem nech počká či ho niekedy neotvoria aby vyskúšala
07.02.2021 - 19:05:23
00
xyz napísal:
ja som raz išiel na kamošovom Rockrideri M-ku,mám len o centík viac ako je v tabuľke určené max. pre M-ko ale pripadal som si na tom ako na detskom bicykli...

Vyrobca odporuca velkosti podla vysky, vzdy je to ale len odporucanie. Pretoze:
- Ak velkost idealne sadne cloveku ktoreho vyska je niekde v strede odporucania, tak vyssiemu cloveku bude ten ram trochu mensi a naopak nizsiemu bude trochu vacsi ako idealny. Pritom stale vravim o jednej odporucanej velkosti napr pre vysku 160 az 172 cm
- Nie kazdy ma rovnake proporcie, niekto moze mat kratsie nohy, niekto dlhsie, a to stale pri rovnakej vyske. Rovnako to moze byt i s rukami ale napriklad i s ohybnostou. Takze pri rovnakej vyske moze niekomu sediet ina ako odporucana velkost.
- nie vsetci jazdia rovnakym stylom, rovnake rychlosti i tereny. Tiez ma kazdy trochu inu ohybnost. Takze aj ked mozu byt dvaja jazdci tabulkovo medzi velkostami a maju rovnaku stavbu tela, tak im nakoniec nemusi vyhovovat rovnaka velkost. (Fyzio ma na to ale urcite iny pohlad, ja pisem skor o pocite z danej velkosti)

Ono i jeden cm na vyske spravi svoje.
Kazdy sa snazi upravit velkost na seba, predstavcom, podlozkami, sedlovkou, klukami, rajdami a voli si velkost ktora mu vyhovuje. Rovnako aj ked si zvyknuty na vacsi bajk, vacsie kolesa, iny posed tak aj preto ti moze prijst druhy bajk o par cm mensieho jazdca maly. A ako pisem moze to byt i inym pomerom medzi koncatinami a vyskou.
07.02.2021 - 19:38:12
02
xyz Geometria je uplne konzervativna ako pred 10 rokmi, Na hradzu staci, ale preco potom horsky bicykel ? Nehovorim ze na "prechadzanie na hradzi" treba niekomu 2000E bicykel, ale za 200E radsej kup nejaku jazdenku. Hento vela radosti neurobi. Vzdy treba mat vhoden naradie na danu cinnost, inak je z pozitku utrpenie. Tazko sa radi aku velkost biku ked ho cnes pouzivat na nieco ulne ine ako je urceny, V terene chces tabilitu na hradzi obratnost, v terene odolnostna hradzi aerodinamiku. Rozdile mediz L mtb bikom a L trekovym bikom bude vacsi ako medzi M a L velkostou toho isteho modelu. V dekatlone ti to ale pozicaju tak kled uz, kludne vyuzi tuto moznost.
07.02.2021 - 22:41:39
00
o.k. zreferujem dotyčnej osobe čo na to povie
08.02.2021 - 02:43:50
00
Zdar. Žene idem kupovať nový bike. Pokukujeme po Superior XP 939, model 2021 tu z mtbiker. Problém je, že pri žiadnej farbe nie je na sklade veľkosť 15,5", ktorý by mal byť ok. Samozrejme si ho žena pred kúpou chce vyskúšať. Neviete či je možné žeby naskladnili danú veľkosť ? Prípadne niekto v okolí PN,TO,BN,PE s daným bikom dovolil by žene si ho vyskúšať? Ďakujem.
08.02.2021 - 18:48:09
00
Poprosim o radu,chcem si kupit Kellys Gate 50 29", model 2021 ,neviem sa rozhodnut aku velkost,nakolko jazdim iba cestu a v tomto som vlastne novy.
Moja vyska 187cm
Rozkrok 91cm
https://www.kellysbike.com/sk/xc-c923/gate-50-29-p67864
www.kellysbike.com
www.kellysbike.com
14.02.2021 - 16:50:08
00
zober L
14.02.2021 - 17:21:26
02
Pre pohodlie L pre chrtenie M
14.02.2021 - 18:31:29
02
OK.Dakujem za radu
15.02.2021 - 11:41:14
00
Kenai napísal:
Pre pohodlie L pre chrtenie M


Naopak. A priklanam sa k L-ku
15.02.2021 - 11:43:24
00
vrabc0 Myslel som si, ze to sme si uz vysvetlili. Mensi bike, viac uskakane, obratnejsie, lahsie, vaci drop sedlo rajdy, viac aero poloha, viac vahy na rukach, viac zalomeny krk. Vacsi bike presny opak. Ak narazas na skutocny reach u vacsieho biku, ten vies lahko riesit dlzkou predstavca a backsweepom rajdov.
15.02.2021 - 13:34:06
00
Hovoris ze vacsi bajk je pohodlnejsi?
15.02.2021 - 14:14:45
00
Nie, hovorim ze ak si na hrane dvoch velkosti vacsi bude pohodlnejsi. Nie ze teraz z toho urobis ze Kenai povedal, ze si mas zobrat XXL lebo ten bude najpohodlnejsi.

U tohto konkretneho biku.
effective top tube M=600, L=620
Stack M=615, L=624

Na oboch bikoch bude mat jazdec rovnako vysoko sedlo, to znamena ze vplyvom ineho stacku bude mat na L o 9mm mensi drop (vertikana vzdialenost sedlo riaditka) zaroven ale bude mat o 20mm dalej riaditka. Drop urcuje uhol v bedrach(zjednodusene), To je z mojej praxe najcastejsi zdroj diskomforku, bolave krize. Ak by to pre neho bolo prilis daleko (uhol v lopatkach, bolava sija ... ) tak moze dat 80mm predstavec a bude na presne tom istom ako u M ale drop ostane o 10mm mensi ako u L. Taketo riesenie je podla mna ovela rozumnejsie ako zvysovat M. Ked pre nic ine tak pre celkovo dlhsi (stabilnejsi) bike.

Naproti tomu zdvihnut riaditka o 9mm je dost problem. Musis nasadit predstavec s velkym uhlom +12 a musi mat 105mm. Aby si dostal tu istu polohu ako mas u L. Co ako iste uznas je nonsens zvlast u MTB.

Tento bike ma menaici sa pomer stack/reach napriec velkostami .... dost nestastie IMHO
S 601/418=1,44
M 615/433=1,42
L 624/450= 1,39
To znamena ze vacsie bicykle maju agresivnejsiu geometriu, su dlhsie a zaroven nizsie = menje pohjodlene. U inej goe s konstantnym pomerom stack/rech plati pravidlo vacsi = pohodlnejsi este podstatne viac.

Edit: teraz pozeram co tam porobili s timi predstavcami. To ze ma M 80mm a L 100mm predstavec robi u L effective toptube o 40mm dlhsi a stack rovnaky ak ponechame povodny predstavec :fubar: Netusim co tam fajcia.

Talbot Musim priznat ze u tohto konkretne biku bude posed u M pohodnejsi ako u L na kolko skutocny stack je vdaka ich sachovaniu s predstavcami a podivnej geo s nekonstantnym pomerom stack/reach rovnaky aj u M aj L. Cize ak nechces robit fitting a menit predstavce pre doladenie posedu ber M. L ti bude zrejme dlhe.


Naposledy upravil Kenai dňa 15.02.2021 - 15:35:59, celkovo upravené 1 krát.

15.02.2021 - 14:18:16
01
To zavisi od vela premennych, ak ale budeme zovseobecnovat tak prave vacsi ram (L) bude viac slapavejsi. XC-ckari i ziletkari jazdia natiahnute posedy oproti pohodovym. Je to o zapajani svalstva, stabilnejsom bajku v rychlosti atd. Naopak vzpriamenejsi posed bude skor pohodovejsi. Na co zabudas je ze okrem vysky sedla je mozne upravit i vysku uchopu. A ano pri malom bajku uz bude clovek viac skrceny ale na chrtenie to moc nebude.
Ale ako pisem zavisi, napriklad ak clovek nie je moc flexibilny a je medzi velkostami tak vacsi bajk bude asi vhodnejsi a ano v niektorych pripadoch pohodlnejsi. Ak je flexibilnejsi tak i ten mensi ram bude v pohode. Ak ma dlhsie ruky tak bude vacsi ram vhodnejsi. S kratsimi nohami mensi ram. Bola i taka poucka ak bol clovek medzi velkostami, ak bolo rozpatie ruk vacsie ako vyska tak sa bral vacsi ram a ked bolo rozpatie mensie ako vyska tak sa bral mensi. Neviem ci to este funguje.
Samozrejme najlepsie je vyskusat, Lko odporucam podla toho ze na natiahnutejsi posed bude asi zvyknuty a tiez podla toho ze to nie je az tak dlhy bike. Plus v 179cm jazdim podobne TT ako ma to L-ko, na endure i ht-cku kde mam este polozenejsiu sedlovku.
15.02.2021 - 15:34:29
01
S tym v zasade suhlasim. Co sa ale tyka profikov XC, cesta tak ti jazdia aj o 2 cisla mensie ramy ako by im podla tabuliek sedeli. K tomu maju dlhe predstavce otocene na dol. Cize sliapavejsi neviem, ale ak je clovek kategoria ze nosi aero prilbu na XC bike (pre mna chrt) tak urcite mensi ram.
www.mtbr.com

A co sa cesty tyka... pozri tu. https://dmcx.com/2020/08/30/tour-de-france-2020s-team-bikes-and-riders-start-list/
Az na vinimky jazdia 130mm predstavce a sedlovky vytiahnute tak ze uz na prvy pohlad je im ram maly.

Pomery koncatin by som riesil skor v kontexte konkretnej geometrie, nie velkosti. Ta logika by mala byt najskor najst aky stack a reach potrebujem a potom hladat kto ma taky pomer stack /reach. Az ked najdem model, potom hladam velkost. Cize nie, ze vyberiem bike podla farby a potom sa snazim napasovat velkost na svoje miery.
15.02.2021 - 15:53:29
01
keyboard_arrow_up