Ahoj, som novacik v servisovani bicykla. Dnes som zene na bike nahodil nove komponenty len mam problem s prehadzovackou a s radenim. Este na okraj, bowden a lanko je asi 12 rocne a jazdi cely rok, takze moze byt problem aj v tom? Ked preradim na volnokolecku na najmensie kolecko, tak sucha retaz o ram bicykla. Ked kus potocim srobom H na prehadzovacke, tak zase retaz neskoci na najspodnejsie kolecko. Na svojom biku som mal rovnaky problem a v servise mi tam dali nejaku podlozku ci nieco take. Je to treba spravit aj v tomto pripade, alebo treba nieco nastavit? Ak podlozku, tak kde sa dava a o aku podlozku sa jedna? A druhy problem je, ze je tam Revoshift. Ale nejako cudne ukazuje. Vpredu su 3 prevody. Ked je na strednom kolecku, tak na ukazovateli ukazuje, ze je uz na najvacsom. Ked dam na najvacsie kolecko, tak uz ukazuje uplne mimo stupnicu. Ci som ja spravil chybu, ked som daval retaz, ze som mal nieco nespravne urobene, alebo v com moze byt problem. Vdaka za kazdu radu.
27.02.2021 - 18:02:22
00
Daj prosím fotky. Lepšie sa na to pozrieme.
27.02.2021 - 19:59:54
00
12 ročny bowden a lanko jazdene celoročne - by som sa čudoval keby nerobil problemy.
Retaz sa šúcha o rám zhora? aj počas kontinuálneho šliapania po rovnej ceste? môhla by byť vyťahaná reťaz, inak tomu nerozumiem ak su tam original komponenty (kazeta..).
Podla toho je možné že sa v tom revoshifte alebo s presmykacom niekto brblal, proste nesprávne nastavoval
prešmýkač.
Pri nasádzaní reťaze chybu? neviem, no pošli foto toho ako ti šúcha..
skrátka, daj nové bowdeny a lanká a tým pádom prešmyk i prehadtovačku pekne od piki nastav následne
27.02.2021 - 20:10:27
00
zajtra skusim vymenit bowden a lanko. Dufam, ze sa mi podari. Retaz sucha v mieste ako je najmensie kolecko a ram. Proste nie je miesto medzi retazou a ramom. Zhruba na mieste oznacenom zelenou ciarou (ilustracne foto). Komponenty su original a uplne nove (okrem spomenuteho bowdenu a lanka). Ako som vyssie pisal, toto iste mi robilo na mojom biku, ktory mi servisovali riadne v servise. Vtedy som upozornil servisaka, ze mi sucha retaz o ram. On, ze to nevadi, ze na vine bude lanko a bowden. Ale, ked uz som mal o tyzden mal v rame vysuchanu riadnu ryhu, tak uznal, ze to nie je OK a dal tam nejaku podlozku vymedzovaciu. Ale netusim aku ani kde sa vklada. Ale ten zenin bike doteraz isiel bez problemov. Len som jej menil aj osku, tak ci som tam nieco zle nespravil. Snazil som sa ju namontovat tak, ako bola namontovana ta povodna. Ale mozno mi nieco uslo.

Prílohy:

ako-vybrat-detsky-bicykel-prevod.jpg
ako-vybrat-detsky-bicykel-prevod.jpg 117.68 KiB thumb_up0thumb_down

27.02.2021 - 20:30:14
00
Pekne si to povedal s tou oskou - tam bude pes zakopaný.

Dal si naozaj všetky podložky a matky tak ako boli? Nedal si napríklad kónusy naopak (ak sú rozdielne)

Ložiská nie sú úplne súmerné, takže ani kónusy a matky nemôžu byť rovnaké

. Máš koleso vystredené, alebo je bližšie k jednej strane rámu?
27.02.2021 - 22:46:53
00
Rozumiem, čiže reťaz ti šúcha vtedy o rám zboku zvnútra. Buď teda sa prikláňam k tomu čo vraví matko001, prípadne ma ešte napadlo, že si spomínal, že si nahadzoval reťaz - kupoval si novú? Reku či s nekúpil inú, nejakú menejrýchlostnú..
28.02.2021 - 07:44:21
00
takze prikladam foto osky. Vyzera byt identicka aj z jednej aj z druhej strany. Aj konusy vyzeraju byt orvnake z oboch stran. Ale asi som nieco nedobre spravil s oskou, lebo koleso "logruje". Ked nim pohybem zlava doprava, tak citit volu. Nie velku, ale citelnu. Prikladam aj foto, ze oska z jednej strany vytrca viacej ako z druhej. V obchode vravel, ked som ju kupoval, ze by mala byt rovnako z oboch stran. Moze to vadit? A posledne foto znazornuje, ako mi sucha retaz o kostru.

Prílohy:

20210228_083455.jpg
20210228_083455.jpg 279.03 KiB thumb_up0thumb_down

20210228_083548.jpg
20210228_083548.jpg 920.39 KiB thumb_up0thumb_down

20210228_083644.jpg
20210228_083644.jpg 935.71 KiB thumb_up0thumb_down

20210228_085142.jpg
20210228_085142.jpg 210.73 KiB thumb_up0thumb_down

28.02.2021 - 08:59:45
00
retaz som kupoval novu. Predtym bola shimano, teraz Sram. Rychlosti sedia, len neviem, ci to vadi, ze ina znacka. Skor som si nie isty, ze na oske bol z oboch stran taky valcek medzi konusom a matkou. Z jednej strany bol kratsi a z druhej dlhsi. Ci som ich nedal naopak.
28.02.2021 - 09:05:48
00
iná značka reťaze by vadiť nemala a už to aj podla foto na problém vyplývajúci z reťaze nevypadá. Zrejme si fakt uložil dajakú podložku nesprávne na tú osku. Minimálne vidím že si dal nové vonkajšie matice (ak je teda pôvodná oska na spodnej foto), čo je fajn; no nemrdaj zvonku toľko vazelíny nabudúce na náboj a neviem kam ešte :-D Opýtam sa - to čo som vyznačil na fotke je aká podložka? Pokiaľ dobre pozerám, na samotnej fotke osky na danej strane žiadnu takú nevidím a ani časť kónusu to nie je.. Ak si to tam dal navyše, nemá to tam čo robiť a hlavne skontroluj, či si dal dobre matky a tú dlhú podložku na druhú stranu.
Keď tá kratšia podložka, na ktorú sa pýtam naozaj na osku patrí, a viem, že mám hentaký problém ako ty, dokonca by som ju dal na druhú stranu (strana kde je prehadzovačka) bezprostredne vedľa tej dlhej podložky. Ak by si to takto zmontoval, a zistíš, že koleso je pekne na stred, nechaj to tak a nech žena jazdí..

Prílohy:

66166_retaz-sucha-o-ram_603b4d664db54.jpg
66166_retaz-sucha-o-ram_603b4d664db54.jpg 188.05 KiB thumb_up0thumb_down

28.02.2021 - 11:46:57
00
na bicykli boli dva valceky (podlozky). Jeden kratsi a jeden trosku dlhsi. Viem, spravil som chybu a mal som si to nafotit po vybrati, aby som to aj spravne poskladal :) Ale uz neskoro. To, co si zakruzkoval je ten kratsi valcek. Na druhu stranu som dal o trochu dlhsi valcek (vid foto samotnej osky na pravej strane ho vidno). Ked som kupoval samotnu osku, tam bol len ten dlshi valcek. Takze kratsi som dal naspat z povodnej osky. Cize z obchodu bola jedna podlozka, povodne na bicykli boli dve - kratsia+dlhsia). Ked to ale cele poprehadzujem, to znamena, ze sa mi to nebude spravne radit, ci sa mylim? Lebo teraz to radi relativne dobre, az na to, ze sucha tu retaz. A k tej vazeline. Nadrbal som vela vazeliny na konus k tym gulickam. Tak ukazovali vo vsetkych videach, ze tam netreba setrit vazelinou :) A ked som prisroboval, tak ju vytlacilo von.
28.02.2021 - 14:31:34
00
chlape šak to je pár minút roboty,vytočíš len matice,konusy s oskou necháš dnu ,točením presunieš osku trochu doprava a poprehadzuješ zvyšok tak aby si to mal podobne ako foto tej starej osky. a keď sa ti s tým nechce babrať vyber koleso,strč dve obyčajné podložky 10 či 12mm tam idú-zistíš ,roztiahneš toľko zadnú stavbu a dáš koleso tak.rezerva napravo na tie dve podložky tam je.naľavo to bude síce blbo vyzerať s tou fugou no ale keď sa ti to nechce celé rozoberať... Radenie budeš musieť nastaviť tak či tak. menič-najťažší pastorok-povolíš lanko,zatočíš " šteľováky" dovnútra ak ich tam máš,skrutkou nastavíš dolnú polohu prehadzovača, poriadne napneš lanko,dotiahneš ho a ideš...manželka ti podrží bicykel ...budeš točiť a radiť...nastavíš hornú polohu aby ti reťaz nešla do špicov
28.02.2021 - 15:17:29
10
Keď si na tom tak jak si, fakt len skús prehodiť tú kratšiu podložku hneď vedľa tej dlhšej - ak dobre chápem tvoj prípad, tak práve až potom by malo byť koleso vzhľadom na rám "v strede". Ak ho však máš na stred už teraz, skús spraviť len podobne jak píše kolega.
A áno, radenie budeš musieť nastavovať tak či tak, keď budeš meniť bowden a lanko - odporúčam pozrieť aj na to servisné videá nech nerobíš blbosti.
28.02.2021 - 15:42:20
10
teraz pozeram, ze som pravdepodobne zabudol dat jednu matku. Sice sa mi to nezda, ale idem to skontrolovat. Hrubka tej matky akurat zodpoveda tomu, aby to nesuchalo o kostru. Na fotke vyznacene zelenou ciarou je podla mna matka, ktoru som nedal. Jedno je foto z netu ako vyzera original oska a druha moja stara (oska).

Prílohy:

20210228_085142.jpg
20210228_085142.jpg 198.79 KiB thumb_up0thumb_down

28.02.2021 - 18:02:47
00
veľakrát tam henteká matka vnútri nebýva, no ak tam u teba bola, má tam byť, a máš asi problém vyriešený.. :-D
28.02.2021 - 18:28:53
00
tak bavil som sa s tym asi dve hodiny. Zistil som, ze ten kovovy valcek na pravej strane ma rozne velkosti. Medzi povodnym a novym bol rozdiel asi 3mm. Tak som najprv dal aj matku aj ten dlhsi valcek. Ale to uz bolo prilis siroke. Tak som matku vyhodil a nechal som len dlhsi valcek. A myslim, ze teraz je to uplne fajn. Retaz nesucha o kostru. Problem vyrieseny. Druhy problem, ze koleso "logrovalo" zo strany na stranu. S tym som sa dlho bavil. Nakoniec som to odstranil. Problem vyrieseny. Ale ked potocim koleso, tak vydava taky cudny zvuk, ako keby sa dva kovy suchali o seba. A viackolo akoby "plavalo" alebo sa vlni ci ako to mam napisat. Ale s tym si ja uz neporadim. Asi to uz prenecham na odborny servis, nech to skontroluju. Ale vdaka za rady. Pomohli ste mi.
28.02.2021 - 20:49:37
00
keyboard_arrow_up