Kenai... ram vyrobeny "tlakovym odlievanim plus zvaranim"...?? To ako ktory...? daj konkretny typ...
11.03.2021 - 14:45:19
11
Hydroforming duralovych trubiek?
11.03.2021 - 14:48:19
01
Gusto0 napísal:
dierka v rame ti nepomoze - stred je tam nasrobovany/nalisovany (to je uplne jedno) a medzi miskami je trubka s tesnenim (vacsinou) - ak vyplachnes ram do stredoveho sa ti voda nedostane. voda sa ti do stredoveho dostava bud cez krytku loziska alebo medzi os a lozisko - ak je vsetko nove tak to ako tak tesni. najcastejsie vyplachnes stred ked nan ide voda a zaroven slapes - napr mokry asfalt a frka ti od kolesa.
niektore karbonove ramy maju tvar ze ti priamo na stred (spoj kluka-stredove) nejde tolko vody a bordelu. mne vsak ide vsetko a mam stym celkom problem - lebo dnesne stredy podla mna niesu utesnene. to co robia je tak proti prachu nie vode.
minuly rok som odpalil dvoje loziska - jedny v lete, druhe na jesen.

Vzdy ked som odpalil stred (nepocitam "legendardne raceface", co odisli po prejazde mlaky a jazdenie v dunaji) tak, ze mi natiekla voda do vnutra cez sedlovu trubku. A to vzdy po jazde po mokrom asfalt v dazdi/tesne po dazdi. Poriesil som to potom upchatim trubky vnutri, cim vznikol pre vodu tlak a tiez zakrytovanim spoja sedlova trubka-sedlovka. Vsak toho casu, sme to s Jezusom dost diskutovali. On bol za vrtanie, ja moc nie :lol: .. niektore ramy dierky mavali. Ale jedna nemusi stacit. To boli totalkove, zakrodovali vnutri po odstaveni bajku a koniec. Ale teraz povacsine mi odide len jedna miska. Ale to uz neviem dovod. Inak ano, zatesnene nie su .. tie co maju klasicke loziska, to je len proti prachu. Co mam XTRka /neviem ako nove, mam stare/, tak zvonku maju velmi dobre tesnenie, to by som povedal, ze mozno aj proti vode. Len zvnutra nemaju skoro nic. Tie lacnejsie su zvonku slabe, zvnutra uplne nechranene.
11.03.2021 - 14:53:41
00
corsair napísal:
V profile "horský ocelák" foto chceš? Počkaj. Zas bude plno nepáčikov

Bežne chodím biky umývať dakde k vode. Doma už málokedy. Stačí špongia, pár handier, plastových flaší sa povaľuje všade plno...Keď je pekné počasie, dokážem si to aj užiť :)
11.03.2021 - 15:38:43
00
Kidak napísal:
Hydroforming duralovych trubiek?


Hydroforming má s odlievaním asi toľko spoločné ako sústruženie. Hlavová trubka je normálne obrábaná, ostatné sú tvárnené a pozvárané dokopy. Občas niektoré značky majú niektoré časti kované. Žiadna časť rámu určite nie je odlievaná.

A to prasknuté hlavko nemusí byť vôbec dimenzovanie na určitú dobu. Len jednoducho ľudia chcú stále ľahšie bicykle, vidno to aj tu na fóre. Pritom únavová životnosť pri dynamickom namáhaní je aká je, hlavne pri hliníkových zliatinách.

Gusto0 oceľ je na tom lepšie, ale tie je medza únavy dosť nízko pod medzou pevnosti. Na toto je z dostupných kovových materiálov topka titán. Ale cenovka je trochu inde.
11.03.2021 - 16:21:20
18
Tvarnenie som myslel pod hydroformingom...tipujem, ze aj kenai to tak myslel...mal som si radsej kusnut do jazyka :)
11.03.2021 - 16:31:34
10
Áno, ale tvárnenie a odlievanie je úplne iná technologická operácia :D.
Pohoda, veď o nič nejde. Len občas mi tu príde (teraz nemyslím nikoho konkrétne), že ľudia čo majú o strojarine asi také poňatie ako ja o mozgovej chirurgií si myslia, že by všetko spravili lepšie ako konštruktérií, ktorí sa tomu venujú roky.
11.03.2021 - 16:42:43
012
volodaj šak čo slovák to... (vhodnú profesiu si doplň).
11.03.2021 - 17:03:16
00
Mate samopzrejme pravdu ze tlakove odlievanie a hydroforming je uplne ina technologia. Nevyjadril som sa spravne. Myslel som na konkretnu trubku HZ, ak nie je tapered je to asi len obycajna trubka. Cize sptravny vyraz bol zrejme valcovanie za tepla a nasledne frezovanie. Tak ci onak ak si dobre pamatam, tak vady v materialy pri takomto procesne nevznikaju a malo by ist o homogeny material. A to bolo to co som sa snazil povedat. Strojarinu som sice na skole mal ale je to 20 rokov spat. volodaj Budem rad. ak ma opravis.


Naposledy upravil Kenai dňa 11.03.2021 - 18:57:17, celkovo upravené 1 krát.

11.03.2021 - 18:51:37
00
ja sa tomu nerozumiem preto mam karbon:)
11.03.2021 - 18:55:26
02
Preto je vo vedľajšej téme hlavko na karbóne prasknuté skoro rovnako? ?
11.03.2021 - 18:59:32
07
no len karbon sa da opravit a bude tam ram este pevnejsi ako bol..... hlinik loteria pri zvarani.... som zvedavy na matko001 opravu..... bude 2x tak draha jak oprava karbonu
11.03.2021 - 19:05:29
01
U toho karbonu pripada vada materialu skor do uvahy nez u AL. Tam bol smerovany moj nepresny prispevok o konzistentnosti vyroby. Al ram nema zmysel opravoat, 5 rokov vydrzi potom chce aj tak kazdy novu geo. A pravda je aj to co pisal volodaj, ze ludia chcu lahsie ramy. Tiez urcenie biku, vela ludi nahana XC bike po ciernych trailoch a este to zaklincuju dlhsou voidlou. Montaz HZ, tolerancie HZ.....


Naposledy upravil Kenai dňa 11.03.2021 - 19:15:12, celkovo upravené 1 krát.

11.03.2021 - 19:11:10
00
Presne, prasknutý hliník tak na stenu. Bez správneho tepelného spracovanie po zváraní to je aj tak vždy lotéria pri tých tenučkých stenách.
11.03.2021 - 19:15:09
03
Medza unavy AL vs karbon. Spoiler alert karbon je na tom lesie, ale ....
thumb_up0thumb_down
Priaznivci demolacii si pridu na svoje. :lol:
11.03.2021 - 19:24:10
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up