..je to dané rozlíšením displeja... každý bod na displeji zodpovedá jednému bodu na mape... takže na mobile s displejom 176x208 zobrazíš menšiu časť mapy ako na mobile s displejom 220x340...

..inak na zmenšenie máp ako to popisuje Laco je veľmi dobrý program:
http://www.ada.ru/gps/OziMapConverter/index_en.htm

...zmenší obrázok mapy na potrebnú veľkosť (75%,60%,50%,40%) a zároveň aj prepočíta kalibračný súbor .map... (ale obrázok mapy musí byť vo formáte BMP alebo PNG...
..v menu Additional si vyber Resample Oziexplorer Maps...

!!! ...pôvodné mapy budú prepísané, tak to skúšaj v oddelenom adresári... !!!

P.S. Laco, vďaka za mapy...
13.06.2008 - 11:14:04
00
..inak na zmenšenie máp ako to popisuje Laco je veľmi dobrý program:
http://www.ada.ru/gps/OziMapConverter/index_en.htm


Keď som si ho stiahol a chcel uložiť do priečinka s ostatnými oziovskými programami, zistil som, že ho už mám. A ja blbec som naň zabudol (alebo som ani nevedel načo je) a tak som ručne mapy zmenšoval a prekalibrovával. Díky za upozornenie.

Poznámka: TrekBuddy som si nainštaloval viac-menej zo zvedavosti (keď už sú tie gps bluetooth moduly také lacné). Bol som milo prekvapený, čo ten "one man show" programček dokáže. Už sa na mape dokonca objavuje čiara, kade som prešiel. Chcelo by to ešte vedieť načítať a zobraziť tracklogy tak, aby sa načítaný tracklog stal aktívnym a mohlo sa pokračovať v logovaní. Takto sa ti tá čiara na mape môže obnoviť aj po vypnutí a zapnutí programu. Alebo si môžeš zobraziť tracky, ktoré si si vyklikal na PC napr. v OziExploreri.
13.06.2008 - 12:26:11
00
..TB je fakt fantastický program... práve som sa chystal robiť tie mapy s rozličnými mierkami, keď som si našiel Tvoj príspevok, tak si mi ušetril robotu... minulý rok som si kúpil veľký atlas Shocart-u 1:50 000 ale som sklamaný, oproti mapám VKU je slabý... jediné, čo je na ňom plus, sú tam vyznačené všetky krčmy... :-)
..skúšam rozchodiť ten MapNav ale neviem nčítať tú mapu, čo si dal na net... je v tom nejaká finta?... musí byť tá mapa v presnom adresári..?
13.06.2008 - 13:16:58
00
Mám nainštalovaný MapNav v4.6.7. Mapu (s príponou .mno)si dávaš na SD kartu (pre mapy možno vytvoriť aj osobitný priečinok). Ísť do NASTAVENIA/MAPY a označiť User Map. Ostatné odporúčam odznačiť. Ísť do menu Viac.../Externé mapy a Pridať cestu k User map na SD karte. Potom sa mapy prepínajú tlačidlami telefónu, podľa návodu.

Program funguje vpohode. Je oveľa prepracovanejší ako TrekBuddy, pracuje nielen s Waypointmi a Routami, ale aj s Trackmi, čo mi u TB chýba. Ale aj tak sa mi TB zdá viac friendly. Možno však len preto, že MapNav nemám ešte veľmi zvládnutý.
Ale aj tak, tieto java programčeky, to je len taká tretia liga. Taký OziExplorerCE na PDAčku s 3,5" displejom je prvá liga. A k nemu ešte nemapový Garmin na riadidlá biku. A toto asi bude extraliga.


Tu sú nejaké podklady k MapNav (najnovšia development verzia, nástroje na výrobu máp aj s východzími mapovými podkladmi pre okolie Košíc, externá mapa okolia Košíc "6---Kosice-Krompachy.mno" a nejaké návody): MapNav.rar - 72.44 MB

EDIT: Opravený súbor kosice_krompachy.map - 3.81 kB


Naposledy upravil laco dňa 13.06.2008 - 22:27:01, celkovo upravené 4 krát.

13.06.2008 - 21:27:06
00
...už som zistil, že tá mapa KE-Krompachy v MapNav funguje ale problém je v tom, že sa načítava strašne pomaly - niekoľko minút... Mám N73 a tie vraj majú nejaký problém s čítaním veľkých súborov...
...inak TB je fakt priateľskejší... myslel som, že MapNav bude vedieť vypočítať cestu, keďže používa vektorové mapy z net-u...
..takže na navigáciu (na ceste) momentálne skúšam Nav4All, je to free ale treba platiť za spojenie pri sťahovaní máp... odhadom, keď som si prešiel trasu KE-LM cca 180kB...
...link: http://www.nav4all.com/site2/www.nav4all.com/index.php
13.06.2008 - 21:42:24
00
... Mám N73 ...


Takže ty máš smartphone s otvoreným operačným systémom Symbian S60 3rd Edition. To by som v tom prípade zabudol na java aplikácie pre "hlúpe" telefóny a na navigáciu v teréne by som si nainštaloval SmartComGPS.

img207.imageshack.us

Program s nejakými návodmi si môžeš stiahnuť: SmartComGPS.rar - 1.29 MB Je porovnateľný s OziExplorerCE a jednoducho sa preň konvertujú aj oziovské mapy. Na cesty by som si nainštaloval TomTom pre Symbian S60 3rd Edition. Návod "skade a ako na to" som pribalil do archívu.

Ešte základné vlastnosti SmartComGPS:

1. Displaying a map on the screen and enables to search for objects
2. Finding and displaying user’s location on the screen
3. Recording and saving tracks
4. Navigation on saved and created tracks and routes
5. Playing of saved track
6. Route editor
7. Track editor
8. Full compatible with OziExplorer data with supporting its maps and files. (The application
can recognize and save files in .plt, .wpt, .map, .names file extension)
9. Create and calibrate maps with OziExplorer PC version
10. Supporting OziExplorer routes (.rte)
11. Comfortable review of raster image maps
12. Unlimited size of maps and there is unlimited free memory
13. Smooth map zooming
14. Fast zooming from 20% to 100%
15. Auto rotate map (always heading northward)
16. Index map mode
17. Map border editor
18. Text layers
19. Searching for objects in database
20. Calculates distance traveled
21. Full screen mode
22. Sound and visual tips in follow mode
23. Sending location information to others via SMS (once or periodically)
24. Receiving location information via SMS and showing this place on the map
25. Satellite map view
26. Toolbars
27. Quick select window in the follow mode
14.06.2008 - 14:14:29
00
..vrelá vďaka, práve som chcel pochváliť TomTom, ktorý som v noci stiahol a dnes odskúšal na ceste autom, myslím si, že celkom postačuje... ešte prísť na to ako upgrejdnúť mapu...
...večer vyskúšam SmartComGPS...
...ale teraz už rýchlo na bike, keď je tak pekne vonku... :-)
14.06.2008 - 16:30:54
00
To by som v tom prípade zabudol na java aplikácie pre "hlúpe" telefóny a na navigáciu v teréne by som si nainštaloval SmartComGPS.


...pokúsil som sa ale hlasí mi, že "Certifikát stratil platnosť" ... nevieš, čo s tým...?

EDIT: už som na to prišiel, zmenil som dátum v telefóne na 15.6.2007 a bolo to O.K. :-)
15.06.2008 - 00:06:11
00
no tak už som našiel vlastnosť, pre ktorú sa mi smartcom gps nepáči... ukladanie trackov vo formáte plt... oveľa viac by mi vyhovoval formát gpx, aj keď sa to dá samozrejme prekonvertovať, ale je to už krok navyše... gpx totiž používam na geotagging fotiek...
15.06.2008 - 15:49:35
00

...pokúsil som sa ale hlasí mi, že "Certifikát stratil platnosť" ... nevieš, čo s tým...?

EDIT: už som na to prišiel, zmenil som dátum v telefóne na 15.6.2007 a bolo to O.K. :-)


Ja mám N70 a nejde mi to nainštalovať, hlási to neznámy formát súboru, nejde to ani cez PC Suite. Bude to nejakou inou verziou Symbianu?
15.06.2008 - 17:59:40
00
áno. n70 je s60 2nd edition FP3 (symbian 8.1a) a tento softvér je určený pre s60 3rd edition FP1 (symbian 9.2)...
15.06.2008 - 18:17:46
00
áno. n70 je s60 2nd edition FP3 (symbian 8.1a) a tento softvér je určený pre s60 3rd edition FP1 (symbian 9.2)...


takže nie je žiadna verzia pre N70.... :evil:
15.06.2008 - 19:49:43
00
je... robí sa aj verzia pre s60 (nie 3rd edition)...
15.06.2008 - 20:07:36
00
no tak už som našiel vlastnosť, pre ktorú sa mi smartcom gps nepáči... ukladanie trackov vo formáte plt... oveľa viac by mi vyhovoval formát gpx, aj keď sa to dá samozrejme prekonvertovať, ale je to už krok navyše... gpx totiž používam na geotagging fotiek...


"Plne súhlasím. Mne sa tiež nepáči, že niektorí výrobcovia plášťov pre MTB udávajú maximálny prípustný tlak v psi. Preto si ich nekupujem, aj keď sa to dá tiež prekonvertovať. Ale ja nemám rád pound per square inch."
15.06.2008 - 20:15:49
00
laco napísal:
To by som v tom prípade zabudol na java aplikácie pre "hlúpe" telefóny a na navigáciu v teréne by som si nainštaloval SmartComGPS.

..vďaka za tip KLaco, práve dnes som SmartComGPS otestoval na výjazde... zatiaľ sa zdá byť perfektný... ovládanie je trocha zložitejšie a treba sa ho naučiť ale potom to stojí za to... hlavne tá práca s mapou je perfektná - jej veľkosť, automatické načítanie a zoom-ovanie - paráda... inak, nevedel som, ako sa zapína kurzor, na nokii je to stlačením klávesy na označovanie textu (ceruzka) a potom sa dá posúvať joystikom a po stlačení sa dá uložiť bod...
15.06.2008 - 20:15:50
00
keyboard_arrow_up