Zdravým mám bike CTM Terrano 2.0 z roku cca. 2014-2015 s mechanickými kotúčovými brzdami od Shimano pôvodné sú tam 160 na vnútorný centerlock a uvažujem že ich zlepším na 203 https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/brzdove-kotuce/shimano-kotuc-brzdovy-rt30-203mm-center-lock-len-pre-resin-platnicky.html s redukciou https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/diely-a-adaptery/shimano-adapter-pm-na-pm-predny-zadny-zo-160mm-na-203mm.html a kupujem si na to aj tento kľúč aby som to vedel rozobrať https://www.mtbiker.sk/shop/servis-a-trening/naradie/stahovaky-na-kazety/shimano-stahovak-tl-lr11-matice-kotuca-center-lock-smrt10.html ide hlavne o to že mám obavy pri zjazde ako je kopec Soroška že sa mi tie brzdy prehrejú nakoľko v okolí Rožňavy nie je problém šľapať dve hodiny do kopca (v lese) a potom si dať 40 min. zjazd dole bude to veľký over kill či stačia 180mm kotúče neviem tam dať chladené platničky z dôvodu konštrukcie strmeňa.

Za rady a postrehy vopred ďakujem.
01.04.2021 - 01:21:08
00
By ma zaujimalo ake “ chladene” platnicky chces pouzit na mechaniky.
01.04.2021 - 07:13:56
00
203ka kotúč tu vidlicu pošle do....
01.04.2021 - 07:52:21
00
zbytocne vyhodene peniaze, radsej si pozri videa na youtube a nauc sa spravne brzdit
01.04.2021 - 08:41:19
00
foobar napísal:

Ty si ale múdry ja som nepísal že som ich uvaril kotúče po šiestich rokoch sú furt v dobrej kondícií nesú ani skrivene ani spálené len proste chcem začať znova viac aktívne jazdiť a nemám v rodinnom rozpočte zvyšných 1500€ na nový bajk a sedliacky rozum mi dáva že ak je kotúč väčší tak pre rovnaký brzdový efekt stačí naň pôsobiť menšou silou a tým pádom dochádza k menšiemu zahrievaniu a aj prsty si tak pri brzdení neunavím + menej trápim lanká. Len som niekde na videu počul že by to mohol byť problém pre vidlu a preto som sa radšej prišiel spýtať na fórum skôr ako tak spravím tak OK 203mm tam nedám ale 180mm v tom videu nezaprel tak dám tie.

Turbi napísal:
By ma zaujimalo ake “ chladene” platnicky chces pouzit na mechaniky.

No keby strmene neboli z hora uzavreté tak som uvažoval o https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/brzdove-platnicky/shimano-platnicky-brzd-resin-s-chladicom-j02a-brm9000-985-8000-785-675-615.html ale to zrejme všetky mechanické (lanové) strmene sú tak konštruované preto som to vylúčil.

    01.04.2021 - 09:18:55
    00
    Apgrejduj mechaniky za zakladne hydraulicke 200kove Shimano a pocitis rozdiel.
    01.04.2021 - 11:47:51
    02
    ty si ale podrazdeny, len som ti napisal ze ked zlepsis techniku brzdenia, dosiahnes urcite lepsi vysledok ako ked na nejake shitacke mechanicke brzdy drbnes 203 kotuc... ale rob si co chces
    01.04.2021 - 12:09:02
    00
    Turbi napísal:

    Tak ono to je dosť veľká investícia do tak starého a lacného bicykla už uvažujem že si začnem odkladať na nový bike hádam za dva roky naškrabem dáke € nakoľko mi účet dosť žmýka rodina a to ešte plánujeme svadbu a tretie dieťa ;). Takže bike je to predposledné do čoho investujem za ním je už len PC.

    foobar napísal:

    No nie som podráždený len ty si ma hneď odsúdil že neviem brzdiť namiesto toho aby si dal vecnú radu, alebo link na stránku kde je to zhodnotené, aký kotúč na akú vidlu lebo už tri dni googlim a nič také som nenašiel len u SlovakBikeparks som vo videu zastrehol zmienku že zo 160 na 203 nie je barz dobrý nápad. Všade len reklamy na produkty a servis ako sa strať o brzdy nikde nič o tom na čo si dávať pozor pri upgrade bŕzd.
    01.04.2021 - 13:26:02
    00
    Cele zle tento napad.
    203ka ti jedine tak skruti vidlicu, ak tam das normalne brzdy. Ak tam nechas povodne, tak to bude pravdepodobne brzdit rovnako zle, len to bude tazsie.

    Daj tam hociake Shimano hydrauliky. Uz zakladne brzdia velmi dobre a servis zvladne aj retardovana opica.
    K tomu 180 kotuc a hura na kopec.
    01.04.2021 - 13:49:06
    02
    Ked sa pozries na tu techniku brzdenia ako ti radil foobar tak tym tiez nic nepokazis. Netvrdim, ze brzdit nevies, ale mozno sa mozes zlepsit a nakoniec nebudes nutne potrebovat silnejsie brzdy a prachy mozes odlozit na ine veci.
    01.04.2021 - 14:09:51
    00
    Ahoj tiez som uvazoval podobne (mam vsak hydrauliku) ale nakoniec som co to pohladal na weboch a zistil som ze treba zacat s tym ze lepsie dosky, lepsi kotuc a az potom vacsi kotuc. Problem vacsieho kotuca je ze len maloktora vidla vydrzi 203mm. Pises ze zacinas jazdit po dlhej dobe uz vies isto ze tie brzdy nestacia? (Je rozdiel ak maju chalani 70 kg a ak mas 100kg to ti akakolvek technika moc nepomoze). Zalezi od rozpoctu ak mas aspon na zakladne hydrauliky bude to lepsie ak nie vymen dosticky ak nestaci vymen kotuc za lepsi a ak ani to potom vymen za vacsi 180 ak to zvladne vidlica. Mozno aj tak nakoniec skoncis s hydraulikami.
    01.04.2021 - 16:17:35
    00
    Dobrý deň, odpočam vymeniť na 180. 203 už bude moc veľa a bicykel to môže poškodiť. Ako radí väčšina tak vymeniť brzdy za hydrauliky. Shimano, ľahké na servis a domác údržbu.
    01.04.2021 - 16:32:11
    00
    No to som už pochopil zatiaľ dám len tie kotúče 180ky ale ak by som menil a strmene tak by som musel meniť už aj riadenie lebo na biku mám združené Shimano páčky čo sú ďalšie peniažky. Adaptér tam plánujem kúpiť tento https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/diely-a-adaptery/adapter-shimano-post-mount-predny-zadny-kotuc-180-mm.htmllen ma zaujíma či v sade sú dva kusy alebo len jeden?

    EDIT: no ono to brzdí dobre už som raz platničky menil lebo sa mi ich podarilo kontaminovať olejom mne ide o to aby som hlavne znížil teplotu lebo ako som minulý rok jazdil okruh cez Sorošku tak ako fakt pri zjazde dole už bolo cítiť že sa dosť zahriali aj keď som sa snažil všeliak ono proste ide mi len o to teplo tam ja radšej pomalšie nakoľko je to hlavný ťah na Košice a nerád by som sa ocitol pod kamiónom alebo autobusom. No mám výzvu ísť smerom na Poprad a prejsť Dobšinský kopec a Vernár tak aspoň väčšie kotúče pre lepšie chladenie a aspoň ten prechod bude plynulejší a nie taký tuhý ako na hydraulické.
    01.04.2021 - 16:52:19
    00
    Ja neviem naco spekulujes s vacsim kotucom, chlani ti tu dobre radia ze vymen tu brzdu za hydraulicku, chapem ze pri inych zavazkoch je to tazke sam viem o com hovorim a kde su priority

    Ale namiesto toho vacsieho kotuca ktory ti pri mechanickych brzdach nezaruci vobec to co cakas ... a dtto chladene platnicky;

    1. tu mas brzdu naplnenu odvzdusnenu s 1000mm hadicou ktoru ked budes sikovny tak nebudes musiet ani skratit
    https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/kotucove-brzdy/shimano-brzda-hydr-mt201-predna-cierna-post-mount-1000mm-hadplat-b01s.html

    2. a k tomu vymenis tie radiace brzdove paky all in one za toto a budes vysmiaty ako leco
    https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/radenie/mtb-10-11-12-prevodov/shimano-radenie-deore-m6000-lave-2-3-k-s-ukazovatelom.html
    01.04.2021 - 17:12:57
    00
    OK tak ďakujem za rady uvidím počkám s prerábkou a prišetrím si čo iné mi ostáva. Už keď budem meniť predok prerobím aj zadok takže teleskopická sedlovka nebude ani tento rok ;).
    01.04.2021 - 18:29:12
    00
    keyboard_arrow_up