Ahojte.
Som v podstate úplný amatér (no schopný čo sa fyzičky týka) a v poslednom období som doslova spadol do MTB kolotoča. Nič iné nerobím, len vyberám bicykel. Doteraz som mal bicykel fakt len ako presúvadlo po meste...
K veci. Viem, že väčšina z vás je voči značke Rockrider (resp Btwin) alergická, no aktuálne nemienim investovať do bicykla viac peňazí, kedže mám ešte dva pomerne nákladné koníčky. Takže zatiaľ len na hobby (huby :D ) do lesa ale nech to aspoň ako tak vyzerá.

Zapáčil sa mi Rockrider ST520 (https://www.decathlon.sk/mtb-st-520-cierny-275-id_8583819.html), ktorý je vzhľadom k cene asi top, čo sa dá kúpiť. Takmer som si ho už kúpil, keď som objavil ešte model ST530 (https://www.decathlon.sk/mtb-st-530-cierny-275-id_8582845.html).

Moja otázka znie: oplatí sa priplatiť tých 70€ za rozdielne vybavenie ST530 vs ST520? (rám je rovnaký).
ST530 má navyše hydraulické brzdy( oproti mechanickým), odpruženie so zdvihom 100 mm (oproti 80mm), riadidlá 720 mm (oproti 680mm), 27,5" × 2,1 plášte a Ráfiky 23 mm TUBELESS READY (oproti 27,5 × 2,0 a 19mm ráfiky - tubeless jedine DIY :D ) a na ST530 sú prevody 1x9 (SR520 má 3x8) - v menšom prevodníku vidím skôr výhodu.

Ďakujem za (relevantné) odpovede :)
16.04.2020 - 23:08:34
01
Čauko, myslím, že nieje nad čím rozmýšľať... Hydraulické brzdy sú už dnes samozrejmosťou, nad iným by som ani nerozmýšľal . Rozdiel vo zdvihu na tomto type biku asi nepocítiš nejako extra, vidlica bude pravdepodobne rovnako nefunkčná na oboch modeloch. Čím širšie riadidlá, tým lepšia ovládateľnosť biku. Jednoplacka je jednoduchšia na údržbu a aj praktickejšia na jazdenie. Síce má len 9 rýchlostí, no rozsah zubov 11-42 je rovnaký ako má napr. jednoprevodník Sram NX a s ním viem, že sa jazdí super, aj keď v dnešnej dobe to už je tiež menej. Bude to menej poruchové a jednoduchšie servisovateľné (budeš mať o jedno sranie sa s prehadzovačkou menej ;) ) Tubeless je dobrá vec, ale tiež to má svoje výhody a nevýhody, na to existuje miliarda videí a článkov. Čiže ja by som určite priplatil. Je otázne, aká bude kvalita komponentov, keďže sú to všetko Decathlon výrobky, ale keďže s tým len začínaš a budget máš tak tesný, tak to bude asi fajn kúpa. Určite by som ale vymenil pedále a do budúcna by som sa asi poohliadol po lepších brzdách (Shimano má veľmi dobré entry level brzdy) a širších riadidlách.
17.04.2020 - 12:47:29
01
Cez bazár by si nechcel niečo poriešiť? V takejto cene by si získal komponenty od overených značiek a aj rámy od dobrých značiek (často chodia lacno slovenský výrobcovia). Napr. niečo takéto: https://www.mtbiker.sk/bazar/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/394100/kellys-tnt-70-290.html
17.04.2020 - 12:53:49
00
Ja som tiez skoro kupil ST520, ale ked som si ho bol vyskusat, tak ma sklamali brzdy. Potom som objavil ST530. Mam ho asi mesiac. Na tvojom mieste by som si zobral ST530, hlavne kvoli tym brzdam, a tiez jednoprevodnik podla mna vyhoda. Skus pozriet aj ine znacky, napr. kellys sa mi zdali byt celkom ok ked som skusal, v podobnej cene.
neviem porovnat s inymi mtb, kedze je to moj prvy mtb. Mam este cross bike, ale v dvojnasobnej cene, a na nom sa mi jazdi ovela lepsie a pohodlnejsie.
17.04.2020 - 22:20:34
01
Len taký malý update :)
Kúpil som nakoniec ten ST530. Za tie prachy je to fakt skvelý bajk. Úplne seriózne, porovnateľný s oveľa drahšími "značkovými" - krásny príklad bol kamoš s CTM Rascal 2016 a povedal, že sa mu na ňom ide lepšie, hlavne do kopca :D
Mám s ním odjazdených zatiaľ cca 250km, rôzne terény a zatiaľ spokojnosť - idem ho dať teraz na prvý servis, nech ho premažú a nastavia. Perfektne sa s ním ide do kopca a z kopca je to tiež v pohode (mínusom je trošku vidla - porovnateľná s lacnejšími Suntourmi no je bez locku. Nekope skoro vôbec).
Jednoprevodník je super, ale chýbajú mi trošku tažšie prevody - hlavne po cestách a dole kopcom. Inak v teréne je to výborné.
Dlho som zvažoval a aj teraz pozerám konkurenciu/bazár a stále mám pocit, že v tejto cene sa niš nechytá. Idem tam ešte hodiť vzduchovú vidlu a budem minimálne na túto sezónu vybavený :) Jediné negatíva vyplývajú z cenovej kategórie - uchytenie kolies sú len QR9 a headtube nieje tapered. Keby som chcel však aj toto, siaham oveľa hlbšie do peňaženky (a to rátam už aj s cenou novej vidly :) ), takže to minimálne pre teraz oželiem.

Každoádne ďakujem za názory - s ST530 som nadmieru spokojný
08.05.2020 - 23:53:40
04
Neporovnaval by som Rascal a st530. Biky majú úplne inú geo. Ale za tie peniaze lepšie asi len bazár,no bez záruky. Ináč tiež som po ňom pozeral ako približovadlo do práce. Takže hlavne veľa šťastných kilometrov bez nehody.
25.08.2020 - 15:10:57
00
WubbaLub napísal:
Len taký malý update :)
Kúpil som nakoniec ten ST530. Za tie prachy je to fakt skvelý bajk. Úplne seriózne, porovnateľný s oveľa drahšími "značkovými" - krásny príklad bol kamoš s CTM Rascal 2016 a povedal, že sa mu na ňom ide lepšie, hlavne do kopca :D
Mám s ním odjazdených zatiaľ cca 250km, rôzne terény a zatiaľ spokojnosť - idem ho dať teraz na prvý servis, nech ho premažú a nastavia. Perfektne sa s ním ide do kopca a z kopca je to tiež v pohode (mínusom je trošku vidla - porovnateľná s lacnejšími Suntourmi no je bez locku. Nekope skoro vôbec).
Jednoprevodník je super, ale chýbajú mi trošku tažšie prevody - hlavne po cestách a dole kopcom. Inak v teréne je to výborné.
Dlho som zvažoval a aj teraz pozerám konkurenciu/bazár a stále mám pocit, že v tejto cene sa niš nechytá. Idem tam ešte hodiť vzduchovú vidlu a budem minimálne na túto sezónu vybavený :) Jediné negatíva vyplývajú z cenovej kategórie - uchytenie kolies sú len QR9 a headtube nieje tapered. Keby som chcel však aj toto, siaham oveľa hlbšie do peňaženky (a to rátam už aj s cenou novej vidly :) ), takže to minimálne pre teraz oželiem.

Každoádne ďakujem za názory - s ST530 som nadmieru spokojný

Ak ťa to chytí, MTB myslim, tak ho predaš a budeš zhaňať niečo lepšie. Na stranke predajcu píšu:
Obmedzenie v používaní
Nevhodné na MTB XC....

Akú má prosím ťa hmotnosť?
27.09.2020 - 20:42:58
00
WubbaLub - aké sú skúsenosti s bikom ST 530 takto po pol roku?? Tiež zháňam takýto typ biku, len na občasné výjazdy do prírody, max 1xza rok na krátky maratón. Mám ST100-ku, s ktorou som bol ako tak spokojný, znesie toho dosť, len mi chýbali kotúčové brzdy. inak servis som si robil sám, okrem prvého, kde mi museli centrovať zadné kolo, nakoľko sa rozhegalo kvôli nedotiahnutým špiciam z výroby. ale potom už to fungoval ako mal. Tiež mám obmedzený budget, ale páčia sa mi ešte modely od kellys a rockmachine, len tie sú o dve stovky cca drahšie. napíš či si spokojný aj po polroku.dík 8)
13.11.2020 - 20:41:19
00
Ahoj, prepáč za neskorú odpoveď.
Čo sa týka môjho ST530, som vzhľadom s cene stále max spokojný. Menil som skoro hneď na začiatku vidlu za vzduch SR Suntour Raidon (nová za cca 150€ aj s ovládaním). Je to stále základ, ale k cene bicykla sa tam ani nič drahšie nehodilo. Trošku som to nechal zdvihnuté (myslím, že o 1cm - je mi to pohodlnejšie).
Bajk ma zatiaľ nikde nezradil - nájazd zatiaľ cca 900 km? - nespevnené cesty aj mesto. Skúšal som snáď všetko "bežné" - lesné cesty, lúky, polia, štrk, klasické slovenské krajnice ciest :) Výjazdy mávam medzi 20-70km, prípadne do práce po meste. Pravidelne mastím vidlu aj reťaz. Rám a kolesá čistím keď treba.
Jediná vada zatiaľ je, že mi začalo jemne pukať v strede (pravdepodobne zaprášené misky).

Kúpil by som ho zas, keby som v tej cene vyberal :)
16.11.2020 - 21:50:53
20
ST530 stoji 350€, z predaja starej vidli dostaneš max.20€. Takže si si vyrobil MTB za 500€. Nie je rozumnejšie niečo pohladať rovno za 500-550€?
17.11.2020 - 11:04:16
02
Ahoj, síce neskoršia odpoveď, ale predsa :D
Starú vidlu som predal za 30 a novú som kúpil za 160. Za necelých 500 eur mám teda super bicykel so vzduchovou vidlicou, na ktorom som už rok odjazdil bez problémov. Predsezónna údržba bola nafúkať kolesá a naolejovať reťaz, vidlu atď.
Dokonca si ho pred týždňom kúpil aj kamoš, lebo sa mu fakt páčil.

Nebudem sa tu teraz hrať, že je to najlepší bajk na svete, no v tejto cene je to podľa mňa najlepšia kúpa. Väčšina značiek má od tých 500 eur aj tak len entry level v porovnateľných parametroch ale obvykle s najlacnejším rockshox alebo Suntour vidlicami. Rozdiel v cene bude hlavne preto, lebo si to Decathlon vyrába sám pre seba. Takto mám v rovnakej cene kvalitatívne porovnateľný bicykel s jednoprevodníkom a vzduchom (s diaľkovým uzamknutím).
16.03.2021 - 09:45:56
00
WubbaLub
Ahoj chcel som sa opýtať k tomu bicyklu ako je to s tymi hydraulickími brzdami že či si s nimi niečo robil(napr. Odvzdušnoval,menil doštičky....)lebo mám veľký záujem o taký bicykel ale bojím sa tých bŕzd že to bude drahé a náročné na údržbu. Keď tak napíš kolko ho už máš a či si niečo robil s brzdami.
Ak odpovieš budem veľmi rád.?
14.04.2021 - 15:36:27
00
WubbaLub
Ahoj chcel som sa opýtať k tomu bicyklu ako je to s tymi hydraulickími brzdami že či si s nimi niečo robil(napr. Odvzdušnoval,menil doštičky....)lebo mám veľký záujem o taký bicykel ale bojím sa tých bŕzd že to bude drahé a náročné na údržbu. Keď tak napíš kolko ho už máš a či si niečo robil s brzdami.
Ak odpovieš budem veľmi rád.?
14.04.2021 - 15:36:46
00
Po roku používania a odhadom 1500km som s brzdami nemusel robiť vôbec nič. Brzdia lepšie ako mechanické alebo Véčka, no je to taký entry level. Za mňa aj vzhľadom na cenu super
14.04.2021 - 16:10:11
00
Ja som tiež zatiaľ po mesiaci používania spokojný, myslím že tektro nie je zlá značka. Na konci roku ich jednoducho odvzdusnim a bude. Platničky budem meniť asi až budúci rok.
14.04.2021 - 16:28:45
00
keyboard_arrow_up