No zase pr. Aka ujma ked raz je kde nepatri
11.05.2021 - 20:53:18
00
niektorí by si mohli odpustit zasieranie internetu svojimi fantasmagoriami, ktore s realitou nemaju nic spolocne
11.05.2021 - 20:58:57
03
lapaloma napísal:
No zase pr. Aka ujma ked raz je kde nepatri


Rozhodujuce je ci mohol nehode zabranit, nie ci tam dieta malo, alebo nemalo co hladat. Ak nemohol nehode zabranit mal by byt v pohode. Ale ak si nejaky sudny znalec vymysli napr: , ze pri jeho n rokoch jazdenia neviem akych kurzoch a skusenostiach z danej oblasti mal predvidat dieta za skokom, alebo skrutit bike vo vzduchu tak aby ho minul tak je v prdeli. To ci tam dieta malo alebo nemalo byt je do velkej miery irelevantne. Za to mozu postihnut dodatocne rodicov.
11.05.2021 - 21:25:00
01
opat dristy ... "To ci tam dieta malo alebo nemalo byt je do velkej miery irelevantne. " to je naopak dost zasadne ... lebo sudca by ho jednoznacne oslobodil, lebo za danych okolnosti na danom mieste dieta nemohol ani pri najlepsej voli predpokladat ... je kopec podobnych judikatov, staci si nedomyslat a citat realitu
11.05.2021 - 21:40:19
05
vlastoch napísal:
... je kopec podobnych judikatov ...


Mohol by si nejaké z toho kopca uviesť?
11.05.2021 - 21:47:36
10
Jaroh napísal:
Mohol by si nejaké z toho kopca uviesť?

preco z toho kopca ? mas ty vobec ponatie ako funguje pravo ?
11.05.2021 - 22:19:50
01
ale uvediem ti priklad, jeden z mnohych ...
vodic cuval z parkovacieho miesta na parkovisku pri hypermarkete, a zrazil dieta co v tej chvili stalo za kufrom ... dieta zomrelo ... vodic bol oslobodeny, sudení boli rodicia ...
suvislosti: ked vodic prichadzal k autu, rodicia s dietatom stali asi 10m vedla pri inom aute a rozpravali sa s inum clovekom ... sudca vyhodnotil ze na dieta mali dohliadat rodicia a ze vodic nemohol objektivne predpokladat, ze ked je dieta pod dozorom rodicov, ze bude o par sekund vo chvili cuvania pod kufrom ...


Naposledy upravil vlastoch dňa 11.05.2021 - 22:24:37, celkovo upravené 1 krát.

11.05.2021 - 22:23:54
03
Sorry, ale to je úplne niečo iné.
Ani nepokračuj, nemáš veľmi šajnu, o čom píšeš.
Pekný večer.
11.05.2021 - 22:28:05
01
Kenai napísal:
Tak ako pise Jaroh Predstav si ze ti vybehne pred auto na ceste dieta. To je oficialna cesta, kde nema co dieta pobehovat, ale aj tak si mozes byt isty, ze ides sediet ak ho zrazis.

Ak by mal jazdec velku smolu este ho mozu nejaky velmi sikovny rodicia sudit za psychicku ujmu dietata, ze sa teraz boji do lesa alebo ma panicky atak ked vidi bicykel. Este by mohol platit odskodne....


No to chcem vidieť, koho by odsúdili za to, že keď ti dieťa vbehne pod auto bez šance zabrániť kolízii. Ešte tak na ceste označenej ako obytná zóna, kde sa decká bežne hrávajú na ceste by som tomu rozumel. Ale na bežnej komunikácii či má 1+1 alebo 4+4 tam nevidím rozdiel. A to súdenie za psychickú ujmu, chapci, nesledujte toľko tých amerických seriálov zo súdnych siení. Inak by som mohol zažalovať rodičov, že si dostatočne neprečítali návod na použitie ako sa starať o dieťa.
12.05.2021 - 10:00:38
04
JOLI napísal:
No to chcem vidieť, koho by odsúdili za to, že keď ti dieťa vbehne pod auto bez šance zabrániť kolízii....
A to súdenie za psychickú ujmu, chapci, nesledujte toľko tých amerických seriálov zo súdnych siení. Inak by som mohol zažalovať rodičov, že si dostatočne neprečítali návod na použitie ako sa starať o dieťa.


Tvoj prispevok zahrna aj ten rozhodujuci faktor: bez šance zabrániť kolízii a to sa dost tazko dokazuje. Myslis ze ak ti auto neda prednost z vedlajsej a ty ho naburas z boku na dvere si automaticky bez viny ? Ani naohodou, budu merat tvoju brzdnu drahu. Zistovat ci si mal sancu zastavit, vihnut sa. Ak zistia, ze si mohol zrazke zabranit, mas minimalne spoluvinu. Ak si niekoho pri tom usmrtil, tak to na kriminal staci.
Pripadne ked ti pojde auto v protismere, myslis ze ho mozes beztrestne naburat, lebo tam nema co robit ?

Ale pripustam mal som napisat ak ti vybehne dieta a mal si sancu zrazke zabranit. To v tom mojom poste chyba. Ja vzdy ratam so sudcom co sa prikloni na stanu pozostalich a nie na stranu sofera. Tiez si viem len tazko predstavit situaciu pri ktorej by nejaky sudny znalec nemohol prist a povedat ze keby si isliel 2 metre tam a pozeral hentam a spomalil lebo neprehladny usek....

A sudit mozes koho chces za co chces, v obcianskopravnom spore. To je zakladny princip pravneho systemu. To ci nieco vysudis je samozrejme druha vec.
12.05.2021 - 10:09:08
00
Je veľký legislatívny rozdiel medzi verejnou komunikáciou a trailom v lese.
Na verejnej komunikácii platia legislatívne pravidlá premávky, na traili v lese žiadne pravidlá premávky nie sú legislatívne stanovené, iba všeobecné - občiansky zákonník, trestný zákon, zákon o lesoch a pod.
Podľa mňa by súd rozhodoval tak, že jazdec na traili musí počítať s tým, že ten trail nie je uzavretý pre verejnosť a že v lese sa môžu pohybovať aj iné osoby a mal by podľa toho konať - teda napríklad byť si istý, že môže ten drop bezpečne absolvovať tak, aby nikoho nezranil (viem, je to blbosť, ale tak to skrátka je). To isté by napríklad platilo, keby dopadol na iného jazdca, ktorý tam padol a ostal ležať....
Pri rodičoch by súd zrejme posudzoval, či vôbec vedeli, že sú na nejakom traili a na čo ten trail slúži. Zrejme by inak rozhodol, ak by sa zistilo, že pol minúty predtým tade prefrčal iný jazdec (a teda mohlo ich trknúť, čo je to za chodníček) alebo že niekde míňali značku, upozorňujúcu na nebezpečenstvo a pod., a rozhodol by inak ak tam prišli zboku, netušia čo je downhill a že existujú nejaké zjazdové trate a tak ďalej a tak ďalej.
12.05.2021 - 10:47:14
10
Dakujem. To ze nejestvuje ziadna pravna uprava, ktorou by sa riadilo jazdenie na treiloch som si neuvedomil. :y:
12.05.2021 - 10:54:12
00
Ja by som presne kvoli tomu, co pise Jaroh v poslednom odstavci nehadzal jednoznacne vinu na konkretnu osobu. Biker nemohol cakat, ze pod skokom niekto bude, deti ocividne netusili, kde sa prechadzaju a rodicia nemuseli vediet, ze je tam vobec nejaka trat na bike a mozne nebezpecenstvo. V konecnom dosledku ani prevadzkovatel nemoze oplotit a zabezpecit komplet trat.
Vdaka Bohu, ze sa nad tym len polemizuje a nemusi sud posudzovat mieru zavinenia :).
12.05.2021 - 11:11:29
03
Odbocim od temy. Ak spravne rozumiem Zákon č. 8/2009 Z. z. - Zákon o cestnej premávke tak aj na cestickach pre cyklistov sa premavka riadi tymi istimi predpismi ako na ostatnych verejnych komunikaciach. Plati rovnake znacenie. Mam teda tomu rozumiet tak ze aj vodorvone znacenie vo forme plnej ciary znamena na cesticke pre cyklistov zakaz predchadzania ? Tiez ze sa nesmie cez plnu ciaru odbocovat, otacat sa ? Lebo neurekom cesticiek pre cyklistov ma plne ciary v strede. Tiez ci mozes predchadzat cez cast vyhradenu pre chodcov ak nikoho neohrozis neobmedzis ? Pripadne opustit cesticku pre cyklistov, predist po ceste pre auta a vratit sa spat.

Nepredpokladam, ze niekto taketo konanie v dohladnej dobe bude pokutovat, ale minimalne pre pripad nehody je dobre vediet ci sa nedpopustam priestupku ktory by so mna mohol urobit vinnika.

A este ma zaujima jeda situacia.
Príloha:
Untitled.jpg
Untitled.jpg 557.53 KiB thumb_up0thumb_down

Ked ides podla obrazku z ktorych smerov mas dat prednost ? Auto o proti urcite. Autu za tebou? Cyklistovi z prava ? Cyklistovi iducemu oprpti a pokracujucemu na most ? Tiez prosim napiste na zaklade ktoreho predpisu. Dakujem

Link na street view: https://www.google.sk/maps/@48.1357936,17.1197607,3a,75y,99.97h,74.67t/data=!3m7!1e1!3m5!1sdNoJ05bLJcunpbCVmQ7WWw!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3DdNoJ05bLJcunpbCVmQ7WWw%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D83.631065%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656
12.05.2021 - 11:27:22
00
bez šance zabrániť kolízií - taká situácia by hádam ani nemala nastať... Viesť vozidlo tak aby vedel bezpečne zastaviť na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad.

Na druhej strane, keď smútili za hrdinom kamionistom, ktorý chcel prebehnúť na druhú stranu diaľnice aby pomohol kolegovi... Mi príde prinajmenšom ako fraška. Kkt čo išiel spáchať samovraždu ale neuvedomil si to...
12.05.2021 - 11:46:07
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up