Kenai napísal:
Ani naohodou, budu merat tvoju brzdnu drahu.
Už si počul čo je to ABS, ako funguje a prečo sa montuje už skoro do každého auta?
12.05.2021 - 11:57:33
00
OT: Teoria pekna :-) Skus si rozbehnut sa na 50 a zadupni brzdu prve 1-2 metre budu krasne vybrzdene na vacsine ABS. Tiez jestvuje brzdovy asistent ktory "rozoznava" panicke brdzenie a zosiluje prvotene zoslapnutie bvrzdneho pedalu. Tak isto ABS novsich generacii su spriahnute s riadenim a kym neotacas volant ( nemenis smer) kolesa su v ciastocnom symku. Lebo v tedy maju najvacsi brzdny efekt. Cize brzdna draha sa nadalej da urcit. Len nezistiz z nej tak jednoduchu rychlost akou vozidlo islo. Ale aj to sa da urcit, su na to ine postupy.
12.05.2021 - 12:14:16
00
Kenai, k tej krizovatke, prekresli si to menej ostro a odpovede budujasne. Ide o normálnu križovatku 5 (namiesto zvtcajnych4) ciest bez vyslovneho vyznacenia hlavnej/vedľajšej, cize klasika, prednost sprava, pri odbocovani dolava davas prednosť protiiducemu atd
12.05.2021 - 12:51:08
11
Cize mas davat prednost cyklistovi iducemu z mostu ? Aj ked ty mas jasne priebezny pruh namalovany na ceste. Pamatam si ze sa nieco podobne riesilo v BA na Radlinskeho a zaver bol, ze by ta malo auto puistit.
img.projektn.sk
Ako príklad spomeniem koridor pre cyklistov označený štandardnými vodorovnými značkami na Radlinského ulici pred chemickou fakultou STU (obrázok hore). Najskôr vedie popri pravej krajnici cesty, ale zrazu prejde diagonálne cez cestu doľava. Kto má v tomto prípade prednosť? Zákon na túto situáciu absolútne nepamätá. Logická odpoveď je, že ten, kto príde k tomuto miestu prvý. Z vlastnej skúsenosti však viem, že keď ide viac áut za sebou, vodiči ani netušia, že pred nimi niečo takého ako zmena smeru koridoru pre cyklistov, je. Zvislá značka totiž chýba. Nielenže chýba, podľa všetkého taká zvislá značka ani len neexistuje!

zdroj: https://dennikn.sk/blog/529161/preco-nejazdim-po-bratislave-na-bicykli/

Tiez su tie tie cesty zo zakazom vjazdu miesto mimo vozovku. To znamena ze vodic vychadzjuci odtial autoamticky dava prednost vsetkym. A cyklista je tiez vodic. Neviem cim viac sa nad tym zamyslam tym menej je to jednoznacne.

edit: a v tej suvislosti mi napada, ak vyzhadza cyklista z cesticky pre cyklistov na cestu. Nie su tam znacky a je z prava ma prednost pred autom iducim po ceste ? Pre vodica uata to je neznacena krizovatka kde ani ta pripajajuca sa cesticka nemusi byt roroznatelna, tazko tam da prednost z prava. Moze to byt skvarovy chodnik. Je logicke ze sa asi cyklista nehodi pod auto aj ked je autu z prava, ale co pod bicykel ak mu ide po ceste pre auta z lava ? To je dalsia vec na ktoru vyhlaska vobec nepamata.
12.05.2021 - 13:05:18
00
už ťa nedokážem ani prečítať celého, ale na tom obrázku jazdím pravidelne a ešte nikdy som tam nemal problém ani s autom z hocakého smeru a ani s električkou .. ale možno len preto, že nemám naštudované zákony
12.05.2021 - 13:38:47
14
Ked mas auto povedzme 2m za sebou pustas ho, ci sa spolahnes ze zastavi ?
12.05.2021 - 13:44:56
00
no, hmm ... ešte o nejakých 100 m skôr ukážem rukou, že mením smer, potom sa kuknem ako sú na tom autá. Ak je aj nejaké pri mne tak to ďalšie ma zväčša pustí a ja sa šupnem na koľajnice zvyčajne ešte skôr ako tam idú tie šípky. Myslím, že sa mi ešte nestalo aby som musel zastať alebo niečo také. A potom prechod križovatkou na svetlá pred obchodnou sa mi tiež asi ešte nestalo aby ma autá zdola nepustili
12.05.2021 - 13:49:05
13
a ešte ako príklad, myslím, že komplikovanejšia križovatka, keď idem opačným smerom tak pri tescu na kamennom dokonca ignorujem cykloznačku na ceste a tiež sa dám pomerne skoro na koľajnice a často tam vídam policajtov, ktorým moje správanie zjavne nevadí .. a dokonca autá mi dávajú prednosť ako keby som bol električka
12.05.2021 - 13:55:39
10
Najhorsie je ked ide elina pred tebou a ma cervenu. Vedla nej sa nezmestis a za nou ostanes v krizovatke 😁

lapaloma z ktoreho smeru pri tescu?
12.05.2021 - 13:57:21
00
idem od starého mostu a pokračujem smerom k námestiu snp, obchodná, radlinského, práca
12.05.2021 - 13:59:51
00
no tam by si mal vybehnut doprava hore na ten chodnik a ist cez cykloprechod
nemam tu krizovatku rad zo ziadnej strany
kolaje vystupene, cesta rozbita, naposledy som sa tam pekne vysypal ked som siel smerom od fizlov na stary most
12.05.2021 - 14:12:01
00
lapaloma napísal:
.. často tam vídam policajtov, ktorým moje správanie zjavne nevadí ..

Tu len pozor na to ze policajt odchadza zo stanice s ulohou co ma ist postihovat/kontorlovat. Ak narazi na nejaky strasny maler cestou (trestny cin) tak by mal zasiahnut. Ale priestupky ktore nema v dany den v naplni prace dost casto ignoruje. Je to za 1. preto ze policajt neovlada zadleka vsetky zakony a na kazdy den ho na porade pripravia len timi par paragrafmi ktore ide riesit. 2. Musi nahlasit kolko aut zmeral, kolkym dal fukat, ci sa vreckari vratili... nema cas sa zaoberat vsetkym okolo.

BTW: tu krizovatku sme nevyriesili a to je nas tu sikovnych celkom dost. Ako to ma kruci riesit niekto kto je tam prvy krat. Ja osobne nemam problem zastavit ked vidim cokolvek v koliznom kurze, Ale nie raz na mna trubia zovnia nadavaju mi. Rozhodne to nieje idealne riesenie, aj ked je asi najbezpecnejsie.
12.05.2021 - 14:22:40
00
okej tak moje riešenie, podľa počtu áut a situácie sa včas presuniem z okraja cesty na koľajnice, tak aby ani oni a ani ja sme nemuseli nejako zastavovať
12.05.2021 - 14:33:33
00
Tu je nieco viac k tomu dietatu pod dropom. https://www.facebook.com/127914163951997/posts/3981604888582886/?app=fbl
12.05.2021 - 15:29:49
01
Hej, to som zdielal, ale bolo o zmazane ako duplicity post.
12.05.2021 - 15:56:00
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up