Este update k novopridanemu: ano, nie je to tam jasne (ani pre 'domacich') a je dobre vsade jazdit opatrne, predvidavo, galantne. Nema zmysel vynucovat si prednost (ani napriklad v tom bode 3)
13.05.2021 - 14:17:18
02
Na dopravné značenie sa nedá vždy 100% spoliehať. Tak ako si povinný sa presvedčiť pri prechádzaní cez chránené železničné priecestie, či nejde vlak (lebo môže byť výpadok elektriny/porucha zariadenia), tak pred každým vjazdom na cestu zvýšim pozornosť, lebo niekto mohol značku poškodiť, ukradnúť, mohol ju zničiť aj nejaký živel (víchrica, padnutý strom zničil aj DZ ... )
13.05.2021 - 14:21:14
01
SlavoSTL napísal:
časť odpovede 2
Vodorovné dopravné značenie 635 Koridor pre cyklistov:
Značka vyznačuje smer jazdy cyklistov.
Vodičov motorových vozidiel upozorňuje, že sa nachádzajú na vozovke so zvýšeným pohybom cyklistov.


Rozumiem tomu spravne, ze 635 Koridor pre cyklistov nema pre cyklistu ziaden vyznam? Alias cyklista nemusi ist podla neho, nemusi sa v nom drzat, ani nic podobne. Proste je to znacka pre vodičov motorových vozidiel informujuca o vacsej pravdepodobnosti, ze by tam mohol byt cyklista.
V tom pripade je to riesenie na Radlinskeho uplne chybne pouzite. Lebo co ma viest cyklistu aby tam krizoval vozovku a nerespektoval plnu ciaru ?
img.projektn.sk


Naposledy upravil Kenai dňa 13.05.2021 - 14:44:03, celkovo upravené 1 krát.

13.05.2021 - 14:40:00
00
Blbe je ze pred tym semaforom tie omalovanky skoncia a po obchodnej ides v podstate bud po chodniku alebo po trase eliny
13.05.2021 - 14:42:31
01
Táto značka v tomto prípade asi iba upozorňuje vodičov, že cyklista to môže urobiť. Cyklista nemusí ísť týmto koridorom. A to vľavo nie je plná deliaca čiara, je to vodiaca čiara, ktorá oddeľuje vozovku od (v tomto prípade) električkového pruhu/pásu. Cyklista ak ide na električkový pás by mal dať znamenie o zmene smeru jazdy ... vystrčiť paprču vľavo a presvedčiť sa, že už nie je predbiehaný a vozidlo za ním ma dostatok priestoru na prípadné spomalenie.

EDIT: samozrejme ani elina (po našomu brika) nesmie ísť
13.05.2021 - 14:49:39
01
Kenai napísal:
Rozumiem tomu spravne, ze 635 Koridor pre cyklistov nema pre cyklistu ziaden vyznam? Alias cyklista nemusi ist podla neho, nemusi sa v nom drzat, ani nic podobne. Proste je to znacka pre vodičov motorových vozidiel informujuca o vacsej pravdepodobnosti, ze by tam mohol byt cyklista.


Áno. Koridor upozorňuje vodičov, že tadiaľ jazdí viac cyklistov, to je jeho oficiálna funkcia. nič viac. Zároveň dobre slúži na prípadné navádzanie cyklistov, napríklad cez križovatku.
Koridor už nemal byť vo vyhláške, má ho nahradiť ochranný pruh pre cyklistov, ale sme to pripomienkovali, aby tam ešte ostal na určité prechodné obdobie, kým sa projektanti a policajti naučia používať ochranný pruh pre cyklistova navyše počíta sa s ním v mnohých projektoch, ktoré sú už schválené a čakajú na peniaze. Keď už je projekt schválený, tak sa v ňom iba veľmi ťažko mení značenie.
Predpokladám, že pri aktualizácii vyhlášky z koridor tak do 3-4 rokov vypadne a nahradí ho ochranný pruh a/alebo obmedzená rýchlosť.
13.05.2021 - 14:54:54
20
Super dakujem, ked uz ta tu trapim otazkami, Ak je na kraji cesty paralela cesticka pre cyklistov 221 Cyklistická komunikácia oddelena len plnou ciarou. Plati dopravne znacenie na jej pravej strane pre celu komunikaciu vratane cyklistov, len pre motorove vozidla, ci je to nevhodne oznacena a kazda ma mat svoje znacenie?
Napriklad tu:
Príloha:
Untitled.png
Untitled.png 2.5 MiB thumb_up0thumb_down


link: https://www.google.sk/maps/@48.1351779,17.1154687,3a,53.5y,286.24h,87.58t/data=!3m6!1e1!3m4!1sQLMj5dukhZQ4vdK-WWFnZg!2e0!7i13312!8i6656

Nedavno sa tam na mna rozculoval pretekar na elektrickej kolobezke v moto helnme a chranicoch ke odbocoaval v pravo z pohladu obrqzku. Ja som isiel oproti nemu a odbocoval v lavo. Zrejme som venoval pozornost hlavne autam, lebo joho signal rukou, ak vobec bol, som nevidel a ani som neodhadol jeho rychlost. Skoro sme sa stretli po odboceni . Teraz pozeram, ze on tam ma dokonca horizontalmny daj prednost v jazde, :?:
13.05.2021 - 20:10:00
00
Kenai napísal:
Super dakujem, ked uz ta tu trapim otazkami, Ak je na kraji cesty paralela cesticka pre cyklistov 221 Cyklistická komunikácia oddelena len plnou ciarou. Plati dopravne znacenie na jej pravej strane pre celu komunikaciu vratane cyklistov, len pre motorove vozidla, ci je to nevhodne oznacena a kazda ma mat svoje znacenie?
Napriklad tu:
Príloha:
Untitled.png

link: https://www.google.sk/maps/@48.1351779,17.1154687,3a,53.5y,286.24h,87.58t/data=!3m6!1e1!3m4!1sQLMj5dukhZQ4vdK-WWFnZg!2e0!7i13312!8i6656

Nedavno sa tam na mna rozculoval pretekar na elektrickej kolobezke v moto helnme a chranicoch ke odbocoaval v pravo z pohladu obrqzku. Ja som isiel oproti nemu a odbocoval v lavo. Zrejme som venoval pozornost hlavne autam, lebo joho signal rukou, ak vobec bol, som nevidel a ani som neodhadol jeho rychlost. Skoro sme sa stretli po odboceni . Teraz pozeram, ze on tam ma dokonca horizontalmny daj prednost v jazde, :?:


Je to mozno slovickarenie, ale v tomto pripade tam asi ani nejde o cyklocestu v pravom slova zmysle - skor je to len vizualne vyhradenie pruhu pre vybranych ucastnikov premavky. Ak by naozaj islo o cyklocesticku, postavenu mimo vozovky (alebo stavebne oddelenu), tak by sa pravidla trocha menili, napr. uz by cyklista nekrizoval cestu ako rovnocenny ucasnik, ale prechadzal by cez cykloprechod, kde sa prednost riadi inymi principmi.

Moja interpretacia je v tomto pripade taka, ze cyklisti by sa mali riadit tymi istymi znackami a pravidlami, ako ini ucastnici premavky. Ak si prichadzal od mosta SNP, tak by si mal davat prednost ucastnikom prichadzajucim z prava, a kedze si si odbocoval vlavo, tak aj ucastnikom prichadzajucim z priameho smeru -> cize ak dobre chapem situaciu, kolobezkar odbocujuci vpravo mal mat prednost.
V tomto pripade mi trojuholnik na ceste pride skor len ako upozornenie, na to, ze cyklisti iduci z tohoto smeru musia davat prednost autam, ale tiez len na zaklade pravidiel, ktore sa tykaju kazdeho pri vstupe do krizovatky bez svetelnej signalizacie alebo jasne vyznacenej hlavnej cesty.
15.05.2021 - 22:58:21
00
No len v tom pripade vsetci cyklisti pokracujuci na most su v protismere. Hore na mostre je znacka 222 Spoločná cestička pre chodcov a cyklistov ktora nekoresponduje s horizontalnym znacenim kde su vyznacena zvlast cyklo pruhy a zvalst chodnik. Zrejme sa minula 223. Je to odddelene znacenim 601 Pozdĺžna súvislá čiara. Ukoncena 604 STOP čiara.
Značka vyznačuje miesto, kde je vodič povinný
zastaviť na príkaz značky Stoj, daj prednosť v jazde!
alebo pred križovatkou s riadenou premávkou.
Značka môže byť doplnená nápisom STOP.
Značkou možno vyznačiť predsunutý priestor určený
pre cyklistov čakajúcich na svetelný signál zelenej
farby, pričom cyklista je povinný zastaviť až pred
vzdialenejšou čiarou
Cize ak je to znacenie sparvne znamena, ze je to cesticka pre cyklistov a ze na konci ma cyklista zastavit. Ak by to nebola cesticka pre cyklistov musia cyklisti jazdit v pravo. To ale este automaticky neznamena za kolobezkar nemal prednost. Lebo to iste plati aj z mojho pohladu akurat ja nemam stop ciaru a trojuholnik. Pakaren.
16.05.2021 - 16:56:13
00
Kenai napísal:
No len v tom pripade vsetci cyklisti pokracujuci na most su v protismere. Hore na mostre je znacka 222 Spoločná cestička pre chodcov a cyklistov ktora nekoresponduje s horizontalnym znacenim kde su vyznacena zvlast cyklo pruhy a zvalst chodnik. Zrejme sa minula 223. Je to odddelene znacenim 601 Pozdĺžna súvislá čiara. Ukoncena 604 STOP čiara.
Značka vyznačuje miesto, kde je vodič povinný
zastaviť na príkaz značky Stoj, daj prednosť v jazde!
alebo pred križovatkou s riadenou premávkou.
Značka môže byť doplnená nápisom STOP.
Značkou možno vyznačiť predsunutý priestor určený
pre cyklistov čakajúcich na svetelný signál zelenej
farby, pričom cyklista je povinný zastaviť až pred
vzdialenejšou čiarou
Cize ak je to znacenie sparvne znamena, ze je to cesticka pre cyklistov a ze na konci ma cyklista zastavit. Ak by to nebola cesticka pre cyklistov musia cyklisti jazdit v pravo. To ale este automaticky neznamena za kolobezkar nemal prednost. Lebo to iste plati aj z mojho pohladu akurat ja nemam stop ciaru a trojuholnik. Pakaren.

Bohuzial prvu cast neviem ci uplne chapem -> ak si dobre spominam, smerom na Stary Most tam vodorovne znacenie "zanika" a uz pri prechode cez kolaje je to "volny styl", pricom ak sa nic nezmenilo, tak protismer je vyznaceny s 230 Zákaz vjazdu a spravna strana mostu byvala znacena s 223-30 Oddelená cestička pre chodcov a cyklistov (cyklisti vľavo) a este aj s 215 Jednosmerná cesta, co podla mna celkom jasne vymedzuje pohyb cyklistov.

Ale k povodnej otazke: este raz som si pozrel na google mapach znacenie, a napr. z tvojho pohladu (https://www.google.com/maps/@48.1352292,17.1150937,3a,60y,69.95h,67.61t/data=!3m6!1e1!3m4!1s92JuV6eU_pC7FoK0xCzYug!2e0!7i13312!8i6656) a trocha chapem, ze znacenie od Stareho mosta je trocha zvlastne, ako keby cyklocesta ani nesla smerom vpravo ... ale na druhu stranu si nemyslim, ze znacenie dava akukolvek prednost cyklistom iducim od Mosta SNP. Zaroven spominany "Daj prednost" trojuholnik je snad len genericke varovanie, kedze tam naozaj treba davat prednost, ale iba na zaklade vseobecnych pravidiel. Co je trocha komplikaciou tejto krizovatky je, ze pri odbocovani smerom k Dunaju zaroven prichadza k zmene vedenia vyhradeneho pruhu pre cyklistov, a to je asi hlavny dovod vodorovneho znacenia v takej detailnosti, ako tomu je.
Ak to ale zhrniem: ako cyklista by som sa tam vzdy riadil ako iny ucastnik cestnej premavky, a teda daval by som prednost protiuducim cyklistom, ci uz idu priamo, alebo odbocuju vpravo ako v spominanom pripade -> pretoze presne takto by som sa spraval ci uz na ceste ako vidic, alebo aj na uplne samostatnej cykloceste.
Ak si dobre spominam, kedysi tu podla zacenia viadla hlavna cesta smerom od Mostu SNP k Auparku, t.j. ak by tam bolo stale toto znacenie, tak by si mal pred kolobezkarom prednost :)
16.05.2021 - 18:27:39
00
Ano, a iduc po lavej strane vozovky sa mas riadit znacenim, ktore je na opacnej strane a akekolvek nakladne auto ti ho zakryje.
16.05.2021 - 22:18:05
00
SlavoSTL Ak vies prosim napis. Ak cesticka pre cyklistov pokracuje cez cestu pre motrorove vozidla bez prerusenia, bezp prechodu.... proste je oznacena napriec cestou prislusnym horizontalnym znacenim bez tabule ukoncujucej cesticku pre cyklistov. Aj v takom pirpade vychadzas ako cyklista z miesta mimo cestu, alebo pokracujes po svojom specialnom vyhradenom pruhu pre cyklistov ? Podla znacenia na tejto krizovtke sa to selskou logikou javi, ze cesta krizuje csetisku pre cyklistov, nie ze cesticka pre cyklistov vyustuje "vychadza" na cestu.
Príloha:
Untitled.png
Untitled.png 2.51 MiB thumb_up0thumb_down



https://www.google.sk/maps/@48.135231,17.1149304,3a,75y,129.94h,79.8t/data=!3m6!1e1!3m4!1sMC76U2jZdgcdXmVh7A-xTg!2e0!7i13312!8i6656

Vedel by si k tomu dat vyklad. Lebo mne to takto namalovane zmysel nedava. Mas ako cyklista prednost pred vozidlom z lava? Tak isto vozidlo iduce paralene a odbocujuce v lavo, mas pred nim prednost ked ho krizujes ci uz iduc rovno alob v lavo ?

§ 19
(4) Vodič odbočujúci vľavo je povinný dať prednosť v jazde protiidúcim motorovým vozidlám i nemotorovým vozidlám, električkám idúcim v oboch smeroch, vozidlám idúcim vo vyhradenom jazdnom pruhu po jeho ľavej strane a chodcom prechádzajúcim cez vozovku. Vodič motorového vozidla i nemotorového vozidla odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde električke, ak je povolená jazda pozdĺž električky vľavo a vozidlu idúcemu vo vyhradenom jazdnom pruhu po jeho pravej strane.
(6) Vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno; to neplatí pre vodiča električky. Pri odbočovaní doľava vodič motorového vozidla nesmie ohroziť cyklistu odbočujúceho vľavo.
17.05.2021 - 13:22:36
00
V tomto prípade som na cyklocestičke, takže nie som na ceste a cez cestu prechádzam ako po priechode pre cyklistov (nemám vždy prednosť - musím splniť podmienky prechodu/prejazdu cez priechod pre cyklistov)

Ináč vodič z ľavej strany tam má nasekané 4 značky asi na 10m, čo reálne nemá šancu okamžite správne vyhodnotiť.
17.05.2021 - 14:01:21
10
No, neviem. Podľa mňa mi vodič, prichádzajúci zľava, musí dať prednosť sprava. Je a aj podľa starého značenia to bol jazdný pruh, prerušovaná čiara označuje jazdný pruh a nie priechod pre cyklistov. Priechod pre cyklistov sa značí a aj za starej vyhlášky značil štvorcami.
17.05.2021 - 14:21:48
10
SlavoSTL A ak si na samostanej odelenej cesticke pre chodcov, tyka sa ta nejako znacenie na ceste v pravo ? Ako napr v predoslom pripade znacka krizovatky? Ved ide v podstate o subeh dvoch ciest, nie je tak ?
Alebo inak. Keby tam bola znacka hlavna cesta, miesto toho trojuholnika, aj tak by bol cyklista na cesticke pre cyklistov povinny davat prednost ?
17.05.2021 - 16:00:19
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up