Čavte.
Idem na vás s prosbou ohľadom bŕzd. Menil som na mojom bicykli kotúče s platnickami. Popritom som dával dole prasiatka a menil O-kruzky a všetko pekne vyčistil.
Pekne som všetko nahodil ako sa má, odvzdusnil, odmastil a išiel sa previesť, nech to vyskúšam. Zadná brzda brzdí úplne super, no mám problém s prednou.
Pri brzdení je účinok minimálny a strasne to píska. Tak som to zobral naspäť, koleso dole, platničky tiež a ešte raz som to pekne odvzdusnil, aj keď vzduch tam už nebol, tak som vycentroval prasiatko a išiel na jazdu znova. Brzdný učinok sa troška zmenil k lepšiemu ale to pískanie je stále a je dosť hlasné. Tak som išiel znova do pivnice že to ešte pozriem a zistil som že to píska, aj počas toho ako som bicykel len tlačil pred sebou. Tak som znova skúsil prasiatka vycentrovat ale nepomohlo to.
Ešte na doplnenie jedná sa o brzdy: Shimano M355 kotúče
Kotúče: Shimano SM-RT 20
Platničky B01S

Nevedeli by ste mi poradiť, kde hľadať chybu?
Ďakujem pekne.
18.05.2021 - 08:39:24
00
zadrbal si platničky/kotúč od oleja
18.05.2021 - 09:15:40
00
ako centrujes strmen? stlacis paku a dotiahnes sroby? ak hej nemusi byt vobec dobre. vyber platnicky, nahod koleso a pozri kde je strmen voci kotucu podla drazky v strmeni.
18.05.2021 - 09:35:13
00
No platničky aj kotúče som odmastnil odmastovacom na brzdy, ako zadnú tak aj prednú.
18.05.2021 - 09:41:13
00
Presne tak som centroval strmeň. Aha to ma nenapadlo aj takto, aj keď som nevedel že je v prasiatku nejaká drážka, ale pozriem a skúsim. Ďakujem.

Ešte Edit ku príspevku, kolesá som mal v servise kvôli centrovaniu, tak ak by kohosi aj to napadlo tak to je v pohode.
18.05.2021 - 09:43:51
00
je to sice hope ale nastavoval som tak aj shimano strmene https://youtu.be/v83YFGi5uT0?t=151
18.05.2021 - 09:46:56
01
Vidíš.... Tak teraz mi to vnuklo ešte pozrieť že či sa vysuvaju oba piestiky v prasiatku. Lebo to by teoreticky mohlo spôsobovať to pískanie aj slabší brzdný účinok, keby len jeden piestik zatlacal platničku o kotúč nie? Ešte toto pozriem a uvidím. A ďakujem za video ;)
18.05.2021 - 10:19:58
00
Skor sa ti tam dostalo kusok oleja.Pomoze blato na kotuc.
18.05.2021 - 11:31:11
00
Edit:
Gusto0 tak skúšal som to podľa videa a nevysuva sa jeden valček, tak som dal dole strmeň rozobral a nedá sa mi vybrať ani ten tanierik čo vytláča ten piestik, skúšal som to vytlačiť vzduchom (kompresorom) a ani tak to nešlo.
Teraz otázka znie. Vymeniť prednú brzdu za nejakú náhrada s tým aby som nemusel kupovať nový kotúč? Či je lepšie vymeniť prednú aj zadnú rovno? Keď zadná je dobrá. A je nejaká náhrada za toto prastiako?
Ďakujem za radi :)
19.05.2021 - 21:53:56
00
nerozumiem aky tanierik. stacilo postlacat packu aby sa vysunuli piestiky - nie aby vybehli von. ocistit, natriet min. olejom - zatlacit, vycistit, nastavit strmen aby kotuc bol v strede drazky, dat platne, postlacat paku, doladit piesty dla videa.
ak zadna funguje dobre naco ju menit? ak je ta predna naozaj ko tak pozri ci nieje (napr. tu v shope) samotny strmen - v casti brzdy/diely
20.05.2021 - 08:42:38
00
Asi som sa na prd vyjadril..... Každopádne ten piestik sa nevysuva, ani keď stláčal packu a druhý držím aby sa nehybal. Rozobral som to prasiatko a napojil som tam namiesto minerálneho oleja vzduch ale ani pri tlaku 6bar, sa ten piestik nechce vysunúť, tak možno bude ohnutý alebo dajak blbo sprieceny, aj keď voľným okom sa mi to nezda.....
No a na tie brzdy, nevedel by si mi poradiť dajaku náhradu? Moc sa do toho nerozumiem a ani do tých uvhyteni a nerád by som tam menil 3/4 veci, len kvôli nefunkcnemu prasiatku :)
20.05.2021 - 09:58:26
00
na shimane vymenis len diel za diel - nahradne nekupis - len celu packu alebo cele prasa. ale ta brzda stoji 20€ takze tam nieje nad cim uvazovat. popozerat co je momentalne dostupne a nieco si vybrat.
strmene napr. (ale vobec som si neni isty ci budu fungovat s pakou a hadicou ktoru mas - snad poradia ini) su zatial dostupne https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/diely-a-adaptery/shimano-strmen-brzd-mt500-hydraulicky-post-mount-platnicky-b01s.html
https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/diely-a-adaptery/shimano-strmen-brzd-mt410-hydraulicky-post-mountplatnicky-b01s.html
20.05.2021 - 11:48:01
00
Aha, ďakujem ti pekne za radu :)..... Veľmi ste mi pomohli a skúsim teda len ten strmeň popozerať dajaky, a keď nenájdem nič hodné, tak kúpim asi strmeň aj s packou :)
20.05.2021 - 12:15:59
00
Obidve strmene hore ti musia pasovať aj ten za 17eur.
20.05.2021 - 12:18:59
00
Ahojte prosím Vás, starý bike do mesta, niekto kto nevie parkovat blizko stojanu na biky na chodniku mi odlomil brzdovú páku. Na tom biku su este cantaliever brzdy, chcem co najlacnejsiu brzdovu paku, mozem kupit packu na V brzdy alebo je v tom nejaky rozdiel? Dakujem
26.05.2021 - 18:40:57
00
keyboard_arrow_up