Otázka možno znela, že načo točiť tri reťaze, keď stačí sledovať jednu a včas ju vymeniť za druhú - novú... Lebo zmysel toho točenia nechápem ani ja... Možno ešte v súčasnej dobe, keď je často problém zohnať práve to, čo okamžite potrebuješ - vtedy je určite dobré mať doma "zálohu", ale tou "zálohou" môže byť už rovno nová reťaz, načo tam dávať niečo, čo už je napr. na 30% natiahnuté?
11.05.2021 - 12:23:30
00
aby sa bicyklovanie nezvrhlo na čistenia a mazania reťazí a ich záchranu; k tomu sledovať a zapisovať; a nech bicykluje aj manželka, tak to je 10 retiazok na krku :) ; prešiel som 1650 a šablona neprepadáva, také dôchodcovské jazdenie, 300-700 výškových pri výjazde; Sh. E6090-10
11.05.2021 - 15:01:07
01
Nazgul napísal:
Otázka možno znela, že načo točiť tri reťaze, keď stačí sledovať jednu a včas ju vymeniť za druhú - novú... Lebo zmysel toho točenia nechápem ani ja... Možno ešte v súčasnej dobe, keď je často problém zohnať práve to, čo okamžite potrebuješ - vtedy je určite dobré mať doma "zálohu", ale tou "zálohou" môže byť už rovno nová reťaz, načo tam dávať niečo, čo už je napr. na 30% natiahnuté?


presne takto som to myslel.

Ešte to možno chápem tak, že ľudia, čo točia viac reťazí to robia z dôvodu, že reťaz už pri 75% opotrebenia pomaly ničí pastorky - takže ju zložia, odložia si ju...následne nahodia novú - pri 75% zase dole a takto sa dostanú napr. k 5tej reťazi. Potom sa ráta s tým, že pastorky už nejaké to opotrebovanie majú (ale menšie ako keby tých 5 reťazí ostávalo na kazete do 100% opotrebenia) a tak je ešte možné založiť opäť tú prvú a následne ju nechať vyťahať už do 100% mierky (alebo 133mm) a takto aj zvyšné...

Otázne je, či takýto spôsob nejak viac ochráni pastorky a teda kazetu, a oddiali jej výmenu. Retiazky sa tak či tak natiahnu na 133mm a potom musia ísť do preč...

Mňa to len zaujíma, či to má niekto aj overené. Môj postup je ako som písal, retiazku mám založenú do 133mm - následne ide do koša, a zakladám novú.
12.05.2021 - 10:54:59
00
opotrebenie reťaze a ozubenia prevodov v závislosti od stúpania a zaradeného prevodu - téma na diplomovku - teória a prax - diplomat dostane bicykel a retiazky na 3 roky výskumu :)
12.05.2021 - 12:25:20
01
Ja musím tú svoju reťaz poriadne premerať, lebo už mám kúpenú novú, A tá, čo je na biku má skoro 3 000km a to jazdím výlučne kopce a hrebene.
Ale nikdy neradím v zábere, to radšej otočím naspäť, preradím a znova otočím.
Ale pripisujem to najmä faktu, že mám iba 9-rýchlostnú kazetu, takže reťaz vydrží možno násobne viac ako pri 12-ke.
Meral som to zatiaľ mierkou, tak neprepadla ani z jednej strany. Idem ale kuknúť ako sa to meria posuvným meradlom.
12.05.2021 - 12:46:48
00
dees napísal:
opotrebenie reťaze a ozubenia prevodov v závislosti od stúpania a zaradeného prevodu - téma na diplomovku - teória a prax - diplomat dostane bicykel a retiazky na 3 roky výskumu :)


Tak sme v správnej téme a riešime tu reťaz, jej výmenu, výdrž, opotrebenie...či nie?
13.05.2021 - 08:23:32
00
marco
... ja už budú hodný dědečku ... :)
a to nie je k téme ? výborná a prínosná téma na diplomovku; dávam inšpiráciu ; možno to niektorého študentov strojáriny osloví; nie všetky diplomovky sa kopčia, teda dúfam :)
13.05.2021 - 08:29:32
00
Hosť napísal:
Ja musím tú svoju reťaz poriadne premerať, lebo už mám kúpenú novú, A tá, čo je na biku má skoro 3 000km a to jazdím výlučne kopce a hrebene.
Ale nikdy neradím v zábere, to radšej otočím naspäť, preradím a znova otočím.
Ale pripisujem to najmä faktu, že mám iba 9-rýchlostnú kazetu, takže reťaz vydrží možno násobne viac ako pri 12-ke.
Meral som to zatiaľ mierkou, tak neprepadla ani z jednej strany. Idem ale kuknúť ako sa to meria posuvným meradlom.


Tak 9sp reťaz je skoro nezničiteľná - mám ju na klasickom bajku - a vydrží strašne veľa (nemám ale presne odmerané), ale je to mnohonásobne viac ako úzka 12sp reťaz. Už 11sp asi vydrží o dosť viac ako 12sp.

Tým pádom je určite na bajku aj e-bajku najvhodnejšia 11sp kazeta (s rozsahom 11-51z) a 11sp reťaz.
13.05.2021 - 08:29:37
01
Marcoo - si ma potešil, lebo po čítaní tejto témy som si myslel, že už tesne pred 3 000 km "kopcov" musí byť odrovnaná a na výmenu.
13.05.2021 - 10:59:16
00
Hosť napísal:
Ja musím tú svoju reťaz poriadne premerať, lebo už mám kúpenú novú, A tá, čo je na biku má skoro 3 000km a to jazdím výlučne kopce a hrebene.
Ale nikdy neradím v zábere, to radšej otočím naspäť, preradím a znova otočím.
Ale pripisujem to najmä faktu, že mám iba 9-rýchlostnú kazetu, takže reťaz vydrží možno násobne viac ako pri 12-ke.
Meral som to zatiaľ mierkou, tak neprepadla ani z jednej strany. Idem ale kuknúť ako sa to meria posuvným meradlom.


Tu je postup merania:

"Najpresnejšie opotrebovanie reťaze zmeriame posuvným meradlom. Nastavíme ho na dĺžku 132 mm, vložíme ho medzi medzikrúžky reťaze (do vnútra článkov) a roztiahneme na doraz. Meradlá musia byť na prostriedku medzikrúžkov, meraním pri článkoch by sme mohli dosiahnuť skreslené výsledky. 11 článkov novej reťaze by malo mať dlžku 132,2 mm, pri dĺžke 132,8 - 133 mm už musíme reťaz vymeniť."

...Dĺžku meriame na úseku reťaze medzi prevodníkom a kazetou a dbáme na to, aby bola reťaz pri meraní napnutá, ....

zdroj: https://www.mtbiker.sk/clanky/1250/udrzba-vymena-a-nitovanie-retaze.html
13.05.2021 - 11:05:09
10
Díky, nemusím to spätne hľadať.
13.05.2021 - 12:38:39
01
E6070 -9s po cca 2500km, ko. Jeden zimny vyjazd mi ju dorazil, blato a sneh, nasledne neocistenie po vyjazde, a mohla ist do kosa. Pred vyjazdom bola na hranici 133mm.

Teraz tam mam nejaku lacnejsiu sunrace, rozdiel oproti shimanu ze je hlucnejsia,
13.05.2021 - 22:35:24
01
Ja na Kellys Tygon 10 som v 3 sezóne a mám najazdených vyše17000km a teraz mám 5reťaz,po12oookm mi menili kazetu.Na odporúčanie servisáka som točil 3reťaze Shimano a teraz som dal Sram.Čiže na jednu reťaz to vychádzalo 4000km.
20.05.2021 - 10:29:27
00
Tak to sú riadne hausnumerá... Strašne by som chcel vidieť tú kazetu po 12-tis. km, reťaze po 4-tis. a servisáka, ktorý to pustil až do takého štádia... A to dúfam, že nám nepovieš, že prevodník máš ešte stále pôvodný... :-)
20.05.2021 - 11:08:21
00
Pre Nazgula:reťaze mi kontrolovali v servise aj jasom si meral doma šublerou,čo sa týka prevodníka zatiaľ drží nevyzerá velmi zošlahaný,ale na tvoj podnet ho radšej vymením.
20.05.2021 - 13:25:40
00
keyboard_arrow_up