Jano1987 napísal:
na druhú stranu sa dozviem, že okolo Chorvátskeho ramena si to môžem valiť na biku 50km/h (a mino obce na zmiešaných peši-cyklo trasách až 90km/h na biku.


Skúsim ešte raz:
Nemôžeš okolo Chorvátskeho jazera valiť na biku 50 km/h, leda ak si tam sám.

Zákon 8/2009, § 3 ods 2 písmeno a) hovorí: " Účastník cestnej premávky je ďalej povinný ... správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam."

Mali by ti vziať klúč od internetu.
13.06.2021 - 20:34:12
00
Položil som jednoduchú otázku. Dostal som odpoveď, na trasách so zmiešaným pohybom v meste môžem jazdiť 50km/h plne legálne. Zákon nikde nestanovuje, že musím tam byť sám.
13.06.2021 - 20:42:44
02
Jaroh ked viac krat napises to iste tak sa obsah nezmeni. Ak niekto veri, ze ide ohladuplne a neohrozuje a ma to pod kontrolou... staci ze ma ten pocit tak moze ist tych 50 podla tvojho textu. Jano ma proste pravdu a je smutne ze ty v tom nevidis problem
13.06.2021 - 20:43:29
02
Nemá pravdu. Či si na bicykli alebo na aute, musíš sa správať disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam. To je základ. Iste sa zhodneme, že ísť okolo Chorvátskeho ramena päťdesiatkou nevyhovuje týmto povinnostiam.
13.06.2021 - 20:55:40
00
My dvaja urcite ano. Ale niekto proste bude mat pocit, ze je flash a zvlada to.
13.06.2021 - 20:57:44
02
corsair napísal:
Ako, podľa mňa by sa mala za súčasného stavu každá kolízia (auto-bicykel) automaticky hádzať na vodiča auta, keďže od cyklistu sa nevyžaduje znalosť predpisov a od vodiča áno.
V škole by mal byť povinný predmet "pravidlá cestnej premávky" od 2. ročníka základnej školy aspoň 1h týždenne. V autoškole by mali vyučovať ako správne predchádzať všetky typy vozidiel. A mala by sa vybudovať infraštruktúra pre 21. storočie, nie udržiavať cesty, čo tu postavili ešte Starí Rimania... A jej prispôsobiť pravidlá.


Uplne opacne, kazdy ma byt zodpovedny sam za seba, nenastudujes si, nevies, tak ti treba. Zazi ta auto , tank, vlak lod, lietadlo pre tovju nevedomost, tak ti treba. Vypijes kiselinu, zozeries otravu na potkany lebo nevies citat, skocis do studne lebo nevies ze sa tam dolames, tak ti treba. Nikdy nemoze byt zodpovedny niketo za nedostatok vedomosti skusenosti, alebo vycviku nikoho druheho. Ked sa kazdy postara sam o seba, bude postarane o vsetkych.
13.06.2021 - 21:02:19
01
@Jaroh už sa len opakujete. Povedal ste, že legálne môžem jazdiť 50km/h okolo Chorvátskeho. Pokiaľ je to nebezpečná rýchlosť, aká je bezpečná?
13.06.2021 - 21:39:46
02
Si pripadám ako v škôlke, to naozaj tak zle vysvetľujem alebo len troluješ?
Bezpečná je taká rýchlosť, pri ktorej jazdíš hľaduplne tak, aby si neohrozil bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, pritom si povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam. Ak by si aj splnil tieto podmienky, tak nemôžeš prekročiť päťdeiatku.
Naozaj si myslíš, že päťdsiatkou by si popri Chorvátskom jazdil ohľaduplne, neohrozil by si bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky, prispôsobil by si svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam? Určite nie a preto nemôžeš popri Chorvátskom kedykoľvek jazdiť päťdesiatkou, ale nižsou primeranou rýchlosťou.

Kua, tebe za čo dali vodičák?
13.06.2021 - 21:52:02
00
Jaroh napísal:
Iste sa zhodneme, že ísť okolo Chorvátskeho ramena päťdesiatkou nevyhovuje týmto povinnostiam.


nezhodneme :D
https://www.strava.com/segments/18633949

Prílohy:

chorvramsegm.PNG
chorvramsegm.PNG 57.48 KiB thumb_up0thumb_down

13.06.2021 - 21:58:28
01
Jaroh Je to jednoduché, pokiaľ platí ten zákon aj pri autách, prečo máme potom na cestách značky s rýchlosťami 5, 10, 15, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130? Prečo sa v meste štandardne v meste používa 50km/h? Však stačí použiť ten zákon. Tým pádom značky s rýchlosťami sú zbytočné, stačí prispôsobiť atď... Toto tvrdíte vy pri rýchlosti na zmiešaných trasách, keďže bežný smrteľných nemá šancu vytiahnuť 50km/h, tak to môžeme brať ako neobmedzenú rýchlosť.
13.06.2021 - 22:19:27
11
Jaroh Skusim vam do toho vstupit. Ty pises ako su veci de facto co je pekne, ale to je tovj nazor, Nie si Boh ani sudca. Boh a sudca moze mat na to nazor iny. Na druhej strane Jano1987 pise na to pohlad de jure a ma pravdu. Lebo ziaden predpis mu neuklada povinnost ist pomalsie. Sam si tu uviedol ze maximalnu povolenu rychlost riesi Zákon 8/2009, §16. odst. 4, nie Zákon 8/2009, § 3 ods 2 písmeno a). Ja som ti dokonca uviedol, ze § 3 ods 2 písmeno a) ti umoznuje dokonca prekrocit maximalnu povolenu rychlost, za urcitych podmienok, podla nazoru pravnika co som cital. Cize iste sa zhodneme, ze tento § neobmezuje maximalnu povoelnu rychlost.

Moj nazor na ten paragraf som uz uviedol a je dostatocne vagne napisany, aby nan mohol mat kazdy iny nazor a pritom mohol mat pravdu.

Zaverom, ak niekto ide 50 popri chorvadzkom ramene, nedopusta sa priestupku proti max povolenej rychlosti. Moze sa ale dopustat ineho priestupku, napr proti § 3 ods 2 písmeno a), aleto zu musi posudit sudca. Nie ty, ani ja.
Pochopene ?
13.06.2021 - 22:29:50
01
Jano1987 napísal:
Jaroh Je to jednoduché, pokiaľ platí ten zákon aj pri autách, prečo máme potom na cestách značky s rýchlosťami 5, 10, 15, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120, 130? Prečo sa v meste štandardne v meste používa 50km/h? Však stačí použiť ten zákon. Tým pádom značky s rýchlosťami sú zbytočné, stačí prispôsobiť atď...

Skoda ze to myslis ironicky. Lebo keby bola peticia za zrusenie znaciek obmedzujucich rychlost bol by som prvy co by ju podpisal. Totiz ak dame cloveku vodicke opravnie, ocakavame ze vie ako rychlo moze ist aby to bolo bezpecne.
Ak mame predpis, ktory hovori, ze nesmies ohrozit, obmedzit.... naco to duplujeme este znackou, ktora nevie nic o situacii okolo nej, osadenou niekym ,kto tadial mozo v zivote autom nesiel.
Ak hovorime, ze vodic zodpoveda za bezpecnost svoju, posadky a aj ostatnych ucastnikov na ceste, preco ho nenechame, aby ju zabezpecil najlepsie ako vie. Obmedzenim rychlosti mu berieme dolezity nastroj z ruk. A aj ked vsetky predpisy dodrzi, nadalej je zodpovedny, za skodu ktoru sposobi... :fubar:
Ak je znacka s obmedzenou rychlostou platna na suchom asfalte, za perfektnej viditelnosti o 5 rano ked nejestvuje premavka, ako je mozne, ze ta ista znacka plati aj za poladovice pocas hmly a tmy , ked je spicka v decembri ?
Ak predpokladame, ze vodic vie kolko moze ist na tej poladovici pocas hmly a tmy, ako mozeme tvrdit, ze nevie kolko moze ist na suchej ceste za perfektnej viditelnosti?
Ako je mozne ze jestvuju na svete miesta ke nemaju rychlostne limity a nemaju tam o nic vacsiu nehodovost, ako na miestach kde ich maju ?
Ako je mozne ze na DH trai dole kopcom, kde je teren doslova o hubu, netreba cyklistovi znacku obmedzujucu rychlost, ale na rovnom asfalte ju treba ?
Ako je mozne, ze vnutrozemskych vodnych tokoch nejestvuje obmedzena rychlost a vsetko funguje. Ako je mozne, ze vo vzduchu nejestvuje obmedzena rychlost a vsetko funguje. Ze by nemal kapitansky kurz a pilotny kurz kazdy kto poziada ?

Cize za mna, bud ludom vezmite vodicke opravnenie, alebo vezmite tie gulate tabule s cislom v cert.
Znacky obmedzujuce rychlost sluzia hlavne na kriminalizaciu vodicov, inak robia obcas nasledky nehody lahsimi. Co posuva vela nehod do skodovych udalosti. Vela ludi co by vodicke opravnenie uz davno nemali mat ho vdaka tomu este stale ma. Cize tabulkovo znizuju nehodovost, ale prakticky udrzuju na ceste nebezpecnych vodicov.
13.06.2021 - 22:47:59
00
Nič, ja to vzdávam s útrpným povzdychom, že už chápem, prečo na tých cestách zomierame - skrátka prinajmenšom časť vodičov je presvedčená, že jazda maximálnou povolenou rýchlosťou je v danom čase a mieste vždy a za každých okolností legálna. Ak je takýchto ľudí viac, tak to signalizuje nielen problem v premávke, ale aj problém s pochopením čítaného textu, legislatívy a fyziky.

Na záver pridám ešte paragraf zo zákona 8/2009 §16 odst. 1. "Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Vodič smie jazdiť len primeranou rýchlosťou, aby bol schopný zastaviť vozidlo na vzdialenosť, na ktorú má rozhľad. "

Je to asi ale zbytočné uvádzať, pretože pre Kenai a Jano1987 maximálka je vždy legálna. A tak sa tu pozabíjame.
Pekný deň prajem.
14.06.2021 - 06:04:40
01
Jaroh napísal:
Vodič je povinný rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam...

Mnozstvo pamatnikov a krizikov pri cestach dokazuje, ze vela vodicov bolo rychlejsich ako ich schopnosti...
14.06.2021 - 07:15:47
00
Ja žasnem takto sa znechucuju ľudia ktorí pre cyklistov niečo chcú urobiť SKUTOČNE!
Kolki z vás ste podali nejakú pripomienku k zákonu? Mudrovat na nete v tom ste majstri.
14.06.2021 - 07:50:44
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up