Dobrý deň,
potrebujem poradiť ohľadne prípadnej úpravy biku alebo možnosti kúpenia nového. Na úvod som žena, výška 166cm, bicykel využívam na 1-dnové výlety, mimo mesta, skôr poľné cesty alebo rovnejšie lesne chodniky , príp. cyklochodníky. Mám rada pohodový štýl, už nevyhľadávam žiadne extrémne zjazdy :)

Doteraz som mala staručký bike od kellys-odpružená vidlica, 24prevodov, velkosť kolies 24´´ ( bližšie specifikácie takto z hlavy neviem, ani ho neviem nájsť na webe, keďže bol ešte kupovaný za slovenské koruny :) )

Rok dozadu som skúšala tento bike ( https://bicykle.heureka.sk/cube-aim-pro-2018/#specifikacia ) a bola som z neho nadšená, hlavne pocit stability a veľké kolesá sa mi páčili, ľahko sa mi na ňom ťahalo.

Vzhľadom na to som dostala ako darček tento bike ( https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/damske/kellys-vanity-30-grey-29--model-2021.html ), prijemne sa na ňom sedi, nemusím sa hrbiť ako na mojom starom biku, pocit stability a rovnováhy je užasný, jazda po nespevnenej ceste je skvelá. Problémom sú však stúpania do kopca. Kopec, kt. na mojom pôvodnom biku som vyšlapala bez problemov, je na tomto biku makačka. ( porovnanie realizovane počas 1 týždna, takže kondička je podobná :)).

Viete mi poradiť čo s tým? Skúsiť nejaké iné nastavenie sedadla a riadidiel? Či skrátka tento bike nie je pre mňa a mám tento vrátiť a skúsiť iný?

ďakujem za všetky rady

    18.06.2021 - 11:58:37
    00
    V com konkretne spociva ta makacka? Nie je to preto, ze je tam tazsi najlahsi prevod? Potom je tu samozrejme este faktor väcsej hmotnosti noveho bicykla oproti staremu vratane väcsej hmotnosti kolies, ale tak na tom budu vsetky bajky v tejto cenovej kategorii.
    18.06.2021 - 12:22:19
    00
    Asi budete mať pravdu ohľadne tých prevodov, pretože keď to porovnávam s kopcom, kde som bike testovala, tak na starom bicykli pri prevode-vpredu 2 a vzadu 5 (ospravedlnujem sa za terminologiu, neviem ako inak prevody popísať) som kopec vyšla celkom svižne. Na novom biku na tom istom prevode to išlo ťažšie v tom, že som mala pocit, že musím "viac tlačiť" do pedálov, šlo to ťažšie, bike nebol taký rýchly, zdal sa mi ťažkopádny. Pri podradení ( na nižšie čísla), užtaký odpor v pedáloch nebol, avšak mala som pocit akokeby to, čo som dávala do pedálovania sa neprejavilo na kolesách.
    Takže výsledok z tohto je, že si musím zvyknúť na iné prevody?

    Bike je ťažší ako moj pôvodný, avšak mám z toho lepší pocit na ceste, že lepšie drží, takže vaha mi až tak nevadi.

    Mimochodom je vôbec takýto druh biku vhodný na trasy ( lesná cesta, cyklochodníky) vhodný?
    18.06.2021 - 13:02:24
    00
    S 26 kolesami by to malo ist lahsie frekvencne do kopca v porovnani s 29, kde treba viac sily na ich roztocenie ale zas by to malo ist rychlejsie
    18.06.2021 - 13:06:34
    00
    Toho bicykla sa neboj. To, co pises je teren pre neho. Velke kolesa prinasaju so sebou pocit tazkopadnosti - ale je to aj tym, ze tie bicykle su vacsie ako boli v minulosti.
    Ale moze to byt iba pocit. Cas moze byt dokonca lepsi.
    Mozes mat aj nizko sedlo alebo velmi vzadu a nesliape sa ti dobre. To sa da doladit.
    18.06.2021 - 13:24:43
    01
    Super ďakujem, skúsim sa teda ešte pohrať so sedadlom a taktiež riadilami, keďže sa dajú nastaviť aj tie.

    Na vhodnosť do terénu som sa pýtala, preto lebo síce sa snažím vyskytovať mimo mesta- cyklochodníky, polorozbite cesty, ale samozrejme, kým sa tam dostanem chodím aj po normálnom asfalte a nevedela som, či to nie je na škodu...
    18.06.2021 - 13:35:09
    00
    Moze to byt tak ako ti uz pisu hore. Prevody nemusia sediet a pod danym cislom prevodu mas iny prevodovy pomer, rovnako najlahsi prevod moze byt tazsi ako na predchadzajucom bicykli. Taktiez 29" koleso pri uplne rovnakom zaradenom "prevode" a jednom otoceni klukami prejde dlhsiu vzdialenost ako 26" koleso co tiez moze spravit to co popisujes. Cokolvek z tohto vies fixnut vymenou prevodov, zadnej kazety alebo prednych prevodnikov - len si treba dat pozor aby to pobrala prehadzovacka a presmyk (plus retaz).
    Vaha bicykla moze tiez spravit svoje, kolesa ak su tazsie je tazsie roztocit, hlavne pri tvojej vyske a s tym spojenej sile aj 29iny s rovnakou hmotnostou ako 26tky moze byt tazsie ovladat/roztocit. Posed ak je viac vzpriameny moze v kopcoch sposobit problem, treba sa nahnut viac dopredu. Geometria a posed ak su citelne ine mozu byt tiez problem - (kratsia zadna stavba, sedlo moc vzadu, kratky predstavec, vysoko rajdy, ...). Pripadne to moze byt aj technikou ako maksie alebo vacsie plaste ci technickymi problemami ak ti sucha brzda. Je toho vela co moze mat vplyv.
    Ak nevies urcit hned preco sa ti slape horsie tak je najlepsie porovnat tie dva bicykle v jeden den, ak je tu ta moznost, a skusit si odsledovat v com je problem. - Tazsi bicykel, vacsi odpor, horsi posed, stavia sa na zadne, viac sily treba dat do pedalov, atd atd ...
    18.06.2021 - 14:07:13
    00
    Veľký rozdiel by si pocítila po výmene plášťov za ľahšie, tie sériové majú podľa netu 900 g čo je veľmi veľa, daj tam nejaké kvalitné a budú kolesá odvalovať ľahšie. Dala by sa znížiť hmotnosť na tom najdôležitejšom mieste aj o 500g. Prípadne aj s light dušami...
    18.06.2021 - 14:08:24
    02
    moze to byt aj v tom ze si na stary bicykel zvyknuta - na novom mas iny posed, svaly zaberaju inak - citit je to prave najviac v kopcoch - po par vyjazdoch by si si mala zvyknut. ale moze to byt aj hmotnostou vacsich kolies - tu je totiz tiez najviac citit prave v kopcoch.
    18.06.2021 - 14:13:49
    10
    Ked som prechadzal z CAPRY 27.5 na JEFFSY 29, tak som tiez nechapal. Na CAPRE sa mi pocitovo slapalo ovela lahsie a rychlejsie (aspon sa mi to zdalo). Par tyzdnov som si veru na tie 29ky pri vyslapoch zvykal a nadaval :-)
    18.06.2021 - 14:20:41
    00
    Väčšie kolesá,ťažší bike
    18.06.2021 - 14:38:25
    00
    clxno1 nejak mi chýba rozuzlenie tvojho príspevku. A výsledok je teda aký? Že si si zvykol a v konečnom dôsledku by si späť (do "horšieho") už nešiel alebo naopak?
    18.06.2021 - 17:19:48
    10
    Rozuzlenie? Zvykol som si a v konecnom dosledku som na tych 29kach rychlejsi.
    18.06.2021 - 17:33:22
    01
    ima3 napísal:
    Super ďakujem, skúsim sa teda ešte pohrať so sedadlom a taktiež riadilami, keďže sa dajú nastaviť aj tie.
    ..


    Spocitaj a napis počet zubov na starom aj novom, vpredu aj vzadu. V inom prispevku pises,ze jazdis 2 a 5, ale to bez poctu zubov nic nehovori.
    18.06.2021 - 22:09:30
    01
    Veriť pocitom je príjemné, ale niekedy sa nevypláca - najmä ak porovnávame nový bajk so starým, na ktorý sme zvyknutí. Doporučujem sa riadiť podľa kadencie, tepov ideálne podľa wattov a času na nejakom známom úseku. Občas sa stáva, že človek si myslí, že sa vlečie a čísla sú že woow. Stáva sa i opačne však :-)
    19.06.2021 - 21:02:04
    01
    keyboard_arrow_up