Druha vec je, ze relativne casto tie kontroly prebiehaju tak, ze nezrovnalosti s planom zostanu "nepovsimnute", zato pozvanie na obed, alebo ine dobroty z diviny su "nutnost". Ale tak co uz ma chudak uradnik robit, ked ma za kamosa prave majitela kontrolovanych lesov, alebo miestneho lesneho hospodara :)
03.06.2021 - 11:38:38
00
Kalamitna tazba sa samozrejme odpocitava z decenalneho predpisu...ak ale tento decenalny (10 rocny) predpis naplnis skor(napriklad koli kalamite), kalamity spracovavat mozes, kedze zo zakona vlastne musis. Nadruhej strane nemozes vykonavat umyselne tazby (obnovne,vychovne) ktore boli prepisane prave PSoL. Mas tam este nejake moznosti ako postupovat. Napriklad moze ti KU schvalit nejake naliehave tazby(vychovne tazby do 50 r. resp obnovne tazby, kde su uz porasty presvetlene a je tam zabezpecene prirodzene zmladenie) netreba si vsak predstavovat nejaku masivnu tazbu. Alebo poziadat o predcasnu obnovu planu, kedze si koli spracovaniu kalamity nemohol naplnit podstatu PSoL
03.06.2021 - 12:53:12
01
K tým akože kontrolám pridám len toľko, že na podnety, ktorý som dal ohľadom niekoľkých výrubov, ktoré určite nie sú v poriadku dodnes nemám odpoveď, vyjadrenie, kontrola nikdy na miesto neprišla, ale zaujímavé je, že hospodár a vedúci urbariátu/pozemkového spoločenstva o nich vedeli prakticky okamžite.
Tak ako to už na Slovensku býva, ruka ruku myje...
03.06.2021 - 20:57:53
02
https://www.facebook.com/1184641245007277/posts/1999143296890397/
08.06.2021 - 13:30:05
02
ŠTÁTNE LESY TANAP-u NEREŠPEKTUJÚ ZÁKAZ ŤAŽBY! 😡

Štátne lesy TANAP-u ťažia v oravskej časti národného parku počas hniezdneho obdobia, v porastoch so zdokumentovaným hniezdením viacerých významných druhov vtákov (tesár čierny, sova obyčajná, holub plúžik...). Tým pádom nerešpektujú upozornenia na základe ktorých aj neštátne subjekty v celých Západných Tatrách prestali vykonávať akúkoľvek ťažbu okrem výchovnej! Štátna ochrana prírody, Správa TANAP-u podala v tejto veci už štyri podnety na Slovenskú inšpekciu životného prostredia a napriek tomu ťažba pokračuje! Ničenie hodnôt národného parku pokračuje...
08.06.2021 - 13:46:36
00
stálesa pýtam,kto je štát?...ja,ty,jožo ,fero...každý máme jeden strom?...súkromník neťaží,lebo je to konkrétny majiteľ,má meno,firmu.kto sú štátne lesy,úradníci na lesnej správe,chko,np.??žiadna zodpovednosť žiaden vlastnícky vzťah.
08.06.2021 - 19:54:27
02
Statne lesy maju svojho riaditela, keby bol financne a trestne zodpovedny mozno by inak robil. Nie som z fachu ale zjavne nie je
08.06.2021 - 19:59:11
01
Toto je aj medialna kampan aktualne temu spravovat NP v kompetencii zivotneho prostedia. Dava to logiku mat jedneho gazdu takto si statne firmy robia na svojom piesocku, niekedy aj naschval. To akym sposobom to spravia a ci to vobec prejde nech riesia.
08.06.2021 - 20:37:50
00
https://www.facebook.com/micovsky/posts/2668883003411042 , exminister asi zije v inej krajine : Od zalesňovania holorubov, cez oveľa vľúdnejšie podrastové hospodárenie, až po dnešnú vysokú lesnícku pilotáž v podobe prírode blízkeho hospodárenia. Výsledkom sú lesy zmierňujúce klimatické tlaky, poskytujúce komplexnú lesnú produkciu, pri ktorej drevu, čo ako vzácnej surovine, nepatrí prvé ani druhé miesto. Voda, vzduch, zdravie obyvateľov i krajiny majú hodnotu oveľa vyššiu.
06.07.2021 - 09:42:04
00
Z takmer 19.000 hektárov lesa s hospodárskym zameraním v ŠL TANAPu nie je ani 500 v režime PBOL.

Treba pochopiť, že oni si idú a pôjdu stále "svoje", ešte aj holorub považujú za ochranu prírody a teraz len dúfajú, že sa zmení politická situácia a opäť budú predávať drevo svojím kunčaftom podľa dávno overeného modu operandi.

Aj správa národného parku by tam zrejme ťažila, ale tu by sa dalo právom očakávať, že metódy by sa zásadne zmenili.

Prílohy:

PBOL ŠL TANAPu.png
PBOL ŠL TANAPu.png 158.76 KiB thumb_up0thumb_down

ŠL TANAPu výmera.png
ŠL TANAPu výmera.png 134.54 KiB thumb_up0thumb_down

06.07.2021 - 11:03:41
11
triki napísal:
stálesa pýtam,kto je štát?...ja,ty,jožo ,fero...každý máme jeden strom?...súkromník neťaží,lebo je to konkrétny majiteľ,má meno,firmu.kto sú štátne lesy,úradníci na lesnej správe,chko,np.??žiadna zodpovednosť žiaden vlastnícky vzťah.


Preto sa dali lesy na urbar a akože vratiii vlastníkom . Aby sa nedalo štátu nič vyčítať že nadmerne vyrubuje. Takto ma stat “čiste ruky “ a vlastník predá čo môže . Zákony ma každý na háku . Za peniaze všetko . V TANAP zákaz bajkom ale s autami az hore . Traktory ***** les ale bajker ma zákaz . Včera - janosikove diery - 5 st ochrany ale generátory ktoré robia elektriku pre bufety idu cely deň . Porozhadzované servítky na každu chvíľu . Z každého kúta cítiť štanku. Ale čo hlavne že fotky sú , pivo vypité . Kasa na dobrovoľne vstupné takmer prázdna ale vedľa stánky s magnetkami ficia. Smetíak plny až smeti vypadávajú na zem . Ale parkovisko plne aút za 5€/deň dajú ľudia , halušky za 10€ ok ale dať do kasy na údržby ee. Ale aj tak napriek tomuto ničeniu lesa , biznisu tržbami atd mi je divne ze toto nikomu neprekáža . To sú tie naše paradoxy
01.11.2022 - 03:22:13
09
zákaz bicyklom do np je samozrejme blbosť a do 5 st.tak isto.nečudujem sa ale že to ludia porušujú.stačí sa pozrieť čo chce budaj do rezervácie na kobyle.si neuvedomuje,že je to les ktorý je denne plný ľudí s x cestami a chodníkmi ktoré sa za desiatky rokov vychodili.vyhlasuje sa niečo čo sa logicky nikdy dodržiavať nebude.na obmedzenie ťažby nie je treba vyhlasovať žiadne rezervácie.
01.11.2022 - 16:08:18
03
Hystericke okienko do odlesnovania by Jaro Valent a Ján Vingárik
05.01.2023 - 12:51:24
00
vyborny rozhovor so zakladatelom VLKu Jurajom Lukacom o tom, ako zakladal prve sukromne prirodne rezervacie

Prílohy:

Téma 50_2023 Príbeh prvých súkromných prírodných rezervácií.pdf [3.16 MiB]

11.02.2024 - 17:48:08
01
MaTTho napísal:
Je to marný , marný, marný. Vysvetľujem Ti ako to funguje aj to veľmi zjednodušene......Pozri si google maps v Česku, Nemecku, pomaly aj Rakúsku. SMREČINY V EURÓPE ODUMIERAJÚ. V GER aCZE je ešte masívna podpora štátu, aby sa všetko včas spracovalo narozdiel od Slovenska, kde sa väčšinou hádžu polena pod nohy....


Práve som sa vrátil zo Saalbachu a všimol som som si divné veci, všade samá smreková monokultura a v doline funkčná píla s kvalitným materiálom, žiadne holoruby ani stopy po kalamitach. Citáciu hodnotím ako zavádzanie.
23.02.2024 - 18:32:19
01
keyboard_arrow_up