Čaute, chcem sa opýtať na váš názor na užívanie hroznového cukru počas výjazdu namiesto energetických gélov a podobne, môže mi to spôsobiť tzv. inzulínový efekt po krátkom čase spotrebovania tejto energie alebo je táto náhrada vhodná ? samozrejme rozumiem že tam nie sú potrebné aminokyseliny a iné látky ktoré sa v géloch obyčajne nachádzajú ale aj tak ma to zaujíma. Ďakujem za odpoveď nech sa darí ;)
07.07.2021 - 09:20:59
00
Rozumné množstvo hroznového cukru nemôže uškodiť. Ja si zvyknem robiť z neho nápoj do ktorého pridávam ešte citrón.
07.07.2021 - 09:49:34
01
ja zvycajne ficim na detskych vyzivach/ovocnych kapsickach, gely netreba, aspon tie kapsicky maju taky placebo efekt - pomyslim ze je to gel a hned sa mi ide lepsie :lol:
07.07.2021 - 13:26:22
04
ja som vcera miesto gelu pouzil Jesenku :)
07.07.2021 - 13:31:17
01
jackor napísal:
Čaute, chcem sa opýtať na váš názor na užívanie hroznového cukru počas výjazdu namiesto energetických gélov

Gel je pomalsi cukor /maltodextriny/ nez hroznovy, ktory je okamzity (rychlejsi je uz len alkohol). Takze ak to chce pouzit ako ozivenie, tak ok,ale nahrada gelu to nie je. Maltodextrin sa da ale normalne kupit, takze ked si to pomiesas s fruktozou , glukozou v dakom vhodnom pomere , plus trochu soli a nejake magnezium, tak by to mohlo byt porovnatelne.
07.07.2021 - 14:04:30
03
Ďakujem za každú odpoveď :)
07.07.2021 - 14:22:03
00
glukoza, fruktoza 2:1, 90g na hodinu uplne v pohode, nema zmysel ist do pomalsieho maltodextrinu ked to clovek usrkva priebezne, v geloch je vacinou maltodextein kvoli tomu ze das do seba naraz 40-60g co nie je ziaduce aby to nabehlo hned ale postupne, tristvrte flase na ex nevypijes, preto je v pohode ist na glukoze resp fruktoze., mineraly aminokyseliny hocico si tam vies domiesat, realne doplnky pocas treningov financne ani nepocitam pretoze to je financne zanedbatelne, pri geloch by som asi tazko zaplakal ?, samozrejme aby to malo zmysel tak je treba ist trening kedy telo ide na cukroch z4,z5 atd. ak ide clovek na pohodu kochat sa na hodinku dve tak nema zmysel ist na cukroch, ktore telo prioritne nepali a glykogenu mas plne zasoby
07.07.2021 - 21:10:39
06
jackor napísal:
Ďakujem za každú odpoveď :)


S hroznovým opatrne. Nejde o množstvo ale o to že sa rýchlo vstrebáva a teda je vhodný pri maximálnom zatazeni rozumej pretek alebo niečo nad 20 minút . Sacharidy najlepšie komplexne cez deň . Ono je to celkom zložité s tým kedy a čo. Najlepšie kúpiť knihu o tom a tam nájdeš profi informácie . Nenechaj si nabulikivat že vtedy to a vtedy hento. Ako čítam tak tomu nerozumie skoro nik a idu na náhodu . Gél je komplexný resp.zložený s 2-3 druhoch sacharidov enduro gély a carbo sú vhodne na užitie pred kopcom teda rýchle vstrebanie. Ovocie je ok len fruktóza sa stiepi dlhšie ako glukóza resp hrozno cukor .
21.09.2022 - 20:39:55
11
mne hroznovy cukor "vyprcha" do polhodiny a potom nastava este vacsia kriza ako pred nim. Vyskusane viackrat. Takze viem, ze si ho mozem dat na poslednych 30 minut vyjazdu, alebo pred zastavkou na obed a pod.
22.09.2022 - 20:53:36
01
skorpion napísal:
mne hroznovy cukor "vyprcha" do polhodiny a potom nastava este vacsia kriza ako pred nim. Vyskusane viackrat. Takze viem, ze si ho mozem dat na poslednych 30 minut vyjazdu, alebo pred zastavkou na obed a pod.


Na výjazd nos tyčinky nejaké ovsené s malým obsahom tuku. Záleží na dĺžke výjazdu a na intenzite. Hroznovy je posledná záchrana ale tým že je to jednoduchý cukor tak sa rýchlo vstrebe ale aj rýchlo spotrebuvava ,keď si dávaš v kopci kde sa spaľuje vždy iba glukóza v svaloch a ta sa tam musí dostať cez trávenie. Keďže je jednoduchý tak ide rýchlo. Ideálny he gél alebo niečo ovsenne alebo ryžové . Energiu doplnaj . Čo nespotrebuje ostane na budúce . Nikdy na prázdno.
23.09.2022 - 11:26:26
01
lto napísal:
Gel je pomalsi cukor /maltodextriny/ nez hroznovy, ktory je okamzity (rychlejsi je uz len alkohol). Takze ak to chce pouzit ako ozivenie, tak ok,ale nahrada gelu to nie je. Maltodextrin sa da ale normalne kupit, takze ked si to pomiesas s fruktozou , glukozou v dakom vhodnom pomere , plus trochu soli a nejake magnezium, tak by to mohlo byt porovnatelne.


alkohol je cukor? 🤔
23.09.2022 - 20:16:03
00
maxxxmato napísal:
glukoza, fruktoza 2:1, 90g na hodinu uplne v pohode, nema zmysel ist do pomalsieho maltodextrinu ked to clovek usrkva priebezne, v geloch je vacinou maltodextein kvoli tomu ze das do seba naraz 40-60g co nie je ziaduce aby to nabehlo hned ale postupne, tristvrte flase na ex nevypijes, preto je v pohode ist na glukoze resp fruktoze., mineraly aminokyseliny hocico si tam vies domiesat, realne doplnky pocas treningov financne ani nepocitam pretoze to je financne zanedbatelne, pri geloch by som asi tazko zaplakal ?, samozrejme aby to malo zmysel tak je treba ist trening kedy telo ide na cukroch z4,z5 atd. ak ide clovek na pohodu kochat sa na hodinku dve tak nema zmysel ist na cukroch, ktore telo prioritne nepali a glykogenu mas plne zasoby


No tak to sa myslis. 90g za hodinu ? To máš odkiaľ takýto údaj ? Maltodextrin a glukóza je rozdiel . Maltodxt ma vysoký GI a dávať ho pri bežnom výjazde je záťaž na inzulín. A max spotreba býva do 70g a to pri maximálnom zaťažení . Čiže na hranici anp . vo fľaši namiešajú nevieš správne dopĺňať aj keď ideš len interval a potrebuješ doplniť cukor. No a hlavne čokoľvek sa použije ako palivo pri výkone sa musí najprv rozštiepit na glukózu. Ďalšia vec je glykozasoby. Tie sa dopĺňajú pomaly a priebežne . A preto ke dôležité vedieť koľko toho a kedy Jest pretože inak sa zdvihne rýchlo cukor v krvi alebo pri zaťažení pri závode si nadmerným prísunom môže spôsobiť črevné problémy a keď malo tak proste dôjde energia . Na bežnom tréningu stačí jest ovsenne tyčinky v lidli majú lacné first nice napr. Alebo flapjack nutrend ale nie cereálne teda ako dopĺňanie energie. Ale je to aj tak zložité všetko písať . Stačí sa rozumne stravovať počas dna a na výjazd sacharidy tyčinky banány .
24.09.2022 - 00:21:00
00
Ledavi ano mas pravdu,pisal som o glukoze+fruktoze nie o maltodextrine, maltodextrin som spomenul ze vacsinou je to hlavna zlozka v geloch.
Rovnako som pisal ze glukoza+fruktoza ma zmysel ak ide clovek Z4+Z5 (vykonovo)inak to zmysel nema a lepsie je ist komplexne sacharidy, v podstate sme napisali obaja to iste. Precitaj si prispevok este raz.
90g je priemer pri z4,z5 treningu, vacsinou sa zacina na 60g a postupne sa pridava pokial clovek nema problemy, resp kolko znesie, su sportovci co idu aj 120g, pri z4,z5 budes aj tak stale v deficite.
Rovnako idu aj uktra endurance atleti napr 24h na biku, vid posledna 24h v USA, pretoze glykogen zacnes spalovat vo vacsej miere aj pri nizsich intenzitach ak ich ides extremne dlho.
O fuelingu na biku aj behu je toho plny internet…
24.09.2022 - 07:02:46
00
Odkiaľ máš údaj ,90-120g za hodinu . To ma skutočne zaujíma
24.09.2022 - 08:54:01
00
Ledavi google, clanky, traineroad, podcasty
24.09.2022 - 17:50:24
00
keyboard_arrow_up