Zdravím,
chcel by som sa počas leta začať venovať cestnej cyklistike a uvažujem nad kúpou bicykla buď z bazáru alebo čisto nového napr. z Decathlonu, konkrétne tohto:
https://www.decathlon.sk/cestny-bicykel-rc500-cierny-id_8502354.html
Čo by ste mi prosím poradili ako pre úplného začiatočníka v cestnej cyklistike, mám skôr pozerať niečo cez bazár alebo kúpiť niečo lacnejšie, ale nové? Momentálne môžem do bicykla investovať cca do 600€.
Ďakujem za každú radu.
02.07.2021 - 12:33:18
00
Nemám s bikom z Decathlonu absolútne žiaden problém, samozrejme okrem bežných servisných výdavkov (plášte, brzdové gumičky, nastavenie..), na preteky nechodím a na tréningové jazdenie úplne stačí. Je pravda, že som na ničom lepšom nesedel, ale tak myslím, že to nebude zlé riešenie na začiatok. Ale upozorňujem, že cyklistika je veľmi návykové hobby :)
02.07.2021 - 12:56:28
11
Ahoj, mám na RC500 teraz asi 1000km. Za 600e je to super cesťák na začiatok. Jediné minusy su vyššia váha a slabšie mechanické kotúčové brzdy. Po kúpe som si musel doštelovať prednú prehadzovačku a vymenil som plášte za 28mm Tufo. Keby ťa ešte niečo zaujímalo, v pohode sem napíš.
04.07.2021 - 00:50:54
10
Mám RC120, teda o level nižšie, a na začiatok je to fajn bicykel. RC500 bude ešte o kúsok lepšie. Jedine snáď hmotnosť (a možno mechanické brzdy), ostatné je v pohode.
06.07.2021 - 10:09:58
01
Presrobujes tam tieto brzdy a bude to ovela ovela lepsie: https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/cestne-brzdy/force-brzdove-strmene-dual-cx-mechanicke-cierne-bal--predny-zadny.html

    06.07.2021 - 13:19:52
    00
    Môžem sa spýtať takú trochu blbú otázku? Aký je rozdiel v pocite jazdy na krosovom bicykli za 300€ ktorý momentálne vlastním a keby som kúpil nejaký cestný povedzme okolo 1000€ pri jazde po cestách? Kupoval som pár rokov dozadu lacný lebo som nevedel či má to bude baviť no teraz jazdím denne desiatky kilometrov a chcel by som niečo lepšie. Len neviem v čom konkrétne bude rozdiel. Pôjde rýchlejšie pri menšej námahe? Bude pohodlnejší? Alebo čo konkrétne od toho očakávať. Lebo nemám absolútne predstavu. Tento 300€ bicykel je to najlepšie na čom som doteraz jazdil.
    08.07.2021 - 07:43:55
    00
    Otázka pohodlia:
    1) geometria - správny výber je dôležitý. Race geometria nie je nič pre bežných ľudí, taká endurance je oveľa priateľskejšia
    2) použité pneumatiky, predsa len 25/28c plášť toho odfiltruje menej ako nejaké 35c plášte, alebo čo tam máš teraz. Odpružená vidla na krosovom biku tiež pomáha komfortu.
    3) na cesťáku sú barany, väčšie možnosti úchopu, na dlhšie trasy pohodlnejšie, predsa len tá geometria je tomu uspôsobená a dajú sa striedať úchopy

    Čo sa týka rýchlosti: áno budeš rýchlejší na cesťáku za 1000€ oproti 10 ročnému krosu, ale zase nečakaj zrýchlenie o 10km/h v priemerke. Najväčší rozdiel spravia užšie pneu, budú tam asi lepšie ložiská, o niečo viac aerodynamická poloha na biku. Váha biku pokiaľ nebudeš jazdiť do kopcov, tak nebude nejak veľmi výrazná, aby ovplyvňovala rýchlosť. Vďaka tomu ušetríš nejakú energiu a pôjdeš rýchlejšie, ale nejaký obrovský skok nečakaj, skôr tak na úrovni do 5km/h v priemere.
    08.07.2021 - 09:44:20
    00
    Čiže moja úbohá priemerná rýchlosť pod 20km je daná hlavne mojou slabou kondíciou a nie slabým bicyklom. Snažím sa zlepšovať tým že chodím každý deň na bike no po krátkom čase (mesiac) nečakám zázraky.
    08.07.2021 - 09:53:08
    00
    Priemerná rýchlosť cyklistu je 15km/h, nad 20km/h to majú len trénovaný ľudia. Jasne, cestný bike ti pomôže zlepšiť sa, oproti krosovému biku je to plus, lepší posed, lepšia ergonómia, tým pádom aj vieš efektívnejšie šliapať, určite tam budú lepšie ložiská, možno vhodnejšie prevody, o niečo viac aerodynamickejšia poloha ale ozaj nečakaj, že budeš v zrazu jazdiť 30km/h keď teraz jazdíš 20km/h.
    08.07.2021 - 10:13:44
    00
    t0m1noo napísal:
    Zdravím,
    chcel by som sa počas leta začať venovať cestnej cyklistike a uvažujem nad kúpou bicykla buď z bazáru alebo čisto nového napr. z Decathlonu, konkrétne tohto:
    https://www.decathlon.sk/cestny-bicykel-rc500-cierny-id_8502354.html
    Čo by ste mi prosím poradili ako pre úplného začiatočníka v cestnej cyklistike, mám skôr pozerať niečo cez bazár alebo kúpiť niečo lacnejšie, ale nové? Momentálne môžem do bicykla investovať cca do 600€.
    Ďakujem za každú radu.


    RC 500 mám od tejto sezóny...tiež kupovaný ako 1. cestný bicykel (nemienil som investovať viac kvôli tomu, že som nevedel či to kvôli chrbátu dám.) Zatiaľ som spokojný, to čo som od neho očakával tak spĺňa. Mechanické kotúčové brzdy - na zjazdy to nie je, ale na bežné vozenie stačia. Otázka je koľko km ročne resp. aké výjazdy mieniš robiť.
    08.07.2021 - 11:31:55
    00
    keyboard_arrow_up